Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zbieg egzekucji a kwota wolna

12 komentarzy

Pytanie: W 2013 r. prowadzilam jednoosobowa działalność gospodarcza agent nieruchomosci. W zwiazku z choroba zawal cukrzyca w sierpniu 2014 r. zamknelam dzialalnosc zostalam skreslona z rejestru. W czasie prowadzenia przez rok dzialalnosci wzielam kredyt z mbanku na rozpoczecie dzialalnosci. Byl to rachumek firmowy Konto BiznesTeraz bank mnie poinformowal ze sprzedal moje zobowiazania firmie windykacyjnej. Obecnie jestem na emeryturze czy jak bedzie komornik to moze mi zabrac cala emeryture. Nadmieniam ze Zus wyplaca mi juz potracona emeryture 848 zl z powodu innego komornika /niesplacona chwilowka/ Jak to wyglada jesli chodzi o firme ktora juz nie istnieje i czy sprawa nie jest przedawniona.

Przeczytaj też: Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym w egzekucji administracyjnej

Odpowiedź: Nie, gdyby dodatkowo wszczęto przeciwko Pani egzekucję tego kredytu, to wciąż otrzymywałaby Pani tą okrojoną emeryturę ponieważ kwota wolna od egzekucji nie ulega zmianie (mówimy o egzekucji roszczeń z tytułu pozabankowej pożyczki i bankowego kredytu a nie o egzekucji alimentów lub za pobyt w zakładzie opiekuńczym). Pomiędzy firmę pożyczkową i bank byłaby dzielona kwota którą obecnie otrzymuje firma pożyczkową. Gdyby egzekucja bankowego kredytu trafiła do innego komornika, to wystąpiłby zbieg egzekucji i jeden z komorników przejąłby sprawę od drugiego komornika i prowadziłby obie co również nie wpłynęłoby na wysokość kwoty wolnej od potrącenia.

Przeczytaj też: Kwota wolna od egzekucji na zajętym rachunku bankowym a zajęcie nowego rachunku bankowego

Aby móc wypowiedzieć się w kwestii przedawnienia, trzeba by znać terminy wymagalności rat kredytu. Roszczenie banku z tytułu kredytu przedawnia się z upływem trzech lat od daty wymagalności natomiast fakt wyrejestrowania firmy nie ma wpływu na przedawnienie.

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zbieg egzekucji a kwota wolna'

Subscribe to comments with RSS

  1. Chodzi mi o taką sytuację, w której dłużnik ma już zajętą emeryturę przez jednego komornika. Ale inny wierzyciel korzystający z innego komornika prowadzącego odrębną egzekucję z innego tytułu wykonawczego, nie wnioskuje o zajęcie emerytury lecz rachunku bankowego. Tak więc jedna egzekucja jest do emerytury a druga, zupełnie inna i prowadzona przez innego komornika zajmuje rachunek bankowy na który wpływają środki pozostałe po zajęciu emerytury w innej egzekucji. I których nie rusza już komornik prowadzący pierwszą egzekucję z emerytury ale nie z rachunków. Jest to możliwe?

    jasio

    29 sty 21 o 10:36

  2. Nasuwa mi się pytanie, czy ten komornik który prowadzi egzekucję z emerytury nie namierzy aby też tego rachunku bankowego z którego Ty zażyczysz sobie egzekucji. Myślę, że prędzej czy później namierzy i też zajmie ten rachunek bankowy. Wtedy nastąpi zbieg egzekucji.

    No ale załóżmy, że ten komornik „od emerytury” nie namierzy tego rachunku bankowego, bo na przykład dłużnik założył go niedawno, już po tym jak ten komornik sprawdził w OGNIVO czy dłużnik ma rachunki bankowe. I po założeniu nowego konta złożył dyspozycję, aby emerytura była przelewana na ten rachunek bankowy. Otóż uważam (nie spotkałem się z takim przypadkiem) że dłużnik miałby w takiej sytuacji prawo zażądać od komornika aby ten pozostawiał mu na koncie emeryturę gdyż ta wpływa już po potrąceniu przez innego komornika, co oczywiście łatwo mógłby wykazać przesyłając komornikowi odpis zajęcia emerytury w tej innej sprawie. Moim zdaniem stałoby się tak samo jak w poprzedniej odpowiedzi napisałem. Nie ma tu bowiem znaczenia to, że to nie Ty otrzymujesz pieniądze z zajętej emerytury lecz inny wierzyciel. Istotne jest to, że na konto wpływa emerytura już po jej potrąceniu a Ty (tak zapewne sąd odpisałby Ci gdybyś poskarżył się na komornika, że nie zajmuje z konta wpływów z tytułu emerytury), możesz dołączyć się do egzekucji z emerytury w zakładzie ubezpieczeń. I potrącenie emerytury jest tak samo wysokie bez względu na to, czy jest dokonywane na rzecz jednego wierzyciela czy na rzecz dwóch lub więcej wierzycieli.

    admin

    29 sty 21 o 10:55

  3. Tylko żeby nie trzymała na koncie tej emerytury, bo komornik ją wtedy zabierze. Napisać do ZUS żeby przez pocztę przekazywali.

    Anonim

    15 maj 21 o 04:15

  4. Napisać za potwierdzeniem do komornika, że na konto wpływa emerytura i ma jej nie zabierać. Jeżeli zabierz po takim wyjaśnieniu, to nawet karną sprawę można mu zrobić. Oczywiscie skarga na czynności komornika przede wszystkim.

    Bili

    13 lip 21 o 17:37

  5. Dzień Dobry

    Piszę z pytaniem co najlepiej zrobić w takiej sytuacji – mam 3 komorników na “koncie bankowym” (klauzula wykonalności).
    Podejmuje pracę.
    Do tej pory utrzymywał mnie ojciec na zmianę z rodzicami partnera/partnerem. Mieszkam na zmianę tu i tu (mieszkanie rodzinne, mieszkanie rodziców partnera).
    Brak innych dochodów.
    Praca na ok. pół etatu (75-90h), umowa zlecenie na czas nieokreślony, ulga do 26 roku życia, ucząca się, a więc brutto = netto, najniższa krajowa.

    Będzie to moje jedyne źródło utrzymania, mieszkać będe nadal w tym systemie, ale będe oddawać 400zł “czynszu” i żyć za swoje.

    Jeden komornik prowadzi dwa zajęcia z czego jedno spłacam regularnie od roku. Pozostała dwójka ma po jednym zajęciu. Kwoty są duże.

    Pytanie dotyczy trzech rzeczy:

    1.Czy komornicy zabiorą mi wszystko?

    2.Jak “uporządkować” komorników tzn. co w sytuacji gdy pierwszy zabierze wszystko a pozostała dwójka nic? Jak uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami “nierównego podziału”.

    3. Co powiedzieć pracodawcy aby zrobić mu jak najmniej problemów? Mogę przygotować jakieś pismo?

    Czytałam o kruczkach pozwalających chronić dłużników na umowie zlecenie przez wykazanie, że jest to moje jedyne źródło utrzymania i że umowa ma charakter periodyczny. Tylko jak to zrobić? Czytałam też o zbiegu egzekucji, ale nie moge się w tym połapać.

    Proszę o radę.

    Marta

    12 sty 22 o 07:01

  6. Dzień dobry. Wystąpi zbieg egzekucji do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia jeżeli więcej niż jeden komornik zajmie to wynagrodzenie (albo inny składnik majątku np. rachunek bankowy) i jeden z nich przejmie do łącznego prowadzenia wszystkie sprawy. Tak jak Pani napisała, skoro będzie to jedyne, powtarzające się źródło utrzymania – wynagrodzenia, to podlega ochronie w postaci kwoty wolnej: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-cala-wyplate/ Gdy tylko podejmie Pani pracę, to nie czekając na zajęcie wynagrodzenia może Pani pisemnie poinformować o tym fakcie każdego z komorników załączając kopię umowy zlecenia wraz z informacją, iż jest to jedyne źródło utrzymania o charakterze odnawialnymi i wnosi Pani o pozostawianie kwoty wolnej. Może Pani poprzeć wniosek argumentacją którą podaję we wpisie do którego link powyżej. Może Pani też jednak zaczekać aż zostanie zajęte to wynagrodzenie – być może nie od razu i np. kilka wypłat otrzyma Pani nieuszczuplonych zajęciem ale wtedy będzie Pani musiała się spieszyć ze wspomnianym wnioskiem aby komornik nie zdążył przekazać wierzycielowi całego wynagrodzenia i żeby zwrócił Pani kwotę wolną. W tym drugim przypadku, gdy wcześniej już zainkasuje Pani kilka wypłat, będzie to niezbity dowód na to, że jest to wynagrodzenie powtarzalne z którego przysługuje kwota wolna.

    Ja bym nie informował pracodawcy; gdy dojdzie do zajęcia to sobie poradzi.

    admin

    12 sty 22 o 07:11

  7. Bardzo dziękuję za radę, nie wierzyłam że ktoś odpisze.

    Pisałam w parę miejsc które reklamowały się darmową poradą i zawsze w wiadomości zwrotnej przychodził link do dużych płatności….a ja naprawdę nie mam tylu wolnych środków.

    Znajdę wzór takiego pisma w sieci? Pracodawca to mój znajomy stąd pytanie o to jak robić mu mniej problemów.
    Czy to że dostanę więcej na rękę przez ulgi podatkowe zmienia jakoś obliczenia kwoty wolnej?

    Semestr szkoły zaocznej zaczyna się w lutym i od lutego dopiero będę mieć składki ZUS ze szkoły – czy to cokolwiek zmienia w obliczeniach?

    Przykład: w styczniu zrobię 95h, 19,70złx95h =~1871zł, pracodawca odciąga składki obowiązkowe + dobrowolną na zdrowotne (nie wiem ile dokładnie ale dostanę nieco mniej na rękę) – jak to się ma do kwoty wolnej?

    Jeden komornik ma dwa tytuły wykonawcze, czy muszę do każdego tytułu napisać osobne pismo czy mogę zawrzeć informację w jednym?

    Przepraszam, że zajmuję Panu cenny czas za który nie dostaje Pan wynagrodzenia. Mam nadzieję, że Pana sytuacja jest na tyle komfortowa że może Pan sobie pozwolić na takie małe pro bono.
    Będę o Panu pamiętać i kto wie może jak ustabilizuje sytuację finansową i będę potrzebować prawnika to zgłoszę się do Pana. Życzę Panu jak najlepiej.

    Marta

    12 sty 22 o 15:42

  8. To pismo kieruje się do komornika a nie do pracodawcy. Może Pani napisać np. tak:

    “Załączając umowę zlecenie wraz z potwierdzeniami przelewów wcześniejszych wynagrodzeń z tego tytułu niniejszym informuję, że jest to zgodnie z art. 833 § 21 KPC moje jedyne, powtarzające się źródło utrzymania. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 13 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 1057/13, nie ulega wątpliwości, że do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, zalicza się również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych. W doktrynie podkreśla się, że pojęciu świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, należy nadawać szerokie znaczenie. Zaliczenie danego świadczenia do wymienionej grupy świadczeń zależy wyłącznie od ustalenia, czy świadczenie to ma charakter periodyczny (powtarzający się) oraz czy spełnia cel wyżej wskazany. Z uwagi na powyższe wnoszę pozostawianie mi kwoty wolnej od egzekucji z tego wynagrodzenia”.

    Kwota wolna od zajęcia liczona jest od wynagrodzenia brutto a wynagrodzenie brutto to całkowita płaca przed odliczeniem podatków oraz składek. W Polsce pensja brutto składa się z wynagrodzenia netto, składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne), a także zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Co do niuansów, to nie orientuję się.

    Nie, składa Pani u komornika jedno pismo o tzn. niezależnie od tego, ile spraw ten komornik prowadzi.

    Proszę mnie pytać kiedy i ile Pani chce.

    admin

    12 sty 22 o 15:51

  9. A jeżeli nie mogę dołączyć potwierdzeń przelewów, bo to pierwszy miesiąc to czy wystarczy kopia umowy z zapisem, że jest to umowa na czas nieokreślony?

    Z tego co Pan pisze najlepszą sytuacją byłoby jakby przez 3 miesiące od rozpoczęcia pracy żaden komornik nie wysłał zapytania do ZUS i nie dowiedział się o podjęciu pracy.

    Po 3 miesiącach wysłałbym pisma wg. Pana porad razem z potwierdzeniami regularnych przelewów. Niestety małe szanse chyba na taki tok sprawy.

    Jeżeli komornik odrzuci mój wniosek to w jakim terminie rozpatrywana jest skarga i czy wogole coś daje?

    Naprawdę bardzo dziękuje za pomoc.

    Marta

    12 sty 22 o 15:59

  10. Oczywiście jeżeli wcześniej nie było jeszcze wypłat, to dołącza Pani tylko umowę z zapisem o czasie nieokreślonym – ten zapis nie pozostawia wątpliwości w omawianej kwestii.

    Dopiero jeżeli dojdzie do zajęcia kwoty wolnej, to wtedy złożyć skargę na czynności komornika, w terminie 7 dni. Prawo jest po Pani stronie więc skarga, o ile w ogóle dojdzie do zajęcia kwoty wolnej pomimo wcześniejszego Pani wniosku, jest zasadna.

    admin

    12 sty 22 o 16:25

  11. Jeszcze jedno pytanie mi się pojawiło.

    Czy jeżeli umowa byłaby do końca roku 2022 i odnowiona na kolejny rok (2023) to czy to cokolwiek zmienia ?

    Marta

    13 sty 22 o 12:30

  12. Nie zmienia nic – ewidentnie wskazuje na to, że jest to stały, regularny dochód.

    admin

    13 sty 22 o 13:26

Skomentuj