Zabezpieczenie roszczenia o podział majątku wspólnego
Pytanie: Czy istnieje jakiś przepis na podstawie którego współmałżonek może żądać zabezpieczenia roszczenia o podział majątku wspólnego? Dodam, że w trakcie trwania procesu o rozwód.
Odpowiedź: Tak, jest to art. 730 kpc (kodeksu postępowania cywilnego). Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Opłata od wniosku o zabezpieczenie roszczenia wynosi 100 złotych.
Przeczytaj też: Egzekucja a zabezpieczenie roszczenia
A czy uwzględnienie takiego wniosku jest obligatoryjne czy według uznania sądu a jeżeli według uznania sądu to w praktyce czy często w sprawach o podział wspólnego majątku jest taki wniosek uwzględniany czy raczej nie?
Przeczytaj też: Kredyt a podział majątku wspólnego po rozwodzie
Aby uzyskać zabezpieczenie należy zgodnie z art. 7301 kpc uprawdopodobnić interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia a interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Generalnie sądy chyba niezbyt często przychylają się do wniosku o zabezpieczenie roszczenia tego typu.
Przeczytaj też: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Nasunęło mi się pytanie, po co takie zabezpieczenie? Przecież do momentu podzielenia majątku jest to majątek wspólny a więc jeden współmałżonek nie ma możliwości sprzedać ani też podarować komuś na przykład wspólnego mieszkania albo samochodu.
Tatiana
8 sie 22 o 13:48
Co do nieruchomości to zgoda, nie może sprzedać bez zgody współmałżonka ale inne składniki majątku wspólnego – może. Nie może darować bez zgody drugiego ale jeżeli obdarowany przyjmie darowiznę w dobrej wierze, np. samochód, to wtedy ta czynność prawna będzie ważna.
admin
8 sie 22 o 13:57