Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umowa użyczenia samochodu a komornik

7 komentarzy

Czy komornik może zająć i sprzedać samochód użyczony? Niektórych pytających interesuje, czy komornik może zająć samochód będący własnością dłużnika jeżeli samochód ten znajduje się w posiadaniu osoby trzeciej na podstawie umowy użyczenia. Inni zaś pytają o to, czy komornik może zająć i sprzedać samochód jeżeli dłużnikiem jest osoba która która na podstawie umowy użyczenia użytkuje ten samochód a jego właścicielem jest osoba trzecia.

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

To jak to jest, czy komornik może zająć samochód będący własnością dłużnika jeżeli samochód ten znajduje się w posiadaniu osoby trzeciej na podstawie umowy użyczenia? Otóż co prawda zgodnie Art. 845 § 2 Kpc ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika ale w przypadku samochodu wiadomo (choćby po numerach rejestracyjnych), że jest ten samochód własnością dłużnika. Z uwagi na powyższe w mojej ocenie przyznanie tego przez użytkującego samochód nie jest niezbędne do tego aby komornik mógł samochód zająć. Innymi słowy – komornik może zająć samochód dłużnika będący we władaniu osoby trzeciej i umowa użyczenia nie uchroni dłużnika – właściciela pojazdu przed zajęciem i egzekucją z tegoż pojazdu.

A czy komornik może zająć i sprzedać samochód jeżeli dłużnikiem jest osoba która na podstawie umowy użyczenia użytkuje ten samochód? Zgodnie art. 845 § 2 Kpc zająć można ruchomości dłużnika będące we władaniu dłużnika ale nie wówczas, gdy z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. A jeżeli nawet doszłoby do zajęcia takiego samochodu osoby trzeciej, to może ona jako właściciel skutecznie wnieść do sądu o zwolnienie samochodu spod egzekucji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 czerwca, 2021

Komentarze do 'Umowa użyczenia samochodu a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy wystarczy że komornik zajmie rachunek bankowy dłużnika i wtedy nie musi zająć samochodu?

    Kinga

    15 Cze 21 o 22:21

  2. Jeżeli na rachunku bankowym są jakieś środki / wpływają środki których zajęcie prowadzi stopniowo do wyegzekwowania należności to praktycznie jest szansa, że wierzyciel i komornik nie będą dążyli do egzekucji z samochodu.

    admin

    15 Cze 21 o 22:29

  3. Aha ale to nie tak, że jeżeli jest zajęty rachunek albo pensja to już nie może komornik zająć samochodu?

    Kinga

    15 Cze 21 o 22:33

  4. Komornik na wniosek wierzyciela może zająć pojazd pomimo tego, że jest już prowadzona egzekucja z innych składników majątku dłużnika.

    admin

    15 Cze 21 o 22:50

  5. W odniesieniu do innych niż samochód ruchomości też jest prosta sprawa w przypadku użyczenia. Ten który korzysta na podstawie umowy użyczenia nie musi przyznać, że jest to własność dłużnika żeby komornik to zajął. jest umowa użyczenia więc jasne że rzecz należy do dłużnika.

    dedu

    18 Cze 21 o 19:16

  6. dedu jeśli rzecz jest szczegółowo opisana w umowie użyczenia to masz rację.

    hahar

    22 Cze 21 o 20:11

  7. Wszystko pięknie pod warunkiem, że komornik zastanie go w domu, że otworzy mu drzwi 😉

    alibaba

    4 Lip 21 o 19:33

Skomentuj