Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty
Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić na wniosek wierzyciela zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Niedawno w jednej sprawie sam o to zawnioskowałem ponieważ zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana kupnem tego długu (upubliczniałem w internecie dług razem z dłużnikiem) co do którego toczyła się niemal bezskuteczna egzekucja komornicza. Pozostała do egzekucji kwota podstawowa długu to około 25 000 złotych a od komornika wpływała co miesiąc na moje konto kwota około 25 złotych. Wniosłem zatem o umorzenie postępowania egzekucyjnego mając już podpisaną z nabywcą umowę cesji wierzytelności.
Pani komornik nieźle się obłowiła na tym umorzeniu; na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciążyła mnie opłatą stosunkową w wysokości 5% owej pozostałej do egzekucji kwoty której już nie będzie egzekwować… Gdzie tu sprawiedliwość? Czymże ona sobie zasłużyła na taką “nagrodę”? Przecież to rozbój w biały dzień w majestacie prawa. I te 5% opłaty od pozostającego długu czeka każdego wierzyciela wnioskującego o umorzenie egzekucji komorniczej. Dłużnik w takim wypadku nie jest obciążany przez komornika kosztami. Tak samo jest w przypadku umorzenia egzekucji z powodu bezczynności wierzyciela.
Zaznaczam, że chodzi wyżej o sytuację w której dług nie został spłacony. Jeżeli natomiast przyczyna wniosku o umorzenie egzekucji wiązałaby się ze spłaceniem długu w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spłaty długu, opłata ta obciążałaby dłużnika zgodnie z tym przepisem (art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych): Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze
Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty
Pytanie: Ostrzega Pan przed umorzeniem egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela z powodu kosztów które musi wówczas on ponieść. Mnie chodzi o to, czy wierzyciel alimentacyjny też ponosi tego rodzaju koszt i jak tak, to w jakiej wysokości i czy w ogóle egzekucja alimentów może zostać umorzona na wniosek wierzyciela a nie tylko z urzędu przez komornika?
Odpowiedź: Wierzyciel egzekwujący ma prawo do złożenia wniosku o umorzenie egzekucji, czyli zaprzestania prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez komornika i takie prawo ma też wierzyciel alimentacyjny (lub osoba reprezentująca go w postępowaniu egzekucyjnym). I także w przypadku egzekucji alimentów, gdy wierzyciel wniesie o umorzenie egzekucji, to komornik na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciąży go opłatą stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Ta opłata stosunkowa dotyczy świadczeń już wymagalnych czyli alimentów zaległych a nie należności przyszłych czyli tych które jeszcze nie są wymagalne.
Wpis zaktualizowano dnia 18 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornicy to banda nierobów kastowych.
Anonim
27 cze 20 o 21:33
Ilu wierzycieli nieświadomych tych kosztów zawnioskowało o umorzenie… Zapewne wielu.
kati
10 gru 20 o 18:37
Pouczenie o kosztach umorzenia powinno znajdować się na pismach komorniczych do wierzyciela. są jakieś inne pouczenia, powinno być i to. Według nich zapewne powinniśmy zlecać pilotowanie egzekucji adwokatom ale skąd brać na nich pieniądze.
Janek
9 cze 21 o 05:13
Właśnie o to chodzi żeby nie pouczać i kasować zaskoczonego wierzyciela za bezskuteczną egzekucję tak jak za skuteczną dłużnika!
Krywult
17 cze 21 o 16:02
Otóż to.
admin
17 cze 21 o 16:12
Mnie tak komornik zaskoczył, nie znałem tego przepisu. Musiałem mu zapłacić za niczego nie zrobienie prawie 17oo złotych. A umorzenie mi było potrzebne do zlecenia windykatorom wobec kompletnej bezskuteczności egzekucji.
Leszek
7 wrz 21 o 12:50
Dlaczego w Pana przypadku nowy wierzyciel nie chciał „wejść w miejsce” prowadzonego postępowania? Wtedy koszt nie dostał by nałożony przez komornika.
PW
16 wrz 22 o 07:20
Prawdopodobnie nabywca był dłużnikiem tego dłużnika i chciał dokonać potrącenia wzajemnych zobowiązań: https://pamietnikwindykatora.pl/potracenie-czyli-kompensata-naleznosci-znaczenie-cesji/
admin
16 wrz 22 o 07:59
Czy w tej sytuacji nie lepiej było wystąpić do komornika o zajęcie wierzytelności przysługującej dłużnikowi?
PW
16 wrz 22 o 10:22
To jest jakiś pomysł, nigdy o tym nie pomyślałem. Jednak może dopiero chciał coś u dłużnika zakupić i następnie przedstawić tą wierzytelność do potrącenia zamiast płacić, właśnie chyba często tak robią. Poza tym zajęcie wierzytelności nie uprawnia komornika do egzekucji przeciwko takiemu podmiotowi. Może on odpisać komornikowi że kwestionuje dług i nie ma zamiaru płacić. I wtedy wierzyciel egzekwujący musiałby go pozwać o zapłatę (wstępując w prawa dłużnika czyli wierzyciela tego tzw. trzeciodłużnika).
admin
16 wrz 22 o 12:25