Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?

5 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną? Na przykład wierzytelność potwierdzona podpisaną fakturą z terminem zapłaty na przykład za dwa tygodnie a komornik już teraz ją zajmuje?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć fakturę?

Odpowiedź: Tak, możliwe jest zajęcie komornicze wierzytelności niewymagalnej takiej jak Pan pisze albo np. niewymagalnej kaucji najmu: Zajęcie kaucji przez komornika bądź jakiejkolwiek innej niewymagalnej wierzytelności. Ba, możliwe jest też zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika czyli takiej, która jeszcze nie istnieje i nie wiadomo, czy zaistnieje.

Jednakże zajęcie wierzytelności niewymagalnej nie powoduje obowiązku jej zapłaty przez trzeciodłużnika przed nadejściem terminu jej płatności. Innymi słowy, komornicze wierzytelności niewymagalnej nie czyni jej automatycznie wymagalną.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 lipca, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może zająć wierzytelność niewymagalną?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie wiem czy rozumiem, jaka jest różnica między wierzytelnością niewymagalną a przyszłą?

  Lidka

  16 lip 22 o 09:08

 2. Wierzytelność niewymagalna już istnieje tylko że jeszcze nie minął termin jej zapłaty. A wierzytelność przyszła to wierzytelność która może powstanie w przyszłości a może nie. Komornik może wystosować zajęcie wierzytelności do klienta dłużnika (czyli do trzeciodłużnika) i w tym zajęciu zajmuje już istniejącą wierzytelność (o ile takowa istnieje) jak i pouczy go o tym, że jeśli w przyszłości znów zakupi coś z odroczonym terminem płatności od dłużnika przeciwko któremu prowadzi egzekucję, to zapłaty ma dokonać jemu – komornikowi a nie temu dłużnikowi. Jest to właśnie przykład zajęcia wierzytelności przyszłej, ewentualnej.

  admin

  16 lip 22 o 09:18

 3. Kaucja najmu jest cokolwiek iluzoryczną wierzytelnością ponieważ wynajmujący skłonni są ja zatrzymać za rzekome szkody poczynione w lokalu przez najemcę albo z powodu zaległości w regulowaniu czynszu.

  Cecylia

  17 lip 22 o 02:41

 4. Jak długo ważne jest zajęcie wierzytelności niewymagalnej albo w ogóle wierzytelności u partnera handlowego dłużnika?

  Sławomir

  29 lip 22 o 18:04

 5. Do odwołania – do uchylenia zajęcia przez komornika. Dopóki trzeciodłużnik nie otrzyma pisma od komornika o uchyleniu zajęcia wierzytelności, to zajęcie pozostaje w mocy.

  admin

  29 lip 22 o 18:08

Skomentuj