Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„odbiór towaru od klienta z powodu nie zapłacenia faktury”

komentarze 4

Ktoś wpisał w  wyszukiwarce – „odbiór towaru od klienta z powodu nie zapłacenia faktury”. Niestety, nie możesz z powrotem zabrać towaru od kontrahenta (jeśli nie wyrazi na to zgody) z powodu nieuregulowanej zapłaty. Pozostaje Ci tylko dochodzenie należności pieniężnej z tego tytułu, czyli windykacja tudzież postępowanie egzekucyjne po uzyskaniu tytułu wykonawczego. Może się zdarzyć że komornik zajmie też ten niezapłacony towar (o ile dłużnik nie sprzedał go już) ale wówczas będzie on licytowany, jak inne przedmioty zajęte u dłużnika.

Niektórzy sprzedawcy piszą na fakturach np. „towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu uregulowania zapłaty” ale czy takie klauzule mają moc prawną, tego nie wiem, zdania są chyba mocno podzielone. Gdyby tak było to można by żądać od dłużnika zwrotu towaru a gdy ten go nie zwróci (lub nie zapłaci) to oskarżyć go o przywłaszczenie. Z drugiej strony, jeśli takie klauzule mają moc prawną , to tym samym trochę bierze w łeb sens kredytu kupieckiego; nabywca nie może sprzedać towaru dopóki zań nie zapłaci sprzedawcy.

03/05/2011

kategoria: faktura

Komentarze do '„odbiór towaru od klienta z powodu nie zapłacenia faktury”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„odbiór towaru od klienta z powodu nie zapłacenia faktury”'.

 1. Jeśli towar pozostaje własnością sprzedawcy, to nie dochodzi do sprzedaży, nie ma zatem podstaw do wystawienia faktury. Mamy wówczas do czynienia z umową komisu, która faktycznie powinna być stosowana, jeśli nie chcemy sprzedać towaru, a tylko wstawić komuś do dalszej odsprzedaży w naszym imieniu.

  Też uważam, że zapis „do czasu uregulowania…” nie ma sensu, skoro bowiem potwierdzamy sprzedaż, czyli przeniesienie własności, fakturą.

  Lech

  3 maja 11 10:36

 2. „Towar pozostaje własnością…” – to jest kalka z klauzuli bardzo popularnych np. w Stanach.

  M

  24 Cze 11 08:25

 3. Proponuję, aby Panowie komentatorzy i windykator douczyli się w zakresie prawa cywilnego. W szczególności polecam fragment kodeksu cywilnego mówiący o sprzedaży z zastrzeżeniem własności.

  prawnik

  8 Sie 13 12:19

 4. A ja proponuję abyś pisał konkretnie.

  admin

  8 Sie 13 18:02

Skomentuj