Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty
Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić na wniosek wierzyciela zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Niedawno w jednej sprawie sam o to zawnioskowałem ponieważ zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana kupnem tego długu (upubliczniałem w internecie dług razem z dłużnikiem) co do którego toczyła się niemal bezskuteczna egzekucja komornicza. Pozostała do egzekucji kwota podstawowa długu to około 25 000 złotych a od komornika wpływała co miesiąc na moje konto kwota około 25 złotych. Wniosłem zatem o umorzenie postępowania egzekucyjnego mając już podpisaną z nabywcą umowę cesji wierzytelności.
Pani komornik nieźle się obłowiła na tym umorzeniu; na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciążyła mnie opłatą stosunkową w wysokości 5% owej pozostałej do egzekucji kwoty której już nie będzie egzekwować… Gdzie tu sprawiedliwość? Czymże ona sobie zasłużyła na taką “nagrodę”? Przecież to rozbój w biały dzień w majestacie prawa. I te 5% opłaty od pozostającego długu czeka każdego wierzyciela wnioskującego o umorzenie egzekucji komorniczej. Dłużnik w takim wypadku nie jest obciążany przez komornika kosztami. Tak samo jest w przypadku umorzenia egzekucji z powodu bezczynności wierzyciela.
Zaznaczam, że chodzi wyżej o sytuację w której dług nie został spłacony. Jeżeli natomiast przyczyna wniosku o umorzenie egzekucji wiązałaby się ze spłaceniem długu w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spłaty długu, opłata ta obciążałaby dłużnika zgodnie z tym przepisem (art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych).
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornicy to banda nierobów kastowych.
Anonim
27 Cze 20 o 21:33
Ilu wierzycieli nieświadomych tych kosztów zawnioskowało o umorzenie… Zapewne wielu.
kati
10 Gru 20 o 18:37