Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik zgubił tytuł wykonawczy

5 komentarzy

Pytanie: Po otrzymaniu z sądu prawomocnego wyroku (postępowanie wskutek sprzeciwu dłużnika od nakazu zapłaty toczyło się półtora roku) wysłałem go z wnioskiem o wszczęcie egzekucji do komornika z innego miasta gdzie mieszka mój dłużnik. Wobec braku od komornika jakiejkolwiek odpowiedzi przez miesiąc zatelefonowałem do jego kancelarii skąd usłyszałem, że nic ode mnie nie otrzymali. Ja mam potwierdzenie nadania listu poleconego i na stronie śledzenia przesyłek Poczty Polskiej sprawdziłem, że komornik przesyłkę otrzymał po kilku dniach od jej nadania przeze mnie na poczcie.

Przeczytaj też: Solidarna odpowiedzialność komornika i Skarbu Państwa

Zatelefonowałem więc jeszcze raz do komornika, powiedziałem co ustaliłem ale idą tam w zaparte czyli że nic nie otrzymali ode mnie i że informacja z poczty że przesyłkę doręczyli nie jest żadnym dowodem. Wiem, że można by sprawdzić, czy ktoś z tej kancelarii komorniczej podpisał przyjęcie przesyłki tylko że nic mi to nie da poza dowiedzeniem, że jednak u komornika zgubili przesyłkę z tytułem wykonawczym. Myślę, że trzeba się skupić na uzyskaniu nowego tytułu wykonawczego i po jego otrzymaniu ponowienie wysłać wniosek egzekucyjny ale oczywiście już do innego komornika. Czy przewiduje Pan jakieś problemy z uzyskaniem nowego tytułu wykonawczego?

Przeczytaj też: Wydanie dalszego tytułu wykonawczego

Odpowiedź: Zgadzam się z Panem, nie ma sensu udowadniać teraz kto zgubił tytuł wykonawczy: poczta czy kancelaria komornicza (zapewne kancelaria komornicza). Art. 794 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu wydanego po przeprowadzeniu rozprawy. Na ponownie wydanym tytule wykonawczym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego. W postępowaniu tym sąd ogranicza badanie do faktu utraty tytułu wykonawczego. Minie więc trochę czasu zanim uzyska Pan nowy tytuł wykonawczy ale jest to jedyny sposób. Do wniosku o wydanie nowego tytułu wykonawczego proszę dołączyć potwierdzenie nadania przesyłki z tytułem wykonawczym do komornika, wydruk zrzutu ekranu z strony śledzenia przesyłek Poczty Polskiej z informacją o doręczeniu przesyłki oraz zawnioskować o dowód z przesłuchania komornika na okoliczność stwierdzenia, że przesyłka do niego nie dotarła lub że ją zgubił. Po namyśle uważam też, że wskazane jest też zawnioskowanie o to aby sąd zobowiązał Pocztę Polską do przedłożenia potwierdzenia doręczenia przesyłki komornikowi.

Przeczytaj też: Dalszy tytuł wykonawczy – hipoteka przymusowa

Równolegle ze złożeniem wniosku o wydanie nowego tytułu w miejsce utraconego, może Pan na poczcie złożyć reklamację i nich dowiodą, że przesyłkę doręczyli. Nie wykluczam bowiem, że sąd uzależni rozpatrzenie Pana wniosku o wydanie nowego tytułu od wcześniejszego rozpatrzenia przez pocztę pana reklamacji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik zgubił tytuł wykonawczy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mój tytul wykonawczy też komornik zgubił, podejrzewam że celowo.

  Anonim

  7 kw. 21 o 10:15

 2. A czy można prowadzić egzekucję na podstawie kserokopii tytułu potwierdzonej za zgodność notarialnie? Na wypadek gdyby oryginal się zgubił.

  Simon

  15 maj 21 o 14:00

 3. Nie, na podstawie kserokopii tytułu wykonawczego potwierdzonej notarialnie nie można prowadzić egzekucji. Jeżeli tytuł wykonawczy zagubiono, można wystąpić do sądu o wydanie drugiego tytułu wykonawczego.

  admin

  15 maj 21 o 16:24

 4. Jak komornik został poproszony przez znajomego mecenasa dłużnika albo w ogóle przez kogoś ważnego z systemu prawnego to i zgubił tytuł wykonawczy, takie życie. W Polsce.

  życiowy

  3 paź 21 o 09:17

 5. Tak jest a z uzyskaniem nowego tytułu wykonawczego będzie długi problem w sądzie… Przez ten czas dłużnik majątek pochowa, poprzepisuje.

  Anonim

  25 mar 22 o 07:36

Skomentuj