Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wybór sposobu egzekucji

5 komentarzy

Pytanie: Czy wierzyciel ma swobodę wyboru z jakiego rodzaju majątku dłużnika prowadzona będzie egzekucja? Zwlekałem prawie rok z oddaniem sprawy do komornika ponieważ dłużnik obiecywał spłaty a wiem, że jego sytuacja finansowa autentycznie jest ciężka. Nie mogę jednak już dłużej czekać a z drugiej strony nie chce żeby egzekucja była zbyt gwałtowana i uciążliwa dla niego.

Przeczytaj też: Co najpierw zajmuje komornik?

Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 799 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Również komornik niejako z urzędu powinien stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika. Także jednak i dłużnik, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Przeczytaj też: Ograniczenie egzekucji z nieruchomości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Wybór sposobu egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nasuwa się pytanie o czas trwania takiej ograniczonej do jednego składnika majątku egzekucji. Nikomu nie uśmiecha się sciąganie jego należności przez na przykład trzy lata albo dziesięć nawet.

  Arto

  30 gru 20 o 06:15

 2. A jakie są sposoby egzekucji komorniczej? Wierzyciel ma je wskazać we wniosku do komornika ale jakie to są sposoby, o co chodzi?

  Anonim

  31 sty 21 o 11:39

 3. Egzekucja z wierzytelności (z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, z nadpłaty podatku, z 9innych wierzytelności np. u klienta łużnika będącego przedsiębiorca), egzekucja z ruchomości, egzekucja z nieruchomości, egzekucja z praw majątkowych.

  admin

  31 sty 21 o 13:41

 4. A czy te wszystkie sposoby egzekucji mogą zaistnieć równolegle to znaczy nie musi być tak, że dopiero jeżeli egzekucja z konta bankowego jest bezskuteczna, to może być prowadzona wtedy egzekucja z wynagrodzenia i dopiero jak też egzekucja z wynagrodzenia nie powiedzie się, to dopiero wtedy np. zajęcie nieruchomości?

  Justyna

  16 maj 21 o 06:14

 5. Wierzyciel może żądać egzekucji ze wszystkich składników majątku dłużnika równocześnie. Na przykład pomimo wpływania co miesiąc kwoty z egzekucji wynagrodzenia komornik na wniosek wierzyciela może zająć dodatkowo jego konto bankowe a także na przykład samochód i licytować.

  admin

  19 cze 21 o 19:43

Skomentuj