Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Egzekucja zachowku od małoletniego

3 komentarze

Pytanie: Moja 14 – letnia córka odziedziczyła 3/4 części domu z ogrodem, drugim współwłaścicielem jestem ja. Sąd zasądził zachowek dla 2 ciotek od córki z kosztami 51000 zł. Wyrok zapadł 29.04.21r., ale dług jest naliczony od października 2018r.
Mam parę pytań:
1) Czy dług może ulec przedawnieniu w 2024 roku?
2) Czy ja jako współwłaściciel mogę stanąć do licytacji części córki?
3) co najlepiej zrobić w takiej sytuacji, ciotki chcą od razu całą kwotę do 31.05.21r
Proszę mi poradzić jak postąpić z chytrymi ciotkami.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć zachowek?

Odpowiedź: Niestety, roszczenie o zachowek zostało zasądzone a takie zasądzone roszczenia przedawniają się z upływem lat sześciu. Roszczenie to przedawni się zatem dopiero pod koniec 2027 roku przy czym wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje przerwanie biegu przedawnienia.

Jako matka dłużniczki nie może Pani brać udziału w licytacji komorniczej: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-rodzina-moze-brac-udzial-w-licytacji-komorniczej/

Sugeruję spłacać je w miarę możliwości czyli ratami i ewentualnie przekazać im, że licytacje nieruchomości zwłaszcza zamieszkałych są najczęściej bezskuteczne a aby doszło do licytacji, to trzeba wpłacić kilka tysięcy złotych na opis i oszacowanie nieruchomości przez biegłego. A egzekucja z innych składników majątku córki zapewne będzie bezskuteczna gdyż małoletnia córka, jak mniemam, nie posiada żadnego innego majątku.

Przeczytaj też: Zachowek – przedawnienie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 maja, 2021

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Egzekucja zachowku od małoletniego'

Subscribe to comments with RSS

 1. A prócz tego co napisano, to egzekucja z nieruchomości przeciągnie się z rok jak dłużnik postara się. Wystarczy zaskarzyć opis i oszacowanie.

  Tomcio

  17 maj 21 o 15:28

 2. A to w dodatku współwłasność (nie zwróciłem wcześniej uwagi na to) to szansa na sprzedaż w licytacji jeszcze znacznie mniejsza.

  admin

  17 maj 21 o 20:13

 3. Córcia kiedyś chyba zacznie pracę i jak nie teraz to w przyszłości komornik ją dopadnie, mamusia niech nie liczy na przedawnienie, nie takiej wysokiej należności i nie od młodej dłużniczki, co innego gdyby to była starsza osoba. Wierzycielki raczej zdają sobie z tego sprawę i przedawnienie będą co jakiś czas zerować przekazując temat komornikom.

  Jadru

  26 maj 21 o 12:51

Skomentuj