Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zbieg egzekucji a kwota wolna

4 komentarze

Pytanie: W 2013 r. prowadzilam jednoosobowa działalność gospodarcza agent nieruchomosci. W zwiazku z choroba zawal cukrzyca w sierpniu 2014 r. zamknelam dzialalnosc zostalam skreslona z rejestru. W czasie prowadzenia przez rok dzialalnosci wzielam kredyt z mbanku na rozpoczecie dzialalnosci. Byl to rachumek firmowy Konto BiznesTeraz bank mnie poinformowal ze sprzedal moje zobowiazania firmie windykacyjnej. Obecnie jestem na emeryturze czy jak bedzie komornik to moze mi zabrac cala emeryture. Nadmieniam ze Zus wyplaca mi juz potracona emeryture 848 zl z powodu innego komornika /niesplacona chwilowka/ Jak to wyglada jesli chodzi o firme ktora juz nie istnieje i czy sprawa nie jest przedawniona.

Odpowiedź: Nie, gdyby dodatkowo wszczęto przeciwko Pani egzekucję tego kredytu, to wciąż otrzymywałaby Pani tą okrojoną emeryturę ponieważ kwota wolna od egzekucji nie ulega zmianie (mówimy o egzekucji roszczeń z tytułu pozabankowej pożyczki i bankowego kredytu a nie o egzekucji alimentów lub za pobyt w zakładzie opiekuńczym). Pomiędzy firmę pożyczkową i bank byłaby dzielona kwota którą obecnie otrzymuje firma pożyczkową. Gdyby egzekucja bankowego kredytu trafiła do innego komornika, to wystąpiłby zbieg egzekucji i jeden z komorników przejąłby sprawę od drugiego komornika i prowadziłby obie co również nie wpłynęłoby na wysokość kwoty wolnej od potrącenia.

Aby móc wypowiedzieć się w kwestii przedawnienia, trzeba by znać terminy wymagalności rat kredytu. Roszczenie banku z tytułu kredytu przedawnia się z upływem trzech lat od daty wymagalności natomiast fakt wyrejestrowania firmy nie ma wpływu na przedawnienie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zbieg egzekucji a kwota wolna'

Subscribe to comments with RSS

 1. Chodzi mi o taką sytuację, w której dłużnik ma już zajętą emeryturę przez jednego komornika. Ale inny wierzyciel korzystający z innego komornika prowadzącego odrębną egzekucję z innego tytułu wykonawczego, nie wnioskuje o zajęcie emerytury lecz rachunku bankowego. Tak więc jedna egzekucja jest do emerytury a druga, zupełnie inna i prowadzona przez innego komornika zajmuje rachunek bankowy na który wpływają środki pozostałe po zajęciu emerytury w innej egzekucji. I których nie rusza już komornik prowadzący pierwszą egzekucję z emerytury ale nie z rachunków. Jest to możliwe?

  jasio

  29 Sty 21 o 10:36

 2. Nasuwa mi się pytanie, czy ten komornik który prowadzi egzekucję z emerytury nie namierzy aby też tego rachunku bankowego z którego Ty zażyczysz sobie egzekucji. Myślę, że prędzej czy później namierzy i też zajmie ten rachunek bankowy. Wtedy nastąpi zbieg egzekucji.

  No ale załóżmy, że ten komornik „od emerytury” nie namierzy tego rachunku bankowego, bo na przykład dłużnik założył go niedawno, już po tym jak ten komornik sprawdził w OGNIVO czy dłużnik ma rachunki bankowe. I po założeniu nowego konta złożył dyspozycję, aby emerytura była przelewana na ten rachunek bankowy. Otóż uważam (nie spotkałem się z takim przypadkiem) że dłużnik miałby w takiej sytuacji prawo zażądać od komornika aby ten pozostawiał mu na koncie emeryturę gdyż ta wpływa już po potrąceniu przez innego komornika, co oczywiście łatwo mógłby wykazać przesyłając komornikowi odpis zajęcia emerytury w tej innej sprawie. Moim zdaniem stałoby się tak samo jak w poprzedniej odpowiedzi napisałem. Nie ma tu bowiem znaczenia to, że to nie Ty otrzymujesz pieniądze z zajętej emerytury lecz inny wierzyciel. Istotne jest to, że na konto wpływa emerytura już po jej potrąceniu a Ty (tak zapewne sąd odpisałby Ci gdybyś poskarżył się na komornika, że nie zajmuje z konta wpływów z tytułu emerytury), możesz dołączyć się do egzekucji z emerytury w zakładzie ubezpieczeń. I potrącenie emerytury jest tak samo wysokie bez względu na to, czy jest dokonywane na rzecz jednego wierzyciela czy na rzecz dwóch lub więcej wierzycieli.

  admin

  29 Sty 21 o 10:55

 3. Tylko żeby nie trzymała na koncie tej emerytury, bo komornik ją wtedy zabierze. Napisać do ZUS żeby przez pocztę przekazywali.

  Anonim

  15 Maj 21 o 04:15

 4. Napisać za potwierdzeniem do komornika, że na konto wpływa emerytura i ma jej nie zabierać. Jeżeli zabierz po takim wyjaśnieniu, to nawet karną sprawę można mu zrobić. Oczywiscie skarga na czynności komornika przede wszystkim.

  Bili

  13 Lip 21 o 17:37

Skomentuj