Czy kredyt samochodowy to dobry pomysł?
Kredyt samochodowy (niezłe są tutaj) jak sama nazwa wskazuje jest formą pożyczki na zakup samochodu, bądź też innego pojazdu. Oczywistym faktem jest to, że kredyt ten zaciągamy w sytuacji, gdy nie stać nas na zakup samochodu za gotówkę. Sytuacja ta ma miejsce bardzo często. Można powiedzieć, iż każdy bank ma w swojej ofercie taką formę kredytu, jaką jest kredyt na samochód. Banki często wręcz walczą o potencjalnego klienta, a być może przyszłego “szczęśliwego” posiadacza kredytu samochodowego.
Przeczytaj też: Kredyt samochodowy w praktyce
Przed podjęciem decyzji o wybraniu odpowiedniego kredytodawcy należy uwzględniać kilka istotnych czynników, decydujących o tym, ile faktycznie dany kredyt będzie nas kosztował. Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że im starszy samochód wybierzemy, tym wyższe oprocentowanie kredytu nam przypadnie. Ponadto jeśli pojazd jest już naprawdę “wiekowy”, to bank takowego kredytu może nam odmówić. Bez względu na to, jaki kredyt konsument chce uzyskać, powinien pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z wszelkimi opłatami konkretnych kredytów.
Przeczytaj też: Trzy rodzaje kredytów samochodowych
Tzw. “kredyty nisko oprocentowane” mogą w gruncie rzeczy okazać się droższymi niż kredyty nieco wyżej oprocentowane, a to z uwagi a ukryte opłaty. Najlepszą radą będzie tu bardzo dokładne przeczytanie umowy, przed przystąpieniem do podpisania kredytu. Banki dają nam też szerokie możliwości kwestii waluty, w jakiej pożyczkę będziemy spłacać. Możemy wybrać nasz polski złoty, dolary, euro, bądź też franki. Jednakże pewność co do wysokości spłacanych rat da nam wyłącznie polska waluta. Miłym zaskoczeniem może okazać się spadający kurs euro, ale nikt na utrzymywanie się takiego stanu przez cały okres spłaty kredytu nam nie da.
Przeczytaj też: Kredyt gotówkowy zamiast kredytu samochodowego?
To co niezbędne przy zaciąganiu kredytu na samochód, to opłacone ubezpieczenie AC pojazdu. Udokumentowanie tego faktu będzie niezbędne przy składaniu wniosku o kredyt. Bank może wystąpić również o tzw. “żyranta” kredytu, który w razie niesumienności kredytobiorcy, zaciągnięty dług zobowiąże się spłacić za niego. Inną formą pewnego ubezpieczenia się banku od niespłacania kredytu, jest jego ubezpieczenie, co oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty dla klientów. Kredytobiorca jednakże może też w pewien sposób się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi przypadkami losowymi. Zanim podpisze się już umowę kredytową, warto zapoznać się też z ewentualnymi warunkami wcześniejszej spłaty kredytu. Ostatnią już kwestią będzie okres spłaty kredytu. Wiadomo, że im dłuższy termin na spłatę zaciągniętej pożyczki, tym niższa miesięczna rata. Z drugiej strony natomiast w ostatecznym rozrachunku konsument zapłaci więcej za kredyt, niż w sytuacji, gdy rata kredytu będzie wyższa.
Przeczytaj też: Dlaczego o leasing łatwiej niż o kredyt
Dla wielu z nas życie bez samochodu jest dosyć skomplikowane. Bardzo wiele osób chcąc ułatwić sobie życie korzysta z komunikacji miejskiej ta sytuacja w większości przekonuje ich do zakupu samochodu. Bardzo często marzymy o funkcjonalnym, oraz ekonomicznym samochodzie. Jednak większości z nas nie stać na zakup wymarzonego samochodu. Zastanawiamy się wtedy, co możemy zrobić w takiej sytuacji. Czasami jedynym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy.Warto wspomnieć, że jest to kredyt, z którym są połączone dodatkowe przymusowe zabezpieczenia. Banki zazwyczaj wykorzystują kilka typów zabezpieczeń. Coraz bardziej popularnym zabezpieczeniem, z, którym jest zaciągnięty przez nas kredyt samochodowy jest przewłaszczenie. Jest to przeniesienie prawa własności samochodu kredytowanego na instytucje finansową. Po tym jak kredyt samochodowy zostanie całkowicie spłacony samochód staje się naszą własnością. Drugim typem zabezpieczenia roszczeń jest zastaw rejestrowy, który zgłasza się do indeksu prowadzonego przez sądy rejestrowe. Jest to chyba najbardziej uciążliwy rodzaj zabezpieczenia. Tryb sprzedaży samochodu, w którym to zastaw wiąże się za zgodą banku na sprzedaż samochodu, który jest kredytowany. Niektóre z instytucji, które udzielają kredytu samochodowego stosują depozyt karty pojazdu. Dzieje się to w następujący sposób bank deponuje kartę samochodu osoby ubiegającej się o kredyt samochodowy. Warto podkreślić, że starając się o kredyt samochodowy musimy mieć na uwadze jednoroczną stawkę oprocentowania, która jest prawdziwą, dywidendą, a także oprocentowanie kredytu. Kredyt samochodowy dysponuje niższym oprocentowaniem niż ma się to w sytuacji, kiedy chodzi o kredyt gotówkowy. Zważając na zabezpieczenia, które są związane z tego rodzajem kredytu, oraz ubezpieczenie, które jest obowiązkowe. Wolimy ubiegać się o kredyt gotówkowy, który pomoże spełnić nasze marzenia o własnym samochodzie.
Bastian
29 lis 14 o 12:42
Mając firmę preferowałabym samochód w leasingu a nie w kredycie. Po prostu bardziej się opłaca finansowo a i chyba łatwiej otrzymać leasing.
Asika
7 cze 20 o 12:13