Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

10 komentarzy

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić na wniosek wierzyciela zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Niedawno w jednej sprawie sam o to zawnioskowałem ponieważ zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana kupnem tego długu (upubliczniałem w internecie dług razem z dłużnikiem) co do którego toczyła się niemal bezskuteczna egzekucja komornicza. Pozostała do egzekucji kwota podstawowa długu to około 25 000 złotych a od komornika wpływała co miesiąc na moje konto kwota około 25 złotych. Wniosłem zatem o umorzenie postępowania egzekucyjnego mając już podpisaną z nabywcą umowę cesji wierzytelności.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji komorniczej a przedawnienie

Pani komornik nieźle się obłowiła na tym umorzeniu; na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciążyła mnie opłatą stosunkową w wysokości 5% owej pozostałej do egzekucji kwoty której już nie będzie egzekwować… Gdzie tu sprawiedliwość? Czymże ona sobie zasłużyła na taką “nagrodę”? Przecież to rozbój w biały dzień w majestacie prawa. I te 5% opłaty od pozostającego długu czeka każdego wierzyciela wnioskującego o umorzenie egzekucji komorniczej. Dłużnik w takim wypadku nie jest obciążany przez komornika kosztami. Tak samo jest w przypadku umorzenia egzekucji z powodu bezczynności wierzyciela.

Przeczytaj też: Czy dłużnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Zaznaczam, że chodzi wyżej o sytuację w której dług nie został spłacony. Jeżeli natomiast przyczyna wniosku o umorzenie egzekucji wiązałaby się ze spłaceniem długu w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spłaty długu, opłata ta obciążałaby dłużnika zgodnie z tym przepisem (art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych): Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornicy to banda nierobów kastowych.

    Anonim

    27 Cze 20 o 21:33

  2. Ilu wierzycieli nieświadomych tych kosztów zawnioskowało o umorzenie… Zapewne wielu.

    kati

    10 Gru 20 o 18:37

  3. Pouczenie o kosztach umorzenia powinno znajdować się na pismach komorniczych do wierzyciela. są jakieś inne pouczenia, powinno być i to. Według nich zapewne powinniśmy zlecać pilotowanie egzekucji adwokatom ale skąd brać na nich pieniądze.

    Janek

    9 Cze 21 o 05:13

  4. Właśnie o to chodzi żeby nie pouczać i kasować zaskoczonego wierzyciela za bezskuteczną egzekucję tak jak za skuteczną dłużnika!

    Krywult

    17 Cze 21 o 16:02

  5. Otóż to.

    admin

    17 Cze 21 o 16:12

  6. Mnie tak komornik zaskoczył, nie znałem tego przepisu. Musiałem mu zapłacić za niczego nie zrobienie prawie 17oo złotych. A umorzenie mi było potrzebne do zlecenia windykatorom wobec kompletnej bezskuteczności egzekucji.

    Leszek

    7 Wrz 21 o 12:50

  7. Dlaczego w Pana przypadku nowy wierzyciel nie chciał „wejść w miejsce” prowadzonego postępowania? Wtedy koszt nie dostał by nałożony przez komornika.

    PW

    16 Wrz 22 o 07:20

  8. Prawdopodobnie nabywca był dłużnikiem tego dłużnika i chciał dokonać potrącenia wzajemnych zobowiązań: https://pamietnikwindykatora.pl/potracenie-czyli-kompensata-naleznosci-znaczenie-cesji/

    admin

    16 Wrz 22 o 07:59

  9. Czy w tej sytuacji nie lepiej było wystąpić do komornika o zajęcie wierzytelności przysługującej dłużnikowi?

    PW

    16 Wrz 22 o 10:22

  10. To jest jakiś pomysł, nigdy o tym nie pomyślałem. Jednak może dopiero chciał coś u dłużnika zakupić i następnie przedstawić tą wierzytelność do potrącenia zamiast płacić, właśnie chyba często tak robią. Poza tym zajęcie wierzytelności nie uprawnia komornika do egzekucji przeciwko takiemu podmiotowi. Może on odpisać komornikowi że kwestionuje dług i nie ma zamiaru płacić. I wtedy wierzyciel egzekwujący musiałby go pozwać o zapłatę (wstępując w prawa dłużnika czyli wierzyciela tego tzw. trzeciodłużnika).

    admin

    16 Wrz 22 o 12:25

Skomentuj