Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„firma windykacyjna obciąża prowizją dłużnika”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „firma windykacyjna obciąża prowizją dłużnika”. Firma windykacyjna w typowej windykacji np. niezapłaconej faktury, nie ma prawa obciążać dłużnika kosztami prowizji ustalonej z klientem w umowie. Kilka razy natknąłem się na reklamy jakichś firm windykacyjnych które pisały że prowizją obciążają dłużnika. 

Może i jeden z drugim nieświadomy swych praw dłużnik zapłaci prowizję prócz długu. Pamiętam, jak lata temu kiedy to jeszcze samodzielnie chodziłem „na robotę” 😉 , to pani dłużniczka w spożywczaku jak płaciła to jeszcze zapytała ile prowizji ma dodatkowo zapłacić. Wyprowadziłem ją z błędu.

Chyba jednak częściej firmy windykacyjne które tak piszą, to albo kłamią i w trakcie windykacji pokazuje się coś innego, albo na przykład po skutecznej windykacji przekazują wierzycielowi całą kwotę podstawową a zostawiają sobie odsetki; ale wtedy raczej piszą że „koszt windykacji – zero złotych”.

Inaczej jest w przypadku bankowej windykacji kredytów, bo w umowie o kredyt lub w jakimś załączniku jest zapisane że kredytobiorca ponosi (zryczałtowane) koszty windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4]

03/05/2011

kategoria windykacja

Komentarze do '„firma windykacyjna obciąża prowizją dłużnika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„firma windykacyjna obciąża prowizją dłużnika”'.

  1. ile wynosi taki ryczałt?

    gtz

    3 maja 11 21:17

  2. Nie wiem. W jakiejś umowie o kredyt kiedyś czytałem o zryczałtowanych kosztach.

    admin

    4 maja 11 03:33

Skomentuj