Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zwolnienie z kosztów sądowych a postępowanie egzekucyjne

4 komentarze

Pytanie: Zostałam zwolniona z kosztów sądowych jako powódka w sprawie o zapłatę. Telefonowałam do komornika właściwego dla mojego dłużnika i dowiedziałam się, że chcąc wszczęcia postępowania egzekucyjnego będę musiała wpłacić komornikowi zaliczkę rzędu 200-300 złotych w zależności do tego, jaki zakres egzekucji mnie interesuje. To też są koszty których bez uszczerbku dla egzystencjalnych potrzeb niezbędnych nie jestem w stanie aktualnie ponieść. Moje pytanie więc, czy skoro kwalifikowałam się do zwolnienia z kosztów sądowych to jest też szansa na zwolnienie z kosztów egzekucji czyli taj zaliczki?

Przeczytaj też: Zwolnienie z kosztów sądowych a koszt zastępstwa procesowego

Odpowiedź: Tak, z kosztów egzekucyjnych zostanie Pani zwolniona w takiej sytuacji niejako automatycznie. Zgodnie bowiem z art. 771 Kodeksu postępowania cywilnego zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Zwolnienie z kosztów sądowych a postępowanie egzekucyjne'

Subscribe to comments with RSS

 1. To komornik z własnych środków wykłada na taką egzekucję? Na pewno nie, bo nic nie robiłby w takiej sytuacji, więc jak?

  Szkopek

  20 lis 20 o 09:37

 2. Sąd przy którym działa komornik, wypłaca komornikowi na jego wniosek kwoty niezbędne do prowadzenia egzekucji według wniosku wierzyciela egzekwującemu.

  admin

  20 lis 20 o 09:43

 3. A który przepis uprawnia do ubiegania się o zwolnienie z opłaty sądowej?

  Zdzira

  20 lis 20 o 17:51

 4. Art. 102. Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
  1. Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.

  admin

  20 lis 20 o 18:12

Skomentuj