Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z powodu śmierci dłużnika
Pytanie: Czy komornik może kontynuować postępowanie egzekucyjne z majątku dłużnika po jego śmierci, z klauzulą wykonalności przeciwko dłużnikowi? Zmarł podobno w tą niedzielę. Egzekucja została wszczęta oczywiście za życia dłużnika i długu komornik już odzyskał, dłużnik ma majątek ruchomy oraz wierzytelności w firmach z tytułu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Czy to prawda, że postępowanie egzekucyjne musi zostać w takim przypadku zawieszone z powodu śmierci dłużnika? Konieczne zawieszenie egzekucji jeżeli zmarły dłużnik ma majątek?
Przeczytaj też: Śmierć dłużnika alimentacyjnego a umorzenie postępowania egzekucyjnego
Odpowiedź: Po śmierci dłużnika nie można prowadzić egzekucji z tytułem wykonawczym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności przeciwko zmarłemu. Art. 819 Kodeksu postępowania cywilnego jest “bezwzględny” i stanowi, że organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci dłużnika. Postępowanie podejmuje się przeciwko spadkobiercom zmarłego.
Wchodzi w grę egzekucja z pozostawionego przez zmarłego dłużnika spadku jeszcze przed przyjęciem tegoż spadku przez spadkobierców ale w tym celu wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko spadkobiercom: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-ze-spadku/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co w przypadku kiedy to komornik z dużym opóźnieniem na przykład miesięcznym dowie się o śmierci dłużnika w międzyczasie czyli pomiędzy śmiercią a dowiedzeniem się o niej ściągnie z kont dłużnika pieniądze i przelej wierzycielowi? Czy wierzyciel będzie musiał te pieniądze zwrócić gdy wyjdzie na jaw śmierć dłużnika?
Ewa
17 lut 21 o 09:55
Uważam, że nie będzie musiał zwrócić gdyż datą wiążącą jest kiedy komornik dowiedział się o śmierci dłużnika.
admin
17 lut 21 o 10:07