Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

19 komentarzy

Pytanie: Mam pytanko odnośnie egzekucji terenowej komornika.
Dostałam pismo od komornika który prowadzi moja sprawę w którym jest napisane, że poinformował wierzyciela o możliwości wszczęcia egzekucji terenowej. Co to dla mnie oznacza? Czy lada dzień pojawi się u mnie w domu? Czy przychodzi również w sobotę?
Chciałam dodać, że po tym piśmie podpisałam ugodę z wierzycielem czy komornik jest o tym poinformowany?
Bardzo proszę o odpowiedź jak mogę uniknąć takiej wizyty

Przeczytaj też: Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Odpowiedź: nie znam treści ugody jaką zawarła Pani z wierzycielem ale jeżeli wynika z niej, że egzekucja komornicza ma zostać zawieszona lub umorzona, to wierzyciel ma obowiązek wystąpić do komornika ze stosownym wnioskiem o zawieszenie / umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel a nie dłużnik.

Przeczytaj też: Czy komornik informuje o zakończeniu egzekucji?

Jeżeli nic z powyższego nie zawarto w ugodzie to tak, komornik może przyjść do Pani ale niekoniecznie od razu. Co do pytania czy komornik może przyjść w sobotę i w ogóle w które dni i pory, to proszę aby zapoznała się Pani z odpowiedzią: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-przyjsc-w-sobote-albo-w-niedziele/

Proszę o treść Waszej ugody.

(Pytająca przesłała ugodę)

W tej ugodzie nie ma nic o zawieszeniu ani o umorzeniu postępowania egzekucyjnego więc komornik może do Pani przyjść chyba że wierzyciel mimo tego wystąpi do komornika o zawieszenie bądź umorzenie egzekucji jednak w tym drugim przypadku musiałby ponieść spore koszty z tym związane na rzecz komornika: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/. Tak że jeśli już to prędzej spodziewałbym się wniosku wierzyciela o zawieszenie a nie o umorzenie egzekucji.

Ma Pani w mieszkaniu jakieś nowe, wartościowe rzeczy? Jeżeli nie, to zapewne nic nie zlicytuje o ile przyjdzie.

Nic nowego nie mam mam samochód z 2007 skodę.
Może powinnam napisać prośbę do wierzyciela o zawieszenie egzekucji? Chciałabym uniknąć wizyty i sama nie wiem co robić

Może Pani napisać prośbę ale oczywiście nie wiem z jakim skutkiem.

Przeczytaj też: Czy wierzyciel może umorzyć dług?

Jeżeli komornik przyjdzie do Pani to przecież może Pani nie otworzyć bo akurat będzie Pani poza domem 😉 Wtedy komornik prawdopodobnie napisze Pani, że następnym razem może przyjść ze ślusarzem (który otworzy drzwi) i w asyście policjanta (obowiązkowo w takich przypadkach) i wszystko na Pani koszt. Tylko że zwykle coś takiego nie następuje ponieważ do tego wierzyciel musi wpłacić komornikowi sporą zaliczkę około 800 zł jak nie więcej i rzadko który wierzyciel się na to decyduje. Poza tym, jeżeli będzie Pani dokonywała spłat zgodnie z harmonogramem ugody, to wierzyciel prawie na pewno o takie siłowe wejście nie zawnioskuje a co więcej, komornik wiedząc że spłaty są dokonywane, możliwe że w ogóle do Pani nie przyjdzie, nawet raz.

A jeszcze jedno pytanko, ponieważ w tym piśmie jest ze poinformował wierzyciela o MOŻLIWOŚCI podjęcia egzekucji terenowej to mogę przez to rozumieć, że jeszcze jej nie podjął ale może?

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnika

No tak to należy rozumieć, że może przyjść ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle. Ja to odbieram jako takie straszenie aby zmobilizować Panią do spłat… Komornicy doskonale wiedzą o tym, że większość egzekucji terenowych jest bezskuteczna i będzie to prawdopodobnie dla niego strata czasu. Poza tym… Gdybym ja był komornikiem i miałbym zamiar przyjść do dłużnika to nie uprzedzałbym go o tym tylko po prostu przyjechał bez uprzedzenia. Po co uprzedzać – żeby powynosił z mieszkania wartościowe rzeczy na czas egzekucji przechowując je u znajomych, rodziny?

Przeczytaj też: Zgoda wierzyciela na zwolnienie spod egzekucji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Praktycznie więc nie ma szans na umorzenie egzekucji w wyniku zawarcia ugody z wierzycielem gdyż musiałby zapłacić komornikowi jakby za skuteczną egzekucję tyle że on – wierzyciel a nie od dłużnika jak w przypadku faktycznej egzekucji.

  Bogdan

  12 cze 21 o 16:33

 2. Wierzyciel może zawnioskować o umorzenie egzekucji z wybranych składników majątku i to jest często wystarczająca ulga dla dłużnika. Na przykład do umorzenie egzekucji z wynagrodzeni albo / oraz z rachunku bankowego. A co do reszty zawieszenie i jest OK.

  admin

  12 cze 21 o 16:45

 3. A jeżeli wierzyciel umorzy egzekucję z rachunku bankowego to znaczy złoży o to wniosek do komornika, to czy później może ponownie wszcząć egzekucję z tego rachunku?

  Anna

  13 cze 21 o 19:10

 4. Oczywiście, może.

  admin

  13 cze 21 o 21:06

 5. No tak, podstawa skutecznej egzekucji to zajęcie wynagrodzenia albo konta bankowego, egzekucja z ruchomości a nawet nieruchomości zazwyczaj jest nieskuteczna nawet jeżeli dłużnik nieruchomość ma.

  Gaweł

  14 cze 21 o 16:59

 6. A czy komornik ma prawo nie zgodzić się na zawieszenie egzekucji i czy zawieszenie nie obciąża wierzyciela jakimiś kosztami?

  Beta

  17 cze 21 o 09:24

 7. Nie, komornik nie ma prawa nie zgodzić się na zawieszenie i zarówno zawieszenie jak i podjęcie zawieszonego postępowania na wniosek wierzyciela nie obciążają go żadnymi kosztami.

  admin

  17 cze 21 o 09:29

 8. Zwieszenie egzekucji praktycznie nic dłużnikowi nie daje jeżeli chodzi o wierzytelności, bo i z konta i z zakładu pracy komornik pobiera tylko że nie dla wierzyciela a do depozytu.

  kaczy

  6 lip 21 o 21:19

 9. Nie do końca nic nie daje, zależy od dłużnika. W czasie zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie są wszak dokonywane nowe czynności egzekucyjne. Konto dłużnik ma wciąż zajęte ale może założyć nowe konto i na to nowe konto przekierować przelewy. Cenne w szczególności gdy dłużnik jest firmą.

  sołtys

  16 lip 21 o 14:49

 10. To jest myśl ale czy założenie nowego konta w tajemnicy przed komornikiem tzn niepoinformowanie go o tym fakcie nie jest zabronione?

  Jurand

  13 sie 21 o 05:37

 11. Zastanawialiśmy się nad tym we wpisie: https://pamietnikwindykatora.pl/komornik-a-zmiana-konta-bankowego-czy-to-przestestwo/ Nie ma pewności, w większości przypadków chyba nie byłoby to uznane za przestępstwo.

  admin

  13 sie 21 o 16:07

 12. Przede wszystkim istotne jest z punktu widzenia ewentualnej karalności to, czy nowe konto zostało wykorzystane do uniknięcia egzekucji.

  Anonim

  23 sie 21 o 08:28

 13. A ja ciekawa jestem tego, czy wpłaty dokonane wierzycielowi w trakcie zawieszenia egzekucji są wolne od komorniczej prowizji?

  EwaK

  12 wrz 21 o 09:47

 14. Nie są wolne to znaczy komornik, po otrzymaniu od wierzyciela informacji o kwocie spłat, obciąży dłużnika opłatą stosunkową po podjęciu zawieszonego postępowania egzekucyjnego.

  admin

  12 wrz 21 o 11:41

 15. Co oznacza umorzenie postępowania egzekucyjnego?

  Anonim

  7 gru 21 o 09:58

 16. Postępowanie egzekucyjne komornik umorzy jeżeli egzekucja będzie bezskuteczna. Jednak umorzy też wtedy, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie zawnioskował o dokonanie czynności w sprawie – na przykład gdy została wszczęta egzekucja z nieruchomości a wierzyciel przez rok nie złożył wniosku o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. Umorzenia egzekucji komornik może też dokonać na wniosek samego wierzyciela, na przykład wtedy, gdy wierzyciel ma kupca na dług. Jednak wiedz, że w każdym z tych przypadków wierzyciel o dowolnym czasie może znów złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Niejeden dłużnik myśli po umorzeniu, że już ma spokój.

  admin

  7 gru 21 o 10:04

 17. Uwaga, umorzenie z powodu bezczynności wierzyciela jest traktowane tak jak na jego wniosek i komornik pobierze od wierzyciela opłatę w wysokości 5% od niewyegzekwowanej należności!

  Mariusz

  17 mar 22 o 12:13

 18. Witam pracuje na umowe mam komornika na koncie bankowym juz z kilkoma wierzycielami sie kontaktowalam ze chce pospalacac wszystko na raty zeby mi to zeszło z konta czy mozecie mi jakos pomoc

  Ewa

  15 wrz 22 o 13:14

 19. Witam, wierzyciele mogą zażądać umorzenia egzekucji ale jeśli Pani ich nie przekona do tego to ja też nie.

  Jeżeli komornik zajął wynagrodzenie w zakładzie pracy to tego co już po potrąceniu wpływa na konto nie ma prawa zająć. Zajmuje?

  Co do samego konta, to może Pani założyć nowe (najlepiej nie zamykając tego zajętego aby nie prowokować komornika do poszukiwania nowego). Komornicy rzadko kiedy wznawiają poszukiwanie konta gdy już raz szukali i znaleźli i zajęli). Korzystne konta które nie wychodząc z domu można założyć, są tutaj.

  admin

  15 wrz 22 o 13:21

Skomentuj