Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dłużnicy solidarni – właściwość komornika

3 komentarze

Pytanie: Posiadam już tytuł wykonawczy przeciwko dwóm dłużnikom solidarnym. Nie mieszkają jednak w różnych miejscowościach i każda z tych miejscowości podlega pod inny sąd rejonowy. Obaj co prawda w granicach tego samego sądu apelacyjnego i teoretycznie można by wnieść do jednego komornika który byłby właściwym dla jednego a dla drugiego komornikiem z wyboru.

Problem w tym, że żaden z komorników (ten właściwy dla jednego dłużnika i ten właściwy dla drugiego dłużnika) na chwilę obecną nie przyjmują sprawa jako komornicy z wyboru. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedź: Może Pan już teraz złożyć wniosek egzekucyjny u komornika właściwego wobec jednego z dłużników a odnośnie drugiego dłużnika wystąpić do sądu o wydanie dalszego tytułu wykonawczego na podstawie art. 793 kpc (kodeksu postępowania cywilnego). Wniosek o wydanie dalszego tytułu wykonawczego uzasadnia Pan jak w powyższym pytaniu do mnie. Należy też zauważyć, wierzyciel nie jest zobowiązany do prowadzenia egzekucji przeciwko wszystkim dłużnikom jednocześnie. Może wybrać, od którego dłużnika będzie dochodził całości lub części świadczenia. Nie musi Pan zatem kierować egzekucji przeciwko obu dłużnikom solidarnym. Komornik może wyegzekwować cały dług od jednego z dłużników o ile oczywiście będzie to możliwe a jeżeli egzekucja będzie całkowicie albo częściowo bezskuteczna, to po umorzeniu jej komornik zwróci wierzycielowi tytuł wykonawczy i wierzyciel będzie mógł złożyć wniosek egzekucyjny z tymże tytułem wykonawczym do komornika właściwego miejscowo dla drugiego dłużnika solidarnego.

A ile wynosi opłata za wydanie dalszego tytułu wykonawczego? Znalazłem że 50 złotych w zamian za tytuł wykonawczy utracony czy tyle samo w moim przypadku kiedy to mnie utraciłem ale potrzebuję dwóch?

Nie, opłata za wydanie dalszego tytułu wykonawczego na podstawie art. 793 wynosi 20 złotych.

Wpis zaktualizowano dnia 15 kwietnia 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 września, 2022

Komentarze do 'Dłużnicy solidarni – właściwość komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dzień dobry ja z takim pytaniem czy długo czeka się na taki drugi tytuł wykonawczy z sądu po złożeniu wniosku?

    Maria

    1 wrz 22 o 20:35

  2. Ja z pięć lat temu czekałem ze trzy tygodnie. Innych przypadków nie znam ale generalnie podobno nie dłużej jak miesiąc.

    admin

    1 wrz 22 o 22:39

  3. Drugi tytuł wykonawczy w takiej sprawie jak też w sprawie przeciwko jednemu dłużnikowi to ryzyko dla dłużników. Komornik ściągnie drugi też, przekażą wierzycielowi w sumie więcej niż się mu należy a wierzyciel nie zwróci nadpłaty. Ja wiem, ż eto bezpodstawne wzbogacenie i sądownie można dochodzić i komorniczo ale czy skutecznie, różnie bywa.

    Mat

    23 lis 24 o 09:35

Skomentuj