Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zastaw na rzeczach najemcy

7 komentarzy

Pytanie: Ja mam problem z najemcą lokalu użytkowego. Najemca zalega z czynszem za 2 miesiące, wysłałam wezwanie do zapłaty listownie. Kobieta nie odbiera telefonów, nie odpowiada na emaile. Zostawiła za to swój towar w lokalu. Co mogę w tej sytuacji zrobić.

Przeczytaj też: Zastaw na rzeczy cudzej

Odpowiedź: Zgodnie z art. 670 kc (Kodeksu cywilnego) dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu. Może Pani zatem zatrzymać towar jako zastaw i teraz wnieść do sądu pozew o zapłatę czynszu. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wnieść do komornika o egzekucję a jako jeden ze sposobów egzekucji może Pani wskazać towar który zatrzymała Pani jako zastaw.

A jeżeli w międzyczasie najemca zapłaci, to odda jej Pani towar.

Przeczytaj też: Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 lutego, 2022

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Zastaw na rzeczach najemcy'

Subscribe to comments with RSS

 1. I mogę te rzeczy jego sprzedać czy przejąć na własność? Ile czasu niepłacenia musi do tego minąć?

  basket

  24 lut 22 o 09:10

 2. W poradzie wyżej napisałem co można zrobić – wskazać w egzekucji komorniczej te przedmioty aby je komornik sprzedał. Tylko tak. A przejąć na własność możesz będąc wierzycielem ale tylko po bezskutecznych licytacjach komorniczych.

  admin

  24 lut 22 o 09:21

 3. Tylko kłopot ze starymi gratami, ja zatrzymałem zgodnie z tym co wyżej. Wątpię a to aby ktoś to kupił na licytacji. najemcy wcale na tych rzeczach jak widzę, nie zależy.

  Anonim

  28 lut 22 o 14:10

 4. Napisał Pan:Może Pani zatem zatrzymać towar jako zastaw.

  Pytanie:jak mam to zrobić, człowiek się wyprowadza zabierajac wszystkie swoje rzeczy ,a ja mam powiedziec:tego nie może zabrac -to mój zastaw?Jak mam wyprowadzajacym sie ludziom odebrac rzeczy, które mogłyby mi posłuzyc za zastaw?

  krysik

  20 cze 22 o 14:21

 5. Art. 671 § 2 KC – Wynajmujący może się SPRZECIWIĆ usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczony.

  Moim zdaniem nawet policję może Pani wezwać jeżeli najemca będzie próbował zabrać te rzeczy.

  admin

  20 cze 22 o 14:49

 6. Czy muszę w takiej sytuacji wzywać policję? Sam sobie poradziłbym siłowo z zablokowaniem wyniesienia rzeczy przez najemcę.

  Wiktor

  20 cze 22 o 19:50

 7. Tak, może Pan samodzielnie udaremnić zabranie rzeczy przez najemcę, proszę tylko pamiętać aby taka samopomoc nie wymknęła się Panu spod kontroli…

  admin

  20 cze 22 o 20:01

Skomentuj