Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Trzy rodzaje kredytów samochodowych

2 komentarze

Kredyty samochodowe (dobre są tutaj) są obecnie oferowane niemal przez wszystkie banki. Kredyt taki to bardzo dobra pomoc w przypadku, gdy kogoś nie stać na kupno samochodu w danej chwili, a jest mu on bardzo potrzebny. Ciężko bowiem przy dzisiejszym tempie życia wyobrazić sobie życie bez własnego auta. W dzisiejszych czasach własny samochód nie jest bowiem już oznaką poziomu zamożności, lecz nieodłącznym elementem życia codziennego.

Przeczytaj też: Kredyt samochodowy w praktyce

Kredyt samochodowy jest to tak zwany kredyt docelowy – pobierana kwota jest przeznaczona na konkretny cel, w tym przypadku zakup samochodu. Sprawia to, że kredyt taki jest nieco tańszy od kredytu gotówkowego, gdyż jest niskooprocentowany. Dodatkowo istnieje możliwość dłuższego korzystania z takiego kredytu, w niektórych przypadkach jest to nawet 10 lat. Wyższa jest także maksymalna kwota, jaką można otrzymać, w porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego.

Przeczytaj też: Kredyt gotówkowy zamiast kredytu samochodowego?

Przed zaciągnięciem takiego kredytu warto zapoznać się z ofertami poszczególnych banków, aby móc wybrać jak najkorzystniejszą i najtańszą opcję, bez narażania się na dodatkowe koszty czy prowizje. Należy jednak pamiętać, że na kredyt ma wpływ wiele czynników. Istnieją strony internetowe, na których dostępne są rankingi najpopularniejszych i najkorzystniejszych kredytów samochodowych. Są one tworzone przez ludzi, którzy taki kredyt pobierali. Pomoc taka jest ważna, gdyż znalezienie odpowiedniego do naszych potrzeb kredytu może być prawie tak trudne, jak wybór samochodu. Można znaleźć również kalkulatory kredytów samochodowych, których celem jest pomoc w wyborze najkorzystniejszej opcji zależnie od tego, czy chcemy kupić pojazd nowy czy używany, jaką dopuszczamy cenę samochodu, czy chcemy spłacać kredyt w równych, czy też malejących ratach, a także jaki okres czasu potrzebujemy, aby spłacić kredyt. Pod uwagę bierze się również różne waluty kredytu. Dodatkowo niektóre banki oferują zniżki w przypadku, gdy posiada się konto bankowe w danym banku. Warto zatem sprawdzić, czy nasz bank nie oferuje takiej możliwości.

Przeczytaj też: Czy kredyt samochodowy to dobry pomysł?

Generalnie można wyróżnić trzy rodzaje kredytów samochodowych:

Kredyt jednoratowy – oferta taka dostępna jest zazwyczaj w bankach, powiązanych z dystrybutorem. Ważną zaletą takiego kredytu jest brak oprocentowania. Jednak należy wiedzieć, iż tutaj duża jest wpłata własna – najczęściej około 50%. Resztę można wpłacić po pewnym czasie.

Kredyt balonowy – rata kredytu jest niska, ale klient zobowiązany jest wpłacić na końcu ratę, której wartość stanowi 20% tego, ile był warty samochód w dniu jego zakupu. Tutaj wpłaty własnej nie wymaga się.

Kredyt standardowy – raty kapitałowo-odsetkowe są spłacane co miesiąc, przez dowolny okres czasu, zazwyczaj nie krótszy niż 6 miesięcy. Możliwe jest spłacanie nawet przez 10 lat. Tak, jak w przypadku kredytu balonowego, tutaj także wpłata własna nie jest konieczna.

Oprocentowanie kredytu najczęściej waha się w zakresie pomiędzy 8-13% rocznie. Dodatkowo trzeba pamiętać o kosztach ubezpieczenia, między innymi obowiązkowego AC. Niekiedy kredyt samochodowy musi być zabezpieczony rejestrowym zastawem. Niektóre banki wymagają też, aby klient zakupił dodatkowe ubezpieczenia.

Przeczytaj też: Atrakcyjność kredytu samochodowego

28 września, 2014

Komentarze do 'Trzy rodzaje kredytów samochodowych'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam nietypowe pytanie ale typowe dla tego bloga ogólnie a mianowicie, czy komornik może zająć samochód w spłacanym wciąż kredycie samochodowym?

    kazik

    15 lut 22 o 20:50

  2. Tak, komornik może zająć i zlicytować samochód w kredycie. Może być jednak tak, że bank ma na samochodzie zabezpieczenie przez co ma pierwszeństwo w zaspokajaniu z kwoty otrzymanej ze sprzedaży komorniczej.

    admin

    15 lut 22 o 21:01

Skomentuj