Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

17 komentarzy

Pytanie: Mam pytanko odnośnie egzekucji terenowej komornika.
Dostałam pismo od komornika który prowadzi moja sprawę w którym jest napisane, że poinformował wierzyciela o możliwości wszczęcia egzekucji terenowej. Co to dla mnie oznacza? Czy lada dzień pojawi się u mnie w domu? Czy przychodzi również w sobotę?
Chciałam dodać, że po tym piśmie podpisałam ugodę z wierzycielem czy komornik jest o tym poinformowany?
Bardzo proszę o odpowiedź jak mogę uniknąć takiej wizyty

Odpowiedź: nie znam treści ugody jaką zawarła Pani z wierzycielem ale jeżeli wynika z niej, że egzekucja komornicza ma zostać zawieszona lub umorzona, to wierzyciel ma obowiązek wystąpić do komornika ze stosownym wnioskiem o zawieszenie / umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel a nie dłużnik.

Jeżeli nic z powyższego nie zawarto w ugodzie to tak, komornik może przyjść do Pani ale niekoniecznie od razu. Co do pytania czy komornik może przyjść w sobotę i w ogóle w które dni i pory, to proszę aby zapoznała się Pani z odpowiedzią: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-przyjsc-w-sobote-albo-w-niedziele/

Proszę o treść Waszej ugody.

(Pytająca przesłała ugodę)

W tej ugodzie nie ma nic o zawieszeniu ani o umorzeniu postępowania egzekucyjnego więc komornik może do Pani przyjść chyba że wierzyciel mimo tego wystąpi do komornika o zawieszenie bądź umorzenie egzekucji jednak w tym drugim przypadku musiałby ponieść spore koszty z tym związane na rzecz komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/. Tak że jeśli już to prędzej spodziewałbym się wniosku wierzyciela o zawieszenie a nie o umorzenie egzekucji.

Ma Pani w mieszkaniu jakieś nowe, wartościowe rzeczy? Jeżeli nie, to zapewne nic nie zlicytuje o ile przyjdzie.

Nic nowego nie mam mam samochód z 2007 skodę.
Może powinnam napisać prośbę do wierzyciela o zawieszenie egzekucji? Chciałabym uniknąć wizyty i sama nie wiem co robić

Może Pani napisać prośbę ale oczywiście nie wiem z jakim skutkiem.

Jeżeli komornik przyjdzie do Pani to przecież może Pani nie otworzyć bo akurat będzie Pani poza domem 😉 Wtedy komornik prawdopodobnie napisze Pani, że następnym razem może przyjść ze ślusarzem (który otworzy drzwi) i w asyście policjanta (obowiązkowo w takich przypadkach) i wszystko na Pani koszt. Tylko że zwykle coś takiego nie następuje ponieważ do tego wierzyciel musi wpłacić komornikowi sporą zaliczkę około 800 zł jak nie więcej i rzadko który wierzyciel się na to decyduje. Poza tym, jeżeli będzie Pani dokonywała spłat zgodnie z harmonogramem ugody, to wierzyciel prawie na pewno o takie siłowe wejście nie zawnioskuje a co więcej, komornik wiedząc że spłaty są dokonywane, możliwe że w ogóle do Pani nie przyjdzie, nawet raz.

A jeszcze jedno pytanko, ponieważ w tym piśmie jest ze poinformował wierzyciela o MOŻLIWOŚCI podjęcia egzekucji terenowej to mogę przez to rozumieć, że jeszcze jej nie podjął ale może?

No tak to należy rozumieć, że może przyjść ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle. Ja to odbieram jako takie straszenie aby zmobilizować Panią do spłat… Komornicy doskonale wiedzą o tym, że większość egzekucji terenowych jest bezskuteczna i będzie to prawdopodobnie dla niego strata czasu. Poza tym… Gdybym ja był komornikiem i miałbym zamiar przyjść do dłużnika to nie uprzedzałbym go o tym tylko po prostu przyjechał bez uprzedzenia. Po co uprzedzać – żeby powynosił z mieszkania wartościowe rzeczy na czas egzekucji przechowując je u znajomych, rodziny?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 czerwca, 2021

Komentarze do 'Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Praktycznie więc nie ma szans na umorzenie egzekucji w wyniku zawarcia ugody z wierzycielem gdyż musiałby zapłacić komornikowi jakby za skuteczną egzekucję tyle że on – wierzyciel a nie od dłużnika jak w przypadku faktycznej egzekucji.

  Bogdan

  12 Cze 21 o 16:33

 2. Wierzyciel może zawnioskować o umorzenie egzekucji z wybranych składników majątku i to jest często wystarczająca ulga dla dłużnika. Na przykład do umorzenie egzekucji z wynagrodzeni albo / oraz z rachunku bankowego. A co do reszty zawieszenie i jest OK.

  admin

  12 Cze 21 o 16:45

 3. A jeżeli wierzyciel umorzy egzekucję z rachunku bankowego to znaczy złoży o to wniosek do komornika, to czy później może ponownie wszcząć egzekucję z tego rachunku?

  Anna

  13 Cze 21 o 19:10

 4. Oczywiście, może.

  admin

  13 Cze 21 o 21:06

 5. No tak, podstawa skutecznej egzekucji to zajęcie wynagrodzenia albo konta bankowego, egzekucja z ruchomości a nawet nieruchomości zazwyczaj jest nieskuteczna nawet jeżeli dłużnik nieruchomość ma.

  Gaweł

  14 Cze 21 o 16:59

 6. A czy komornik ma prawo nie zgodzić się na zawieszenie egzekucji i czy zawieszenie nie obciąża wierzyciela jakimiś kosztami?

  Beta

  17 Cze 21 o 09:24

 7. Nie, komornik nie ma prawa nie zgodzić się na zawieszenie i zarówno zawieszenie jak i podjęcie zawieszonego postępowania na wniosek wierzyciela nie obciążają go żadnymi kosztami.

  admin

  17 Cze 21 o 09:29

 8. Zwieszenie egzekucji praktycznie nic dłużnikowi nie daje jeżeli chodzi o wierzytelności, bo i z konta i z zakładu pracy komornik pobiera tylko że nie dla wierzyciela a do depozytu.

  kaczy

  6 Lip 21 o 21:19

 9. Nie do końca nic nie daje, zależy od dłużnika. W czasie zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie są wszak dokonywane nowe czynności egzekucyjne. Konto dłużnik ma wciąż zajęte ale może założyć nowe konto i na to nowe konto przekierować przelewy. Cenne w szczególności gdy dłużnik jest firmą.

  sołtys

  16 Lip 21 o 14:49

 10. To jest myśl ale czy założenie nowego konta w tajemnicy przed komornikiem tzn niepoinformowanie go o tym fakcie nie jest zabronione?

  Jurand

  13 Sie 21 o 05:37

 11. Zastanawialiśmy się nad tym we wpisie: https://pamietnikwindykatora.pl/komornik-a-zmiana-konta-bankowego-czy-to-przestestwo/ Nie ma pewności, w większości przypadków chyba nie byłoby to uznane za przestępstwo.

  admin

  13 Sie 21 o 16:07

 12. Przede wszystkim istotne jest z punktu widzenia ewentualnej karalności to, czy nowe konto zostało wykorzystane do uniknięcia egzekucji.

  Anonim

  23 Sie 21 o 08:28

 13. A ja ciekawa jestem tego, czy wpłaty dokonane wierzycielowi w trakcie zawieszenia egzekucji są wolne od komorniczej prowizji?

  EwaK

  12 Wrz 21 o 09:47

 14. Nie są wolne to znaczy komornik, po otrzymaniu od wierzyciela informacji o kwocie spłat, obciąży dłużnika opłatą stosunkową po podjęciu zawieszonego postępowania egzekucyjnego.

  admin

  12 Wrz 21 o 11:41

 15. Co oznacza umorzenie postępowania egzekucyjnego?

  Anonim

  7 Gru 21 o 09:58

 16. Postępowanie egzekucyjne komornik umorzy jeżeli egzekucja będzie bezskuteczna. Jednak umorzy też wtedy, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie zawnioskował o dokonanie czynności w sprawie – na przykład gdy została wszczęta egzekucja z nieruchomości a wierzyciel przez rok nie złożył wniosku o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. Umorzenia egzekucji komornik może też dokonać na wniosek samego wierzyciela, na przykład wtedy, gdy wierzyciel ma kupca na dług. Jednak wiedz, że w każdym z tych przypadków wierzyciel o dowolnym czasie może znów złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Niejeden dłużnik myśli po umorzeniu, że już ma spokój.

  admin

  7 Gru 21 o 10:04

 17. Uwaga, umorzenie z powodu bezczynności wierzyciela jest traktowane tak jak na jego wniosek i komornik pobierze od wierzyciela opłatę w wysokości 5% od niewyegzekwowanej należności!

  Mariusz

  17 Mar 22 o 12:13

Skomentuj