Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kupno samochodu zajętego przez komornika

10 komentarzy

Pytanie: Czy skuteczne jest sprzedanie przez dłużnika samochodu który zajął mu komornik? Chodzi mi o to, czy nabywca może mieć z tego powodu problemy, samochód komornik może mu odebrać albo zlicytować? Czy nabywca może sprawdzić, czy na kupionym samochodzie nie ma zajęcia egzekucyjnego?

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 848 Kodeksu postępowania cywilnego, zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie samochodem dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętego samochodu może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze.

Jeżeli zatem kupujący działa w dobrzej wierze – nie wie o tym, że pojazd jest zajęty przez komornika, to zgodnie z art. 169 § 1 Kodeksu cywilnego staje się właścicielem auta z chwilą objęcia tegoż samochodu w posiadanie.

Przeczytaj też: Rejestracja samochodu zajętego przez komornika

Jeżeli w umowie kupna-sprzedaży sprzedający oświadczył, że auto jest wolne od wad prawnych (a wadą prawną jest między innymi także właśnie zajęcie komornicze ciążące na aucie), to można przyjąć że kupujący działa w dobrej wierze. Tym bardziej, że nabywając samochód nie jest w stanie sprawdzić, czy jest zajęty przez komornika. zajęć nie ujawnia się w CEPiK. Komornicy (przynajmniej chyba większość z nich) wysyłają informację o zajęciu do wydziału komunikacji ale kupujący nie jest uprawniony do uzyskania tejże. Dowie się o tym dopiero wtedy, gdy będzie chciał kupiony pojazd zarejestrować (i spotka się z odmową jeżeli pojazd jest zajęty przez komornika).

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 listopada, 2020

Komentarze do 'Kupno samochodu zajętego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. To co w takim przypadku zrobić jeżeli auto jest zajęte przez komornika a wydział komunikacji odmawia dokonania rejestracji na nowego właściciela który kupił auto w tej tam dobrej wierze?

  Sławek

  21 cze 21 o 18:28

 2. Uważam, że nowy właściciel powinien wezwać wierzyciela egzekwującego aby zawnioskował do komornika o zwolnienie tego samochody wobec nabycia go w dobrej wierze przez wzywającego. I w przypadku niezwolnienia wystąpić do sadu z powództwem o zwolnienie z egzekucji.

  admin

  21 cze 21 o 18:31

 3. Czy jest realna szansa na to żeby sąd nakazał zwolnić samochód w opisanej sytuacji?

  Magdalena

  10 lip 21 o 22:43

 4. Uważam że tak w związku z przyjętym domniemaniem działania w dobrej wierze przez nabywcę.

  admin

  11 lip 21 o 12:00

 5. Na czym polega to domniemanie dobrej wiary w takim przypadku?

  Lila

  17 lip 21 o 16:32

 6. Na tym, że przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze i nabywca nie musi tej swojej dobrej wiary wykazywać. A jeżeli ktoś twierdzi, że nabywca działał w złej wierze, to musi tą złą jego wiarę wykazać.

  admin

  18 lip 21 o 08:21

 7. Można też w umowie sprzedaży wpisać, że sprzedający oświadcza, że do samochodu nie mają roszczeń osoby trzecie oraz że nie jest zajęty przez komornika.

  Staszek

  8 paź 21 o 08:21

 8. Czy w takiej sytuacji nabywca ma szansę wygrać sprawę w sądzie , czy wierzyciel może zarzucić mu, że nie sprawdził pojazdu w urzędzie lub na policji i dlatego podważyć dobrą wiarę

  marek

  11 sie 22 o 17:05

 9. Policja ani urząd nie udzieliłyby nabywcy takiej informacji więc może on wygrać w sądzie. Na marginesie – policja w swojej bazie nie ma informacji o zajęciach komorniczych.

  admin

  11 sie 22 o 17:14

 10. Myślałem, że w dowodzie rejestracyjnym samochodu komornik wpisuje zajęcie ale nie wpisuje. Praktycznie więc nie wiadomo, czy samochód jest zajęty czy nie.

  endek

  19 maj 23 o 21:41

Skomentuj