Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kupno samochodu zajętego przez komornika

21 komentarzy

Pytanie: Czy skuteczne jest sprzedanie przez dłużnika samochodu który zajął mu komornik? Chodzi mi o to, czy nabywca może mieć z tego powodu problemy, samochód komornik może mu odebrać albo zlicytować? Czy nabywca może sprawdzić, czy na kupionym samochodzie nie ma zajęcia egzekucyjnego?

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 848 Kodeksu postępowania cywilnego, zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie samochodem dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętego samochodu może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze.

Jeżeli zatem kupujący działa w dobrzej wierze – nie wie o tym, że pojazd jest zajęty przez komornika, to zgodnie z art. 169 § 1 Kodeksu cywilnego staje się właścicielem auta z chwilą objęcia tegoż samochodu w posiadanie.

Przeczytaj też: Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

Jeżeli w umowie kupna-sprzedaży sprzedający oświadczył, że auto jest wolne od wad prawnych (a wadą prawną jest między innymi także właśnie zajęcie komornicze ciążące na aucie), to można przyjąć że kupujący działa w dobrej wierze. Tym bardziej, że nabywając samochód nie jest w stanie sprawdzić, czy jest zajęty przez komornika. zajęć nie ujawnia się w CEPiK. Komornicy (przynajmniej chyba większość z nich) wysyłają informację o zajęciu do wydziału komunikacji ale kupujący nie jest uprawniony do uzyskania tejże. Dowie się o tym dopiero wtedy, gdy będzie chciał kupiony pojazd zarejestrować (i spotka się z odmową jeżeli pojazd jest zajęty przez komornika).

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 listopada, 2020

Komentarze do 'Kupno samochodu zajętego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. To co w takim przypadku zrobić jeżeli auto jest zajęte przez komornika a wydział komunikacji odmawia dokonania rejestracji na nowego właściciela który kupił auto w tej tam dobrej wierze?

    Sławek

    21 cze 21 o 18:28

  2. Uważam, że nowy właściciel powinien wezwać wierzyciela egzekwującego aby zawnioskował do komornika o zwolnienie tego samochody wobec nabycia go w dobrej wierze przez wzywającego. I w przypadku niezwolnienia wystąpić do sadu z powództwem o zwolnienie z egzekucji.

    admin

    21 cze 21 o 18:31

  3. Czy jest realna szansa na to żeby sąd nakazał zwolnić samochód w opisanej sytuacji?

    Magdalena

    10 lip 21 o 22:43

  4. Uważam że tak w związku z przyjętym domniemaniem działania w dobrej wierze przez nabywcę.

    admin

    11 lip 21 o 12:00

  5. Na czym polega to domniemanie dobrej wiary w takim przypadku?

    Lila

    17 lip 21 o 16:32

  6. Na tym, że przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze i nabywca nie musi tej swojej dobrej wiary wykazywać. A jeżeli ktoś twierdzi, że nabywca działał w złej wierze, to musi tą złą jego wiarę wykazać.

    admin

    18 lip 21 o 08:21

  7. Można też w umowie sprzedaży wpisać, że sprzedający oświadcza, że do samochodu nie mają roszczeń osoby trzecie oraz że nie jest zajęty przez komornika.

    Staszek

    8 paź 21 o 08:21

  8. Czy w takiej sytuacji nabywca ma szansę wygrać sprawę w sądzie , czy wierzyciel może zarzucić mu, że nie sprawdził pojazdu w urzędzie lub na policji i dlatego podważyć dobrą wiarę

    marek

    11 sie 22 o 17:05

  9. Policja ani urząd nie udzieliłyby nabywcy takiej informacji więc może on wygrać w sądzie. Na marginesie – policja w swojej bazie nie ma informacji o zajęciach komorniczych.

    admin

    11 sie 22 o 17:14

  10. Myślałem, że w dowodzie rejestracyjnym samochodu komornik wpisuje zajęcie ale nie wpisuje. Praktycznie więc nie wiadomo, czy samochód jest zajęty czy nie.

    endek

    19 maj 23 o 21:41

  11. Witam, zakupiłem samochód dnia 15.11.2023 a w wydziale komunikacji dowiedziałem się się dnia 22.11.2023 wpłynęła informacja o zajęciu samochodu, czy mam się czego obawiać jeżeli zajęcie auta nastąpiło po sprzedaży? Oczywiście zajęcie dotyczy sprzedajacego.

    Łukasz

    30 lis 23 o 10:47

  12. Witam, jeżeli zajęcie (a raczej pismo o zajęciu od komornika który nie wiedział wtedy że samochód został sprzedany) nastąpiło po sprzedaży to nie ma się Pan czego obawiać zakładając, że nabył Pan samochód w dobrej wierze czyli w tym wypadku nie wiedząc o tym, że dłużnik sprzedaje samochód aby uniknąć zajęcia. Istnieje domniemanie dobrej wiary czyli to wierzyciel tego sprzedającego (chcąc prowadzić egzekucję z tego samochodu) musiałby udowodnić, że Pan o tym wiedział.

    admin

    30 lis 23 o 11:47

  13. Na wstępie bardzo Panu dziękuję za szybką odpowiedź, pozwolę sobie jeszcze zapytać czy jak widnieje zapis w urzędzie komunikacji ze auto zostało zajęte to mogę śmiało przerejestrować czy czekać do wyjaśnienia sprawy?

    Łukasz

    1 gru 23 o 09:23

  14. Jeżeli taka jest sytuacja, to nie przerejestrują dopóki Pan nie zadziała odpowiednio: https://pamietnikwindykatora.pl/rejestracja-samochodu-zajetego-przez-komornika/

    admin

    1 gru 23 o 09:59

  15. Dzień dobry. Kupiłem auto,a w czasie rejestracji dowiedziałem się że pojazd jest zajęty przez komornika 10 lat temu w sprawie sprzed 20lat. O tym fakcie nie wiedziałem a dowiedziałem się podczas rejestracji,która została dokonana. Co powinienem zrobić w tej sytuacji ?

    Piter

    28 maj 24 o 17:20

  16. Dzień doby, dziwne że samochód pozostaje zajęty aż 10 lat, możliwe że postępowanie egzekucyjne zostało już zakończone / umorzone z powodu bezskuteczności a komornik zapomniał poinformować o tym fakcie wydział komunikacji. Jednak na wszelki wypadek powinien Pan wezwać wierzyciela w tej sprawie egzekucyjnej do zwolnienia pojazdu w ciągu 30 dni powołując się na nabycie tegoż przez Pana w dobrej wierze. Jeżeli komornik w tym czasie nie zwolni na wniosek wierzyciela pojazdu, należy złożyć do sądu powództwo o zwolnienie pojazdu. Jeżeli nie zna Pan danych wierzyciela, to proszę pisemnie zwrócić się o nie do komornika, może wtedy komornik poinformuje Pana, że postępowanie egzekucyjne już nie toczy się i wtedy nie będzie Pan musiał nic robić.

    admin

    29 maj 24 o 06:26

  17. Dziękuję za odpowiedź. Proszę tylko jeszcze o informacje do kogo mam się zwrócić, tj nie mam żadnych danych do kogo co wysłać.

    Piter

    1 cze 24 o 05:41

  18. Proszę zwrócić się o te dane do wydziału komunikacji w którym dowidział się Pan o zajęciu samochodu, rozmowę nagrywać w kieszeni. Jeżeli odmówią Panu udzielenia tej informacji, to po prostu nie robić nic. Skoro samochód jest zajęty to według mojej wiedzy powinni odmówić zarejestrowania samochodu…

    admin

    1 cze 24 o 11:30

  19. Kupiłam auto zajęte przez komornika, dowiedziałam się o tym w wydziale komunikacji przy rejestracji, napisałam oświadczenie że zostałam poinformowana o zajęciu komorniczym ale auto zarejestrowałam bez problemu, nie wiem teraz jak dalej postępować, po skontaktowaniu się z panem który sprzedał mi auto, ten mi powiedział że żadnego zajęcia nigdy nie miał i nie wie o co chodzi, czy mam udać się do komornika i dowiedziec się o co chodzi? Czy grozi mi utrata auta?

    Gośka

    6 lis 24 o 23:05

  20. Z ostrożności należałoby bezzwłocznie skontaktować się z komornikiem i zażądać danych wierzyciela na rzecz którego komornik zajął samochód. I po uzyskaniu danych wierzyciela wezwać go do wystąpienia do komornika z wnioskiem o zwolnienie pojazdu jako będącego już Pani własnością nabytą w dobrej wierze. Pod rygorem wystąpienia do sądu z powództwem o zwolnienie pojazdu z egzekucji. Proszę mnie informować na bieżąco, to będę Pani podpowiadał, jak dalej postępować w tej sprawie.

    admin

    7 lis 24 o 05:19

  21. Dziękuję bardzo za odpowiedź, będę na bieżąco informowała o postępowaniu

    Gośka

    7 lis 24 o 12:51

Skomentuj