Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?

4 komentarze

Pytanie: Moi zmarli tragicznie w 2020 roku rodzice pozostawili po sobie wysokie długi, nie pozostawili testamentu. Ja i pozostałe ich dzieci (dwie siostry) odrzuciliśmy spadek, zaznaczam: odrzuciliśmy a nie przyjęliśmy z dobrodziejstwem inwentarza. Jeszcze za ich życia wstąpiłem w związek małżeński i dwa tygodnie temu żona urodziła mi syna. Słyszałem że w niektórych sytuacjach wnuki dziedziczą długi po dziadkach, czy to jest taka sytuacja w której wnuk dziedziczy spadek po dziadkach odrzucony przez rodziców i powinien ten spadek odrzucić tzn. my – rodzice w jego imieniu aby nie miał kłopotów z wierzycielami zmarłych dziadków?

Przeczytaj też: Odrzucenie spadku przez małoletniego

Odpowiedź: Nie, to nie jest sytuacja w której wnuk dziedziczy spadek w tym długi po dziadkach, nie dziedziczy skoro nie został powołany do spadku w testamencie.

Przeczytaj też: Ryzyko przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Z jednej strony mamy art. 1020 KC (Kodeksu cywilnego) stanowiący, że spadkobierca, który spadek odrzucił czyli Pan, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Art. 931 § 2 KC (Kodeksu cywilnego) stanowi zaś, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Przeczytaj też: Spis inwentarza a prywatny wykaz inwentarza

Gdyby Pana dziecko było już poczęte w chwili otwarcia spadku czyli w chwili śmierci spadkobierców – jego dziadków albo już było w tym momencie narodzone, to w związku z odrzuceniem przez Pana spadku, stałoby się spadkobiercą zgodnie art. 927 KC. Jak rozumiem jednak, w chwili śmierci spadkobierców wnuk jeszcze nie był poczęty zatem nie dziedziczy spadku po dziadkach, w tym długów oczywiście też nie.

Przeczytaj też: Spadek, długi spadkowe – przedawnienie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 czerwca, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Aha, czyli odrzucony spadek przechodzi na dzieci spadkobiercy jeżeli te dzieci już żyją albo narodzą się potem ale w momencie śmierci spadkodawcy są już poczęte?

  Alicja

  28 cze 22 o 18:10

 2. Dokładnie tak.

  admin

  28 cze 22 o 20:41

 3. I wtenczas wystarczy odrzucić spadek w imieniu dziecka?

  Alicja

  28 cze 22 o 20:47

 4. Nie tak szybko… Decyduje o tym sąd rodzinny, czy odrzucić.

  admin

  28 cze 22 o 21:07

Skomentuj