Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć samochód w leasingu?

12 komentarzy

Pytanie: Kolejną sprawą jest auto w leasingu które parkuje na osiedlu, z którego incydentalnie korzystam. Jest ono aktualnie w leasingu , leasingobiorcą jest firma mojego ojca, czy komornik może je zając? Czy może żądać jego otworzenia ? Zaznaczam że ojciec mieszka na tym samym osiedlu 100 metrów ode mnie. Czy komornik musi mnie ” złapać” na tym że poruszam się tym samochodem czy też udowodnienie że z niego korzystam odbywa się w inny sposób? Sądzę że wierzyciel mógł zrobić zdjęcie gdy się nim poruszam i przekazać komornikowi. Czy komornik może zażądać ode mnie podania adresu zamieszkania mojego ojca i czy muszę mu to w takiej sytuacji udostępnić?

Odpowiedź: Kiedyś łatwiej było komornikowi zająć samochód w leasingu i nawet zlicytować, niż obecnie. Po ostatniej nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, zajęcie auta i innych przedmiotów w leasingu zdarza się chyba marginalnie rzadko. Obecnie co prawda wciąż można zająć ruchomości znajdujące się we władaniu dłużnika (no, trudno żeby nie było można…) ale zgodnie z art. 845 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają zajęciu ruchomości znajdujące się we władaniu dłużnika, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Zajmując pojazd komornik zażąda wglądu do dokumentów (a jak nie zażąda, to pan mu je z własnej woli przedstawi) i wówczas stanie się jasne, że samochód nie jest Pana własnością. Jeżeli mimo tego doszłoby do zajęcia pojazdu w leasingu to właściciel leasingu może po pierwsze, wnieść do sądu skargę na czynności komornika a jeżeli ta jakimś cudem zostałaby przez sąd oddalona, to właściciel leasingu może (po bezskutecznym wezwaniu do zwolnienia auta spod egzekucji) wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym przeciwko wierzycielowi egzekwującemu domagając się od sądu nakazania zwolnienia pojazdu przez komornika.

Nie ma żadnego znaczenia to, że Pan porusza się tym samochodem, po to jest leasing. I nie ma znaczenia to, że firma leasingowa należy do Pana ojca. Komornik może jednak ten samochód przeszukać ba, może też przeszukać i Pana tzn. odzież na Panu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć samochód w leasingu?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jeżeli samochód jest w kredycie spłacanym wciąż, to czy komornik może takie auto zając i sprzedać?

  Anonim

  16 Sty 21 o 19:59

 2. Oj, przepraszam, nie zauważyłem tego komentarza – pytania. Tak, komornik może zająć i sprzedać pojazd w zakresie którego kredyt jest niespłacony co dłużnika nie zwalnia od dalszego spłacania kredytu chociaż samochodu już nie ma. 🙂

  admin

  24 Maj 21 o 16:29

 3. No właśnie, to że kontrahent Twój jeździ porządnym drogim samochodem, nie musi oznaczać, że jest to jego samochód. Samochód może być własnością firmy leasingowej, bo leasing aut jest bardzo popularny wśród firm i użytkowanie samochodu wziętego w leasing jest bardziej opłacalne niż zakupienie samochody za własną gotówkę. W przypadku niewielkich firm leasing często jest też bardziej opłacalny niż kredyt.
  Samochód w leasingu nie jest więc własnością leasingobiorcy, podobnie może być z maszynami i urządzeniami które zobaczysz w jego firmie podczas rekonesansu.

  Endo

  1 Cze 21 o 19:31

 4. PS A nieruchomość w której znajduje się jego siedziba, może być wynajmowana przez niego albo np. w kredycie hipotecznym. Towar zaś wzięty w komis czyli też nie jego własność a konta firmowe może zmieniać z praktycznie dowolną częstotliwością. Może zresztą jako firmowego konta używać konta osobistego na którym co miesiąc będzie miał środki ustawowo wolne od egzekucji komorniczej. Da się tak.
  Do czego zmierzam? Do tego, że jeśli kontrahent nie zapłacić Ci w takim, jak zasygnalizowany wyżej stanie rzeczy, to komornik może nie wyegzekwować od niego twojej należności. Sprawdzenie więc wiarygodności nowego partnera biznesowego winno się odbyć ze starannością i bardzo wnikliwie.

  Endo

  1 Cze 21 o 19:34

 5. Dłużnik z komornikiem nie otrzyma samochodu w leasing tak że z góry bez obaw.

  Elżbieta

  17 Cze 21 o 20:10

 6. Zgoda ale może wziął samochód w leasing zanim dopadł go komornik. I zajęcie leasingu mu nie grozi, o to chodzi.

  admin

  17 Cze 21 o 20:36

 7. Samochód będący własnością dłużnika też jest dosyć bezpieczny ja nie wiem jak komornicy te samochody wyceniają, że i na drugiej licytacji nie ma chętnych a przecież cena wywoławcza wynosi wtedy połowę wartości oszacowania.

  Przemo

  27 Cze 21 o 21:05

 8. Możesz zaskarżyć oszacowanie jak też we własnym zakresie rozgłosić licytację .

  admin

  27 Cze 21 o 21:08

 9. Teraz to prawie każdy dłużnik w egzekucji okazuje się mieć samochód w leasingu nieco rzadziej w kredycie i egzekucja odpada.

  Jaro

  11 Lip 21 o 16:46

 10. Leasing przynajmniej teoretycznie nie obniża zdolności kredytowej więc jest preferowany choćby z tego powodu. Nowe firmy zwykle decydują się na leasing mając niewypracowaną zdolność kredytową i chcąc prócz tego jakiś kredyt obrotowy uzyskać.

  Manix

  14 Lip 21 o 06:05

 11. Nowa firma tak czy tak kredytu obrotowego nie otrzyma.

  admin

  14 Lip 21 o 08:02

 12. Jeżeli już to na pewno nie w banku, może w jakieś firmie pożyczkowej ale tylko pod rzeczowe zabezpieczenie.

  Jacek

  18 Lip 21 o 22:46

Skomentuj