Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny?

2 komentarze

Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny? To pytanie zadawane jest w Polsce przez rzesze wierzycieli zwłaszcza po bezskutecznych egzekucjach komorniczych a tych około 80%.

Przeczytaj też: Skuteczność egzekucji komorniczych – czy bać się komornika?

Jeżeli dłużnik jest młody, to sugeruję poczekać kilka lat i ponownie złożyć u komornika wniosek o wszczęci egzekucji. Młodzi aktualnie niewypłacalni dłużnicy w wielu przypadkach mają później majątek (na przykład ze spadku albo po zawarciu związku małżeńskiego), oficjalne dochody.

Jeszcze co do związku małżeńskiego; wielu dłużników z bezskuteczną egzekucją komorniczą ma wspólny małżeński majątek. Sposobem na takich może być doprowadzenie do przymusowego podziału majątku wspólnego: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków.

Warto też sprawdzić, zwłaszcza w odniesieniu do starszych dłużników, jak to się stało, że nie mają majątku a konkretnie czy nie poprzez darowanie składników majątku, przepisanie na bliskich. Wtedy można doprowadzić sądownie korzystając ze skargi pauliańskiej do uznania darowizny za bezskuteczną względem wierzyciela po czym wskazać przedmiot darowizny komornikowi do egzekucji.

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Jeżeli dłużnik jest niewypłacalny tylko na papierze, a w rzeczywistości ma ten cwaniak pieniądze do dyspozycji, to skuteczne bywa zatrudnienie windykatorów którzy, ujmując delikatnie, nie patyczkują się. Tylko że przysłowiowy kij ma dwa końce, miej to na względzie.

Rzadziej ale czasem przynajmniej częściowo skuteczne jest złożenie zawiadomienia o wyłudzeniu o ile faktycznie do tego doszło. Niektórzy dłużnicy w obawie przed więzieniem spłacają (część) zobowiązania.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny?'

Subscribe to comments with RSS

  1. W ostateczności wpisać w koszty uzyskania przychodu działalności gospodarczej ewentualnie uda sie sprzedać taką wierzytelnośc za symboliczną cenę, ułamek jej kwoty.

    bumelka

    8 sie 22 o 12:16

  2. No tak, zapomniałem wspomnieć o ewentualnej możliwości sprzedaży długu. W tym celu wystawić na giełdę wierzytelności lub powysyłać oferty do wybranych firm. W niektórych przypadkach można uzyskać relatywnie wysoką cenę, znacznie wyższą jak 10% wartości. Generalnie jednak rzadko.

    admin

    8 sie 22 o 16:55

Skomentuj