Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zastaw na rzeczach najemcy

3 komentarze

Pytanie: Ja mam problem z najemcą lokalu użytkowego. Najemca zalega z czynszem za 2 miesiące, wysłałam wezwanie do zapłaty listownie. Kobieta nie odbiera telefonów, nie odpowiada na emaile. Zostawiła za to swój towar w lokalu. Co mogę w tej sytuacji zrobić.

Odpowiedź: Zgodnie z art. 670 kc (Kodeksu cywilnego) dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu. Może Pani zatem zatrzymać towar jako zastaw i teraz wnieść do sądu pozew o zapłatę czynszu. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego wnieść do komornika o egzekucję a jako jeden ze sposobów egzekucji może Pani wskazać towar który zatrzymała Pani jako zastaw.

A jeżeli w międzyczasie najemca zapłaci, to odda jej Pani towar.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Przeczytaj też: Zastaw na rzeczy cudzej

10 lutego, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zastaw na rzeczach najemcy'

Subscribe to comments with RSS

 1. I mogę te rzeczy jego sprzedać czy przejąć na własność? Ile czasu niepłacenia musi do tego minąć?

  basket

  24 Lut 22 o 09:10

 2. W poradzie wyżej napisałem co można zrobić – wskazać w egzekucji komorniczej te przedmioty aby je komornik sprzedał. Tylko tak. A przejąć na własność możesz będąc wierzycielem ale tylko po bezskutecznych licytacjach komorniczych.

  admin

  24 Lut 22 o 09:21

 3. Tylko kłopot ze starymi gratami, ja zatrzymałem zgodnie z tym co wyżej. Wątpię a to aby ktoś to kupił na licytacji. najemcy wcale na tych rzeczach jak widzę, nie zależy.

  Anonim

  28 Lut 22 o 14:10

Skomentuj