Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie egzekucji z powodu śmierci dłużnika

2 komentarze

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu śmierci dłużnika to jedno z tych utrapień które wielu wierzycielom przysparzają kosztów z tym związanych a komornikom bezpodstawnych zysków z tym związanych. Inne tego typu utrapienie to umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela. Jednak to omawiane niniejszym jest o wiele bardziej niesprawiedliwe. O co chodzi? Ano o to, że umorzenie egzekucji wskutek śmierci dłużnika zostało podciągnięte pod umorzenie egzekucji z powodu bezczynności wierzyciela, kiedy to wierzyciel obciążany jest przez komornika opłatą w wysokości 5% pozostającego do wyegzekwowania roszczenia przy czym kwota ta nie może być niższa jak 200 złotych. Najczęściej tego roszczenia i tak nie udałoby się komornikowi wyegzekwować nawet gdyby dłużnik żył…

Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

Ktoś zapyta, jak to można przypisywać wierzycielowi bezczynność skoro dłużnik nie żyje (brak zdolności sądowej)? Ano prawnie – można. Chodzi o to, że po zgonie dłużnika komornik postępowanie egzekucyjne zawiesza i czeka 6 miesięcy aż wierzyciel przeprowadzi postępowanie spadkowe aby następnie zawnioskować do komornika o podjęcie egzekucji ale już przeciwko spadkobiercom dłużnika. Jeżeli zatem wierzyciel nie chce ponieść na rzecz komornika owych 5% pozostającego do egzekucji roszczenia, to musi zainicjować postępowanie spadkowe ale za które musi zapłacić.

Przeczytaj też: Egzekucja ze spadku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 listopada, 2020

Komentarze do 'Umorzenie egzekucji z powodu śmierci dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Idiotyczne prawo. Chyba tylko po to żeby komornicy mogli się dzięki temu bezpodstawnie bogacić. Dosłownie. Nie robiąc nic.

    Anonim

    1 lut 21 o 14:58

  2. Jestem w takiej sytuacji i jeszcze za życia dłużnika bez widoków na odzyskanie długu. Nie pozostaje mi nic innego jak przeprowadzić procedurę opisaną wyżej żeby nie ponieść tych 5% kosztów co dawałoby w moim przypadku około 2900 złotych temu darmozjadowi komornikowi.

    Leonidas

    26 sie 21 o 16:06

Skomentuj