Wybór sposobu egzekucji
Pytanie: Czy wierzyciel ma swobodę wyboru z jakiego rodzaju majątku dłużnika prowadzona będzie egzekucja? Zwlekałem prawie rok z oddaniem sprawy do komornika ponieważ dłużnik obiecywał spłaty a wiem, że jego sytuacja finansowa autentycznie jest ciężka. Nie mogę jednak już dłużej czekać a z drugiej strony nie chce żeby egzekucja była zbyt gwałtowana i uciążliwa dla niego.
Odpowiedź: Tak, zgodnie z art. 799 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Również komornik niejako z urzędu powinien stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika. Także jednak i dłużnik, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku, na podstawie art. 799 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Wybór konkretnego sposobu egzekucji zależy od rodzaju i wysokości zadłużenia oraz majątku dłużnika, a komornik może stosować różne metody łącznie, jeśli zostały wskazane przez wierzyciela. I tak też na przykład egzekucja z wynagrodzenia za pracę może być prowadzona jednocześnie z egzekucją z rachunku bankowego dłużnika. Z kolei jeśli dłużnik uważa, że jednoczesne zajęcie wynagrodzenia i rachunku bankowego jest dla niego zbyt dotkliwe, może złożyć wniosek do komornika o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia, powołując się na wspomniany art. 799 § 2 kpc.
Wpis zaktualizowano dnia 24 kwietnia 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Nasuwa się pytanie o czas trwania takiej ograniczonej do jednego składnika majątku egzekucji. Nikomu nie uśmiecha się sciąganie jego należności przez na przykład trzy lata albo dziesięć nawet.
Arto
30 gru 20 o 06:15
A jakie są sposoby egzekucji komorniczej? Wierzyciel ma je wskazać we wniosku do komornika ale jakie to są sposoby, o co chodzi?
Anonim
31 sty 21 o 11:39
Egzekucja z wierzytelności (z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, z nadpłaty podatku, z 9innych wierzytelności np. u klienta łużnika będącego przedsiębiorca), egzekucja z ruchomości, egzekucja z nieruchomości, egzekucja z praw majątkowych.
admin
31 sty 21 o 13:41
A czy te wszystkie sposoby egzekucji mogą zaistnieć równolegle to znaczy nie musi być tak, że dopiero jeżeli egzekucja z konta bankowego jest bezskuteczna, to może być prowadzona wtedy egzekucja z wynagrodzenia i dopiero jak też egzekucja z wynagrodzenia nie powiedzie się, to dopiero wtedy np. zajęcie nieruchomości?
Justyna
16 maj 21 o 06:14
Wierzyciel może żądać egzekucji ze wszystkich składników majątku dłużnika równocześnie. Na przykład pomimo wpływania co miesiąc kwoty z egzekucji wynagrodzenia komornik na wniosek wierzyciela może zająć dodatkowo jego konto bankowe a także na przykład samochód i licytować.
admin
19 cze 21 o 19:43
Jeżeli nie da się ściągać długu z wynagrodzenia albo z konta firmowego, to najczęściej egzekucja jest bezskuteczna. Jeżeli dłużnik posiada mieszkanie albo inną nieruchomość, to najczęściej są na niej zabezpieczenia hipoteczne banków z pierwszeństwem zaspokajania w przypadku egzekucji.
Jon
17 lis 24 o 19:25