Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie komornicze w świadectwie pracy

4 komentarze

Pytanie: Jestem na etapie zmiany pracy, odbędzie to za porozumieniem stron. Mam zajęcie komornicze w aktualnej pracy co zataiłem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zresztą nikt o to nie pytał. Nie chciałbym jednakże aby dowiedzieli się o tym w nowej pracy, czy w świadectwie pracy będzie wpisane to zajęcie komornicze?

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

Odpowiedź: Tak, na świadectwie pracy będzie wzmianka o zajęciu egzekucyjnym. Art. 884 § 2 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) stanowi, że w razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika.

Przeczytaj też: Obowiązki pracodawcy wobec komornika

Gdyby nawet nie istniał powyższy przepis, to komornik zapewne bezzwłocznie po stwierdzeniu ustania wpływów z egzekucji z wynagrodzenia za pracę wystąpiłby do ZUS o dane nowego pracodawcy i wysłałby do nowego pracodawcy zajęcie wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o nowej pracy?

A jakie dokładnie informacje o zajęciu komorniczym mają być wpisane w świadectwie pracy?

Oznaczenie komornika, który zajął należność, numer sprawy egzekucyjnej oraz wysokość potrąconych do tego momentu kwot.

Aha, czyli informacji o tym, za co jest zajęcie komornicze, nie będzie w świadectwie pracy?

Nie, nawet z tytułu wykonawczego w wielu przypadkach nie wiadomo, z jakiego tytułu jest należność. Można to w niektórych przypadkach odczytać z symbolu spawy komorniczej: Oznaczenia zajęć komorniczych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 lipca, 2022

Komentarze do 'Zajęcie komornicze w świadectwie pracy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Gościu prawdopodobnie nie płaci alimentów i fakt, jest się czego wstydzić. W kadrach na bank tej tajemnicy osobowej nie dotrzymają. Powidza o tym tylko “zaufanym” oni innym “zaufanym” i tak dalej i cała firma będzie o tym wiedzieć.

  Judek

  15 lip 22 o 14:19

 2. Pytanie czy zajęcie dotyczące alimentów można rozszyfrować ze świadectwa pracy?

  Anonim

  15 lip 22 o 15:25

 3. Sygnatura – Kmp – dotyczy świadczeń powtarzających się a najczęściej są to alimenty… Jeżeli taka sygnatura jest na świadectwie pracy to spore prawdopodobieństwo, że chodzi o egzekucję alimentów.

  admin

  15 lip 22 o 20:45

 4. A co może być innego od alimentów, ewentualnie jakaś renta odszkodowawcza ale na 90% alimenty.

  haker

  16 lip 22 o 14:48

Skomentuj