Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zbieg egzekucji a kwota wolna

Brak komentarzy

PytanieMam pytanie w 2013 r. prowadzilam jednoosobowa działalność gospodarcza agent nieruchomosci. W zwiazku z choroba zawal cukrzyca w sierpniu 2014 r. zamknelam dzialalnosc zostalam skreslona z rejestru. W czasie prowadzenia przez rok dzialalnosci wzielam kredyt z mbanku na rozpoczecie dzialalnosci. Byl to rachumek firmowy Konto BiznesTeraz bank mnie poinformowal ze sprzedal moje zobowiazania firmie windykacyjnej. Obecnie jestem na emeryturze czy jak bedzie komornik to moze mi zabrac cala emeryture. Nadmieniam ze Zus wyplaca mi juz potracona emeryture 848 zl z powodu innego komornika /niesplacona chwilowka/ Jak to wyglada jesli chodzi o firme ktora juz nie istnieje i czy sprawa nie jest przedawniona.

Odpowiedź: Nie, gdyby dodatkowo wszczęto przeciwko Pani egzekucję tego kredytu, to wciąż otrzymywałaby Pani tą okrojoną emeryturę ponieważ kwota wolna od egzekucji nie ulega zmianie (mówimy o egzekucji roszczeń z tytułu pozabankowej pożyczki i bankowego kredytu a nie o egzekucji alimentów lub za pobyt w zakładzie opiekuńczym). Pomiędzy firmę pożyczkową i bank byłaby dzielona kwota którą obecnie otrzymuje firma pożyczkową. Gdyby egzekucja bankowego kredytu trafiła do innego komornika, to wystąpiłby zbieg egzekucji i jeden z komorników przejąłby sprawę od drugiego komornika i prowadziłby obie co również nie wpłynęłoby na wysokość kwoty wolnej od potrącenia.

Aby móc wypowiedzieć się w kwestii przedawnienia, trzeba by znać terminy wymagalności rat kredytu. Roszczenie banku z tytułu kredytu przedawnia się z upływem trzech lat od daty wymagalności natomiast fakt wyrejestrowania firmy nie ma wpływu na przedawnienie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Skomentuj