Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wybór sposobu egzekucji

3 komentarze

Pytanie: Czy wierzyciel ma swobodę wyboru z jakiego rodzaju majątku dłużnika prowadzona będzie egzekucja? Zwlekałem prawie rok z oddaniem sprawy do komornika ponieważ dłużnik obiecywał spłaty a wiem, że jego sytuacja finansowa autentycznie jest ciężka. Nie mogę jednak już dłużej czekać a z drugiej strony nie chce żeby egzekucja była zbyt gwałtowana i uciążliwa dla niego.

Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 799 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Również komornik niejako z urzędu powinien stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika. Także jednak i dłużnik, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Wybór sposobu egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nasuwa się pytanie o czas trwania takiej ograniczonej do jednego składnika majątku egzekucji. Nikomu nie uśmiecha się sciąganie jego należności przez na przykład trzy lata albo dziesięć nawet.

  Arto

  30 Gru 20 o 06:15

 2. A jakie są sposoby egzekucji komorniczej? Wierzyciel ma je wskazać we wniosku do komornika ale jakie to są sposoby, o co chodzi?

  Anonim

  31 Sty 21 o 11:39

 3. Egzekucja z wierzytelności (z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, z nadpłaty podatku, z 9innych wierzytelności np. u klienta łużnika będącego przedsiębiorca), egzekucja z ruchomości, egzekucja z nieruchomości, egzekucja z praw majątkowych.

  admin

  31 Sty 21 o 13:41

Skomentuj