Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skazanie bez zawieszenia i odrzucenie spadku przez dłużnika.

skomentuj

Taki znowu mail:

W 2004 roku zleciłem sprowadzenie samochodu Jeep Grand Cherokee … zamieszkałemu w Poznaniu przy ul. …. – Osobie prywatnej.  Dokonałem dwóch wpłat zaliczek 28.10.2004 – 2.000,00 zł oraz 04.11.2004 5.000,00 zł. a na całą przyszłą zapłatę wziąłem już w banku kredyt gotówkowy. Samochód nie został sprowadzony jak również nie oddał mi pieniędzy.  W 2005 r zgłosiłem sprawę na policję. Policja skierowała sprawę do Sądu, a ja korzystając z art. 62 KPK złożyłem Pozew cywilny w postępowaniu karnym.

Dnia  4 kwietnia 2006 r Sąd wydał wyrok – SYG. akt XXIII K … (skan wyroku w załączeniu) skazujący … na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz zasądził na moją rzecz 7.000,00 zł z odsetkami od dnia 04.11.2004. Pozwany się odwołał, ale sprawę również przegrał i w dniu 26.03.2007 otrzymałem klauzulę wykonalności.

Sprawę przekazałem do Komornika rewiru V w Poznaniu, który od 28.09.2007 do 07.08.2008 odzyskał 1.052,69 zł (skan). Następnie wpłynęło sporo spraw z US, a więc moja sprawa została w dniu 21.05.2009 umorzona (skan). Co jakiś czas sprawdzałem, czy już Komornik załatwił sprawy z US, tak że w dniu 17.11.2010 ponownie zleciłem Komornikowi windykację należności.

Niestety do tej pory nie wpłynęła ani  1 złotówka.

Z tego co wiem, to jakiś czas temu zmarł Ojciec dłużnika, więc myślałem, że w ramach spadku część z posesji przy ul. … przypadnie dłużnikowi w spadku, ale chyba ukrywając majątek sprzedano to w rodzinie. Z tego co udało mi się prywatnie ustalić, to dłużnik mieszka nadal w Poznaniu przy ul. … wraz ze swoją konkubiną oraz nadal handluje samochodami (oczywiście nieoficjalnie). Oficjalnie podobno nic nie posiada ani nie pracuje.

Do kwoty do egzekucji proszę również doliczyć 103,78 (skan) zł zaliczki na koszty egzekucyjne oraz 206,65 zł na sprawdzenie majątku dłużnika (skan)

Czy Państwa prowizja też może zostać wyegzekwowana od dłużnika?

Tak, w wyroku dłużnik został skazany na karę bezwarunkowego pozbawienia wolności to jest bez zawieszania wykonania kary na okres próby. Szkoda. To taki powiedzmy że paradoks, bo dla pokrzywdzonego – wierzyciela potencjalnie lepiej gdy sąd zawiesi wykonanie kary na okres próby, jednocześnie zobowiązując skazanego dłużnika do naprawienia szkody – zwrotu wyłudzonych pieniędzy. Wówczas dłużnik ma motywację do ich oddania, bo jak nie odda to sąd może zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności. A w sytuacji jak w przedmiotowej sprawie, to dłużnik motywacji nie ma skoro tak czy owak idzie siedzieć do ciupy. Dlaczego sąd nie nie skazał go w zawieszeniu, nie mam pojęcia. Może była to recydywa.

Co do ewentualnego spadku dłużnika po zmarłym ojcu, to Pan masz interes prawny aby dowiedzieć się co się stało – czy dłużnik odrzucił spadek. Jeżeli odrzucił, to Pan możesz doprowadzić do uznania tej czynności za bezskuteczną na podstawie artykułu 1024 kodeksu cywilnego.

Tak na marginesie, to skoro Pan wie że on dalej sprowadza samochody (wyłudza zaliczki na sprowadzenie samochodu) to wypadałoby go wpisać do KRD oraz umieścić w internecie jako dłużnika – na giełdzie wierzytelności. Skutecznie utrudni mu to pozyskiwanie kolejnych klientów / ofiar. Powinien wtedy pójść po rozum do głowy i zdać sobie sprawę z tego, że lepiej oddać Panu pieniądze aby zniknąć z rejestrów długów i móc dalej działać. Prosta kalkulacja „biznesowa” – lepiej oddać jednemu około 7 tys. zł. i oszukać sobie dziesięciu innych na sumę łączną 70 tys. zł., niż nie oddać i nie być w stanie oszukać kolejnych osób.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

31/05/2011

kategoria spadek

Skomentuj