Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

11 komentarzy

Pytanie: W przeciągu kilku dni spodziewam się wszczęcia przeciw mnie egzekucji komorniczej za dług z dawnej działalności gospodarczej. Obecnie pracuję na umowę o pracę i tylko z tego komornik będzie w stanie ściągać ten mój dług. Jestem samotną matką, czy z powodu tego stosuje się jakieś ograniczenie w egzekucji? Ewentualnie w ogóle kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć konta bankowego?

Odpowiedź: Bycie dłużniczką – samotną matką nie uprawnia do żadnych ekstra ulg w egzekucji komorniczej: https://pamietnikwindykatora.pl/samotna-matka-a-komornik/

Komornik nie może zająć wynagrodzenia wtedy, gdy jest to kwota nieprzekraczająca ustawowego minimalnego wynagrodzenia (nie dotyczy egzekucji alimentów). To co dłużnik zarabia powyżej owej ustawowej płacy minimalnej, komornik zajmuje. Kwota wolna przysługuje też przy wynagrodzeniu z tytułu umowy zlecenia jeżeli jest to dochód zamiast tego z umowy o pracę: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Komornik nie ma też prawa zająć wynagrodzenia z konta bankowego jeżeli już dokonał zajęcia w zakładzie pracy czyli gdy na konto bankowe wpływa kwota już wolna od zajęcia. Może jednak się zdarzyć, że zajmie i w obliczu tego dłużnik powinien odpowiednio zareagować w swym interesie: Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 lipca, 2022

Komentarze do 'Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik nie zajmie wynagrodzenia w pracy na czarno 🙂 Pod warunkiem, że nie wędruje to wynagrodzenie na konto bankowe dłużnika.

    arni

    6 lip 22 o 09:31

  2. Czy podpowiedziałby mi Pan jak to jest z zajęciem komorniczym ,Pracuje na pelny etat za 3010 brutto, niby wolna kwota jest od potrąceń ale naliczyli mi takze premie i ekwiwalent za odzież robocza. Otrzymalam 2127,75,Wiem ze premia podlega zajeciu ale ekwiwalent? W internecie mozna doczytac ze kwota wolna z 3010 powinna byc wyzsza od tej ktora otrzymałam. Czy moze jest inaczej? Dziękuję

    Ana

    7 lip 22 o 21:37

  3. Tak, kwota brutto 3010 zł jest wolna od zajęcia a netto jest to 2364 zł – tyle powinna Pani otrzymać według mnie też. Ekwiwalent za odzież nie podlega zajęciu a premia podlega na takiej zasadzie jak wynagrodzenie podstawowe. Nie mam pojęcia dlaczego otrzymała Pani kwotę niższą; może zsumowano już wynagrodzenie podstawowe i premię i od sumy dokonano zajęcia a premię jednak otrzyma Pani w innym terminie w całości z uwagi na już dokonane na jej poczet zajęcie? Nie mam pojęcia proszę zapytać u siebie w kadrach.

    admin

    8 lip 22 o 05:57

  4. Dzień dobry,
    Co zrobić aby komornik nie wysylal pism do pracodawcy. Jestem zatrudniona w firmie w małym mieście i trochę siara jak takie pisma przychodzą bo ludzie na języki pracodawcę biorą. Mogę tez z tego powodu stracić prace. Jak to załatwić? Dodam, ze jest ich kilku i nigdy nie wiadomo który wyskoczy….

    Monika

    30 maj 23 o 15:05

  5. Dzień dobry, niestety nie można tego powstrzymać jeśli wierzyciel zawnioskuje o egzekucję z wynagrodzenia, chyba że dogada się Pani z wierzycielami.

    admin

    30 maj 23 o 17:13

  6. A jeśli wiadomo, że nic i tak z wynagrodzenie mi nie zajmie? Może Ksiegowa wystawi zaświadczenie o zarobkach i będę sama wysyłała?

    Monika

    30 maj 23 o 22:15

  7. Wątpię aby to komornika powstrzymało, na pewno nie.

    admin

    31 maj 23 o 06:25

  8. A są jakieś wzory pism żeby dogadać się z wierzycielem? Zreszta jakie są szanse ze pójdzie na to skoro komornik nic nie może ściągnąć. Że planuje rozpocząć działalność, wezme dotacje j będzie git i proszę o ściągnięcie z pleców komornika?

    Monika

    1 cze 23 o 15:07

  9. Niepotrzebny wzór, po prostu informuje Pani, że egzekucja będzie bezskuteczna (przesyła wyciąg z kwotą wynagrodzenia i dopowiada, że jest to wolne od zajęcia) i że proponuje pani raty za niewnoszenie do komornika / wycofanie. Tylko pytanie, czy ma to sens? Przekona się o tym w egzekucji i może już nigdy nie złoży ponownie wniosku egzekucyjnego; po co tracić pieniądze spłacając go? Myślę też, że Pani obawa w związku wysłaniem przez komornika zajęcia wynagrodzenia jest wyolbrzymiona. W dzisiejszych czasach wiele osób ma komornika.

    admin

    1 cze 23 o 16:38

  10. Chodzi o to, ze pracodawca się irytuje gdy wpływają takie pisma a prowadzi działalność usługowa w malutkim miasteczku i ludzie widza pewnie i wyciągają swoje wnioski. Gdybym porozsyłała takie pisma to jest jakaś szansa ze może zrezygnowaliby z komornika. W innym wypadku będę musiała otworzyć działalność i brać wszystko na klatę. Tylko wtedy nie ma żadnej kwoty wolnej od zajęcia i nie można składać wniosku o upadłość konsumencka a to mi właśnie chodzi po głowie – gdyby się udało ustalić co i komu i ile bo po 10-13 latach to może ktoś już całkowicie odpuścił.
    Dziękuje naprawdę za te odpowiedzi i poświęcony czas ale szukam jakiegoś rozwiązania i wciąż po omacku….

    Monika

    2 cze 23 o 07:47

  11. O zajęciu komorniczym wynagrodzenia wie tylko pracodawca i ewentualnie pracownicy firmy którym nie wolno rozpowiadać o tym.

    Jeżeli prowadząc działalność gospodarczą będzie Pani świadczyć usługi tylko dla jednej firmy, to kwota wolna przysługuje: https://pamietnikwindykatora.pl/umowa-b2b-a-komornik/

    admin

    2 cze 23 o 14:47

Skomentuj