Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

6 komentarzy

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić na wniosek wierzyciela zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Niedawno w jednej sprawie sam o to zawnioskowałem ponieważ zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana kupnem tego długu (upubliczniałem w internecie dług razem z dłużnikiem) co do którego toczyła się niemal bezskuteczna egzekucja komornicza. Pozostała do egzekucji kwota podstawowa długu to około 25 000 złotych a od komornika wpływała co miesiąc na moje konto kwota około 25 złotych. Wniosłem zatem o umorzenie postępowania egzekucyjnego mając już podpisaną z nabywcą umowę cesji wierzytelności.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji komorniczej a przedawnienie

Pani komornik nieźle się obłowiła na tym umorzeniu; na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciążyła mnie opłatą stosunkową w wysokości 5% owej pozostałej do egzekucji kwoty której już nie będzie egzekwować… Gdzie tu sprawiedliwość? Czymże ona sobie zasłużyła na taką “nagrodę”? Przecież to rozbój w biały dzień w majestacie prawa. I te 5% opłaty od pozostającego długu czeka każdego wierzyciela wnioskującego o umorzenie egzekucji komorniczej. Dłużnik w takim wypadku nie jest obciążany przez komornika kosztami. Tak samo jest w przypadku umorzenia egzekucji z powodu bezczynności wierzyciela.

Zaznaczam, że chodzi wyżej o sytuację w której dług nie został spłacony. Jeżeli natomiast przyczyna wniosku o umorzenie egzekucji wiązałaby się ze spłaceniem długu w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spłaty długu, opłata ta obciążałaby dłużnika zgodnie z tym przepisem (art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych).

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornicy to banda nierobów kastowych.

  Anonim

  27 Cze 20 o 21:33

 2. Ilu wierzycieli nieświadomych tych kosztów zawnioskowało o umorzenie… Zapewne wielu.

  kati

  10 Gru 20 o 18:37

 3. Pouczenie o kosztach umorzenia powinno znajdować się na pismach komorniczych do wierzyciela. są jakieś inne pouczenia, powinno być i to. Według nich zapewne powinniśmy zlecać pilotowanie egzekucji adwokatom ale skąd brać na nich pieniądze.

  Janek

  9 Cze 21 o 05:13

 4. Właśnie o to chodzi żeby nie pouczać i kasować zaskoczonego wierzyciela za bezskuteczną egzekucję tak jak za skuteczną dłużnika!

  Krywult

  17 Cze 21 o 16:02

 5. Otóż to.

  admin

  17 Cze 21 o 16:12

 6. Mnie tak komornik zaskoczył, nie znałem tego przepisu. Musiałem mu zapłacić za niczego nie zrobienie prawie 17oo złotych. A umorzenie mi było potrzebne do zlecenia windykatorom wobec kompletnej bezskuteczności egzekucji.

  Leszek

  7 Wrz 21 o 12:50

Skomentuj