Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?
Pytanie: Mam pytanie póki co jedynie hipotetyczne. Z tego co mi wiadomo, to komornicy sądowi nie mają narzuconego ograniczenia czasowego co do prowadzenia (bezskutecznej) egzekucji. Pytanie zatem brzmi: kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu, czy w ogóle może dojść do przedawnienia sprawy u komornika?
Odpowiedź: Jak chodzi o egzekucję prowadzoną przez komornika sądowego, to dopóki formalnie toczy się, to bieg przedawnienia jest cały czas przerwany i dopiero po umorzeniu egzekucji z powodu bezskuteczności czyli na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 KPC (Kodeksu postępowania cywilnego) przedawnienie zaczyna biec od początku.
Inaczej będzie jeżeli umorzenie postępowania egzekucyjnego zostanie dokonane na wniosek wierzyciela (na podstawie art. 825 pkt 1 KPC) lub z powodu jego bezczynności (na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 KPC). W tych dwóch wyżej wymienionych przypadkach przyjmuje się, że bieg przedawnienia w toku egzekucji nie został przerwany (tak jakby egzekucji komorniczej w ogóle nie było) i może się okazać, że upłynął sześcioletni okres przedawnienia zatem dług się przedawnił.
Inaczej kwestia ta przedstawia się w przypadku egzekucji prowadzonej na podstawie kodeksu postępowania egzekucyjnego w administracji: Przedawnienie tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej.
Wpis zaktualizowano dnia 11 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co z długiem który z wnioskiem egzekucyjnym już po przedawnieniu trafił do egzekucji?
Anonim
14 lip 22 o 12:39
Komornik ma obowiązek zbadać, czy dług jest przedawniony i jeżeli tak, to odmówić wszczęcia egzekucji.
admin
14 lip 22 o 12:43
Inaczej też u komornika skarbowego, przedawnienie zaczyna biec od dnia dokonania czynności egzekucyjnej na przykład zajęcia konta i to nic, że jest w dalszym ciągu zajęte, przedawnienie płynie.
Tomasz
18 lip 22 o 16:45
Tak jest, link do tego jest w poradzie wyżej jako “przeczytaj też”
admin
18 lip 22 o 22:11
Ciekawe ile juz przedawnionych długów ściągają komornicy z czego dłużnicy nie zdają sobie spawy. przedawnionych już w momencie wszczęcia egzekucji. Długów które komornicy powinni z urzędu sprawdzić, czy aby już nie przedawnione i odmówić wszczęcia egzekucji.
Fabian
1 gru 24 o 18:08
Mam sprawę od komornika w której od początku nic się dotąd nie działo, dług jest wieloletni. W czwartek otrzymałem od komornika wpłatę a więc ściągnął tą niewielką kwotę o dłużnika. Pytanie czy taka wpłata od komornika a nie od dłużnika przerywa bieg przedawnienia? Powiedzmy, że to nie jest dobrowolna wpłata od dłużnika ale efekt zajęcia czegoś przez komornika.
longin
11 cze 25 o 19:51
Zakładam, że chodzi o egzekucję prowadzona na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego a nie egzekucję na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przedawnienie jest cały czas przerwane (nie płynie) przez sam fakt prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego i nie ma w tej kwestii znaczenia, czy dłużnik dokona dobrowolnej wpłaty komornikowi, czy komornik wyegzekwował tę kwotę zajęciem i czy w ogóle wpłynęła jakaś kwota od komornika. Ponadto przedawnienie zostało wcześniej przerwane wniesieniem pozwu o zapłatę i zaczęło płynąc od początku po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego w tej sprawie.
admin
11 cze 25 o 19:52
Tak samo jest z zajęciem komorniczym np. rachunku bankowego albo innej wierzytelności, czyli dopóki trwa postępowanie egzekucyjne, to zajęcie pozostaje w mocy, nie ulega przedawnieniu?
Erdogan
11 cze 25 o 22:40
Tak jest.
admin
11 cze 25 o 22:47