Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Fikcyjne zaświadczenie o zatrudnieniu

9 komentarzy

Pytanie: Czy jest mozliwosc splacenia kredytu ktory zaciagnelem 5lat temu na falszywe zaswiadczenie o zarobkach? Dostalem 15.000 zl splacilem tylko dwie raty. Nie ma mnie teraz w Polsce i staralem sie o wydanie mi paszportu. Konsulat poinformowal mnie, ze prokuratura odmawia wydania paszportu. Jest jakas szansa zeby to zalatwic polubownie?

Odpowiedź: Nie wiemy, czy chcą Panu zarzucić jedynie podrobienie zaświadczenia o zarobkach (art. 270 kk) czy także zarzut wyłudzenia (art. 286 kk). Jeżeli samo podrobienie dokumentu to możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego gdyż to przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 i jest górna granica przy której możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego. Spłata kredytu byłaby okolicznością zwiększającą prawdopodobieństwo zastosowania warunkowego umorzenia. Jeżeli jednak dodatkowo jest to zarzut wyłudzenia (kara maksymalna – 8 lat pozbawienia wolności) to warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest możliwe (choć spłata kredytu zapewne wpłynęłaby pozytywnie na wymiar kary). Oczywiście, że może Pan kredyt spłacić, proszę skontaktować się z bankiem jeżeli nie zna Pan aktualnego rachunku bankowego do spłaty.

Czyli ja chyba kwalifikuje sie do oszustwa. Tzn, nic nie podrabialem.
Znajomy wystawil mi pieczatke ze u niego pracuje i na podstawie tego dali przyznali mi kredyt.

Odpowiedź: Skoro tak, to nie jest to podrobienie dokumentu lecz posłużenie się przez Pana dokumentem potwierdzającym nieprawdę i za to zgodnie z art. 273 kk grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (Pana koledze który to zaświadczenie wystawił grozi więcej: od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności). Prawdopodobnie jednak w związku z tym prokuratura chce Panu przedstawić zarzut wyłudzenia kredytu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 czerwca, 2021

kategoria kredyty,windykacja

tag

Komentarze do 'Fikcyjne zaświadczenie o zatrudnieniu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli zaświadczenie o dochodach jest fikcyjne / sfałszowane a kredyt nie jest spłacany to na bank będzie zarzut wyłudzenia postawiony.

  Michał

  29 Cze 21 o 07:29

 2. Ciekawi mnie jak bank się dowie że dłużnik nie pracuje w firmie z zaświadczenia. Przepisy nie pozwalają pracodawcy na udzielenie informacji.

  Karol

  29 Cze 21 o 08:54

 3. Jeżeli bank poweźmie podejrzenie (w związku z niespłacaniem kredytu) że zaświadczenie jest fałszywe, to myślę że, może przesłać je do zakładu pracy i zapytać a zakład pracy ma prawo odpowiedzieć, że sfałszowane, że taki u nich nie jest zatrudniony.

  Jeżeli zaświadczenie jest fikcyjne w takim znaczeniu, że zakład pracy poświadczył nieprawdę, to z pewnością nie przyzna się do tego bankowi lecz podtrzyma że rzekomo taki u nich faktycznie pracuje. I wtedy chyba tylko w postępowaniu karnym (zgłoszenie wyłudzenia kredytu) można to zweryfikować. Tak myślę.

  admin

  29 Cze 21 o 12:03

 4. Bank może przesłać do zakładu pracy zaświadczenie o dochodach z pytaniem, czy jest prawdziwe. Pracodawca powinien natychmiast zareagować na fałszerstwo zawiadomieniem prokuratury i poinformowaniem o tym banku.

  dok

  6 Lip 21 o 18:20

 5. Pracodawca nie ma obowiązku w takiej sytuacji powiadomić organy ścigania ale istotnie wydaje się, że w takiej sytuacji może a nawet powinien powiadomić bank o fałszerstwie (i niech bank powiadamia organy ścigania).

  admin

  6 Lip 21 o 19:12

 6. To powiadomienie banku przez pracodawcę a raczej niepowiadomienie jest zagrożone karą?

  wena

  21 Sie 21 o 06:37

 7. Według mnie nie podlega to karze.

  admin

  21 Sie 21 o 11:12

 8. Niepowiadomienie o przestępstwie nie podlega karze chyba że chodzi o zbrodnię. A sfałszowanie zaświadczenia o zarobkach nie jest zbrodnią tylko chyba występkiem.

  Anonim

  6 Paź 21 o 09:34

 9. To są przestępstwa w sprawie których niezawiadomienie jest karalne (chyba że niezawiadomienie wynika z obawy o zdrowie i życie swoje lub najbliższych): w art. kk: 118, 118a, 120-124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 252 i jeszcze do tego przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

  admin

  6 Paź 21 o 09:38

Skomentuj