Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym w egzekucji administracyjnej

2 komentarze

Pytanie: Będę mieć chyba komornika skarbowego na koncie za niezapłacony podatek. Słyszałem piąte przez dziesiąte, że zasady egzekucji podatkowej są ostrzejsze niż egzekucji prowadzonej przez komornika sądowego. Konkretnie prosiłbym o odpowiedź na razie na jedno pytanie: czy komornik skarbowy też musi zostawić mi na koncie kwotę wolną w wysokości trzech przeciętnych krajowych pensji?

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego

Odpowiedź: Tytułem wstępu, komornik skarbowy prowadzi egzekucję administracyjną zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji a komornik sądowy prowadzi egzekucję zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Czy przepisy egzekucji administracyjnej są generalnie jak Pan to ujął, ostrzejsze, tego nie wiem. Wydaje mi się natomiast, że komornikom sądowym bardziej zależy na wyegzekwowaniu należności niż komornikom skarbowym; z tego co mi wiadomo, zasady wynagradzania komorników sądowych są bardziej motywujące. Stawiam taką tezę na podstawie obserwacji spraw prowadzonych w przeszłości przeze mnie jako windykatora.

Przeczytaj też: Kwota wolna od egzekucji na zajętym rachunku bankowym a zajęcie nowego rachunku bankowego

A teraz odpowiadam na pytanie. Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym przysługuje dłużnikowi na podstawie art. 54 Prawa bankowego który to przepis musi być respektowany niezależnie od tego, czy egzekucję prowadzi komornik skarbowy czy komornik sądowy. Proszę tylko pamiętać o tym, ze kwota wolna od zajęcia nie przysługuje na rachunku firmowym. Przysługuje tylko na koncie osobistym. Praktycznie jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby jako firmowego konta używać konta osobistego. Dobre oferty kont osobistych mamy tutaj i warto takiej sytuacji otworzyć nowe konto osobiste, bo komornicy bardzo rzadko w danej sprawie egzekucyjnej ponawiają do OGNIVO zapytania o konta dłużnika. Zapytania kosztują… oczywiście wierzyciela.

Przeczytaj też: Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym w egzekucji administracyjnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam mam pytanie . Czy jeżeli miałabym założona jednoosobową firmę w inkubatorze to czy komornik może mi zabrać wszystkie pieniądze z działalności?

    onka

    27 paź 19 o 11:36

  2. Z tego co wiem, to działając w ramach inkubatora przedsiębiorczości samemu nie jest się przedsiębiorcą więc komornik nie zajmie wszystkiego.

    admin

    27 paź 19 o 12:01

Skomentuj