Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Co najpierw zajmuje komornik?

3 komentarze

Pytanie: Czego się spodziewać po komorniku na początku egzekucji, co najpierw zajmuje? Czy na dzień dobry przyjedzie do mieszkania zajmować wyposażenie, zażąda żebym zaprowadził go do samochodu, czy od razu zrobi zajęcie mieszkania jako nieruchomości?

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik wchodzi na konto?

Odpowiedź: Komornicy najpierw zajmują wierzytelności: nadpłatę podatku w urzędzie skarbowym, wynagrodzenie za pracę, rachunki bankowe. Jest to dla nich najszybszy, najpewniejszy sposób egzekucji przy którym nie napracują się. Zajmują wszak gotówkę a nie coś co trzeba sprzedać a nie wiadomo czy ktoś to kupi; większość egzekucji z ruchomości i nieruchomości jest bezskutecznych a trochę muszą się narobić przy tym.

Przeczytaj też: Po jakim czasie komornik umarza bezskuteczną egzekucję?

Najpierwsze zwykle jest wspomniane zajęcie nadpłaty podatku w urzędzie skarbowym. Wielu komorników w sprawach które prowadziłem, dokonywali tego zajęcia jeszcze zanim wezwali mnie do uiszczenia zaliczek na wydatki tzn. w odpowiedzi na mój wniosek egzekucyjny przysyłali mi wezwanie do uiszczenia zaliczki ale od razu też kopię zajęcia wierzytelności w urzędzie skarbowym. Takiego zajęcia dokonują niejako w ciemno, bo często dłużnikowi żaden zwrot podatku nie przysługuje ale komornik nie dowie się tego dopóki zajęcia nie wyśle.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika

Dopiero gdy egzekucja z nadpłaty podatku, z wynagrodzenia i z rachunków bankowych jest bezskuteczna, zmartwiony komornik przystępuje do prób egzekucji z ruchomości i nieruchomości.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Co najpierw zajmuje komornik?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Samo zajęcie nieruchomości też jest często dokonywane na początku postępowania egzekucyjnego, dłużn9icy boją się straty nieruchomości i wielu z nich kombinuje pieniądze jak tylko może, żeby do tego nie doszło.

  Mika

  2 maj 21 o 16:27

 2. Witam a czy komornik może zająć równocześnie konto bankowe, wynagrodzenie w zakładzie pracy i powiedzmy na przykład dodatkowo samochód?

  Joanna

  25 maj 21 o 05:36

 3. Witam, tak, komornik na wniosek wierzyciela może zająć nawet wszystkie składniki majątku dłużnika i równolegle prowadzić z nich egzekucję.

  admin

  21 lip 21 o 15:22

Skomentuj