Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wynająłbym mieszkanie prędzej osobie a nie firmie

Jeden komentarz

Zarabianie na wynajmowaniu mieszkania czy w ogóle lokalu, to dobry interes, o ile najemca nie zniszczy Ci mieszkania i jest wypłacalny. Nie mogę sobie do dzisiaj darować że pod moim nosem moja mama jako pełnomocnik mojego brata wynajęła mieszkanie oszustom – spółce z o.o. od której do dzisiaj nie sposób odzyskać pieniędzy. Po prostu nie zainteresowałem się tym faktem i nie sprawdziłem ich, ale to tak na marginesie.

Przeczytaj też: Zastaw na rzeczach najemcy

Podstawą udanego, zyskownego wynajmu mieszkania jest sprawdzenie potencjalnego najemcy. Ponoć opłaca się nawet wziąć kredyt hipoteczny aby kupić mieszkanie i je wynajmować. Nie przeprowadzałem szczegółowych kalkulacji w tym zakresie ale niewątpliwie nawet wówczas można na wynajmie zarobić. Nasuwa się jednak pytanie, czy lepszy najemca to firma czy osoba fizyczna? Znajomi z którymi rozmawiałem jednogłośnie stwierdzili że tylko firma, w żadnym wypadku osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (z rodziną lub bez). A ja uważam, że wręcz przeciwnie, ja wynajmowałbym chętniej osobie prywatnej.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Zarówno firmę jak i osobę nieprowadzącą działalności możesz tak samo dobrze prześwietlić w zakresie wypłacalności, to po pierwsze. To nic, że sprawdzenie wypłacalności osoby prywatnej utrudnia Ustawa o ochronie danych osobowych, po prostu mówisz do osoby – potencjalnego najemcy, co ma Ci przynieść, czyli: upoważnienie do sprawdzenia go w KRD ewentualnie dodatkowo w innych rejestrach, zaświadczenie o dochodach w tym wyciągi z potwierdzeniami przelewów wynagrodzenia na konto bankowe za ostatnie kilka miesięcy, zaświadczenie z BIK. A sam sprawdzasz go dodatkowo w Google.

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Przede wszystkim jednak w przypadku firmy istnieje większe ryzyko że ma nazwijmy, ukryte kłopoty finansowe których nie wyłowisz sprawdzając ją. Mogą to być zwłaszcza długi nie ujęte jeszcze przez wierzycieli w KRD, długi wynikające z niepopłaconych faktur, tudzież (przyszłe) długi związane niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem umów jak również (może przede wszystkim) kłopoty finansowe wiążące się niemożnością odzyskania własnych należności od kontrahentów. Ileż to już uczciwych firm padło z tego powodu że nie mogły odzyskać swych wierzytelności… W przypadku najemcy będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej takie ryzyko odpada. No, oczywiście, może się zdarzyć że jest to hazardzista tracący pieniądze na przykład w kasynie, ale to margines.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Wynająłbym mieszkanie prędzej osobie a nie firmie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najlepsze do najmu są duże firmy, dla pracowników oddelegowanych do jakichś prac.

    Gadaj

    4 sie 21 o 11:05

Skomentuj