Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć współwłasność

738 komentarzy

Tytułowe pytanie dość często widuję w statystykach bloga. Odpowiadając na to pytanie należy rozróżnić dwa rodzaje współwłasności. Może być po pierwsze majątkowa współwłasność małżeńska ustawowa i w takim przypadku każde ze współmałżonków ma 50% udziału we wspólnym składniku majątku, na przykład w nieruchomości – domu jednorodzinnym. Jeżeli tylko jedno z nich jest dłużnikiem, na przykład mąż nie spłacił bankowej pożyczki o której zaciągnięciu żona nie wiedziała, to komornik może prowadzić egzekucje tylko z jego majątku odrębnego a nie z majątku wspólnego jakim jest dom. Więcej o tej sytuacji prawnej: Egzekucja do nieruchomości we wspólności małżeńskiej ustawowej.

Jednak ja wnoszę w takich przypadkach o zajęcie takiej wspólnej nieruchomości i nie zdarzyło się, aby któryś komornik odmówił i żeby w sądzie oddalili wniosek o zajęcie nieruchomości. Niektórzy dłużnicy nie znający prawa w tej materii boją się wówczas i spłacają dług. Tymczasem komornik nic nie może zrobić tylko wzywa wierzyciela do przełożenia klauzuli wykonalności na drugiego współmałżonka czyli na żonę dłużnika w naszym hipotetycznym przypadku. Gdy wierzyciel nie przedłoży takiej klauzuli, to komornik w końcu zwolni nieruchomość.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków

A drugi rodzaj współwłasności to po prostu inna niż małżeńska wspólność ustawowa. Przykładem może być dom odziedziczony w spadku przez czworo rodzeństwa, każde z nich ma 25% udziału w domu. Jeżeli jedno  z nich jest dłużnikiem, to komornik może zająć i zlicytować udział dłużnika, czyli 25%. Oszacowaniu będzie podlegać cała nieruchomość wobec czego wierzyciel będzie musiał uiścić niemałą opłatę jako zaliczkę dla biegłego sądowego. A sprzedanie w drodze licytacji udziału to ciężki temat – ciężko o nabywcę.

Przeczytaj też: Przymusowy podział majątku wspólnego małżonków

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 kwietnia, 2013

Komentarze do 'Czy komornik może zająć współwłasność'

Subscribe to comments with RSS

  1. ja i brat orzymalismy spadek nie bylo podzialu.brat ma dlugi.czy komornok moze zajac moja czesc.otrzymalam pismo o zajeciu na podst art.909.910.dlug jest brata alimentacyjny.co powinnam zrobic

    beata

    12 lip 14 o 23:44

  2. Komornik, jeżeli prowadzi egzekucję z udziału należącego do dłużnika, to zajmuje cała np. nieruchomość (np. dom) albo ruchomość (np. samochód) a nie część, natomiast egzekucję powinien prowadzić tylko z udziału którego właścicielem jest dłużnik. Co to za spadek?

    admin

    13 lip 14 o 06:56

  3. jest to spadek po naszej mamie.nie przeprowadzelismy podzialu spadku.mamy stwierdzenie z sadu o nabyciu praw do spadku w rownych czesciach.domu nie mozna podzielic poniewaz nie pozwalaja na to przepisy brak scian ogniowych czy pozarowych. czy moge zlozyc do komornika sprzeciw ze narusza moje prawa do nieruchomosci?
    dziekuje za odpowiedz

    beata

    13 lip 14 o 15:56

  4. Trzeba by zobaczyć, co napisał w zajęciu nieruchomości. A czy jest Pani już wpisana w księdze wieczystej?

    admin

    13 lip 14 o 16:04

  5. chyba nie jestesmy bo nie zglaszalismy do wydzialu ksiag komornik zada w pismie dzialu spadku po zmarlej matce

    beata

    13 lip 14 o 16:47

  6. Inna niż małżeńska….? Czy aby na pewno? Oznaczaloby to , ze również inna niż w Spółce z o.o.

    Omnibus

    15 sie 14 o 13:26

  7. Nie rozumiem.

    admin

    16 sie 14 o 12:26

  8. Jestem dłużnikiem. Mam zapisany dom i ziemię.Po śmierci rodziców dziedziczymy wspólnie. Zapisane jest notarialnie. Czy komornik ma prawo zająć nasz spadek?

    Elka

    18 sie 14 o 01:30

  9. Tak, gdy spadek będzie już Pani mieniem, komornik może zająć je.

    admin

    18 sie 14 o 05:53

  10. Brat chce kupić samochód i zarejestrować go ze współwłaścicielem -z siostrą rodzoną i skorzystać z moich zniżek na ubezpieczenie. Ale może się zdarzyć że brat będzie miał dług u komornika. Moje pytanie : czy komornik będzie mógł zająć samochód w takim przypadku ?

    Kasia5207

    18 wrz 14 o 16:40

  11. Będzie mógł zająć, gdyż to nie będzie współwłasność małżeńska.

    admin

    18 wrz 14 o 17:05

  12. A jeśli samochód będzie zarejestrowany ze szwagrem ? ( mężem siostry ) Czy w takiej sytuacji też komornik ma prawo zajęcia samochodu ?

    Kasia5207

    19 wrz 14 o 09:21

  13. Z tego co zrozumiałam z powyższego artykułu to najlepiej będzie zapisać samochód na współwłasność z żoną,czy tak?

    Kasia5207

    19 wrz 14 o 09:36

  14. Tak, tylko współwłasność małżeńska bowiem udziały w samochodzie są wówczas niewyodrębnione i nie można udziału zlicytować.

    admin

    19 wrz 14 o 09:43

  15. zona kupila dzialke budowlana w akcie wlasnosci jest tylko ona czy komornik lub inna instytucja moze ja zajac za moje dlugi

    Lysek

    20 paź 14 o 08:31

  16. Nie jestem pewien, mam wątpliwości. Zapytaj prawnika. O majątku osobistym (żony, którego komornik za Twe długi zająć nie może) poczytaj może tu: http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/majatek;osobisty;malzonka;co;nim;moze;byc,240,0,1188080.html

    admin

    20 paź 14 o 09:13

  17. Witam posiadam udziały 3/4 budynku mieszkalnego resztę posiada moja mama która ma zadłużenie moja czesc nie jest zadluzona czy będę pociagany do odpowiedzialności ze względu na mamy dług

    Grzegorz

    23 paź 14 o 15:15

  18. Nie, chyba że mama umrze a Ty przyjmiesz spadek.

    admin

    23 paź 14 o 15:20

  19. Dzień dobry, to ja może też zapytam, bo mnie strach obleciał. Jestem współwłaścicielką mieszkania, które zajmuję i jestem w nim zameldowana. Mieszkanie kupiłam wspólnie z mężem, następnie znieśliśmy współwłasność małżeńską, a potem się rozwiedliśmy, ale jedno drugiego nie spłaciło. Obecnie mój były mąż jest dłużnikiem Urzędu Skarbowego i właśnie przeszli do windykacji należności. Czy mogę stracić mieszkanie?

    DodoTheBird

    12 lis 14 o 18:34

  20. Mogą zlicytować jedynie udział w mieszkaniu należący do męża.

    admin

    12 lis 14 o 20:00

  21. Witam. Spadek po zmarłym ojcu. 7 działek wraz z zabudowaniami, wyrokiem sądu współwłasność bez podziału. 3/6 matka i po 1/6 ja i dwójka braci. Bez wpisu do ksiąg wieczystych, gzie 1 działka widnieje na ojca. Pozostałe 6 jedynie akt własności?, fakt, że widnieją w wydziale geodezji, gdzie zaznaczony jest w/w podział. Bracia alkoholicy, z długami, podobnie matka. Wiem, że komornik już szukał w wydziale ksiąg wieczystych, ale nic nie znalazł. Chciałbym zachować choć cześć tzw. ojcowizny. Boję się, że całość w końcu zostanie zadłużona a ja przy tych 1/6 spadku niewiele już będę mógł zrobić
    Pytanie:
    – zrobić wpis w księgach wieczystych i złożyć wniosek o zniesienie współwłasności?
    P.S. Nie mieszkam z matką i rodzeństwem. Posiadam własne mieszkanie.

    Krzysztof

    21 lis 14 o 13:09

  22. Ojciec nie miał długów?

    admin

    21 lis 14 o 13:49

  23. Nie, ojciec nie miał długów.
    P.S. W momencie rozpoczęcia się sprawy spadkowej byłem niepełnoletni, podobnie dwóch młodszych braci. Matka procesowała się długo z pozostałą dwójką rodzeństwa. Dopiero po latach dowiedziałem się jak faktycznie wygląda sytuacja, czyli, że najstarsze rodzeństwo zostało wydziedziczone. A długi (alimentacyjne, bankowe) dotyczą młodszego rodzeństwa posiadające prawa do spadku.

    Krzysztof

    21 lis 14 o 13:55

  24. No, można założyć księgę wieczystą i znieść współwłasność (nie wiem, czy bez KW jest to możliwe). Jednak nawet jak współwłasność nie zostanie zniesiona to komornik i tak może licytować tylko tę część która należy do dłużników a nie całą działkę.

    admin

    21 lis 14 o 14:10

  25. Dziękuję za odpowiedź.

    Krzysztof

    21 lis 14 o 14:26

  26. Witam .Mam pytanie jesli moj chłopak jest razem ze mna współwłaścicielem samochodu a ma teraz komornika za podatek niemiecki ktory nabyl bedac kawalerem czy komornik moze zająć nasze wspólne auto? Dodam ze teraz jestesmy po ślubie. Nie mamy intercyzy.

    Monia

    14 sty 15 o 13:22

  27. Zająć dla postrachu może, ale nie zlicytuje. Auto jest teraz Wasze wspólne – wspólność małżeńska. Wierzyciel musiałby uzyskać też tytuł wykonawczy przeciwko Tobie a jak rozumiem, nie uzyska, bo dłużnikiem jest tylko chłopak. Jeżeli więc komornik zajmie auto, to wezwie wierzyciela do przedłożenia klauzuli wykonalności także przeciwko Tobie. Wierzyciel nie przedłoży i komornik auto zwolni.

    admin

    14 sty 15 o 13:25

  28. Dziękuję za informacje. Mam pytanie ponieważ oczywiście chcemy to spłacić ale nie dysponujemy teraz tak duża kwota możemy napisac pismo do komornika o rozłożenie na raty? Poniewaz telefonicznie i w rozmowie z teściową zaznaczył ze nie ma takiej opcji.jeszcze raz dziękuję

    Monia

    14 sty 15 o 13:29

  29. Uwaga, korekta: skoro auto zakupione zostało przed ślubem, to niestety, jest to jego majątek osobisty i komornik może je zająć i zlicytować.

    Podanie o rozłożenie spłaty na raty należy kierować do wierzyciela, komornik nic do tego nie ma. To wierzyciel o tym decyduje.

    admin

    14 sty 15 o 13:32

  30. Tak auto bylo zakupione przed ślubem ale na współwłaściciela .i ja i mąż obecnie oboje jesteśmy w dowodzie wpisani.

    Monia

    14 sty 15 o 13:50

  31. Hm, no to należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy jest to wspólność w której można wyodrębnić udział dłużnika i tenże udział zlicytować (jak np. w przypadku auta będącego współwłasnością dwóch koleżanek), czy też wraz z zawarciem związku małżeńskiego stało się wspólnością małżeńska gdzie udziały są nie wyodrębnione. Nie podejmuję się wypowiedzieć wiążąco w tej kwestii to pytanie raczej do radcy prawnego / adwokata specjalizującego się w tej dziedzinie prawa ale nawet jak jest to ta pierwsza sytuacja, to komornik chyba nie zorientuje się, nie będzie sprawdzał, kiedy związek małżeński został zawarty.

    admin

    14 sty 15 o 14:21

  32. witam!
    Mam pytanie mój mąz jest współwłaścicielem 1/3 gospodarstwa komornik zają czy może to z licytować.proszę o radę.kto ewentualnie może to odkupić czy może być to ktoś z rodziny

    miś

    28 kwi 15 o 11:46

  33. Może zlicytować. W licytacji nie może brać udziału małżonek dłużnika ani jego dzieci, rodzice i rodzeństwo.

    admin

    28 kwi 15 o 11:51

  34. Witam,
    Bardzo proszę o poradę.
    Z żoną jakiś czas temu popadliśmy w długi, kupione 3 komputery do firmy w leasing, nie doczytana umowa, hiperodsetki, w związku z czym mamy 100 tys długu od 10 lat nie spłacanego (przez 3 lata żona płaciła 1000 zł miesięcznie).
    MOje pytanie. Ojciec żony zmarł 2 lata temu. Wierzyciel zażądał przedstawienia aktu zgonu i masy spadkowej.
    Postępowania spadkowego nie było żadnego. Oprócz mojej żony spadek przysługuje również siostrze.
    Doczytałem, że wierzyciel może sprzedać 50% udziałów w nieruchomości.
    Domu nie da się podzielić, z żoną jesteśmy w nim zameldowani. Czy nowy współwłaściciel, bez zgody siostry może nas eksmitować ?
    Czy może zameldować się w tej nieruchomości i zamieszkać (dom jest niewykończony dwukondygnacyjny, my zajmujemy jedną kondygnację).
    Czy w przypadku jeśli wierzyciel będzie chciał przeprowadzić postępowanie spadkowe to czy można się zrzec spadku ? Czy może zrobić to zanim wierzyciel dokona jakiś czynności ?
    Czy testament wykluczający moje prawa do nieruchomości w takiej sytuacji (ojciec zawsze chciał przepisać wszystko na siostrę żony, być może taki testament gdzieś odręcznie zapisał) ?
    Proszę o pomoc. Strasznie patowa sytuacja.
    Pozdrawiam

    Jerzy

    14 maj 15 o 07:46

  35. Witam,

    Dokładnie nie znam przepisów w tym zakresie ale jakby co, to możecie mieszkać w domu za zgodą siostry jako współwłaścicielki domu.

    Może się zameldować.

    Wierzyciel może skutecznie zażądać sądownie uznania zrzeczenia się spadku przez dłużnika za bezskuteczne w stosunku do niego – wierzyciela.

    No, można spisać testament zapisując wszystko komuś i tym samym wydziedziczyć dziecko.

    admin

    14 maj 15 o 11:36

  36. PROSZE O PORADE Dzisiaj dostalam pismo ,ze komornik zajal czesc brata a jest to nasza wspolwlasnosc moje pytanie brzmi : czy ja moge teraz splacic dlugi brata aby odzyskac jego czesc ?

    Rena

    16 cze 15 o 18:17

  37. Spłata zadłużenia brata spowoduje oczywiście zwolnienie rzeczy zajętej przez komornika natomiast nie stanie się Pani przez to właścicielką części należącej do brata.

    admin

    16 cze 15 o 18:24

  38. opisze sytuacje dokladniej …
    odziedziczylismy po rownej 1/3 czesci po tacie ja brat i mama ,mama zmarla 16.11.2014 i wydziedziczyla testamentem brata mego za uporczywe niedopelnanie wzgledem niej obowiazkow (to prawda,na pogrzebie nawet nie byl !narkoman i zlodziej) jednak szkoda mi troche jego myslalam ze sie zmieni ale jednak nic z tego .Testament nie zostal jeszcze odczytany u notariusza ( mam go w domu ) a brat nic o tym nie wie . W domu tym nie mieszka nikt to gospodarstwo rolne wraz z ziemią >Dom jestw bardzo zlym stanie brak kanalizy energii itd. drzwi … itd
    Nadszedl chyba czas zrobic porzadek ALE JAK ? podobno dzieci ktorych ma troje z innymi kobietami dziedzicza zamiast niego …

    co dalej …
    czy moge wykupic dlugi brata nie ujawniajac testamentu i pozostac jednyna wlascicielka oraz sprzedac to co zostalo z domu oraz ziemie (chociaz ziemie wole zatrzymac dla swego dziecka ktore sama wychowuje?

    DZiekuje za odpowiedz !

    Rena

    16 cze 15 o 18:39

  39. Dzieciom wydziedziczonego należy się zachowek. A poza tym, to jak napisałem wcześniej; spłata długu za brata nie uczyni z Pani właścicielki jego części zajętej przez komornika.

    admin

    16 cze 15 o 19:16

  40. to co komornik w takiej sytuacji zrobi badz moze zrobic skoro przejal czesc brata ,bedzie chcial jego czesc odsprzedac ? jesli tak to czy ja mam prawo pierwokupu ?

    mam metlik w glowie co Pan radzi w takiej sytuacji ?

    Rena

    16 cze 15 o 19:38

  41. Pani jako siostra dłużnika nawet nie ma prawa uczestniczyć w licytacji.

    Nie jestem specjalistą od prawa spadkowego (tylko od windykacji i od finansów niektórych) i musiałem poczytać przed chwilą. Wgląda na to, że najlepiej byłoby ujawnić testament i komornik musiałby zwolnić zajęta część która … też jest Pani własnością w takim wypadku. A Pani będzie musiała zapłacić zachowek dzieciom wydziedziczonego brata. Sugeruję jednak zweryfikować słuszność mej opinii z jakimś prawnikiem, ale nie z byle jakim.

    admin

    16 cze 15 o 20:22

  42. przepraszam ze dalej draze temat
    mój brat ma jeszcze szanse splacenia dlugu ,mysle aby dac mu te pieniadzei dogadac sie z nim ,z tego co czasami slysze majatek jest sprzedawany po bardzo niekorzystnej stawce a wogole jak to ma wygladac jesli ja jestem wspolwlascicielka i nie mam prawa pierwokupna badz splaty za brata tzn, ze moge byc z kims wspolwlascicielem ? ufff trudny i ciezki jak dla mnie temat serce az mnie boli .Dostalam zawiadomienie dzisiaj a komornik dokonal zajecia juz 28.04.2015 hm ?

    Rena

    16 cze 15 o 21:04

  43. Może Pani spłacić za niego i jak pisałem, komornik to zwolni i dalej on będzie rzekomo współwłaścicielem. Pisze “rzekomo” bo jest wydziedziczony, jak Pani wie.

    admin

    16 cze 15 o 21:18

  44. ostatnie juz … czy musze ujawniac testament
    pozdrawiam
    dziekuje za wszystkie odpowiedzi
    dobrej nocy

    Rena

    16 cze 15 o 21:33

  45. Za nieujawnienie grozi obowiązek naprawienia szkody (gdy ktoś przez to stracił) oraz grzywna.

    admin

    16 cze 15 o 22:12

  46. witam,
    posiadam 1/2 udziału w domu i gruntach, drugie pół ma mój brat. jego córka złożyła wniosek do sądu o wykazanie majątku. w dalszej kolejności będzie chciała otrzymać część ziemi zamiast pieniędzy ( chodzi o zaległe alimenty). czy ona może chcieć ziemi zamiast pieniędzy? czy jest jakaś możliwość żeby jej to uniemożliwić?

    iwona

    28 cze 15 o 14:04

  47. Nie może, co najwyżej komornik może prowadzić egzekucję jej alimentów z tej ziemi.

    admin

    28 cze 15 o 17:06

  48. Witam! Mam dwóch synów. Po śmierci męża w postępowaniu spadkowym mieszkanie własnościowe, które wykupiłam wraz z mężem zostało podzielone na 3 części 4/6 moja część, a synowie odziedziczyli po 1/6. Starszy syn mieszka razem ze mną, a młodszy syn założył rodzinę i się wyprowadził.Jednak ten młodszy syn wpadł w spiralę finansową i popadł w długi. Komornik zlicytował jemu mieszkanie, zabiera połowę wynagrodzenia, a teraz zajął i chce zlicytować 1/6 mieszkania, którego faktycznie jest właścicielem. Ja mam 70 lat i boję się, że stracę mieszkanie. Co ja w tej sytuacji mogę zrobić? Chcę sprzedać mieszkanie, ale czy w tej sytuacji będę mogła? Proszę o odpowiedź.

    Elżbieta

    9 lip 15 o 19:55

  49. Komornik może zlicytować tylko udział dłużnika – syna czyli 1/6 mieszkania. Bardzo poza tym wątpię, aby ktoś na licytacji chciał kupić udział – 1/6 w mieszkaniu.

    Sprzedać może Pani swój udział ale jak wyżej pisałem – nie sądzę aby ktoś chciał kupić udział.

    admin

    9 lip 15 o 20:48

  50. Ja mam sprawę następującą przegrałem sprawę o zachowek dom który dostałem jest w stanie do kapitalnego remontu nie da się w nim mieszkać sąd w grudniu 2014 dał ugodę miedzy mną a moim chrzestnym abym wypłacił mu kwotę 80 tyś napożyczałem się wszędzie po znajomych na zasadzie że oddam jak sprzedam dom oddałem chrzestnemu 60 tyś (musiałem podpisać dokumenty że pod zastaw mojej części nieruchomości się pożyczam) ogólnie sprawa wygląda tak zostało mi 20 tyś do spłacenia ale nie mam ich skąd wsiąść więc mój wujek (chrzestny)powiedział że składa pismo do komornika o licytację całości nieruchomości ja posiadam 64% budynku w księgach wieczystych pozostała część jest w rekach innych współwłaścicieli moje pytanie jest takie czy za 20 tyś może zlicytować cały dom z działką nie bacząc na współwłaścicieli???
    ma tytuł wykonawczy ale nie mogę się z nim dogadać w stylu raty itd bo on chce całość i koniec i nie trafiają do niego żadne argumenty nawet taki aby wziął zabezpieczył się hipotecznie i wszedł mi na hipotekę budynku.
    chciałbym sprzedać dom ale jak sprzedam przed 2016.01.15 to zapłacę 19 % podatku z tytułu 5 lat
    ujmę jeszcze że nie mam do końca zapłaconego podatku od spadku i tonę w długach u znajomych
    proszę o odpowiedź

    tomasz

    31 lip 15 o 21:04

  51. Może zlicytować jedynie Twój udział czyli 64%. Zapewne nikt udziału nie kupi – spróbuj mu to przekazać, może odpuści licytację.

    admin

    31 lip 15 o 21:26

  52. a jak się ma sprawa z ludźmi którym podpisałem weksle i przyrzeczenie sprzedażny udziału pod zastaw pożyczonej kasy???
    jest jeszcze sprawa hipoteki która nie jest wyczyszczona bo nikt z udziałowców jej nie wyczyścił i są na niej drobne kwoty instytucji już nieistniejących

    tomek

    1 sie 15 o 13:57

  53. W jakiej formie jest to przyrzeczenie sprzedaży? Niewyczyszczone wpisy mogą działać na Twoją korzyść. 😉

    admin

    1 sie 15 o 15:04

  54. witam i prosze o pomoc, komornik przyslal pismo – wniosek o ustalenie praw przyslugujacych mojej mamie wzgledem nieruchomosci ktore zajmuje (ona jest dluznikiem na kwote miedzy innymi 18tys zl i tej kwoty dotyczy sprawa) na ta chwile nie posiada zadnego majatku ruchomosci ani nieruchomosci (ponad rok temu przepisalismy na mnie jej udzialy tj. niecala polowe nieruchomosci na ktorej mieszkam reszte mam przepisana od babci i ponad jedna trzecia nalezy do osob lub spadkobiercow jakis ludzi ktorych nie znamy czy jest czego sie obawiac? czy jezeli mama wplaca co miesiac ustalona kwote po 300zl to komornik dalej moze cofnac darowizne za pomoca skargi paulianskiej? w tym pisnie jest podany termin ze jezeli chcemy zaprzestac tych czynnosci nalezy wplacic cala kwote na konto

    mateusz

    3 sie 15 o 18:35

  55. Jeżeli pyta tylko o to, czy ma mama ma nieruchomości, to wystarczy też tylko odpowiedzieć: “nie ma”, zgodnie zresztą z prawdą, bo przecież już nie ma.

    Jeżeli komornik dowie się o przepisaniu udziału w nieruchomości (nie wiemy, czy dowie się), to może powiadomić o tym wierzyciela i tylko on może zdecydować się na skargę pauliańską. Wówczas zapewne darowizna na rzecz pana zostanie uznana za bezskuteczną względem tego wierzyciela. Nie wiadomo jednak, czy wierzyciel zdecyduje się na ten krok. Może tak zrobić niezależnie od tego, jaka miesięcznie kwota jest mu przekazywana.

    admin

    3 sie 15 o 18:58

  56. rozumiem a czy wierzyciel moze zażądać calej splaty 18 tys jednorazowo i taka bedziemy musieli wniesc jezeli nie chcemy stracic czesci nieruchomosci? jak tresc musi miec taki dokument? wierzyciel i komornik niestety wiedza ze czesc nieruchomosci byla przepisana ale nie wiedza kiedy i jaka część i z tego pisma o ile dobrze rozumiem dowiedza sie kiedy bylo to przepisane. Nastepnie beda nas powiadamiac listownie o swoich krokach? nie chce byc niemile zaskoczony i w ostatecznosci chce wziac kredyt na cale zadluzenie.. Co moge zrobic w takiej sytuacje prosze o pomoc.

    mateusz

    3 sie 15 o 19:33

  57. Oczywiście wierzyciel ma prawo egzekwować cały dług od razu a gdy nie uzyska to może w tym wypadku skorzystać ze skargi pauliańskiej i wówczas sąd powiadomi Państwa o tym, że sprawa trafiła na wokandę.

    Poza tym, w takiej sytuacji gdy mama przepisała na Pana udziały aby uniemożliwi egzekucję, to jest to przestępstwo art. 300 Kodeksu karnego. Też jednak nie wiadomo, czy wierzyciel albo komornik powiadomi o tym prokuraturę.

    admin

    3 sie 15 o 20:49

  58. dziekuje za szybka odpowiedz, aczkolwiek mama przepisala na mnie swoje udzialy poniewaz jej stan zdrowia psychicznego sie pogarsza i od 10 lat leczy sie psyhiatrycznie bez efektow a chciala bym mial jakas rekompensate za to ze zajmuje sie wszystkim co zwiazane z nieruchomoscia i opiekuje sie nią

    mateusz

    3 sie 15 o 21:20

  59. rozumiem, trzeba bedzie udowodnic przed sądem ze nie było to celowe? Nie pozostaje nic innego jak spłacic cale zadluzenie za pomoca kredytu i miec ”z glowy”

    mateusz

    3 sie 15 o 21:37

  60. W przypadku skargi pauliańskiej przyjmuje się, że np. syn (osoba z rodziny) który został obdarowany wiedział, że dłużnik ma dług i daruje nieruchomość po to, aby została w rodzinie – nie została sprzedana w licytacji. Tak, że tu nic nie zdziałają Państwo. To jest sprawa cywilna.

    Jak chodzi o ewentualną sprawę karną, to nie wiem. Mama małymi kwotami ale jednak spłaca dług, więc sąd może wziąłby to pod uwagę i nie skazałby jej. Może.

    admin

    4 sie 15 o 06:29

  61. Jestem współwłaścicielką nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. 6 lat temu otrzymałam 1/2 w darowiźnie od mojej babci. Babcia zmarła w zeszłym roku i druga połowę odziedziczyli moja mama i mój wujek. Mama ma zamiar przepisać swoją 1/4 w darowiźnie na mnie. Tak więc po podpisaniu aktu 3/4 nieruchomości będzie należało do mnie a 1/4 do mojego wujka. Wujek jest nałogowym hazardzistą nikt nie wie gdzie i w jakiej wysokości długi posiada ale jedno jest pewne – jedynym jego majątkiem jest wspólna nieruchomość. Od lat to ja pokrywam wszystkie koszty związane z utrzymaniem i remontem nieruchomości (płacę podatki, ponoszę opłaty za wywóz śmieci i za wodę z której on również korzysta, kupuję opał na zimę a także wzięłam kredyt hipoteczny na remont domu). Ja zajmuje pierwsze piętro on parter. Czy komornik może zając tą nieruchomość i ja zlicytować? Czy poniesione przeze mnie koszty na remont nieruchomości, które podwyższyły w sposób oczywisty wartość nieruchomości zostaną mi w takim wypadku zwrócone? Czy mogę w jakiś sposób zapobiec zajęciu nieruchomości przez komornika np. poprzez wniosek o zniesienie współwłasności przez sadowe przyznanie nieruchomości mnie (spłata)?

    MisiaTatry

    31 sie 15 o 20:18

  62. Komornik może zlicytować tylko udział dłużnika a nie całą nieruchomość. Nie grozi Pani zatem utrata owych 3/4 nieruchomości, przecież Pani ani mama dłużnikami nie jesteście.

    admin

    1 wrz 15 o 06:08

  63. Witam
    Błagam o pomoc ponieważ jestem na skraju wytrzymałości.
    Posiadam dom którym właścicielem jestem ja mój mąż i moja mama ( jest ubezwłasnowolniona ) ja jestem jej opiekunem prawnym. Dom kosztował 530 tys. mojej mamy wkład to 230 tys. nasz 300 tys. Przed kupnem domu miałam z mężem spisaną rozdzielczość majątkową. Nie została wpisana w księdze wieczystej ani w akcie notarialnym kupna domu. Notariusz nie wpisał a my nie zwróciliśmy na to uwagi. Teraz ja mam problem ponieważ mam nie spłacone kredyty które zaciągnęłam sama ukazując rozdzielczość majątkową. Niestety zaciągnęłam je aby ratować zdrowie mamy straciłam prace i jak lawina wszystko zaczęło się sypać. Komornik lada dzień zapuka do moich drzwi i co wtedy może zrobić ? Czy ma prawo sprzedać dom pomimo że właścicielem jest po części moja mam i ja z nie wpisaną rozdzielczością ? co ma prawo zrobić komornik ? wspomnę że nie posiadam żadnego majątku jestem na rencie. Proszę o pomoc bo na dzień dzisiejszy nawet na prawnika mnie nie stać
    pozdrawiam serdecznie

    Diabolina

    23 wrz 15 o 13:46

  64. Wpisanie / niewpisanie rozdzielności majątkowej nie ma tu znaczenia. Komornik może zlicytować tylko Twój udział w nieruchomości. Nie mamy i nie męża udział, tylko Twój.

    admin

    23 wrz 15 o 13:57

  65. Czyli może zająć moją część domu i sprzedać na licytacji co mogę zrobić aby do tego nie doszło bo suma jest duża i pewnie nie będzie mnie stać na spłatę wysokich rat ?

    Diabolina

    23 wrz 15 o 14:08

  66. A jeśli mój dług będzie większy niż moja część domu co wtedy ? tak bardzo się boję stracić dach nad głową, a nie mam jak tego spłacić czy mam szansę się jakoś uratować ?

    Diabolina

    23 wrz 15 o 14:18

  67. Spłacać w miarę możliwości, spróbować zawrzeć ugodę z bankami (nie wiem, jakie są w praktyce szanse na redukcję zadłużenia, nie byłem w takiej sytuacji). Udział w nieruchomości generalnie nie jest zbyt atrakcyjny i z tego co wiem, niełatwo zlicytować udział.

    admin

    23 wrz 15 o 14:25

  68. Bank pozbył się mnie nie chciał negocjować ze mną ani rozłożyć moje zadłużenie na raty. Dostałam już z Sądu w Lublinie że firma Ultimo wniosła sprawę i prawdę mówiąc ogarnia mnie przerażanie. Czy komornik będzie chciał rozłożyć moje zadłużenie czy od razu zlicytuje mój udział domu ? Nawet nie mam pojęcia jak z komornikiem rozmawiać samo słowo “komornik” zwala mnie z nóg.
    pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedzi

    Diabolina

    23 wrz 15 o 15:06

  69. Ultimo kupiła dług czy jest pełnomocnikiem banku? Rozumiem, że kupiła jednak? Proszę się tak (komornikiem) nie przejmować…

    admin

    23 wrz 15 o 15:34

  70. Tak kupiła dług i skupuje wszystkie po kolei.

    Diabolina

    23 wrz 15 o 16:14

  71. Bank nie chciał negocjować ale Ultimo chyba tak.

    admin

    23 wrz 15 o 18:48

  72. Negocjacja polegała na tym ” Proszę wpłacić należność do dnia 01.08.2015 r” gdy list znalazł się w skrzynce 03.08.2015 r. było tak wielokrotnie.
    Niestety chyba dochodzi do mnie powaga mojej sytuacji, ale kredyty brałam aby ratować mamę i zrobiła bym to jeszcze raz . Słyszałam że można bronić się przed sądem że bank nie chciał negocjacji a firma windykacyjna chce drugie tyle. Ale nie wiem czy to jest prawdą. Nie brałam kredytów na widzi misie tylko dla potrzeby.
    Co mogę jeszcze zrobić aby uratować dom – zaczynam popadać w paranoję okropnie się boję .

    Diabolina

    23 wrz 15 o 19:47

  73. Każdy stojąc z boku pomyśli wzięłaś kredyt to go spłacaj proszę mi wierzyć jak tylko bym miała jakiekolwiek pieniążki spłaciła bym i spała spokojnie . Ale ledwo mi starcza na najpotrzebniejsze rzeczy jak opłaty z resztą płacone z opóźnieniem ale płacone i na byle jakie jedzenie. Nie narzekam chciałabym móc tylko spłacić dług w możliwych dla mnie ratach.
    Przepraszam że tak się rozpisuje ale “tonący chwyta się brzytwy “i to chyba jest to ……..

    Diabolina

    23 wrz 15 o 19:52

  74. Proszę napisać do tej firmy windykacyjnej, jaka jest Pani sytuacja (o posiadaniu nieruchomości lepiej nie wspominać) i zaproponować im spłacanie w ratach.

    admin

    24 wrz 15 o 10:39

  75. Witam . Komornik przyszedł i zajął mój pawilon handlowy – jedyne żródło mego utrzymania – za małe długi ( 300 , 500 i 300 zł ) , o których zapomniałem . Napisał : 12m2 i 2000 zł wartości . Ja złożyłem skargę ( że dziesięciokrotnie zaniżył wartość ! , pow. faktyczna : 20 m2 ) . Skargę odrzucono – z braków formalnych … Doszło do licytacji , a w dniu licytacji ja byłem na zwolnieniu lekarskim . Więc skargę na przybicie ja złożyłem w terminie siedmiu dni . CZY TO PRZYBICIE JEST PRAWOMOCNE ? Proszę o pomoc !

    tedi

    24 wrz 15 o 22:13

  76. Do czasu rozpatrzenia zażalenia przybicie nie jest prawomocne. Jednak co z tego, że byleś na zwolnieniu lekarskim? Ty nie miałeś prawa brać udziału w licytacji.

    admin

    25 wrz 15 o 06:32

  77. A Komornik powiedział , że jest prawomocne , – powiedział , że skargę na przybicie składa się do protokołu ( najpóżniej do końca licytacji ) . Ale ja tego dnia byłem na zwolnieniu lekarskim – nie mogłem się bronić , więc ja złożyłem skargę w ciągu siedmiu dni – pokazując zwolnienie lekarskie w Sądzie . Zażalenie dopiero wniosłem . Czy zwolnienie lekarskie usprawiedliwia mnie do wniesienia skargi do Sądu ( po terminie ) – w tak specyficznej skardze ( Zgodnie z art. 870 kpc. skarga na udzielenie przybicia powinna być wniesiona do protokołu licytacji ) ???

    tedi

    25 wrz 15 o 10:43

  78. Aha, chodzi o ruchomość. Moim zdaniem, pozostaje jedynie złożenie do sądu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, przedkładając zwolnienie lekarskie. Czy to jednak coś da, tego nie wiem.

    admin

    25 wrz 15 o 11:55

  79. Witam
    Mam pytanie – mój mąż ma dług w kwocie 3 tys. zł. prowadził firmę i klient zażądał zwrot pieniędzy za rzekomo “źle wykonanej usługi. Ponieważ mąż jest obecnie bez dochodów komornik zajął nam księgę wieczystą współwłasności domu ( mojej mamy mnie i męża) Dom zresztą ma weksel na nas i mamę.
    Grozi nam że zlicytuje dom o wartości 450 tys. kiedy mego męża dług jest 3 tys. Czy ma takie prawo . Mało tego mąż ma samochód co prawda wiele nie wart ok. 2 tys. ale dlaczego nie chciał samochodu tylko zajął nam księgę wieczystą. Na dzień dzisiejszy zgodził rozłożyć nam dług na raty . Czy mam jakieś prawo aby zszedł mi z księgi wieczystej.
    Proszę o pomoc

    alicjaturkawka

    25 wrz 15 o 14:24

  80. Komornik może zlicytować tylko udział jaki w nieruchomości ma Twój mąż. O ile jest to udział wyodrębniony a nie wspólność małżeńska, bo wtedy nawet udziału męża nie może zlicytować.

    admin

    25 wrz 15 o 14:34

  81. Powiedział że zlicytuje nasz dom i resztę pieniędzy oddam mamie i mi a z jego części odbierze sobie 3 tys. To jest chore bo za 3 tys. mamy stracić dom wart o krocie więcej . Czy są jakieś paragrafy na pracę komornika ? Jak się mam bronić ? oby mu nic nowego nie strzeliło do głowy bo na razie spłacam w ratach

    alicjaturkawka

    25 wrz 15 o 16:27

  82. Formalnie ma prawo zlicytować nieruchomość a dokładniej, jak już wspomniałem, udział w nieruchomości.

    Moim zdaniem – straszy tylko. Dużo roboty jest z tym, bo biegły musi oszacować – na ten cel i na ogłoszenia licytacji w prasie wierzyciel musi wyłożyć np. ze 2-3 tys. zł. To wierzyciel decyduje czy ma być prowadzona egzekucja z nieruchomości a nie komornik. Poza tym, udział w nieruchomości nie łatwo sprzedać.

    admin

    25 wrz 15 o 16:37

  83. Pięknie dziękuję za odpowiedź 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

    alicjaturkawka

    25 wrz 15 o 19:39

  84. Ja złożyłem skargę na przybicie w licytacji i zażalenie , a więc przybicie i całe postępowanie jest nieprawomocne ! A mimo to Komornik – w dniu : 31.08.2015 r. – odebrał mi klucze od mojego pawilonu ( wymienił zamki ) , który nadal jest moją własnością ! – mojego jedynego żródła utrzymania . Ja napisałem oficjalne pismo do Komornika ( 10.09.2015 ) i cztery dni póżniej do Sądu : o oddanie mi kluczy od mojej własności . Wiedzą , że prawo jest po mojej stronie , ale nie reagują ( nie oddają mi kluczy ) . Jestem zablokowany , więc nie mam pieniędzy na adwokata … I JUŻ NIE WIEM , CO MAM ZROBIĆ ?

    tedi

    25 wrz 15 o 22:07

  85. Tak jak Ci napisałem, to według mnie jedyna możliwość.

    admin

    25 wrz 15 o 23:03

  86. Dziękuję za odpowiedż . Oni : tj. Komornik i Sąd już wiedzą , że prawo jest po mojej stronie … , ale nie reagują ( nie oddają mi kluczy ) … chyba mam pecha ? 🙂

    tedi

    25 wrz 15 o 23:29

  87. Z nimi łatwo mieć pecha, ja też miałem nieraz w sądzie.

    admin

    26 wrz 15 o 05:59

  88. A Komornik powiedział , że jest prawomocne , – powiedział , że skargę na przybicie składa się do protokołu ( najpóżniej do końca licytacji ) . Ale ja tego dnia byłem na zwolnieniu lekarskim – nie mogłem się bronić , więc ja złożyłem skargę w ciągu siedmiu dni – pokazując zwolnienie lekarskie w Sądzie . Zażalenie dopiero wniosłem . Czy zwolnienie lekarskie usprawiedliwia mnie do wniesienia skargi do Sądu ( po terminie ) – w tak specyficznej skardze ( Zgodnie z art. 870 kpc. skarga na udzielenie przybicia powinna być wniesiona do protokołu licytacji ) ???
    Najważniejsze , czy jest jakiś dodatkowy przepis ? – prawa cywilnego , jakiejś ustawy , prawa do obrony ??? – który dodatkowo usprawiedliwia wniesienie skargi na przybicie – w razie choroby ( zwolnienie lekarskie ) ???

    tedi

    28 wrz 15 o 11:58

  89. Nie wiem tego. Zwolnienie wypadałoby dostarczyć przed licytacją (tak jak strona w sprawie przed sądem) ale to takie moje myślenie. Ja nic na ten temat nie znalazłem w przepisach.

    admin

    28 wrz 15 o 12:01

  90. Jak może wcześniej napisałem, pytanie jest takie, co chciałbyś wywalczyć. Skargę na oszacowanie należało wnieść wcześniej, gdy otrzymałeś od komornika obwieszczenie o licytacji wraz z wyceną. Podnoszenie zarzutu zbyt niskiej wyceny dopiero na licytacji jest spóźnione.

    admin

    28 wrz 15 o 12:15

  91. Ja złożyłem skargę w sześć dni po zajęciu na : Art. 805 par. 2 + na opis i oszacowanie ( że dziesięciokrotnie zaniżył wartość ! , pow. faktyczna : 20 m2 ) . Ale Skargę odrzucono – z braków formalnych … Siedem dni przed licytacją ponownie złożyłem skargę , ale jej w ogóle nie rozpatrzono … Byłem przekonany , że licytacji nie będzie . W dniu licytacji miałem zwolnienie , które póżniej pokazałem Sędziemu – i to On mi poradził , abym napisał skargę na przybicie …………. Postępowanie , sprawa jest nieprawomocna , a mimo to komornik odebrał mi klucze od mojej własności . Napisałem pismo do Niego ( 10.09.2015 ) i do Sądu ( 14.09.2015 ) – o oddanie mi kluczy od mojej własności … i nie reagują !!!

    tedi

    28 wrz 15 o 13:01

  92. Nie wezwali Cię do uzupełnienia braków formalnych skargi?

    admin

    28 wrz 15 o 13:06

  93. Tak jedyne , co robią – to co dwa dni wzywają do uzupełniania braków formalnych … W moim ostatnim piśmie ( z 21.09.2015 ) napisałem , że już nie mam sił i zdrowia – , że ponownie jestem na zwolnieniu lekarskim – do dalszego uzupełniania braków formalnych …
    SN : Jeśli skarga na czynności komornika wskazuje na uchybienia uzasadniające wydanie zarządzenia komornikowi, sąd nie odrzuca skargi z przyczyn braków formalnych określonych w art. 767 (3) kpc.
    Mimo to nie mają ochoty merytorycznie rozpatrzyć , bo już wiedzą , że mam rację …

    tedi

    28 wrz 15 o 13:32

  94. Tedi, jak chcesz, to prześlij mi na maila skany tych wszystkich pism ich i Twoich, zobaczymy, czy nie da się tego skutecznie upublicznić… Skandal czasem jest metodą…

    admin

    28 wrz 15 o 14:06

  95. Dziękuję za dobre słowa … Poczekam jeszcze dwa , trzy dni ………….. , bo kilka lat temu pokłóciłem się z naczelnikiem Urzędu Miasta … i od tego czasu robią mi pod górkę

    tedi

    28 wrz 15 o 22:03

  96. witam! wraz z siostra mamy wspolwlasnosc laczna jest to dom, obie jestesmy mezatkami ale wspolwlascicielkami stalysmy sie na dlugo przed zawarciem malzenstwa co jak rozumiem nie wchodzi w sklad majatku wspolnego, problem jaki mam to taki, iz rok temu maz siostry zalozyl firme o charakterze spolki komandytowej gdzie moja siostra jest tzw komandytariuszem, gdzie ma odpowiedzialnosc ograniczona ale w przypadku przekroczenia jej uprawnien bedzie odpowiadac calym swoim majatkiem,jej maz jest zadluzony i podobno maja juz komornika na karku, moje pytanie – czy ten dom jest zagrozony? a jesli tak to w jakim stopniu? nie chce stracic tego domu a szwagra nie zamierzam splacac

    nina

    29 wrz 15 o 18:44

  97. Jeżeli tylko jej mąż pozostanie dłużnikiem (a ona nie), to jej udział w domu nie jest zagrożony a jak ona stanie się dłużnikiem to tak, zagrożony będzie jej udział ale nie Twój.

    admin

    29 wrz 15 o 18:51

  98. dodam ze obie mieszkamy zagranica i jej maz jest zadluzony zagranica, jak sie ma do tego egzekucja komornicza? co moge zrobic aby uniknac utraty domu ? bo jak dobrze rozumiem nie mam prawa do licytacji w przypadku zajecia czesci domu nalezacej do siostry a splata dluznika nie czyni mnie jedynym wlascicielem

    nina

    29 wrz 15 o 19:20

  99. Dom jest w Polsce? Jeśli tak, no to zaryzykuję prognozę taka, że licytacja z wniosku zagranicznego wierzyciela jest znacznie mniej prawdopodobna niż gdyby wierzyciel był w Polsce.

    Jak napisałem, tylko ewentualnie zlicytowanie udziału jest możliwe. Pojawiłby się wówczas nowy współwłaściciel ale pani zachowuje prawo do swego udziału i nie musi się wyprowadzać.

    Jako siostra dłużniczki, nie może pani brać udziału w licytacji.

    admin

    29 wrz 15 o 20:18

  100. tak dom jest w polsce, dziekuje a tak swoja droga dlaczego nie moglabym brac udzialu w ewentualnej licytacji? dlaczego ktos obcy moze wejsc w posiadanie czesci domu a jeden ze wspolwlacicieli nie?

    nina

    29 wrz 15 o 20:33

  101. Nie wiem, dlaczego ustawodawca taki przepis wydał. Może chodzi o zapobieżenie ewentualnym konfliktom w rodzinie a może o coś innego.

    admin

    29 wrz 15 o 21:24

  102. ok powiedzmy ze rozumiem, mam jeszcze jedno pytanko, w razie gdyby do tego doszlo i polowa nieruchomosci stala sie wlasnoscia kogos obcego, to czy moglabym zlozyc wniosek o zniesienie wspolwlasnosci czy takie prawo bedzie mial w tym przypadku ten nowy wlasciciel czy moze oboje i zasada kto pierwszy ten lepszy?

    nina

    30 wrz 15 o 11:45

  103. i ewentualnie czy do ewentualnej licytacji moglby przystapic moj maz? i na czym taka licytacja polega? prawo pierwszenstwa czy podbijanie ceny?

    nina

    30 wrz 15 o 11:47

  104. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Można spróbować dogadać się poza sądem a jak nie będzie zgody, to sądownie. To nie jest tak, że ten który pierwszy wystąpi z takim wnioskiem, to będzie uprzywilejowany. Sąd powinien uwzględnić interesy każdego współwłaściciela.

    Tak, mąż mógłby przystąpić do licytacji. Licytacja polega na podbijaniu ceny wywoławczej po oszacowaniu jej wartości przez biegłego. na Pierwszej licytacji 3/4 wartości szacunkowej jest ceną wywoławcza a na drugiej licytacji (gdy pierwsza nie dojdzie do skutku) cena wywoławcza wynosi 2/3 wartości szacunkowej.

    admin

    30 wrz 15 o 13:58

  105. dziekuje i przepraszam ze zadaje tyle pytan, ale wole wczesniej dowiedziec sie jakie moga byc konsekwencje
    i nasuwa sie kolejne pytanie – czy zakladajac ze siostra na chwile obecna nie przekroczyla swoich uprawnien w spolce komandytowej, mozemy zniesc wspolwlasnosc teraz czy bedzie to odebrane jako unikniecie jej ewentualnej nieograniczonej odpowiedzialnosci?
    i w zwiazku z powyzszym co bedzie korzystniejsze zniesienie wspolwlasnosci na drodze sadowej czy nieodplatne zrzeczenie sie udzialu siostry na moja korzysc, i czy zrzeczenie sie a darowizna to to samo?

    nina

    30 wrz 15 o 15:31

  106. Jeżeli nie ma jak dotąd długów, to ma prawo zrobić ze swoją częścią, co jej się podoba. Skoro jest właścicielka, to nie zrzeczenie ale darowizna wchodzi w grę. Może też po prostu ona sprzedać Pani jej udział. Do sądu to raczej idzie się, gdy nie można się dogadać. Jeżeli możecie się dogadać, to po co do sądu i płacić… Nie wiadomo, jak sąd zasądzi poza tym.

    admin

    30 wrz 15 o 15:47

  107. nie rozumiem – jak sprzedac? to tak mozna? z tego co czytalam to zniesienie wspolwlasnosci sadownie gdzie obie strony wczesniej sie dogadaly odbywa sie na pierwszej sprawie, i koszty sa stale i duzo mniejsze niz u notariusza? dogadac sie to nie problem ale licza sie papiery, jak wygladaloby zalatwienie sprawy w ten sposob? bo naprawde nie wiedzialam ze jest taka mozliwosc i powyzsza informacja mnie zaskoczyla

    nina

    30 wrz 15 o 16:02

  108. Oczywiście że siostra może Pani sprzedać jej udział. Innych współwłaścicieli nie ma więc nikt na to nie musi wyrazić zgody. I to miałem na myśli pisząc, ze po co płacić w sądzie za zniesienie współwłasności.

    Istotnie, u notariusza jest drożej niż w sądzie ale w ciągu nie wiem, np. dwóch dni to załatwicie a jak w sądzie, to może wam termin np. za dwa – trzy miesiące wyznaczyć.

    admin

    30 wrz 15 o 16:43

  109. Po śmierci taty zostałam współwłaścicielem domu razem z mamą i dwójką moich braci. Mam zadłużenie komornicze i w związku z tym pytanie czy wystarczy znieść moją współwłasność aby komornik nie mógł zająć mojej części nieruchomości? Czy może powinnam się zrzec spadku? Proszę o pomoc.

    anina

    6 paź 15 o 18:44

  110. Musiałabyś sprzedać bądź darować (rodzinie) swój udział. Jeżeli jednak masz dług, to wierzyciel egzekwujący mógłby doprowadzić sądownie do uznania sprzedaży / darowizny za bezskuteczną względem niego (skarga pauliańska).

    admin

    6 paź 15 o 19:03

  111. moj tata (nie zyje od 5 lat)w 1990 r, daroqizna przekazal dom mnie i mojemu mezow. …ojciec mial dmecje starcza, ja posiadam rozdzielnosc majatkowa z mezem, narobi dlugpw w parabnkach, jest pijakiem, pracuje dorywczo na budowa ,m ja jestem osoba becrobotne bez zasilku. przychodza pisma w wys, ponad 2 tys, zl do splaty mojego meza. przed smiercia ojca ktoas wzial na niegi laptot wkwota urosla z odsetkami do tys, zl, sad siiga brata za ten dlug. mam pytanie czyza dlugi meza komornik moze zabrac dom, i czybrat nusi placic dlug ojca, ktory podstepem zotal oszukany. prosze o odpowiedz.

    55aia19b

    11 paź 15 o 14:43

  112. To komu przypadł dom po dokonaniu rozdzielności? Połowę ma Pani a połowę mąż? Komornik może tylko jego udział zlicytować. Pani swym majątkiem nie odpowiada za długi męża.

    Jak chodzi o dług za laptop, to trzeba by udowodnić przed sądem, że to nie ojciec ten dług zaciągnął. W przeciwnym razie syn jako spadkobierca odpowiada za ten dług. Jeżeli nie odrzucił spadku.

    admin

    11 paź 15 o 16:56

  113. Proszę o poradę. Co będzie w sytuacji gdy w mieszkaniu prywatnym, na które wzięty jest kredyt hipoteczny jest zarejestrowana siedziba partii politycznej i komornik chce je zająć i wszcząć egzekucję z tej nieruchomości. Właściciel mieszkania to jednocześnie prezes partii.

    Teresa

    12 paź 15 o 14:13

  114. Rozumiem, że dłużnikiem jest właściciel mieszkania czyli prezes?

    admin

    12 paź 15 o 14:40

  115. To, że partia ma siedzibę w tym mieszkaniu nie chroni przed egzekucją takiej nieruchomości.

    admin

    12 paź 15 o 19:17

  116. Czytam i się zastanawiał po rodzicach dziedziczymy “coś” a jak rodzice mieli długi to my musimy je spłacać czy jest jakiś okres przedawnienia ich długów – bo to absurd

    Alicja

    13 paź 15 o 09:02

  117. Okresy przedawnienia są takie ja wobec dłużników (gdyby nie zmarli).

    admin

    13 paź 15 o 09:23

  118. Czyli bo za bardzo nie rozumiem. Jeśli rodzice mieli np. dług w banku nie spłacali go potem komornik i umierają ile czasu musi mieć przedawnienie. I jak to się liczy ?

    Alicja

    13 paź 15 o 12:43

  119. Śmierć dłużnika nie wpływa na bieg przedawnienia. przedawnienie w tym wypadku to trzy lata począwszy od terminu zapłaty kredytu / raty kredytu.

    admin

    13 paź 15 o 12:51

  120. A jeśli bank sprzedał dług firmie EOS ona oddaje sprawę do sądu i co wtedy ? jeśli sąd wyda nakaz zapłaty ale rodzice nie mają z czego spłacić czy przedawnienie wchodzi w grę jak komornik nie ściągnął długu

    Alicja

    13 paź 15 o 15:57

  121. A jeszcze jedno jak zmarli a nie spłacili długu jak to jest ?

    Alicja

    13 paź 15 o 15:58

  122. Witam,

    Mam takie pytanie.

    Dwie siostry otrzymały spadek (w równych udziałach 50/50) po rodzicach (stary zrujnowany dom z działką). Generalnie dom to ponad 100-letnia ruina, w dodatku wpisana na liste zabytków. Od śmierci rodziców minęło ponad 5 lat, a siostry nie przeprowadzoły sprawy spadkowej. Teraz chciały sprzedać tę nieruchomość, ale okazało się, że jedna z sióstr ma rzekomo długi (firma windykacyjna rzekomo kupiła jej dług o przekraczający wartość swojego udziału spadku i wystapiła do sądu o sądowe przysądzenie spadku).
    Co można zrobić w tej sytuacji?
    Czy w wyniku podjętej decyzji o przysądzeniu spadku w sprawie spadkowej, Sąd z automatu obciąży hipoteką przymusową całą nieruchomość uniemożliwiając sprzedaż całej nieruchomości czy obciąży tylko udział 50% należący do siostry dłużniczki?

    Czy druga siostra po przyznaniu jej udziału w spadku może sprzedać swój (niezadłuzony) udział obcej osobie? Czy w przypadku takiej sprzedaży obcej osobie, ten nowy nabywca jest czymś zagrożony? tzn. czy w sytuacji gdy siostra dłużniczka nadal nie będzie w stanie spłacic swojego długu, a komornik nie będzie mógł sprzedać jej udziału (wiem, że nie łatwo kogoś do tego znaleźć), to czy Sąd może nakazać zniesienie współwłasności i nakazać sprzedać nowemu nabywcy jego udział? Pytam, bo to ja jestem zainteresowany nabyciem tej nieruchomości i chciałbym uniknąć zlicytowaniu jej przez komornika.

    Z drugiej strony, co ten nowy nabywca (połowy należżcej wcześniej do niezadłuzonej siostry) może zrobić celem nabycia drugiej polowy (nalezącej do dłuzniczki)? Czy w grę wchodzi tylko udział w licytacji?

    Mlody

    13 paź 15 o 16:17

  123. Do Alicji: Z chwilą wniesienia pozwu przez firmę (nie będącą bankiem) bieg przedawnienia zostaje przerwany a zasądzony wyrokiem dług przedawni się dopiero po 10 latach. Wszczęcie egzekucji komorniczej znowu przerwie bieg przedawnienia i dopóki trwa egzekucja, przedawnienie nie płynie. Gdy komornik umorzy egzekucję z powodu bezskuteczności, to na nowo 10 letnie przedawnienie zacznie płynąć.

    Nie rozumiem tego drugiego osobnego pytania.

    Młody, trochę później odpowiem.

    admin

    13 paź 15 o 16:19

  124. dług jest w firmie windykacyjnej zajmującej się skupywaniem długów. Obie siostry nawet nie mają pewności, że jedna z nich taki dług zaciągnęła bo żadnych dowodów na to ta firma nie przedstawiła. Siotra (zadłuzona) złozyła do tej firmy wniosek o dostarczneie dowodów takiego długu oraz dowodu cesji tego długu z instytucji, w której rzekomo dług został zaciągnięty na tę firmę windykacyjną .Czekamy nadal na odpowiedź z tej firmy.

    moje pytanie dotyczyło ryzyka osoby nienalezącej do rodziny lub najbliższych dłużniczki, zainteresowanej nabyciem tej nieruchomości w całości.

    Czy mogę nabyć od niezadłuzonej siostry jej 50% udziału (utrudniając niejako zbycie drugiego zadłuzonego udziału drugiej siostry przez komornika) bez ryzyka?

    Mlody

    13 paź 15 o 16:24

  125. Chodziło mi o to że np. rodzice zmarli i nie spłacili do końca zadłużenia czyli nie spłacili tego co miał ściągnąć komornik to od śmierci liczy się przedawnienie ?

    Alicja

    13 paź 15 o 16:24

  126. jeżeli tak, to co mogę zrobić aby docelowo nabyc także drugą cześć udziału (tę zadłuzoną)?

    Mlody

    13 paź 15 o 16:25

  127. Tylko, że ten dług nie jest i nigdy nie był długiem spadkodawców (czyli w tym wypdaku rodziców obydwu sióstr), a długiem rzekomo zaciągniętym przez jedną z sióstr kilka lat po śmierci rodziców i prawie nabycia spadku.

    Mlody

    13 paź 15 o 16:26

  128. przepraszam, wmieszałem się chyba w czyjś wywód 🙂

    Poproszę o odpowiedź

    Mlody

    13 paź 15 o 16:27

  129. Alicja, tak, komornik dowiedziawszy się o śmierci dłużnika umarza postępowanie egzekucyjne i wtedy zaczyna biec przedawnienie od początku.

    admin

    13 paź 15 o 16:31

  130. Młody, a firma windykacyjna ma prawomocny wyrok przeciwko tej jednej z sióstr?

    admin

    13 paź 15 o 16:46

  131. Wydaje mi się, że nie. Od kilku lat całą korespondencję wysyłali do dłużniczki na adres spadkowej nieruchomości gdzie nie mieszka od ponad 30 lat. Czy jeżeli nigdy wcześniej nie otrzymała z tej firmy żadnej korespondencji w sprawie tego długu, to czy taki wyrok mógł zapaść? Dodam jeszcze, że sprawa została złożona do Sądu Elektronicznego w Lublinie.

    Młody

    13 paź 15 o 16:56

  132. A jeżeli taki wyrok jednak zapadł, to jakie wiążą się z tym konsekwencje dla niezadłużonej siostry oraz dla mnie (zainteresowanego nabyciem tej nieruchomości)? Co możemy zrobić aby siostra niezadłużonej mogła sprzedać, a ja docelowo nabyć całą nieruchomość?

    Młody

    13 paź 15 o 16:59

  133. Przymusowa hipoteka jest ustanawiana na wniosek wierzyciela ale do tego potrzebny jest tytuł wykonawczy. Jeżeli takowy jest, co możliwe skoro sprawa jednak trafiła do sądu, ale nakaz zapłaty wysłany został na nieaktualny adres (i mimo tego uprawomocnił się) to dłużniczka, dowiedziawszy się o istnieniu prawomocnego nakazu zapłaty może złożyć w sądzie zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności / o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu (nie ma ugruntowanego orzecznictwa które z tych wyżej wymienionych…) Tylko że skoro od dawna formalnie wie o prawomocnym nakazie zapłaty (zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne), to już za późno na to, bo na te czynności jest 7 dni od daty powzięcia przez dłużnika informacji o tym.

    Hipoteka będzie oczywiście dotyczyć tylko udziału dłużnika. Siostra która nie jest dłużnikiem będzie mogła uzyskać zniesienie współwłasności i sprzedać swój udział. Nabywca takiego udziału jest “zagrożony” tym, że nabywca w drodze licytacji udziału dłużnika może zażądać sądownego zniesienia współwłasności. Jeżeli na licytacjach nie zostanie ten udział sprzedany ani wierzyciel następnie nie przejmie udziału na własność, to postępowanie egzekucyjne z tego udziału zostanie umorzone; sąd nic nie będzie robił w kierunku o którym piszesz. Wtedy możliwe będzie nabycie przez Ciebie udziału dłużniczki, bez licytacji. Na owym udziale wierzyciel dalej może mieć hipotekę przymusową ale dłużniczka będzie mogła zbyć ten swój udział, tyle że w pierwszym rzędzie pieniądze trafią do wierzyciela mającego ustanowiona hipotekę przymusową. Taka transakcja może zostać dokonana oczywiście zanim komornik zajmie nieruchomość.

    To czy w momencie licytacji ta siostra niezadłużona będzie właścicielem udziału czy już Ty, to nie ma wpływu na “zniechęcanie” do zlicytowania udziału.

    admin

    13 paź 15 o 19:17

  134. Jednym słowem wszystkie długi wcześniej czy później trzeba spłacić ?

    Alicja

    14 paź 15 o 08:41

  135. Można odrzucić spadek albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza czyli to co jest ponad łączną kwotę długów.

    A tak w ogóle, to skuteczne unikanie zapłaty długów jest dość powszechne w Polsce.

    admin

    14 paź 15 o 09:56

  136. Z tego co Pan pisze to nie ma możliwości aby nie spłacić długów tym bardziej po rodzicach

    Alicja

    14 paź 15 o 10:33

  137. Jak przyjmie Pani spadek i ma jawne dochody i majątek to owszem, jak pani dobrowolnie nie spłaci, to komornik może ściągnąć. Tylko że w Polsce jest tak, że egzekucje komornicze często bywają bezskuteczne nawet na przykład przeciwko funkcjonującym firmom – ich właścicielom którym dobrze się wiedzie. To jednak osobny temat.

    admin

    14 paź 15 o 10:39

  138. Dziękuję za odpowiedzi – fajnie że jest ktoś kto potrafi tak szczegółowo odpowiedzieć.
    Ale jeszcze mam pytanie 🙂
    Ktoś założył mi sprawę o zapłatę w e-sądzie( niesłusznie ktoś mnie naciąga ) ale to inny temat. Wezwania były na adres gdzie już nie mieszkałam . Dowiedziałam się dopiero jak komornik zajął mi konto. Złożyłam do e-sądu pismo gdzie wyjaśniłam że pod danym adresem nie mieszkałam bo się przeprowadziłam. E-sąd przekazał sprawę do Warszawy. Sprawa miała się zacząć od początku. Dostarczałam wszystkie dokumenty do sadu ale po raz drugi nie mogłam jechać tylko wysłałam je pocztą . I nagle po pół roku dostałam że sprawa zamknięta bo nie dostarczyłam dwóch dokumentów. Mój błąd że nie wpisałam na jednym piśmie co dostarczam I dwa dokumenty zniknęły sprawę zamknięto. Poszłam do Biura Porad Prawnych a tam powiedział mi dureń ze nie mogę się już od niczego odwołać i koniec. Poszłam do Prawdziwego adwokata który udzielił mi porady za darmo 🙂 kochany człowiek i stwierdził że mogłam się odwołać ale minął już miesiąc i koniec. Nie zapłacę tej osobie bo nic nie jestem winna. Czy jest dla mnie jakiś ratunek aby sprawa się odbyła żebym miała szansę obrony . Do kogo mogę się zwrócić o pomoc może do Rzecznika Praw Obywatelskich a może już nie wiem co mam robić suma jest dla mnie do nie zapłacenia zresztą tak jak już pisałam niesłusznie mam płacić . Proszę mi doradzić czy sama mogę założyć sprawę o niesłuszny nakaz zapłaty proszę o pomoc

    Alicja

    14 paź 15 o 12:14

  139. A dokładnie, to jak to było. Sąd wezwał Panią do (konkretnie – czego), Pani złożyła (co a czego rzekomo nie) i czy sąd jeszcze coś (co) przysłał? Sprzeciw odrzucono, czy była rozprawa?

    admin

    14 paź 15 o 12:54

  140. No tak chaotycznie się rozpisałam przepraszam już naprawiam –
    Postanowienie
    Odrzucić sprzeciw pozwanej xxxxx od wyroku zaocznego Sadu Rejonowego
    Uzasadnienie Stosownie do art. 344&1 kcp miałam możliwość odwołania się . Poszłam po poradę prawną do Biura Porad Prawnych a tam powiedział mi “znawca” że już klamka zapadła i nic mi żadne odwołanie nie pomoże. A ja głupia sie posłuchałam bo to “niby prawnik” więc myślałam że się zna i się nie odwołałam.
    Dalej jest napisane że zostałam wezwana do uzupełnienie braków gdzie nie złożyłam dwóch dokumentów. I złożyłam w pojedyńczych egzemplarzach to był mój błąd Z tych względów na podstawie art. 344&3 kcp sąd orzekł jak w instancji .
    Proszę mnie ratować 🙂

    Alicja

    15 paź 15 o 10:33

  141. Na postanowieniu o odrzuceniu sprzeciwu powinno znajdować się pouczenie o tym, że przysługuje Pani na to postanowienie zażalenie które należy wnieść w terminie 7 dni i tego terminu trzeba było dotrzymać. Z tym, że jeśli faktycznie została Pani wcześniej wezwana do uzupełnienia braków formalnych i nie uczyniła Pani tego, to zażalenie nic by nie dało, tylko trochę odwlekło nadanie klauzuli wykonalności.

    admin

    15 paź 15 o 13:04

  142. Czyli nie mogę już nic z tym zrobić – ale muszę bo nie słusznie mam płacić komuś pieniądze może do jakiegoś wyższego sądu ??????? proszę mi doradzić

    Alicja

    15 paź 15 o 13:38

  143. No niestety, rację miał ten z Biura Porad prawnych… Nic. Takie są zasady czy tam “zasady”. No chyba, że powód dopuścił się przestępstwa czyli np. podrobił Pani podpis.

    admin

    15 paź 15 o 13:56

  144. Nie, powód miał wykonaną usługę remont za którą się rozliczył co prawda nie do końca bo zamknął drzwi zmienił zamek i tyle go widział. Złożył sprawę do sądu aby mu zwrócić sumę za całą zrobioną robociznę. Mało tego to była największa suma co sie doprasza bo założyła mi jeszcze dwie sprawy o odsetki które się odbędą za tydzień ale będę miała możliwość obrony bo dowody sa na moją korzyść. A tu muszę coś znaleźć aby się obronić . Bo w naszym zasranym kraju nie ma sprawiedliwości.

    Alicja

    15 paź 15 o 17:24

  145. Witam
    Mam pytanie.
    Przyjaciółka korzystała z porad w biurze prawnym sponsorowanym przez Unię Europejską. Mieszka w małym miasteczku do innego prawnika było jej daleko i nie miała pieniążków. Chodziła tam w sprawie cywilnej o zapłatę. Niestety nie dopełniła wszystkich formalności bo źle ja poinformował ” prawnik” z tegoż biura nie odwołała się na decyzję sądu i wyrok zapadł bez sprawy.
    Pytanie czy nad sądem jest jakiś inny wyższy sąd i czy ma ona prawo pozwać tego prawnika że przez cały czas wprowadzał ją w błąd. Siedzi tam “prawnik” który stwierdził że dobroczynnie udziela porad prawnych ale on po prostu reklamuje swoje prywatne usługi jako prawnik i zaprasza do swojej kancelarii. Czy to jest prawne ? jak może i czy w ogóle jeszcze może się jakoś uratować aby nie spłacać nie należnych a przysadzonych pieniążków kiedy ominęła ją możliwość obrony ?

    Alicja

    21 paź 15 o 16:11

  146. Ten adres e-mail jest prawdziwy? Prześlę Ci odpowiedź mailem a nie tutaj.

    admin

    21 paź 15 o 17:47

  147. Tak adres jest mój – prawdziwy

    Alicja

    21 paź 15 o 19:23

  148. Dzień dobry. Niedawno zmarła mi mama zostawiając mieszkanie 48m2, teraz jestem właścicielem 3\4 mieszkania, 1\4 automatycznie dziedziczy brat. Brat ma długi, czy komornik w takim układzie może zlicytować, zająć mieszkanie? Mieszkanie warte jest ok. 200000, brat ma ok. 100000 tyś długu. Dziękuję.

    olo

    27 paź 15 o 11:43

  149. Może zlicytować tylko udział brata.

    admin

    27 paź 15 o 11:45

  150. witam
    Czy komornik ma prawo zajmować moje konto bankowe jeśli ja jestem na rencie i zajął mi część renty ?

    Alicja

    27 paź 15 o 13:04

  151. Może ale nie tę część renty która już po potrąceniu wpłynęła na konto bankowe.

    admin

    27 paź 15 o 14:43

  152. Komornik na koncie zapisał 13 tys. wolnych środków. Jak wpływała renta te środki malały teraz zostało ok. 98 zł. więc jak wpłynie renta to komornik zabierze ?
    pomimo że juŻ bezpośrednio zabiera z ZUS ?

    Alicja

    27 paź 15 o 15:18

  153. Kwota wolna na koncie bankowym to trzy średnie pensje. Wpływ renty po potrąceniu nie może obniżać przysługującej kwoty wolnej w wysokości owych trzech średnich pensji. I, jak już napisałem,komornik nie może pobrać z konta (nawet już po wyczerpaniu, wybraniu, przelaniu przez dłużnika kwoty wolnej) renty która wpływa na konto po potrąceniu jej już dla komornika w ZUS. Proszę o tym uprzedzić komornika, żeby tych pieniędzy nie zabierał z powodu jak wyżej.

    Widziałem zajęcie konta od jednego komornika w którym pisał on do banku, że zajęcie nie dotyczy wpływającej co miesiąc z zakładu pracy dłużnika kwoty wynagrodzenia (bo jest to już kwota wolna po potrąceniu jej przez pracodawcę). Proszę sprawdzić, czy na odpisie zajęcia który Pani otrzymała jest takie samo pouczenie tyle że odnośnie renty.

    admin

    27 paź 15 o 16:36

  154. witam
    Moje pytanie: Ja i mój mąż mamy rozdzielczość majątkową. Ja mam komornika który zajął mi konto i ściąga zadłużenie z renty. Mój mąż ma również komornika w którego zadłużenie spłaca rozłożone na raty.
    Mieszkam z mamą która jest osobą ubezwłasnowolnioną a ja jestem jej prawnym opiekunem. Ponieważ moja mama musi być wożona na badania czy wizyty muszę kupić samochód . I teraz mam pytanie jak mam kupić samochód aby nie zajął go komornik czy mam prawo kupić samochód na mamę lub na spółkę z mamą ?
    Auto nie będzie ni droższe niż 9 tys. Muszę je mieć a boję się że zabierze je komornik
    Proszę o radę

    Alicja

    23 lis 15 o 15:39

  155. Alicja, najlepiej na mamę. Jeżeli kupicie na spółkę, to uparty wierzyciel może zlecieć zlicytować Twój udział. Nie ma co się denerwować. Tylko że jeśli samochód będzie na mamę, to wiesz, w przypadku jej śmierci ewentualny inny spadkobierca będzie sobie rościł prawo do tegoż jako przedmiotu spadku.

    admin

    26 lis 15 o 09:37

  156. A jak zapytałam w urzędzie czy mogę kupić samochód i zarejestrować na mamę to powiedziano mi że nie mogę bo ona jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną. I pomimo że jestem jej prawnym i jedynym opiekunem to nie mogę ?

    Alicja

    26 lis 15 o 10:43

  157. Ja uważam, ze możesz, tylko może trzeba uzyskać zgodę sądu. Wydaje się to niezbędnym wydatkiem. W wolnej chwili dziś lub jutro spróbuję dokładniej sprawdzić.

    admin

    26 lis 15 o 11:02

  158. Jestem współwłaścicielem 1/6 domu po zmarłym ojcu na mojej części jest zajęcie komornicze za długi czy mama może przepisać dom na brata i co się stanie z moją częścią czy komornik może zająć lub licytować cały dom

    patryk

    8 sty 16 o 16:45

  159. Mama może swoją część na brata przepisać ale Twojej części, skoro zajęta, nie można przepisać ani sprzedać. Komornik może zająć i zlicytować tylko Twoją część.

    admin

    8 sty 16 o 17:54

  160. A jeśli mój dług przekracza wartość mojej części domu zaznaczam ze wartość moich udziałów to kwota 10 tyś czy w tym przypadku może np mama wykupić tą część domenie i ta kwotę oddać k omornikowi i czy w momencie przepisu na mojego brata ktoś z rodziny będzie po mnie przejmował moje długi

    Anonim

    8 sty 16 o 18:35

  161. Twoje długi przejmą jedynie ewentualni Twoi spadkobiercy… Co do wykupu zajętej nieruchomości – spłacenia długu, to zapytaj wprost komornika czy to jest możliwe, bo pewności nie mam.

    admin

    8 sty 16 o 19:50

  162. Witam ponownie
    Czy mogę prosić o odpowiedz na pytanie z dn. 26 listopad 2015
    pozdrawiam

    Alicja

    8 sty 16 o 20:58

  163. No według mnie jest tak, jak odpowiedziałem też tego dnia.

    admin

    9 sty 16 o 05:49

  164. Witam.
    Wraz z siostrą i bratem jesteśmy spadkobiercami po zmarłych rodzicach w równych częściach po 1/3 w nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym i zabudowaniami gospodarczymi( cała działka ok. 0,25 ha). Postępowanie spadkowe przeprowadzone zostało po śmierci ojca.Wtedy udział w spadku miała mama. Po śmierci mamy postępowania spadkowego już nie przeprowadzono. Brat jest kawalerem i od urodzenia mieszka w domu rodzinnym. Od ok. 10 lat w tym domu mieszka również siostra z rodziną,nie jest jednak tam zameldowana. Po śmierci mamy jakby z automatu podatek od nieruchomości jak i rachunki za energię, za wodę wystawiane są na brata. Jednak od ok. 5 lat opłaty te reguluje siostra. Brat zaciągnął kredyty których nie spłaca. Jest w tej chwili na zasiłku przedemerytalnym. Czy komornik może zająć za długi brata całą nieruchomość i całą ją zlicytować?

    Grażyna

    9 sty 16 o 15:56

  165. Nie, komornik może zająć i zlicytować tylko udział brata.

    admin

    9 sty 16 o 17:27

  166. Dziekuję bardzo za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    Grażyna

    9 sty 16 o 17:53

  167. Mam pytanie.Jestem współwłaścicielem domu 1/3 wraz z 2 braćmi. Mam komornika (długi bank ) czy komornik moze zajac cały dom czy tylko czesc.W domu mieszka jeszcze dziadek ( jest zapis w księgach ze moze tam mieszkać do smierci.tzn. może zajmować 1 pokój i korzystać z części wspolnych)

    sylwek

    7 lut 16 o 12:23

  168. Tylko Twoją część może zająć.

    admin

    7 lut 16 o 12:44

  169. Mam dług w dwóch instytucjach po nieudanym biznesie. Razem sięgający na kwotę około 130.000zł. Jeden z wierzycieli wystąpił do komornika o zajęcie, co tez uczynił. Zajął mi część pensji (razem z zasądzonymi alimentami pobiera 60%).
    jestem współwłaścicielem nieruchomości w 5% oraz drugiej nieruchomości w 50% oraz pojazdu osobowego w 1/3. Obecnie toczy się sprawa sądowa o zniesienie współwłasności.
    Przyszło pismo od komornika bym wyjawił swój majątek… z tego co widzę winienem tam napisać, co posiadam, czyli także udziały w nieruchomościach oraz ruchomościach.
    Czy może to mieć wpływ na obecną sprawę sądową dot. zniesienia współwłasności? nadmieniam, że w sprawie sądowej jest również mój wniosek o odszkodowanie za wniesione koszty inwestycyjne w nieruchomość (tej z udziałem 5%) w kwocie zbliżonej do 200.000zł. Czy komornika o tym fakcie informować, że udziały są obecnie przedmiotem toczącej się sprawy sądowej? Czy to ma znaczenie dla komornika i dla mnie?

    Darek

    23 lut 16 o 12:22

  170. Nie musisz komornikowi wyjawiać majątku. Przeczytaj: https://pamietnikwindykatora.pl/2016/02/08/czy-komornikowi-moze-zadac-wyjawienia-majatku-w-ramach-udzielenia-mu-wyjasnien/

    Zajęcie egzekucyjne nie powinno mieć wpływu na te sprawy sądowe o zniesienie współwłasności.

    admin

    23 lut 16 o 12:37

  171. Alimenty i komornik.
    Jeszcze jedno pytanie.
    Zakładając, że pobierane są przez komornika różne zajęcia i wśród pozostałych są alimenty.
    Jeśli alimenty to zajęcie może być do 60%. Jednak jak powinno być w takim przypadku:

    Alimenty=1000zł (poprzez Komornika) do tego dochodzą zobowiązania również ściągane przez komornika.

    Zakładając, że otrzymuję z pracy na etat, dla prostego rachunku 5000zł.
    Ile powinien mi wziąć komornik 1000pln i uzupełni resztę dla pozostałych Wierzycieli do wartości 50%? Czyli potrąci mi razem 2500zł? Czy też 60%?

    Rozumiem, ze jeśli alimenty wyszłyby 3000zł wówczas może do 60%… ale co w przypadku alimentów i pozostałych zobowiązań, kiedy zobowiązania alimentacyjne są zaspokojone…

    Darek

    23 lut 16 o 13:10

  172. Ściągnie w każdym miesiącu te 1000 zł. alimentów czyli całość długu alimentacyjnego w danym miesiącu i na rzecz tych pozostałych wierzycieli dodatkowo tyle, żeby Ci zostało 50% wynagrodzenia. Tak ja to rozumiem.

    admin

    23 lut 16 o 13:51

  173. A jednak… Komornik przesłał mi pismo, ale w nazwie pisma jest tytuł:
    Oświadczenie o stanie majątkowym w trybie art. 801 KPC
    dane osobowe, które muszę uzupełnić
    I.Mieszkanie
    -wielkość
    II. Nieruchomości
    -dom
    -lokal mieszkalny
    -gospodarstwo rolne
    III. Ruchomości
    -samochody
    -maszyny
    -inne nieruchomości
    -inne
    IV. Posiadane zasoby
    -pieniężne
    -przedmioty wartościowe
    V. Podstawowe źródła dochodu (adres zakładu, dochód)
    VI. Inne dodatkowe informacje o stanie majątkowym
    VII. Numer rachunku bankowego

    W stopce jest zapis:
    “Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym … wysłuchując dłużnika w trybie art. 827 kpc informuje, że postępowanie egzekucyjne w powyższej sprawie będzie umorzone, jeżeli prowadzenie w trybie art. 801 i 761 par1 kpc postępowanie nie doprowadzi do wyjaśnienia majątku dłużnika objętego wnioskiem, wobec powyższego w przypadku bezskutecznej egzekucji niniejsze pismo należy traktować jako wysłuchanie w trybie art 827 kpc”
    Miejscowość, data i podpis……….
    KONIEC

    Widzę jakąś sprzeczność i nie wiem jak się zachować. W tytule pojawia się artykuł 801kpc zaś w stopce jest napisane, że wysłuchuje dłużnika w trybie art. 827?

    To jak winienem się zachować? Odpisać wraz z opisem majątku, czy też nie… jeśli nie… to czy mam powołać się na błędy formalne w piśmie oraz odmówić złożenia oświadczenia?

    Darek

    24 lut 16 o 08:30

  174. Oto brzmienie Art. 801 KPC:

    “Jeśli wierzyciel lub sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie może wskazać przedmiotów służących do zaspokojenia wierzyciela, komornik wezwie dłużnika do złożenia wyjaśnień.”

    Nie jest napisane o tym, że dłużnik ma wyjawić majątek komornikowi, to po pierwsze.

    Po drugie, nie ma tu żadnej sankcji za złożenie nieprawdziwych wyjaśnień. 😉 Jest sankcja za odmowę wyjaśnień a to co innego. 😉 Nie będę Ci wprost sugerował, jak powinieneś się zachować… Coś radzę odpisać, zerknij do porady do której wcześniej wstawiłem odnośnik.

    Komornik wzywa Cię do złożenia wyjaśnień ponieważ egzekucja jest bezskuteczna i zapowiada, że zostanie umorzona jeśli niczego się nie dowie.

    admin

    24 lut 16 o 08:40

  175. Chciałbym wrócić do potrąceń komorniczych z pensji na etat. Otrzymałem informację, że potrącenia są w następujący sposób (przyjęto kwoty dla równego rachunku).
    Pensja netto:5.000zł
    Alimenty: 1.000zł
    Zajęcia pozostałe: 50.000zł (komornik)
    (pensja) 5.000- (alimenty) 1000=4000zł
    następnie 4000 (pensja po potrąceniu alimentów) pobierane jest 50% i do wypłaty pozostaje 2.000zł.

    A czy nie powinno być tak: 5000zł (pensja)-(900(alimenty)+2500-900(pozostałość do 50% potrącenia z pensji)= 2500zł?
    jaki wariant jest prawidłowy?

    Otrzymałem informację od Pracodawcy, że wariant pierwszy jest rany pod uwagę, że najpierw odejmuje się alimenty i z tego co zostanie odejmuje się 50%…

    Darek

    26 lut 16 o 12:59

  176. admin

    26 lut 16 o 13:32

  177. Witam serdecznie, czy jest Pan w stanie powiedzieć jakie są mniej więcej: koszty założenia sprawy, geodety, rzeczoznawcy, biegłego sądowego ?
    Jak wygląda płacenie za to : czy od razu sie ich opłaca czy po zakończeniu sprawy ?
    Czy jest wgl jakaś możliwość o ubieganie sie zmniejszenia tych kosztów ? (nasza sytuacja finansowo wygląda kiepsko)
    Dodam że chodzi o zniesienie współwłasności.

    Kasia

    3 mar 16 o 21:12

  178. Rozumiem, ze strony nie są zgodne co do podziału tzn. kto jaka część ma otrzymać?

    admin

    4 mar 16 o 06:41

  179. Opisywałam naszą sytuacje jakiś czas temu, może Pan kojarzy dwóch braci co otrzymali po rodzicach gospodarstwo i podzielili między sobą ziemie a my mamy z nimi konflikt od ponad 20 lat, i ten drugi ma długi które jak sie okazują są również ojca bo jest współwłaścicielem (tak powiedział wczoraj rodzicom radca prawny) bo jest to wszystko podzielone przez sąd, i jedynym rozwiązaniem jest założenie sprawy a to wiąże sie z kosztami, zdaje sobie sprawę że pewnie są ogromne a nas na to nie stać żeby je pokryć w całości.

    Kasia

    4 mar 16 o 19:40

  180. Przed sądem to kosztowałoby 1000 złotych jeżeli nie ma zgodności natomiast o innych kosztach nie wypowiadam się bo nie wiem. Brat nie odpowiada za długi brata, to że mają wspólnie coś nie powoduje powstania odpowiedzialności za dług.

    admin

    5 mar 16 o 09:41

  181. Witam, moja mama miała udział w nieruchomości.po jej śmierci ja i ojciec stalismy się spadkobiercami po połowie tych udziałów. Teraz będzie sprawą spadkową u notariusza. Ja mam komornika. Ponieważ już dostalam mieszkanie od rodziców w darowiźnie, ojciec chce wystąpić o dział spadku, żeby być jedynym spadkobiercą w udziałach nieruchomości. Ja zgadzam się z jego decyzją. Jak do przeprowadzenia działu spadku ma się komornik. Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam

    agnieszka

    13 mar 16 o 04:57

  182. Postępowanie egzekucyjne nie ma wpływu na dział spadku.

    admin

    13 mar 16 o 06:38

  183. Dziękuje bardzo za odpowiedź. Ale czy dobrze zrozumiałam, jeśli w wyniku działu spadku ojciec zostanie jedynym spadkobierca tych udziałów, to komornik nic już nie może zrobić? I czy komornik może zająć moje udziały po sprawie spadkowej , a przed działem spadku?

    agnieszka

    13 mar 16 o 09:48

  184. Rozumiem, że ten udział jeszcze nie jest zajęty przez komornika?

    admin

    13 mar 16 o 10:11

  185. Nie , komornik jeszcze nie wie o udziale. Od śmierci Mamy minęło już sporo czasu, ale dopiero teraz będzie sprawą spadkową u notariusza, no i w księgach będziemy już wpisani ja i ojciec. Po załatwieniu tego, ojciec chce załatwić dział spadkowy, chyba również u notariusza, bo strony są zgodne. I właśnie jak do tego ma się mój komornik? Bo pewnie dowie się o udziale przed działem spadku, albo z księgi wieczystej, albo z urzędu skarbowego.

    agnieszka

    13 mar 16 o 11:41

  186. Nie wiem, czy nie dałoby się załatwić tego od ręki aby od razu tylko ojciec figurował w KW a nie przejściowo Ty i ojciec. Zapytaj notariusza. A nawet jeśli przejściowo Ty z Ojcem w KW, to niekoniecznie akurat w tym czasie komornik musi sprawdzić własność nieruchomości, niekoniecznie w tym czasie musi pytać w urzędzie skarbowym.

    Jednak nawet gdy już ojciec będzie jedynym właścicielem, to wierzyciel dowiedziawszy się co się stało (komornik z urzędu skarbowego dowie się i mu przekaże), może wystąpić do sądu z tzw. skargą pauliańską aby sąd uznał dział spadku za nieważny.

    admin

    13 mar 16 o 12:10

  187. Czy skarga pauliańska ma zastosowanie w momencie kiedy to nie ja występuje o dział spadku tylko drugi spadkobierca wnosząc, że nie należy mi się ta część spadku?
    Niestety notariusz powiedział, że najpierw trzeba uregulować wpis do kW, a dopiero potem może być dział spadku.

    agnieszka

    13 mar 16 o 12:35

  188. Według mnie może mieć zastosowanie skarga pauliańska ponieważ Ty zgadzasz się z ojcem, nie próbujesz walczyć przed sądem o Twój udział.

    admin

    13 mar 16 o 12:44

  189. Mój udział to zaledwie ok. 2,5% w całej kamienicy. Wierzyciel tak czy inaczej nic by z tego nie miał, bo nie sadze, żeby znalazł się chętny na taki udział w nieruchomości, która w całości, z różnymi udziałami i tak jest w rękach rodziny. Jak by Pan radził, zaryzykować z tym działem spadku, czy zakończyć sprawe na uregulowaniu wpisu w kW? Zaznaczam, że dział spadku dotyczy tylko mojego i ojca udziału. Reszta kamienicy jest odrębną własnością dalszej i bliższej rodziny.

    agnieszka

    13 mar 16 o 13:00

  190. Pozbywanie się majątku w celu uniemożliwienia egzekucji jest przestępstwem więc nie powinienem radzić Pani. Kwestia wykrycia tego a następnie zgłoszenia tego do prokuratury (czy komuś będzie sie chciało to zgłosić), to osobny temat.

    admin

    13 mar 16 o 14:35

  191. Witam mam takie pytanie mąż ma długi odziedziczył pół domu po mamie która zmarła i czy komornik może zabrać i wylicytować te pół domu prosze o informacje

    ania

    15 mar 16 o 10:10

  192. Może zlicytować.

    admin

    15 mar 16 o 10:24

  193. witam serdecznie
    Dziś otrzymałam pismo z sądu w sprawie nie spłaconego kredytu. Nie ukrywam zlałam się potem bo jestem przerażona. Jedyny mój majątek to dom którego jestem współwłaścicielem z mężem ( mamy rozdzielczość majątkową, ale nie wpisaną w księdze )i mojej mamy która jest osobą ubezwłasnowolnioną, a ja jestem jej opiekunem prawnym. Moje pytanie brzmi co mnie czeka na takiej sprawie: czy mogę stracić dom pomimo że współwłaścicielką jest osoba niepełnosprawna ubezwłasnowolniona, jak mogę się obronić w sądzie czy mam jakieś szanse na rozłożenie na raty bo bank nie chciał ze mną negocjować i rozłożyć na raty.
    POWIEM SZCZERZE CHCĘ SPŁACIĆ TE ZADŁUŻENIE ale na dzień dzisiejszy moja sytuacja materialna jest poniżej zera. Co mogę zrobić – może powinna iść do notariusza i przepisać swoją część na męża – błagam o pomoc. TYM strachem jestem u progu możliwości zwariowania
    Pozdrawiam

    Alicja

    18 mar 16 o 14:51

  194. Pismo z sądu czyli odpis nakazu zapłaty z pouczeniem o możliwości wniesienia środka odwoławczego od nakazu zapłaty?

    admin

    18 mar 16 o 15:10

  195. Witam moja partnerka odziedziczyła miesZkanie razem z dwoma siostrami po 1/3 każda.Partnerka chce teraz odsprzedać swoje 1/3 sostrze,a ma komornika tylko że on jeszcze nic o majątku nie wie.Moje pytanie czy jak odsprzeda tą 1/3. To czy komornik jak się dowie to może podważyć sprzedaż tej 1/3 i zablokować

    Irek

    18 mar 16 o 15:55

  196. Tak, jeżeli wierzyciel się o tym dowie, to może sądownie doprowadzić do unieważnienia względem niego tej sprzedaży, jeżeli takie pozbycie się udziału w mieszkaniu sprawi, że komornik nie będzie miał z czego wyegzekwować od od Twojej partnerki jej długu.

    admin

    18 mar 16 o 16:16

  197. Więc moje drugie pytanie to czy taka sama sytuacja zaistnieje jak razem z siostrami sprzedamy obcej osobie?

    irek

    18 mar 16 o 17:55

  198. Pismo:
    Zobowiązanie które wzywa mnie do uzupełnienia sprzeciwu który wniosłam do e-sądu w Lublinie i który przekazał sprawę do sadu mojego zamieszkania. Mam złożyć swoje twierdzenie dowody co do zarzutów i wniosków. Tylko ja z bankiem prowadziłam zawsze rozmowy na miejscu w banku słownie wysłałam pisma ale nie mam potwierdzenia. I nie wiem co mam napisać i jak to opisać . Boję się że z bankiem nie wygram a na prawdę chciałam i błagałam abym mogła rozłoćyć na raty zadłużenie i nawet prosiłam o kredyt konsolidacyjny ale grochem o ścianę. NACHODZIŁ MNIE TYLKO KOMORNIK Z BANKU wtedy wysprzedałam wszystko i pieniądze im wpłacałam ale było mało. Błagam o pomoc co ja mam im napisać i jak się obronić

    Alicja

    18 mar 16 o 18:09

  199. irek, sprzedaż obcej osobie jest znacznie bezpieczniejsza, bo jeżeli nie wiedziała o sytuacji sprzedającego czyli działała w tak zwanej dobrzej wierze, to nie można uznać sprzedaży za bezskuteczną. Gdy natomiast siostra kupi, to przyjmuje się że wiedziała i uznanie przez sąd sprzedaży za bezskuteczną jest wtedy (niemal) pewne.

    admin

    18 mar 16 o 19:49

  200. Alicja, no jeśli prawnie działają, mają rację z punktu widzenia przepisów. to za bardzo nie masz co pisać w sprzeciwie. Oczywiście możesz prosić sąd o rozłożenie spłaty na raty, opisz w sprzeciwie trudną sytuację i że starałaś się dogadać z bankiem.

    Nie mogą zlicytować całego domu lecz tylko część należącą do Ciebie, skoro mama nie jest dłużnikiem.

    admin

    18 mar 16 o 19:53

  201. Witam,

    czy jest możliwość zniesienia współwłasności przy 2 współwłascicielach, z których jeden nie żyje poprzez wskazanie spadkobierców tego nieżyjącego(ale bez konieczności robienia działu spadku)? Czy jest to możliwe tylko sądownie czy też przez notariusza (jeśli jest zgoda żyjącego współwłasciciela i spadkobierców współwłasciciela nieżyjącego). Chodzi o uniknięcie dziedziczenia, gdzie jeden spadkobierca ma długi. Nieruchomość to działka z domem, gdzie w jednej połowie (podziału pionowego) budynku mieszka współwłaściciel, a w drugiej połowie wdowa po drugim współwłascicielu z synem.

    Z góry dziękuję za wskazówki,
    Pozdrawiam,

    Artur

    30 mar 16 o 17:32

  202. Kiedy zmarł współwłaściciel i czy ten jeden ze spadkobierców odrzucił spadek?

    admin

    30 mar 16 o 19:23

  203. Witam
    Mam razem z mężem mieszkanie 50/50 które zostalo kupione jeszcze przed małzeństwem. Mąż zrobił długi i wyjechał za granice dostałam od komornika zawiadomienie o wszczeciu egzekucji z ułamkowej części mieszkania Czy komornik może sprzedac moje mieszkanie majac kredyt pod hipoteke. Czy ja stRAce mieszkanie razem z dziecmi,co mam robić w tej sytuacji?

    agnieszka

    4 kwi 16 o 12:10

  204. Komornik może zlicytować tylko męża część. Gdy tę cześć ktoś kupi (w co wątpię), to stanie si współwłaścicielem tak jak mąż jest teraz współwłaścicielem.

    admin

    4 kwi 16 o 13:09

  205. Witam.
    Rodzice przepisali dom na mnie, z adnotacją ze maja prawo mieszkać w nim do śmierci. Teraz wpadli w długi, pozyczki, kredyty typu provident, skok itd. Czy może dojść do sytuacji że komornik zlicytuję dom, który rodzice zapisali na mnie?
    Pozdrawiam

    Johny

    4 kwi 16 o 14:21

  206. Jeżeli wpadli w długi już po przepisaniu domu, to nie grozi Ci licytacja tegoż domu.

    admin

    4 kwi 16 o 14:59

  207. Czy komornik może zająć i licytować nieruchomość , która jest własnością ojca i syna ?

    olivier

    22 kwi 16 o 20:39

  208. Jeżeli ojciec lub syn jest dłużnikiem, to jego udział w nieruchomości może zlicytować.

    admin

    22 kwi 16 o 21:01

  209. Witam
    Jak długo komornik może zajmować konto osobiste ?

    Anonim

    8 cze 16 o 06:37

  210. Do umorzenia egzekucji na wniosek wierzyciela albo z powodu bezskuteczności albo do wyegzekwowania długu.

    admin

    8 cze 16 o 08:24

  211. Witam. Mam wspolwlasnosc pol na pol z mama. Dzialka z domem jednorodzinnym w trakcie budowy. Ona dostala komornika.ja dlugow komorniczych nie posiadam . Co w tej sytuacji moze zrobic komornik? Pozdrawiam

    ann

    9 cze 16 o 16:08

  212. Zlicytować udział mamy.

    admin

    9 cze 16 o 16:16

  213. Witam mam podobny problem dostałem w spadku 1/6 mieszkania po ojcu jednak po sprawie spadkowej nic dalej nie robiliśmy to znaczy nie wpisywalismy do księgi wieczystej w tej chwili narobiłem sobie długów czy mogę sprzedac albo jakoś pozbyć sie tej części jednemu z członków rodziny?

    Michał

    27 cze 16 o 12:59

  214. Albo czy jak cała nieruchomość zostanie sprzedana obcej osobie już w trakcie długu to także można to zaskarżyć

    Michał

    27 cze 16 o 13:35

  215. No, nie powinienem pouczać, jak uniknąć egzekucji… Za udaremnienie egzekucji grozi odpowiedzialność karna. A co do gruntu cywilnego, to oczywiście wierzycielowi o wiele trudniej będzie doprowadzić do uznania sprzedaży za bezskuteczną niż darowizny członkowi rodziny…

    admin

    27 cze 16 o 15:34

  216. Mam 1\2 udziału notarialnego w nieruchomości drugi współwłaściciel jest zadłużony niedawno przyszedł komornik i przedstawił operat informując mnie że część zostanie zlicytowana bo wszystko jest przygotowane a licytujący będzie mógł poruszć się po całym budynku gdyż w akcie jest odnotowane że posiadam jedną drugą budynku a zajmuję piętro z odzielnym wejściem ale nie ma podziału na metry czy to prawda

    Anonim

    9 lip 16 o 22:56

  217. Prawda, bo formalnie nieruchomość nie została podzielona – nie jest zniesiona współwłasność.

    admin

    10 lip 16 o 06:03

  218. Co można zrobić aby znieść współwłasność w takim przypadku

    Anonim

    10 lip 16 o 09:35

  219. Jak znieść współwłasność nieruchomości wystawionej do licytacji

    Anonim

    10 lip 16 o 09:50

  220. Moim zdaniem można tego dokonać tak samo jak w przypadku niezajętej nieruchomości. Trzeba by jednak liczyć się chyba z tym, że jeżeli podzielicie ją zgodnie to wierzyciel może zakwestionować taki podział uznając, że dłużnik dogadał się z Tobą abyś Ty otrzymał część o większej wartości.

    Można też poczekać, jeżeli ktoś kupi udział to znieść współwłasność z nowym właścicielem. Nieczęsto udziały są kupowane na licytacjach, więc może nikt nie kupi.

    admin

    10 lip 16 o 10:34

  221. Problem w tym że komornik poinformował mnie że nie ma co bo “..już wszystko załatwione,..” byłem zdziwiony bo nic nie wiedziałem o licytacji tym bardziej że jeszcze mama która ze mną mieszka ma służebność dozgonną na cały budynek dodatkowo mam jeszcze akt urzyczenia powieszchni strychowej i jej urzytkowania wraz z moimi następcami ,czy muszę założyć sprawę sądową czy wystarczy notariusz? Bo poinformowano mnie że zajętość egzekucyjna nastąpiła i nic nie wskóram

    Anonim

    10 lip 16 o 11:45

  222. Jak napisałem, wierzyciel może moim zdaniem zakwestionować ugodowy podział. Zaczekałbym, może nikt nie kupi.

    admin

    10 lip 16 o 12:00

  223. Czyli nic nie można zrobić żeby gość nie chodzł po moim pokoju tylko czekać

    Anonim

    10 lip 16 o 16:01

  224. Na to wygląda, ale nie jestem pewien. Wydaje mi się, że nie sposób “rozwalić” zbliżającej się licytacji nagłą sprawą o zniesienie współwłasności, zapewne to miał też komornik na myśli. Po ewentualnym zlicytowaniu udziału, od razu możesz wystąpić o zni8esienie współwłasności z nowym właścicielem udziału.

    admin

    10 lip 16 o 16:20

  225. WITAM 🙂 mam problem. Wraz z bratem mamy 1/2 mieszkania.Drugą czesc posiada moj ojciec który ma długi za nieplacone alimenty.Komornik przejął jego czesc mieszkania w wpisem do ksieg wieczystych. Czy jest mozliwosc aby sadownie odebrac ojcu ta czesc mieszkania wraz z tym dlugiem.Dodam ze ojciec nie mieszka w tym mieszkaniu od 16 lat i nie utrzymuje go.

    ewelina

    12 lip 16 o 12:22

  226. Nie widzę takiej możliwości.

    admin

    12 lip 16 o 13:51

  227. Mam dom którego jestem współwłaścicielem mężem ( rozdzielczość majątkowa ) i z mamą.
    Mam komornika który chce zlicytować mój dom. Wiem już z tej strony ( fantastycznych porad ) że komornik może zlicytować tylko moją część. Ale w akcie notarialnym nie mam podziału na pokoje tylko na 1/3 domu. Czy pomogłoby mi pismo od notariusz z podziałem domu na daną osobę.
    Dom ma dwa piętra i wysokie poddasze mieszkalne(168m2)
    Czy jakbym miała zapis że np. mój udział to poddasze domu to czy trudniej byłoby sprzedać mój udział domu. Czy może są jakieś inne kluczki komornicze :)))
    Proszę o odpowiedz – pozdrawiam

    Alicja

    14 lip 16 o 17:24

  228. Nie jestem na 100 procent pewien ale uważam, że taki podział nie byłby skuteczny w zaistniałej sytuacji – gdy dom jest zajęty przez komornika.

    admin

    14 lip 16 o 18:24

  229. Ale jeszcze nie jest zajęty podejrzewam że wkrótce tak może się wydarzyć czy to zmienia postać rzeczy ? jak komornik jeszcze nie wszedł mi na dom tylko na razie na konto

    Alicja

    14 lip 16 o 18:49

  230. Jak nie jest zajęty, to można podzielić. Zastanawiam się jednak nad tym, co będzie jeżeli wierzyciel stwierdzi, że Ty w wyniku podziału uzyskałaś najmniej wartościową, najmniej atrakcyjną część. Wydaje mi się, że mógłby w takiej sytuacji żądać uznania takiego podziału za bezskuteczny. Piszę “mógłby” a nie wiadomo po pierwsze, czy dowie się o tym a po drugie, czy chciałoby mu się.

    admin

    14 lip 16 o 19:12

  231. Aha, czy trudniej, to nie wiem; może komuś pasuje poddasze. 😉

    admin

    14 lip 16 o 19:14

  232. A czy mogę sprzedać połowę swojej części synowi ? czy komornik to unieważni ?

    Alicja

    14 lip 16 o 19:49

  233. Komornik Ci tego nie ma prawa unieważnić, ewentualnie wniesie do sądu tzw. skargę pauliańską – o unieważnienie tej czynności. jak się dowie i jak mu się będzie chciało (koszta skargi ponosić).

    admin

    14 lip 16 o 21:08

  234. Znaczy się, że wierzyciel a nie komornik. Pozdrawiam po 1 i 1/3 butelki czerwonego wytrawnego.

    admin

    14 lip 16 o 21:41

  235. Z tym winem za bardzo nie rozumiem ale po lampce wina chętnie bym z Panem wypiła dziękując za porady które prawdę mówiąc podtrzymują mnie na “duchu” w moim popapranym życiu które sobie zgotowałam.
    Pozdrawiam serdecznie

    Anonim

    15 lip 16 o 05:59

  236. Ach wierzycielem jest Bank wiec jego komornik pewnie mnie wykończy ;(((

    Anonim

    15 lip 16 o 06:03

  237. Bank nie ma własnych komorników tzn. na etacie w banku.

    admin

    15 lip 16 o 08:30

  238. To może jeszcze nie jestem na straconej pozycji 🙂
    Jest Pan jak ANIOŁ POCIESZYCIEL ZAWSZE jakaś ISKIERKA NADZIEI
    Dziękuję

    Anonim

    15 lip 16 o 10:50

  239. Już wcześniej pisałam prośbę o radę. A mianowicie komornik zrobił mi wpis do księgi wieczystej w sprawie zadłużenia mojego męża. Minął już rok i miesiąc i komornik dalej zajmuje mi księgę wieczystą. Pan poradził mi abym napisała do niego i się odwołała ponieważ wedle prawa ponad rok nie może mi zajmować księgi . Co prawda nie ściągną długu z niczego bo nie miał czego. Niestety na żadne pismo nie otrzymuję odpowiedzi co w związku z tym mam robić – proszę o radę

    Alicja

    26 lip 16 o 15:04

  240. Ja napisałem, żeby mąż jako dłużnik napisał do komornika gdyż Pani pisma nie mają mocy – to nie Pani jest dłużnikiem.

    admin

    26 lip 16 o 15:31

  241. To znaczy mąż pisał nie ja i komornik nie odpowiedział

    Alicja

    26 lip 16 o 16:36

  242. Art. 231 § 1 Kodeksu karnego: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

    Postraszyć go tym ponownie wzywając do zwolnienia nieruchomości i jeżeli tego nie dokona w ciągu 7 dni, to zawiadomienie prokuratury o tym przestępstwie zostanie wysłane. Wspomnieć w wezwaniu, że ewidentnie wygląda to na złośliwość ze strony komornika a takie celowe, złośliwe zaniechanie właśnie wyczerpuje znamiona tego przestępstwa.

    admin

    26 lip 16 o 19:27

  243. Bardzo dziękuję to podziałało. Dostałam od komornika pismo że rezygnuje z roszczeń wpisanych w księgę wieczystą. Ale minęło już ponad tydzień od otrzymanego pisma a wpis dalej widnieje w księdze. Co mam zrobić aby księga była czysta czy to komornik powinien coś zrobić ?

    Alicja

    6 sie 16 o 20:00

  244. Komornik ma obowiązek umorzyć egzekucję z nieruchomości i wysłać do sądu wniosek o wykreślenie z kw wzmianki o wszczęciu egzekucji. Być może to zrobił ale w sądzie jeszcze nie wykonali.

    admin

    6 sie 16 o 21:08

  245. Bardzo dziękuję.

    Alicja

    7 sie 16 o 06:46

  246. Witam.Mąż jest współwłaścielem kilku nieruchomości w 50%,druga połowa należy Pana x i Pani x ,którzy są obecnie po rozwodzie ,podział majatku jest w trakcie ,wszystko ciągnie się 6 rok.Pan X ma sporo długów ,komornik zajął jego udziały,dodatkowo wpisał się na jedną z hipotek.Licytacji nie można dokonac przez podział majatku.Dodam iż Pan X i Pani X posiadaja również inny majatek bez współwłaścicieli.
    Czy w tym przypadku mój małżonek ma jakieś prawa,budynki stoją i tracą na wartości.Z poważaniem Joanna

    asia

    2 wrz 16 o 16:27

  247. Wierzyciel ma prawo wyboru nieruchomości z której komornik ma prowadzić egzekucję. No ale w czym to Państwu przeszkadza?

    admin

    2 wrz 16 o 17:07

  248. Ludzie jak macie długi i wspólny majątek to jedynym wyjściem jest zrobić u notariusza rozdzielnosc majątkową która nie wiele daje bo nadal coś mamy więc trzeba przepisać cały majątek na inną osobę.
    Wymeldowac się to konieczność.
    Wszystko musi być załatwione notarialne i wpisane do ksiąg wieczystych.
    Komornik nie może nic wtedy zabrać bo to nie jest dłużnika tylko taki akt dużo kosztuje około 5-6 tysięcy. Jedyne co może zrobić to wejść na pensję jeżeli pracujesz.Nie może zlicytowac nic co nie należy do Ciebie,
    🙂

    wioletta

    3 wrz 16 o 17:33

  249. Jest wtedy skarga pauliańska – unieważnienie darowizny na wniosek wierzyciela. No i można zostać skazanym za udaremnianie egzekucji.

    admin

    3 wrz 16 o 19:01

  250. Przepraszam że się włączę do wpisu WIOLETTY – można zrobić jak piszesz ale gdy ma się komornika to chyba coś świadczy – że masz kłopoty finansowe i na mało cię stać tym bardziej na sprawy notarialne – no chyba że w grę wchodzą ludzie bardzo majętni co unikają spłacania długów chociaż ich na to stać. Ja ostatnio dostałam pismo od komornika że zlicytuje moją odzież i zrewiduje mnie przy wizycie szukając rzeczy wartościowych – komornik może zniszczyć życie psychicznie – uwierzcie mi

    anielica

    4 wrz 16 o 06:33

  251. A gdzie ma przyjść ten komornik jak się wymeldujesz a mieszkanie jest własnością męża i mało tego nie przebywasz pod żadnym adresem Nie może komornik wejść do nie Twojego mieszkania. …
    Co on ma wtedy licytować jak nie masz nic……

    wioletta

    4 wrz 16 o 07:23

  252. ze skarga paulianska też można sobie poradzić
    ludzie mamy naprawdę w Polsce dobrych prawników i notariuszy poprowadzą wszystko tylko fakt to kosztuje. ..

    wioletta

    4 wrz 16 o 07:29

  253. Komornik może ustalić, kto był poprzednim właścicielem nieruchomości, wierzyciel też może.

    Jeżeli przepiszesz coś na kogoś z rodziny najbliższej, to skarga pauliańska jest formalnością. Ja wiem, ze sędziowie są skorumpowani z “dobrymi” prawnikami ale pewnych rzeczy nie przeskoczą a jak przeskoczą, to mogą mieć nieprzyjemnie, bo społeczeństwo ma juz dosyć przestępców w togach.

    admin

    4 wrz 16 o 07:59

  254. w Polsce jest mentalność straszenia ludzi przez urzędy skarbowe, komorników itd..
    Przecież skarga paulianska nie ma szans powodzenia jeżeli akt notarialny zrobimy np..pół roku wcześniej a rok wcześniej się na coś przewlekle leczymy. Zapis notarialny w obawie przed pogarszajacym się stanem zdrowia zapisuję cały majątek rodzinie.
    Pracuje niech komornik wejdzie mi na pensję a nie szuka szczęścia.
    Ludzie każdy normalny prawnik powie, pierwszą sprawą to się wymeldiwac ale to wszystko trzeba załatwiać dużo wcześniej a nie jak komornik stoi pod drzwiami.
    Nie jesteś człowieku zameldowany pod adresem wskazanym przez wierzyciela komornik nie ma prawa przyjść i przeprowadzić rewizji.Za to wezwie Cię do siebie i trzeba iść.
    Nie może zabrać Ci odzierzy. trzeba w sądzie złożyć dokument przeciwko wierzycielowi o stanie majątkowym to nic nie kosztuje.
    A jeżeli wierzyciel domaga się licytacji majątku którego nie macie. To wprowadza w błąd komornika to raz a dwa niech na piśmie wskarze jakim według niego dysponujesz majątkiem i co ma być zlicytowane dokładnie musi być wyszczegolnione. ..
    Ważne zawsze musisz stawiać się u komornika. Biorę na piśmie ze byłam czyli wyrażam wolę współpracy….
    Trzeba dostarczyć do komornika akty notarialne ze nie posiadacie żadnego majątku osobistego,ze jesteście wymeldowani spod danego adresu on nie ma obowiązku tego sprawdzać.Macie tylko to co na sobie i ewentualnie pensjie a jeżeli wierzyciel domaga się licytacji majątku to niech na piśmie wskarze o jaki majątek chodzi dokładnie. ..
    wierzyciela też można zaskarżyć w takiej sytuacji. ..

    Ludzie zapamiętajcie sobie komornik nie zabierze nic co nie jest wasze i nie przyjdzie do mieszkania domu jak nie jesteście zameldowani i nie urzytkujecie danego lokalu a z wizytą można wpaść do rodziny zawsze. ..

    wioletta

    4 wrz 16 o 08:21

  255. Dlatego pogarszajacy się stan zdrowia jest wola do zapisania majątku tylko trzeba mieć dokumentAcję medyczną nie od dnia kiedy przyszedł komornik a dużo,dużo wcześniej,,

    wioletta

    4 wrz 16 o 08:26

  256. I mało tego spalac jakieś drobne zobowiązania mimo wszystko Żeby nie było tak że majątek na rodzinę a ja nie splacam nic. ..
    musi być dowód ze mimo tego iż zapisalam majątek rodzinie
    stan zdrowia się nie poprawil to mimo wszytko są zobowiązania które splacam….

    nie odpoczywam na laurach i wtedy ciężko udowodnić ze ktos zrobił to specjalnie bo w sumie są kredyty ktore mimo wszystko są splacane. ..

    wioletta

    4 wrz 16 o 08:33

  257. Jeżeli jesteś dłużnikiem to nie masz prawa pozbyć się majątku aby uniemożliwić egzekucję. Pogarszający się stan zdrowia nie ma nic do tego – nie uprawnia Cię do pozbycia się majątku, co to w ogóle za pomysł…

    W tym wątku ludzie pytają raczej w sprawach współwłasności (nieruchomość, samochód) a nie rzeczy ruchomych w domu. takich komornik i tak zazwyczaj nie zajmuje, bo są używane.

    admin

    4 wrz 16 o 08:49

  258. Dziwię się ludzia którzy mają wspolwlasnosc i komornika
    najgorsze co może być zrobić tak żeby te współwłasność znieść i tak jak napisałam wcześniej każdy dobry prawnik czy notariusz im to zrobi tyko to kosztuje dużo tysięcy. ..
    I tu jesteś w błędzie właśnie pogarszajacy stan zdrowia jest dobrym wyjściem mało tego dobrowolne alimenty na dzieci też są dużym plusem dla sądu
    uwierz mi ja zatrudnilam kancelarie a nie jednego prawnika. ….
    pracuje, lecze się, splacam zobowiązania częściowo i dobrowolne alimenty. ..
    co sąd zrobił wierzyciel musi czekać do 10 lat może mu się uda. .
    pozdrawiam

    wioletta

    4 wrz 16 o 09:02

  259. Mam prawo pozbyć się majątku kiedy chce i jak chce i przekazać komu chce no chyba ze ktoś dowiedzie ze w momencie podpisywania aktu notarialnego byłam niepoczytalna.
    TO skoro o to pytają to im doradz co mają zrobić są duże luki w naszym prawie
    Nie każdego stać na prawnikow.Też miałam wspolwlasnosc dom,mieszkanie,samochód. Teraz nie mam nic. Nawet adresu zameldowania. Mam tylko to co na sobie.
    Pomóż tym ludziom a nie piszesz jak komornik. ..

    wioletta

    4 wrz 16 o 09:22

  260. Wioletta czytam i nie dowierzam ……….w twoje porady. Mam komorników bo cymbał złożył sprawę do Lublina ja się odwołałam ale moje odwołanie pocztą nie doszło – koniec i kropka natychmiast pojawił się komornik:( teraz komornik mi grozi pismami, zajął mi rentę w ZUS siedzi mi na koncie, księdze wieczystej. Naprawdę nie mam z czego już spłacać moich zobowiązań. Czekają mnie teraz sprawy w sądzie o niespłacone kredyty bankowe. Ostatkiem sił zbieram pieniądze i zdecydowałam się na adwokata. Pisze mi apelacje i czekam, ale to wszystko kosztuje a ja się pogrążam w długu. Nie mogę spać jeść wpadam w depresję i nie widzę dla siebie ratunku. To co mi zostało to tylko dom w współudziale. Nawet nie chcę myśleć jak komornik by mi go odebrał – to już wtedy albo się załamię do końca albo …………….. nie widzę dla siebie ratunku.

    anielica

    4 wrz 16 o 10:10

  261. Ostatnią deską ratunku było dla mnie zarabianie na adwokata przez internet, gdzie wpłaty wpływały mi na konto teraz mam zajęte i co mam zrobić twoim zdaniem ???

    anielica

    4 wrz 16 o 10:16

  262. Kończę udział w tej dyskusji, bo nie chce się powtarzać, na koniec jeszcze raz: pozbycie się majątku poprzez darowiznę co powoduje niemożność wyegzekwowania od dłużnika należności jest przestępstwem a na gruncie cywilnym czynność darowizny łatwo unieważnić w stosunku do wierzyciela który egzekwuje należność.

    Art. 527. Kodeksu cywilnego

    § 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
    § 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
    § 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

    admin

    4 wrz 16 o 11:13

  263. To nie zapisuję się darowizna zupełnie inny akt

    wioletta

    4 wrz 16 o 11:37

  264. Jaki zatem? Jeżeli przepisujesz nieodpłatnie, to jest darowizna.

    admin

    4 wrz 16 o 11:50

  265. Witam mam pytanie jesli rodzice wzieli kredyt hipoteczny i po 3 latach przepisali na syna natorialnie i podpisał w banku i po roku dowiedział że jest duzy kredt i spowrotem przepisał mieszkanie dla rodzicow i napisał w banku prośbe że niechce być żyrantem czy będzie odpowiadał za kredyt Pozdrawiam

    Władek

    12 wrz 16 o 21:48

  266. Nie można bez zgody banku przestać być żyrantem.

    admin

    13 wrz 16 o 07:48

  267. Witam może nie tak napisałem rodzice wzieli sami kredyt 2008r. i 2011r. przepisali darowizne mieszkanie na syna i notarialnie oraz był syn w banku podpisał umowe jako przyjmuje darowizne i jak syn dowiedział jakie jest zadłużenie to zrezygnowal z darowizny i przepisali darowizne na rodziców oraz pismo do banku że rezegnuje z darowizny i czy w tym przypadku będzie odpowiadal za kredyt Pozdrawiam

    Władek

    13 wrz 16 o 08:33

  268. Witam jeśli Syn nie podpisywał umowy w banku jak rodzice brali kredyt tyklko jak otrzymał darowizne i po rezygnacji darowizny oraz napisał do banku że rezegnuje być zyrantem czy będzie odpowiadał za kredyt za który wzieli rodzice

    Władek

    13 wrz 16 o 08:50

  269. Witam czy jest jakieś wyjście żeby Syn nie był żyrantem Pozdrawiam

    Władek

    13 wrz 16 o 09:04

  270. Pytanie: został żyrantem, czy nie? Napisał Pan “rezygnuje być żyrantem”. Jeżeli był żyrantem to nie może bez zgody banku przestać nim być.

    Jeżeli zaś nie był żyrantem a przyjął darowiznę w postaci nieruchomości na której jest hipoteka banku, to za kredyt nie odpowiada, ale odpowiada nieruchomością do wysokości hipoteki. Może ją z powrotem oddać.

    admin

    13 wrz 16 o 09:05

  271. Zyrantem nie był przy braniu kredytu tylko jak otrzymał darowizne i podpisał w banku ze przyjmuje darowizne i wtedy był żyrantem i tak jak pisalem że zrezygnował z darowizny i napisał do banku prosbe ze rezegnuje z darowizny oraz być zyrantem 2012 r i nie otrzymal zadnej odpowiedzi z banku i czy będzie dalej odpowiadal za kredyt Pozdrawiam

    Władek

    13 wrz 16 o 09:24

  272. Zyrantem został jak otrzymal darowizne czy może zrezygnować z żyranta

    Władek

    13 wrz 16 o 10:10

  273. bardzo prosze odpowieć Pozdrawiam

    Władek

    13 wrz 16 o 10:17

  274. A zatem został żyrantem, to nic że później. Nie może zrezygnować z bycia żyrantem. No chyba, że w umowie jest jakiś warunek ale wątpię.

    admin

    13 wrz 16 o 11:39

  275. może
    miałam z mężem współwłasność na mieszkanie,
    zrobiliśmy raz ze rozdzielnosc majątkowa Plus przepisanie wszystkiego na niego. Akt kosztował prawie 5 tysiecy. Ale nie robi się tego jak ma się już komornika tylko znacznie wcześniej bo wierzyciel może was zaskarżyć.
    Dostałam wezwanie do komornika celem złożenia pisemnego oświadczenia iż nie posiadam żadnego majątku, ruchomego,nieruchomości,kosztowności i innych cennych i drogich rzeczy. Oraz iż nie jestem nigdzie póki co zameldowana.
    Można również zobowiązać się do dobrowolnych alimentów na dzieci a one są przed komornikiem.

    Anonim

    15 wrz 16 o 20:36

  276. Ale co może, do czego nawiązujesz?

    admin

    15 wrz 16 o 20:43

  277. Nawiązuje do tego iż komornik może zająć współwłasność ale tylko część dłużnika
    miałam taką sytuację
    ludzie jest zasada obawiasz się komornika to masz tylko ubranie, nie masz nic. ..
    niech bierze grosze z pensji ratujcie majątki, domy, mieszkania, samochody. ..
    jestem w takiej sytuacji obecnie
    nie mam nawet meldunku. .

    Anonim

    15 wrz 16 o 20:47

  278. Oczywiście, że tylko część dłużnika może zająć.

    admin

    15 wrz 16 o 21:34

  279. Witam,
    mam samochód zarejestrowany na współwłasność z mężem mojej matki, który ma długi( na umowie darowizny był 1% jego własności na aucie). Spisaliśmy umowę darowizny jego części na mnie 7.09.2016r jednak nie zdażyłam jeszcze go przerejestrować. “Ojczym” dostał pismo, że mój samochód został zajęty( stał pod domem podczas mojej nieobecności). Co mam teraz w tej zrobić aby nie stracić auta?

    Pozdrawiam,

    Amcia

    19 wrz 16 o 16:35

  280. Wezwać wierzyciela ojczyma, aby nakazał komornikowi zwolnić samochód w ciągu 7 dni gdyż w przeciwnym wypadku wniesiesz do sądu powództwo przeciwegzekucyjne – o zwolnienie samochodu z egzekucji; załącz dowody potwierdzające, że samochód jest cały Twój (liczy się data sprzedaży / darowizny a nie zarejestrowania). Pamiętaj, że masz na powództwo przeciwegzekucyjne 30 dni od dnia powzięcia informacji o zajęciu samochodu.

    admin

    19 wrz 16 o 18:45

  281. Dziękuję za pomoc.

    Amcia

    20 wrz 16 o 09:26

  282. Witam ponownie,
    Komornik ten powiedział,że mój ojczym nie może darować mi swojej części zajętego już pojazdu bez względu na datę umowy…

    Amcia

    20 wrz 16 o 18:46

  283. Komornik prawdopodobnie podejrzewa, że darowizna została dokonana ze wsteczna datą. A ty możesz twierdzić, że nie ze wsteczną. sprawa może oprzeć się o sąd a co sąd uzna, tego nie wiem.

    Tak w ogóle, to jest mało prawdopodobne, że ktoś zechce kupić tylko udział w samochodzie a nie całość.

    admin

    20 wrz 16 o 19:12

  284. Z tym, że ja już mam zarejestrowany samochód na siebie tylko. Czy jest szansa, że jak ojczym wpłaci jakąś część długo – to komornik zdejmie zajęcie z mojego samochodu?

    Amcia

    20 wrz 16 o 21:02

  285. Mnie chodziło o to, co będzie jak sąd uzna, że zajęcie komornicze jest skuteczne.

    Co do Twojego ostatniego pytania, to nie sądzę aby komornik zwolnił pojazd po częściowej spłacie. Nawiasem mówiąc, decyduje o tym wierzyciel a nie komornik, ale jak wyżej – nie sądzę że wystąpi do komornika o zwolnienie pojazdu po częściowej spłacie.

    admin

    20 wrz 16 o 21:20

  286. Jeżeli nastąpi całkowita spłata zadłużenia( to jest ok 2 tys zł) samochód jest warty ok 6tys. Jest zarejestrowany już tylko na mnie. To jeżeli ojczym ma inne długi, czy inny komornik w takiej sytuacji może zająć mój samochód( przerejestrowany w tym roku) a zadłużenia z innych lat?

    Amcia

    20 wrz 16 o 21:25

  287. Nie, nie może.

    admin

    21 wrz 16 o 02:54

  288. Witam.
    Mieszkam w domu jednorodzinnym , który został kilka lat temu dziadkowie przepisali notarialnie na syna i wnuki. Każdy ma przepisaną określoną część domu.
    W dniu wczorajszym mieliśmy wizytę komornika w sprawie mojego ojca, który swoją część domu ma przepisaną jako współwłasność z jednym z synów.
    Komornik nikogo nie zastał i wyznaczył termin przeszukania mieszkania w celu zajęcia majątku ojca. Czy pozostali współwłaściciele mamy się czegoś obawiać ? A co z bratem który ma współwłasność z ojcem i z nim mieszka i większość rzeczy jest brata a nie ojca ?

    Marsza

    21 wrz 16 o 09:12

  289. admin

    21 wrz 16 o 09:52

  290. Witam . mojej mamie rodzice przepisali polowe domu druga polowe zostawili sobie . Po smierci dziadka i babci okazalo sie ze w testamencie przepisali swoja polowe na 5 wnukow . jeden z tych wnukow jest bardzo zadluzony niedlugo komornik dobierze sie rowniez do domu. I tu moje pytanie czy do calosci a moze polowy czy tylko do czesci zadluzonej osoby??? Pozostale osoby chcialyby przepisac swoja czesc mojej mamie czy aby kiedys w razie sprzedazy domu czy przepisaniu komus bedzie problem ??? Czy musza splacic calosc dlugow tej osoby czy jakas czesc ????

    PaulA

    10 paź 16 o 17:07

  291. Nic nie robić. Komornik na wniosek wierzyciela może prowadzić egzekucję tylko z części dłużnika. Gdy wierzyciel się dowie, że to tylko niewielki udział w domu, to przypuszczam, że nie wniesie o egzekucję z tego udziału.

    admin

    10 paź 16 o 18:09

  292. Witam mam pytanie, jak powiadomić wierzyciela ze przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza po dziadku w sposob by wierzyciele nie dreczyli mnie pozniej? Dziadek mial dlugi w jakiejs firmie windykacyjnej, nie zdażył spłacic calosci i zmarl. Ja przyjęłam spadek na mocy testamentu. Komornik wycenil spadek na zero zł (było tego kilka przedmiotow z domu meble telewizor lozko itp nic wiecej) Teraz boje sie odezwac do tych wierzycieli by nie narobic bigosu. jak powinno brzmiec pismo i co powinno zawierac? Bardzo bym byla wdzieczna za pomoc.

    M.

    17 paź 16 o 21:45

  293. Możesz do nich po prostu napisać tak jak wyżej i załączyć stosowne dokumenty. Sprawa jest przecież jasna.

    admin

    18 paź 16 o 07:34

  294. Witam. Mój ojciec nie płaci mi alimentów. Chciałbym skierować sprawę do komornika, lecz zastanawia mnie jedna kwestia. Mam samochód, którego jestem właścicielem, a mój ojciec jest współwłaścicielem. Czy w tym przypadku mój samochód może przejąć komornik w celu spłacenia dla mnie długów mego ojca?

    T.

    20 paź 16 o 14:46

  295. Nie ale może sprzedać udział ojca i wtedy współwłaścicielem samochodu z Tobą będzie już nie ojciec tylko obca osoba. Jednak jako wierzyciel możesz sobie zażyczyć, żeby komornik nie prowadził egzekucji z tego samochodu i komornik musi się zastosować do Twego życzenia.

    admin

    20 paź 16 o 15:21

  296. Mój ojciec ma do zapłacenia 6000 tyś zł kary za jazdę po alkoholu.
    Jedyny sposób w jaki mogą ściągnąć od niego kase to nieruchomość, którą ma we współwłasności razem z moją matką z racji małżeńskiej współnoty majątkowej.
    Czy komornik ma kompetencje do wejscia na posesje, która znajduje się w takiej współwłasności i egzekucji jakiś wartościowych ruchomości tam się znajdujących, bez żadnego ustalania właściciela? Czy trzeba przedstawiać jakieś faktury potwierdzające do kogo należą te przedmioty, czy po prostu komornik nie ma prawa bez zgody matki na nieruchomość wejść?

    vapaus

    28 paź 16 o 18:51

  297. Skoro jest to miejsce zamieszkania ojca, to komornik może tam wejść. Ruchomości też może zająć a jeżeli właścicielem tych ruchomości jest osoba trzecia (np. Twoja Matka, Ty) to taka osoba trzeci może żądać, aby wierzyciel nakazał komornikowi zwolnić te ruchomości. Przy takim żądaniu wypadałoby załączyć dowody (np. właśnie faktury) potwierdzające, do kogo te rzeczy należą. Jeżeli mimo tego nie zostaną te ruchomości zwolnione, to w ciągu 30 dni osoba trzecia będąca właścicielem ruchomości może wnieść do sądu pozew o zwolnienie ruchomości.

    admin

    28 paź 16 o 19:45

  298. czy komornik moze zlicytowac samochod jezeli jest on wspolwlasnoscia ojca i corki

    Anonim

    2 gru 16 o 18:00

  299. Może zlicytować udział dłużnika.

    admin

    2 gru 16 o 18:45

  300. Witam.
    Jesli mieszkanie było kupione po ślubie, ale głównym właścicielem jest mąż ( który ma długi i ich nie spłaca) to czy z tego tytułu komornik może zająć mieszkanie? Co sie stanie z mieszkaniem po śmierci męża? Dzieci odziedzicza je razem z długami?

    Ola

    13 gru 16 o 18:30

  301. Jak to “głównym właścicielem”? Mieszkanie nie jest wspólne męża i żony?

    admin

    13 gru 16 o 20:02

  302. Witam
    Bardzo proszę o wskazanie kierunku działań. W zeszłym roku dowiedziałam się o długu mojego Taty (kredyt w banku na kwotę 90 tyś. zł). Spłacam go w ratach comiesięcznych (daje Tacie pieniądze na jego spłatę). Niestety dwa miesiące temu dowiedziałam się, że dług w parabankach i bankach wynosi już ponad 300 tyś. zł. Drugi miesiąc spłacam raty (17 różnych na kwotę ponad 6tyś zł.)- niestety, ale nie dam rady tak długo tego robić. Tato jest współwłaścicielem 1/4 nieruchomości (wartość udziału max. 100 tyś. zł). Chciałam uczciwie kupić ten udział (przekazać Tacie te 100 tyś. zł) i uratować naszą nieruchomość. Hmm, ale cóż z tego skoro i tak pozostali wierzyciele zapewne złożą wniosek o skargę paulińską. Nie chcę swoimi działaniami nikogo oszukiwać, nie posunę się do działań jakimi kierują się parabanki. Czy mam szansę wykupić udział Ojca – podkreślam ucziwie, nie fikcyjnie? Czy istnieje możliwość wykupu udziału za długi oczywiście ich część ( do wartości części nieruchomości). Przykro jest pisać, ale mój Tato pożyczył ode mnie na przełomie tego roku ponad 60 tyś. zł. (nie zgłoszone do Urzędu Skarbowego – wiem mój błąd). Bardzo proszę o uwagi i pomysły! Z góry za nie dziękuje. P.S. Bardzo proszę mnie nie krytykować – nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie pomóc swojemu rodzicowi!

    Kinga

    15 gru 16 o 22:45

  303. Chyba tylko kupno na licytacji (o ile dojdzie do niej) tego udziału w nieruchomości przez podstawioną przez Panią osobę. Nie sądzę, że uda się zawrzeć deal z wierzycielami, że Pani im zapłaci im kwotę zbliżoną do udziału w nieruchomości w zamian za gwarancję, ze nie złożą wniosku o egzekucję z tego udziału.

    admin

    16 gru 16 o 09:31

  304. Witam. Mam pytanie odnośnie długu. Ja i dwóch moich braci odziedziczylismy: po matce ja z mlodzym bratem dwie wieksze czesci, starszy brat mniejsza część udziałów mieszkania, nieruchomość na wsi po ojcu ja z mlodszym bratem po polowie, grunty rolne dwie wieksze części ja z mlodszym bratem a starszy mniejsza część. Jest taki problem ze starszy brat ma długi i naciska na sprzedaż gruntów rolnych do czego ja i mój młodszy brat musimy przyłożyć rękę a nie chcemy tego robić gdyż juz dwa razy ratowalismy mu w ten sposób skórę. Zadłużony starszy brat grozi nam komornikiem na całości majątku. Czytalam że naszym częściom nic nie grozi, czy aby napewno?? A nawet jeśli komornik zajmie tylko jego części to jak nie uda się komornikowi sprzedać udziałów jego udziałów to co wtedy?? Dziękuję za odpowiedź.

    JuliaK

    16 gru 16 o 10:37

  305. Waszym udziałom istotnie nic nie zagraża. Jak komornik nie sprzeda udziału dłużnika to co – nic, jego – komornika – problem.

    admin

    16 gru 16 o 11:34

  306. Witam. Jestem po rozwodzie. w trakcie małżeństwa kupiliśmy wspólnie działkę – po rozwodzie nie było podziału majątku. Teraz były mąż zalega z alimentami – chciałam wnieść u komornika o licytację części nieruchomości – czy będę miała prawo pierwokupu jako współwłaściciel?

    Ania

    16 gru 16 o 13:36

  307. Małżonek dłużnika nie może brać udziału w licytacji.

    admin

    16 gru 16 o 14:08

  308. Aktualnie jestem po rozwodzie.

    Ania

    16 gru 16 o 16:17

  309. Aha, nie zauważyłem. Pierwszeństwa nie będzie, będzie licytacja publiczna i kto wyższą cenę zaoferuje ten kupi.

    admin

    16 gru 16 o 16:43

  310. Dziękuje.

    Ania

    16 gru 16 o 16:55

  311. Bardzo dziękuje admin, za Pańską odpowiedź. W takim razie czy jest jakikolwiek sens dalszego spłacania długu? Czy istnieją przesłanki, że do licytacji nie dojdzie, jeśli tak to bardzo proszę o ich podanie? I najgorsza rzecz, którą chciałabym uniknąć, to sprzedaż udziałów Taty osobie trzeciej – czy ten sposób zabezpieczy udział przed wierzycielami? Pragnę podkreślić, że pieniądze ze sprzedaży pójdą w całości na spłatę długu – przepraszam, ale inaczej nie potrafię. Jeszcze raz dziękuje za wcześniejszą odp. i proszę o udzielenie wskazówek na dzisiejsze zapytanie.

    Kinga

    16 gru 16 o 20:46

  312. Może wierzyciele zdają sobie sprawę z tego, że udziały w nieruchomościach trudno sprzedać i nie złożą wniosku o egzekucję z udziału. Inna sprawa to że trzeba zapłacić za opis i oszacowanie biegłemu do licytacji a to kosztuje nawet np. 2-3 tys. zł. Ja bym nie zdecydował się na ich miejscu a na Pani miejscu nie płaciłbym długów taty.

    admin

    16 gru 16 o 22:52

  313. Witam,
    sprawa zawiła, w skrócie opiszę.
    We wspólnocie mieszkaniowej, jedno z mieszkań ma zadłużenie w stosunku do wspólnoty na ok 45 tys.zł.
    Dług ten ma jeden ze współwłaścicieli mieszkania, który posiada 50% udziałów. Drugie 50% udziału tegoż mieszkania przypadnie dopiero współwłaścicielom w drodze postepowania spadkowego, które aktualnie się toczy (wspólnota nie wie jak te postepowanie spadkowe jeszcze długo potrwa, sprawa nie łatwa). Wspólnota ma na dłużnika (ten co narobił długu i ma 50% udziału mieszkania) wyrok sądowy z egzekucją komorniczą na kwotę 11 tyś (+ 12% odsetek w skali roku), ale ta egzekucja komornicza okazała się kiedyś nieskuteczna bo dłużnik ten nie posiada żadnych dochodów. Czy w takiej sytuacji Wspólnota na dziś dzień może żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji ( mamy szansę jeszcze wznowić tę egzekucję) z udziału dłużnika (co ma 50%), mimo toczącego się postepowania spadkowego (co do współwłaścicieli pozostałych 50%).?????

    eee

    22 gru 16 o 12:24

  314. Dodam tylko, ze dłużnik (co ma 50% udziałów mieszkania) nie jest żadną rodziną z przyszłymi współwłaścicielami (którzy będą łącznie posiadać drugie 50% udziałów mieszkania).

    eee

    22 gru 16 o 13:09

  315. Postępowanie spadkowe nie dotyczy udziału dłużnika więc nie ma żadnego znaczenia; można licytować udział dłużnika.

    admin

    22 gru 16 o 13:55

  316. Dziękuję za szybką odpowiedz, mam jeszcze pytania. Pyt.1.Pisze Pan w artykule “Czy komornik może sprzedać udziały w nieruchomości” następująco…”po drugiej bezskutecznej licytacji wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność taki udział w nieruchomości”
    Czy ja dobrze rozumie…, ze 1 licytacja to wycena komornicza 75% ceny rynkowej udziału dłużnika, i gdy nikt nie przystąpi do niej to następuje 2 licytacja (wycena komornicza to 2/3 x 75% ceny rynkowej udziału dłużnika). I jeśli do tej 2 licytacji tez nikt nie przystąpi to odpowiednio “wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność taki udział w nieruchomości” ?????
    Pyt.2. Jak długo może trwać/zająć wznowienie takiej egzekucji komorniczej i przeprowadzenie licytacji komorniczej (przy założeniu ze dochodzi do 2 licytacji)????

    eee

    22 gru 16 o 14:38

  317. ! licytacja z ceną wywoławczą 3/4 wartości szacunkowej, 2 licytacja to cena wywoławcza wynosząca 2/3 wartości szacunkowej. Po bezskutecznej licytacji wierzyciel może przejąć na własność płacąc cenę wywoławczą. Po umorzeniu egzekucji z nieruchomości na skutek bezskutecznych licytacji, ponowne wszczęcie egzekucji po co najmniej 6 miesiącach, nie wcześniej.

    admin

    22 gru 16 o 15:07

  318. 1.”Po bezskutecznej licytacji wierzyciel może przejąć na własność płacąc cenę wywoławczą ” – cenę wywoławczą czyli 3/4 wartości szacunkowej czy 2/3 wartości szacunkowej???
    2.Jak długo trwa przeprowadzenie licytacji komorniczej (przy założeniu ze dochodzi do 2 licytacji)????

    eee

    22 gru 16 o 15:22

  319. Jeżeli pierwsza licytacja będzie bezskuteczna z powodu braku uczestników, to już po niej można na własność przejąć po cenie wywoławczej czyli 3/4 wartości szacunkowej. Wierzyciel może oczywiście zażądać drugiej licytacji i gdy nikt nie wylicytuje, to przejąć może za 2/3 wartości szacunkowej.

    Jak długo licząc od którego momentu?

    admin

    22 gru 16 o 18:06

  320. Witam.Jestem zadłużona i boję się o dom w którym mieszkam.po śmierci taty dziedziczymy ja i siostra.Ja i siostra mamy po 1/6 spadku.w tym domu mieszka mama.Czy komornik może zająć całość działki wraz z domem?

    Pysia

    30 gru 16 o 17:03

  321. Tylko Twoje 1/6 może zająć i sprzedać.

    admin

    30 gru 16 o 20:11

  322. Dziękuję.

    Pysia

    30 gru 16 o 20:58

  323. Z okazji Nowego 2017 Roku wszystkim forumowiczom oraz przede wszystkim Administratorowi Życzę, aby ten Nowy Rok przyniósł rozwiązanie Państwa problemów, które niestety są przez Państwa niezawinionymi. Panu Administratorowi wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Kinga

    Kinga

    30 gru 16 o 21:37

  324. Dziękuję i wzajemnie, wszystkiego najlepszego!

    admin

    31 gru 16 o 11:28

  325. Witam. Mieszkanie moich rodzicow zostalo zakupione jako wspolnota malzenska. Po jakims czasie rodzice sie rozwiedli bez podzialu majatku. Niedawno tata zmarl i ja wraz z siostra dostalysmy po 1/4 czesci mieszkania plus niewielkie zadluzenie, ktore pokrylysmy z polisy po tacie. Przed smiercia splacil on wszystkie dlugi jakie mieli rodzice podczas trwania ich malzenstwa ok 40 tys. Mama natomiast nadal posiada swoja 1/2 czesc mieszkania z tym, ze po rozwodzie bardzo sie zadluzyla w wielu instytucjach i teraz scigaja ja komornicy. Czy komornik moze zajac cale mieszkanie i je zlicytowac? Prwanik mojej siostry powiedzial ze nasze udzialy nie wplyna na decyzje i ze mieszkanie moze zostac zlicytowane pomimo, ze dlugi naleza tylko do mamy. Co mozemy zrobic w takiej sytuacji? Czy zostanie odebrany nam spadek po ojcu ze wzgledu na jej dlugi?

    niepewne

    5 sty 17 o 23:04

  326. Nie, komornik może zlicytować tylko część należącą do mamy, prawnikowi coś się pomyliło.

    admin

    6 sty 17 o 03:13

  327. Witam ,Razem z bratem dziedziczymy po 1/6 gospodarstwa , ktore nie jest wydzielone . reszte ma nasza siostra ktora ma dlug w zusie . Zus zaja jej czesc .oprocz tego siostra ma dlugi na innych ksiegach wieczystych. z powodu klopotow siostra bardzo sie rozchorowala .co stanie sie z dlugiem w razie smierci siostry??kto go przejmie jesli my sie odpiszemy??

    Songo

    9 sty 17 o 09:47

  328. Jeżeli odrzucicie spadek to spadkobiercą stanie się Gmina i to ona będzie odpowiadać za dług ale tylko do wysokości przejętego spadku czyli przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

    admin

    9 sty 17 o 11:36

  329. czyli suma oszacowana jest 100 000 to jaka moze byc wysokosc przecietnego spadku??a czy na siostry corke nie przejdzie ten dlug jesli ona mieszkala razem z matka w momecie powstania tego dlugu i byla pelnoletnia??

    Songo

    9 sty 17 o 13:02

  330. 5/6 (udział siostry) x 100 000 zł. (wartość całej nieruchomości) = 83 333,333… zł,. jeśli o to Ci chodzi.

    Córka automatycznie dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza a jak chce to może całkowicie odrzucić spadek i wtedy wcale nie odpowiada za dług matki.

    admin

    9 sty 17 o 13:59

  331. Ja z bratem mamy po 1/6 czyli 2/6 to siostry chyba bedzie 4,6.jeszcze jedno pytanie mam Chcielismy z bratem wynajac znajomym dol domu ktory znajduje sie na tym gospodarstwie ale siostry corka sie nie zgadza . Czy mozemy wynajac ??
    Dziekuje pozdrawiam

    Songo

    9 sty 17 o 15:14

  332. Tak, ona ma 4/6.

    Do wynajęcia potrzebna jest zgoda współwłaściciela. Póki co to jak rozumiem, córka siostry nie jest współwłaścicielem więc jej zdanie się nie liczy; liczy się zdanie – zgoda jej matki jako współwłaściciela.

    admin

    9 sty 17 o 16:04

  333. Tylko ze corka jest opiekunem matki czyli mojej siostry co wtedy??

    Songo

    9 sty 17 o 16:36

  334. siostra podupadla na zdrowiu przez ten dlug.

    Songo

    9 sty 17 o 16:37

  335. Jeżeli jest jej przedstawicielem ustawowym, bo matka jej została ubezwłasnowolniona, to córka za nią decyduje.

    admin

    9 sty 17 o 17:52

  336. Witam. Jestem zonaty mieszkamy pod jednym dachem ale osobno. Wszystko do domu płacimy po połowie.Zona ma długi w bankach i teraz komornik jej ściaga z emerytury jakąść cześc .Jak sie dowiedziałem to zrobilismy rozdzielnośc majątkowa notarialnie. Teraz administracja zaproponowała lokatorom wykup mieszkania .Czy jest mozliwosć wykupu bez udziału w własnosci żony .pozdrawiam .

    Jerzy

    11 sty 17 o 00:08

  337. cd Rozchodzi sie oto aby zakup tego mieszkania byl wolny od od długow żony i komornika pozdrawiam

    Jerzy

    11 sty 17 o 00:44

  338. Chodzi Ci o wykup udziału? Trzeba by dowiedzieć się w administracji czy taka opcja wchodzi w grę. Jeżeli tak, to i z prawnego punktu widzenia nie widzę problemów.

    admin

    11 sty 17 o 08:06

  339. Dzień dobry. Mam pytanie. Moj facet jest zadłużony, ale pomieszkuje u mnie. On osobiście jest współwłaścicielem domu w ktorym mieszka siostra z rodzina. Tam jest jego mienie oraz odbierana wszelaka poczta. Do mnie nie wniosl nic swojego, procz paru ubran. Czy komornik moze zapukac do mnie gdy siostra np powie ze mieszka on u mnie ? Nie mam z nim nic wspólnego formalnie. Prosze o odpowiedz.

    Karolina

    28 sty 17 o 11:59

  340. Może przyjść komornik pod adres zamieszkania dłużnika a ponieważ dłużnik mieszka u Ciebie, to może przyjść do Twego mieszkania. W takim wypadku byłoby wskazane, abyś mogła udowodnić, że rzeczy są Twoją własnością a nie dłużnika.

    admin

    28 sty 17 o 12:31

  341. A jeśli dluznik sam zaprzeczy ze tu mieszka ? Czy wcześniej jest informacja o tym ze komornik przychodzi i w jaki dzień? Wtedy umowilby sie u siebie

    Karolina

    28 sty 17 o 14:28

  342. Nie sposób przewidzieć, jak zachowa się komornik. Jeżeli przyjdzie i zastanie dłużnika, to może nie wziąć pod uwagę jego zaprzeczeń, bo przecież można spodziewać się że każdy dłużnik chciałby jakoś wykpić się od egzekucji i może kłamać.

    Komornicy raczej nie zapowiadają się z wizytą.

    admin

    28 sty 17 o 15:28

  343. A jak mam udowodnić ze łóżeczko dla dziecka jest mojego dziecka ? Czy meble.? Przeciez dluznik nie prowadzi gospodarstwa ze mna ? Czasem rzeczywiscie jedzie do siebie.

    Karolina

    28 sty 17 o 15:32

  344. Co do łóżeczka dziecka to wiadomo że nie jest dorosłego człowieka. Co do mebli, to i innych rzeczy to warto mieć rachunki imienne. Inny sposób udowodnienia własności, to data produkcji i wykazać komornikowi, że wtedy jeszcze nie byłaś z dłużnikiem w związku. A w praktyce, to jeżeli meble nie są jakieś ekstra drogie i nowe, to zapewne komornika nie zainteresują albo zajmie je tylko dla postrachu a na licytację nikt nie przyjdzie.

    Zapraszam też do wpisu: https://pamietnikwindykatora.pl/2016/05/27/jak-udowodnic-wlasnosc-ruchomosci-przed-komornikiem-sadem/

    admin

    28 sty 17 o 18:26

  345. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

    Karolina

    28 sty 17 o 19:36

  346. Dzień dobry. Czy jeśli mam komornika z racji alimentów i jest po części ściągane z wypłaty to czy moge splacac rowniez z dobrej woli dlug na poczet kredytu ? Czy dopiero jak alimenty beda splacone ?

    Marcin

    4 lut 17 o 07:46

  347. Myślę, że można, żaden przepis tego nie zabrania.

    admin

    4 lut 17 o 09:13

  348. Właśnie. Tylko komornik stwierdził ze najpierw alimenty muszą byc na czysto.

    Marcin

    4 lut 17 o 09:44

  349. Alimenty mają pierwszeństwo w egzekucji komorniczej tzn. jeżeli komornik ma do egzekucji kredyt i alimenty, to najpierw musi w całości alimenty ściągnąć. Ty jednak możesz dobrowolnie spłacać równolegle bank, bo Ty nie jesteś komornikiem.

    admin

    4 lut 17 o 10:04

  350. Witam, prosze o pomoc, moj maz jest zadluzony i jest wlascicielem 1/6 domu. Komornik wystawil jego czesc do licytacji ale dodam ze dlug jest splacany co miesiac regularnie tak jak z komornikiem ustalalismy po 500zl, ostatnio wpacilismy mu 5tys zl a dzisiaj dowiadujemy sie o licytacji….Co w takim wypadku zrobic? Czy on ma prawo zlicytowac ta czesc gdy dlug jest caly czasu regularnie splacany? Z gory dziekuje.

    Dusiek

    8 lut 17 o 00:17

  351. Ma prawo licytować ale czy uda mu się zlicytować 1/6 domu – czy ktoś kupi taki niewielki udział, to jest pytanie.

    admin

    8 lut 17 o 03:43

  352. Witam . Posiadam pozyczkę w banku .Gdyby ja niezdołał jej spłacić a żona przeszła by na moją emeryture to czy musiała by ja spłacać . czy to jest też jakas forma dziedziczenia długów?
    pozdrawiam

    Jerzy

    8 lut 17 o 21:28

  353. Jak to “przeszła by na moją emeryturę”?

    admin

    8 lut 17 o 21:51

  354. Witam.Moj ojciec kupił motocykl i chce mnie wpisac jako współwłaściciela lecz u mnie jest egzekucja komornika na pensji.Czy jest sens takiej wspołwlasności?czy istnieje ryzyko zajecia ruchomości? Pozdrawiam

    Dawid

    18 lut 17 o 22:31

  355. Ryzyko istnieje, trudno przewidzieć, jak zachowa się komornik.

    admin

    19 lut 17 o 07:51

  356. witam jeszcze nie mam komornika ale mam ogromne długi jastem wspólwłascicielem mieszkania . po smierci taty sad orzekl iz 50% jest mamy ktora zyje a ja i dwoje rodzenstwa dziedziczymy w 3 rownych czesciach. czy komornik moze zajac mieszkanie pozdrawiam

    lesia

    20 lut 17 o 19:45

  357. jestem zameldowana w tym mieszkaniu i mieszkam tam od 8 lat

    lesia

    20 lut 17 o 19:46

  358. Może zająć przypadającą Ci 1/6 mieszkania. Może i zajmie aby Cie postraszyć; bardzo wątpię aby wierzyciel zdecydował się na opłacenie licytacji i jeszcze bardziej wątpię w to, że ktoś kupi 1/6 mieszkania.

    admin

    20 lut 17 o 21:03

  359. CZY MOGE ZRZEC SIE SWOJEJ CZESCI NA SYNA ZANIM SPRAWA TRAFI DO KOMORNIKA

    lesia

    20 lut 17 o 21:48

  360. Kiedy tata zmarł?

    admin

    21 lut 17 o 00:07

  361. w 2004 roku

    lesia

    21 lut 17 o 03:10

  362. Możesz dokonać darowizny ale nie powinnaś, jeżeli nie masz innego majątku z którego komornik mógłby egzekwować dług. Darowizna może spowodować, że Ci zarzut prokuratorski przedstawia – udaremniania egzekucji. A tzw. skarga pauliańska umożliwia wierzycielowi w takim przypadku unieważnienie darowizny.

    admin

    21 lut 17 o 08:41

  363. Witam. Miałam trzy sprawy u komornika na kwotę 10 tys zł. Kwotę tę wpłaciła do komornika moja mama. Czy w związku z tą wpłatą musimy zapłacić podatek do US czy wykazać darowiznę ?

    Klaudia

    27 lut 17 o 21:49

  364. Zależy, czy to była pożyczka czy darowizna. Jak pożyczka to podatek od czynności cywilnoprawnych powinnaś uiścić a jak darowizna to podatek od darowizny.

    admin

    27 lut 17 o 22:00

  365. Mama wpłaciła w moim imieniu na poczet moich długów pieniążki które ja jej przekazałam. Sama nie mogłam dokonać wpłaty ponieważ jest prowadzona u komornika jeszcze jedna sprawa która czeka na zwolnienie z czynności komorniczych ponieważ podpisałam ugodę z bankiem. Gdybym ja wpłaciła te 10 tys kwota ta podzielona by była na 4 uwzględniając ten bank z którym mam ugodę. Czyli w tej sytuacji muszę wykazać darowiznę lub pożyczkę. Dobrze rozumiem?

    Klaudia

    27 lut 17 o 22:18

  366. Dziwi mnie to, że wpłata od mamy też nie została podzielona pomiędzy sprawy.

    Co do pytania, to jak wcześniej napisałem, zależy, co sobie ustalicie z mamą.

    admin

    28 lut 17 o 09:03

  367. Ojciec z mama mieli dom na pol po smierci mamy caly nasza trojka dzieciczyla czy jezeli ojciej ma dlug w banku i dostal juz pismo od komornika o wpisaniu do ksieg wieczystych zadluzenia komornik moze zlicytowac dom mimo tego ze nie jest jedynym wlascicielem

    Justyska2912

    10 mar 17 o 14:02

  368. Może zlicytować tylko udział w domu należący do ojca.

    admin

    10 mar 17 o 14:08

  369. Mam szwagra narkomana, który zaciąga pożyczki.
    Z Teściami wspólnie prowadzimy firmę z podziałem na trzy osoby.czy mozemy się zabezpieczyć w jakiś sposób przed zaciągniętymi długami.

    beata

    21 mar 17 o 13:17

  370. A co Was jego długi obchodzą? przecież Wy za nie nie odpowiadacie.

    admin

    21 mar 17 o 14:59

  371. witam, czy komornik mogl zlicytowac mieszkanie wlasnosciowe – wspolwlasnosc notarialna z ex-zona, ona byla dluznikiem i tam zameldowana, ja zameldowany w innym miejscu.pozdrawiam

    andrzej

    26 mar 17 o 13:42

  372. Mógł zlicytować tylko jej udział w mieszkaniu.

    admin

    26 mar 17 o 14:33

  373. czyli mieszkanie zostalo sprzedane przez komornika bezprawnie ? moge teraz zazadac polowy wartosci ?

    andrzej

    26 mar 17 o 14:40

  374. albo zalozyc sprawe przeciwko komornikowi ?

    andrzej

    26 mar 17 o 14:42

  375. Czy w księdze wieczystej widniała informacja, że jesteś współwłaścicielem?

    admin

    26 mar 17 o 15:05

  376. oczywiscie ze TAK

    andrzej

    26 mar 17 o 16:41

  377. nikt mnie o niczym nie powiadamial, dowiedzialem sie od sasiadow ze mieszkanie zostalo sprzedane przez komornika i nowi nabywcy przeprowadzaja sobie remont, czy nie mialem prawa do pierwokupu ?

    andrzej

    26 mar 17 o 16:47

  378. Prześlij mi na maila poczta@pamietnikwindykatora.pl nr księgi wieczystej, to zerknę, bo aż wierzyć mi się nie chce.

    admin

    26 mar 17 o 17:38

  379. poszlo

    andrzej

    26 mar 17 o 18:05

  380. witam mam pełnień problem mąż z bratem mają mieszkanie se właścicielami po rodzicach jest już podzielony majątek na dwóch braci w księgach wieczystych ale brat męża ma długi komornika moje pytanie czy nam komornik może zabrać mieszkanie skoro to są długi brata ma połowę mieszkania dziękuje za odpowiedz

    Monika

    12 kwi 17 o 16:19

  381. Może zlicytować tylko połowę należącą do brata, ale czy ktoś chciałby (na licytacji i w ogóle) kupić połowę mieszkania…

    admin

    12 kwi 17 o 16:48

  382. Mąż ma 1/4 domu, który zapisał Mu ojciec, jeszcze za życia. Pozostałe 3 części są podzielone równo między mamę, brata i siostrę męża. Teściowa zadłużyła domu i wg jej słów grozi jej licytacja. Teściowa mówi że nie będzie miała gdziem się podziać po zlicytowaniu domu. Czy ktokolwiek może ją wyrzucić z domu jeśli jest jeszcze 3 właścicieli? Dziękuję za odpowiedź.

    Magdalena

    14 kwi 17 o 19:53

  383. Pozostali właściciele mogą ją przyjąć pod “swój dach”.

    admin

    14 kwi 17 o 21:43

  384. Witam.mam pytanie:maz perzed slubem mial dlugi,dosyc sporo,nie wiedzialam o tym poniewaz mi o tym nie powiedzial.Po wizycie komornika w mieszkaniu zlozylam wniosek do sadu o rozdzielnosc majatkowa, po rozprawie w sadzie ja uzyskalam.teraz chcemy kupic z mezem dom ktory ma byc zapisany na nas obojga , czy komornik bedzie mogl zajac ta nieruchomosc?

    Izabela

    15 kwi 17 o 13:06

  385. Na obojga ale nie w ramach wspólności małżeńskiej lecz wyodrębniony udział – połowa Pani a połowa męża jak np. między rodzeństwem, tak? Jeżeli tak, to komornik będzie mógł prowadzić egzekucję tylko z części należącej do męża.

    admin

    15 kwi 17 o 19:22

  386. Dziekuje za odpowiedz.Sprawa wyglada tak ze maz ma wziac kredyt za granica na siebie (poniewaz to on ma kontrakt), na dom w pl wiec musi byc to dom na meza, a ja zostane dopisana jako zona do wlasnosci domu,tak zeby byl nasz wspolny,czyli rozumiem ze w takiej sytuacjoi komornik moze prowadzic egzekucje tak?

    Izabela

    15 kwi 17 o 22:14

  387. Komornik może prowadzić egzekucje tylko z majątku odrębnego męża. Jeżeli dom jest podzielony między Was, to z połowy męża może prowadzić egzekucję. Jeżeli jednak dom jest wspólny ale na zasadzie małżeńskiej wspólności, to komornik nie może prowadzić egzekucji z części męża bo w takim przypadku części nie są wyodrębnione.

    admin

    16 kwi 17 o 07:37

  388. Acha. To chyba dobre wiadomosci dla mnie, dziekuje b.za odpowiedz!pozdrawiam

    Izabela

    17 kwi 17 o 09:18

  389. Czy połowe mieszkania która jest wystawiona na licytacji może kupić z licytacji właściciel drugiej połowy?
    Podobno nie, ale z jakiego przepisu to wynika ?

    Adelka

    20 kwi 17 o 15:27

  390. Może o ile nie jest dla dłużnika jedną z tych osób: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Art. 976 Kodeksu postępowania cywilnego.

    admin

    20 kwi 17 o 18:43

  391. Dzień dobry. Jak już wiem, komornik może zlicytować tylko pół domu. Byłam u prawnika i powiedział to samo,dodał ze jest to trudne i mało prawdopodobne, ale wykonalne. Skoro mam z bratem po rodzicach dom i jesteśmy wpisani jako współwłaściciele, po połowie. Mamy dom dwupiętrowy plus wokół 35 arów ziemi i nie ma wydzielonej granicy, że np piętro jego czy dół mój, to jak ktoś by to kupił na tej licytacji to jak to wygląda. Wprowadzi się i wybyduje koło mnie ? Brat ma poważne długi w bankach plus niepłacone alimenty na dwoje dzieci. Komorników ma.kilku z racji różnych kredytów. Na prawdę, spędza mi to sen z powiek.

    Irena

    23 kwi 17 o 10:35

  392. Nabywca udziału brata musiałby znieść współwłasność i ewentualnie dopiero po zniesieniu współwłasności zająć przyznaną mu część domu i / lub budować się na jego części działki. Dopóki to nie nastąpi, to mógłby zajmować dom na zasadzie, jak Pani brat obecnie zajmuje.

    admin

    23 kwi 17 o 11:16

  393. Dzień dobry.
    Mojemu bratu przyszło pismo od komornika że zajmie ziemię za jego zadłużenie w alimentach. Ziemia to spadek po naszej zmarłej mamie , nie mamy rozpisane geodezyjnie. Do tej ziemi należy równiez moja ciotka(siostra mojej mamy).Pytanie moje to czy komornik zajmie jakąś część czy całą ziemię?

    anita

    4 maj 17 o 15:57

  394. Zajmie udział brata bez określania konkretnej części. Jeżeli ktoś kupi na licytacji, to będzie mógł wystąpić o zniesienie współwłasności.

    admin

    4 maj 17 o 16:21

  395. Witam, mam takie pytanie. Czy jeśli mój ojciec zadluzyl mieszkanie wspoldzielcze-lokatorskie kiedy jeszcze byłam tam zameldowana i po szkonczeniu 18 lat wezwania do zapłaty przychodziły też do mnie i w końcu zostaliśmy wyeksmitowani to czy dług obciąża również mnie ? Teraz komornik wysyła listy tylko do ojca ale ja pracuje za granicą i chciałabym kupić działkę w Polsce czy komornik może mi ją odebrać?

    Monika

    11 maj 17 o 14:15

  396. Jeżeli pozostawałaś na utrzymaniu ojca w czasie gdy powstawały te długi, to nie odpowiadasz za nie. W przeciwnym wypadku odpowiadasz też za te długi i mogą uzyskać przeciwko Tobie tytuł wykonawczy a komornik będzie mógł prowadzić przeciwko Tobie egzekucję, także z działki.

    admin

    11 maj 17 o 15:16

  397. Przez 18 miesięcy pracowałam za granicą w tym wypadku odpowiadam za dług ojca w całości czy jaką część wyliczaja? Jeśli brat przez cały okres czasu mieszkania na tamtym mieszkaniu nie pracował tylko się uczył to komornik nie może zacząć wobec niego postępowania gdy ten zacznie zarabiać? Na innym mieszkaniu jest zameldowany nadal z Tata

    Monika

    11 maj 17 o 15:21

  398. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, za opłaty, wyłączając czynsz, odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

    Za opłaty z tytułu czynszu odpowiadają członkowie spółdzielni, właściciele lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, osoby faktycznie korzystające z lokalu.

    Komornik prowadzi egzekucje na podstawie tytułu wykonawczego, czyli spółdzielnia musiałby wpierw wystąpić do sądu z pozwem przeciwko Tobie a Ty w mojej ocenie mogłabyś bronić się w postępowaniu sądowym przed odpowiedzialnością argumentując, że przez ten czas przecież nie zamieszkiwałaś w lokalu lecz za granicą.

    Zgodnie z tym co wcześniej napisałem, brat nie odpowiada za długi skoro uczył się czyli jak rozumiem, pozostawał na utrzymaniu ojca.

    admin

    11 maj 17 o 17:15

  399. Witam.Bardzo prosze o pomoc:(mam wspolna dzialkę z bylym męzem/rozwod 12 lat temu/Obecnie dogadalismy sie i chcemy ja wspolnie sprzedać i podzielic pieniędzmi,Problem polega na tym ze moj ex ma dlugi komornicze dość pokażne i ta sprzedaz jego części bylaby przenznaczona na pokrycie tych zobowiąań.Moje pytanie brzmi…Czy mozemy wspolnie bez problemu sprzedac te nieruchomość?

    Ewelina

    17 maj 17 o 20:47

  400. Nie widzę przeszkód skoro jego udział nie jest zajęty przez komornika.

    admin

    18 maj 17 o 05:15

  401. Bardzo dziekuje za odpowiedz:) A czy notariusz powinien byc poinformowany o zadluzeniu u komornika mojego ex?

    Ewelina

    18 maj 17 o 19:20

  402. Notariusza nic to nie obchodzi, to nie jego sprawa.

    admin

    18 maj 17 o 20:03

  403. Mam pytanie nastepujące, sprzedałem dom ,kasa miala wplynąc po 3 dniach nawet dostalem potwierdzenie przelewu, oczywiscie kasy nie bylo po 14 dniach kupująca wplacila popowę sumy ale jednoczesnie zakupiona nieruchomośc zastawiła w firmie pozyczajacej kasę,dalszej kasy nie dostalem sprawe skierowalem do komornika, czy komornik mam mozliwosc zajecia tej nieruchomosci jezeli jest ona zabezpieczeniem kredytu wzietego przez kupującą, jaki jest wyjscie z tej sytuacji?

    Tomek

    26 maj 17 o 23:40

  404. Dodam tylko ze firma ktora udzieliła pożyczki udziela pozyczek tylko krotkoterminowych do pol roku z mozliwoscia przedluzania.

    Tomek

    26 maj 17 o 23:47

  405. Komornik może na Twój wniosek zająć i zlicytować ta nieruchomość ale najpierw zostanie z tej sprzedaży zaspokojona firma pożyczkowa do wartości należności zabezpieczonej tą hipoteką.

    admin

    27 maj 17 o 09:45

  406. Ta firma pożyczyła jej kase na podstawie umowy przeniesienia wlasnosci, czy to cos zmienia, czy dzialaloby to na tej samej zasadzie, czy jej dzialanie bylo zgodne z prawem i tej firmy ze udzielili kredytu na nie splacona nieruchomość,

    Tomek

    27 maj 17 o 18:37

  407. Skoro było to przeniesienie własności, to aktualnie nieruchomość ta nie jest jej własnością a zatem komornik nie może na Twój wniosek zając tej nieruchomości.

    Dłużniczka miała prawo tak zadysponować nieruchomością która już należała do niej, mimo że nie zapłaciła za nią, tzn. taka czynność jest ważna, przynajmniej na razie. Możesz zagrozić jej, że oskarżysz ja o wyłudzenie oraz o uniemożliwienie zaspokojenia wierzyciela poprzez pozbycie się majątku / ukrycie mienia (pieniędzy z pożyczki) i wobec braku pożądanej reakcji, takie zawiadomienia złożyć. Polskie organy ścigania znane są jednak z nieróbstwa więc nie wiem, czy to coś da, ale warto spróbować, czasem podejmują temat po myśli pokrzywdzonego. Inna opcja, to skarga pauliańska https://pamietnikwindykatora.pl/category/skarga-paulianska/ ale musiałbyś wykazać, że firma pożyczkowa wiedziała o tym, że ta baba pozbywa się majątku po to aby uniemożliwić egzekucję twojej należności. Najpierw jednak należałoby poczekać na efekty / brak efektów komorniczych działań.

    admin

    27 maj 17 o 20:48

  408. czyli pozostaję czekać aż spłaci tamtą firmę odsetki są większe niż w banku więc nie jest to dla niej pewnie korzystne a ja moge jak tak tylko liczyc odsetki od 200.000 i czekac az komornik bedzie mogl dzialac,sprzeac dlug albo inne niestardantowe drogi odzyskania kasy,szkoda ze prawo jest po stronie oszustów a nie pokrzywdzonego

    Tomek

    27 maj 17 o 21:27

  409. Może nie tyle prawo jest po stronie oszustów co osoby które to prawo mają stosować a to dlatego, że albo im się nie chce albo są skorumpowane.

    admin

    27 maj 17 o 21:42

  410. cos w tym musi byc bo prawdopodobnie prokurator nie widzi znamion przestepstwa w tym zachowaniu,ale adwokat ma się od tego odwolywać,zobaczymy co bedzie dalej,dzieki za odpowiedzi

    Tomek

    27 maj 17 o 21:47

  411. Z Pana doświadczenia jaka jest najlepsza droga w takich sprawach do odzyskania dlugu,tz jaki plan odzyskania bylby w tej sytuacji skuteczny.

    Tomek

    28 maj 17 o 19:05

  412. Ze skutecznością w takich sprawach bywa kiepsko. Niech komornik działa a Pan może złożyć już zawiadomienie o oszustwie, jeśli adwokat tego jeszcze nie zrobił ale z tego co Pan pisał, to już złożył. Opublikować ją też w internecie jako rzekomo dług na sprzedaż, przykłady są tutaj https://pamietnikwindykatora.pl/category/dluznicy/ – podstawowa sprawa to żeby były w Google widoczne.

    No i na koniec zawiadomienie o udaremnieniu egzekucji no i ewentualnie ta skarga pauliańska.

    admin

    28 maj 17 o 19:11

  413. czy poprzez publikacje dlugu nie złamię jakiś tam domniemanych praw oszustki?

    Tomek

    28 maj 17 o 19:25

  414. Trochę się rozpisałem w tym wątku ale dziwny jest też aspekt psychologiczny ponizeważ ta osoba ma dzieci męża /oczywiscie rozdzielnosc majątkowa/ remontują ten dom z zamiarem zamieszkania w nim /ja przebywam za granicą byc moze dlatego bylem latwym celem oszustwa,ponieważ po podpisaniu aktu gdy dostalem ten lewy przelew musialem wracac do siebie/ jak ta osoba z piętnem “złodziejki,oszustki” jej dzieci zamierzają funkcjonować w tej spoleczności,oczywiscie w kolo rozpowiada ze się rozliczyła,może rzeczywiście jakby komornik zaczął jej wynosic sprzet z domu to moze by coś ją ruszyło,czy ja muszę sugerować komornikowi w jaki sposob ma ze tak powiem babe przesladować czy on jako z urzędu podejmuje wszelkie mozliwe sposoby egzekucji,

    Tomek

    28 maj 17 o 19:45

  415. Ja publikuję jak widać oferty sprzedaży długu i problemów nie mam – to jest dozwolone.

    admin

    28 maj 17 o 22:05

  416. czy skarga paoulinska moze zadzialac w tej sprawie,czy jezeli ta firam dala kredyt na 6 miesiecy i jak ja poinformuj e o mojej wiezetylnosci to wtedy jak przedluza z nia kredyt to beda podlegac tej skardze czy raczej powinni wypowiedziec jej umowe kredytu

    Tomek

    30 maj 17 o 05:27

  417. To tak nie działa. Oni musieliby wiedzieć o tym zanim nastąpiło przeniesienie własności jak i o tym, że przeniesienie własności sprawi, że Pan od niej nie odzyska należności. Raczej Pan tego nie udowodni że oni wiedzieli.

    admin

    30 maj 17 o 10:10

  418. Tak zdaje sobie z tego sprawę choc z drugiej strony jeżeli ktos zastawia dom po 7 dniach od zakupu to troche podejrzane,czy np. od oszustki nie zadali oswiadczenia ze nieruchomosc jest wolna od zobowiązań,firma ta udziela kredytu na 6 miesięcy z mozliwościa przedłużenia aneksem,więc jak teraz ją poinformuję o fakcie zadlużenia nieruchomości to w wypadku kiedy przedłużą umowę to będą działać ze swiadomością ze jest inny wierzyciel?

    Tomek

    31 maj 17 o 06:58

  419. Z księgi wieczystej jednoznacznie wynika że ta nieruchomość jest wolna od obciążeń. Nie ma hipoteki na Pana rzecz na tej nieruchomości. To, że ona Panu za nią nie zapłaciła, niczego w tym zakresie nie zmienia.

    admin

    31 maj 17 o 09:46

  420. Rozmawialem wczoraj z komornikiem tel,przebywam za granicą i powiedział ze wysłał do tej firmy co dala kredyt jakieś roszczenie,może Pan wie co to jest i jak moze zadzialać w moim przypadku,/oni odpasali ze kredyt konczy się we wrzesniu/,co wtedy?

    Tomek

    3 cze 17 o 01:48

  421. Komornik wysłał prawdopodobnie zajęcie ewentualnych wierzytelności jakie dłużniczce przysługiwałyby od firmy pożyczkowej. Tajką wierzytelnością jest też kredyt i gdyby jeszcze nie został wypłacony dłużniczce, to firma pożyczkowa musiałby wypłacić ten kredyt komornikowi a komornik Panu jako wyegzekwowany dług.

    Jeżeli dłużniczka spłaci we wrześniu kredyt to firma pożyczkowa zwrócić jej własność nieruchomości i wtedy komornik będzie mógł ją zająć. Sugeruję wówczas monitorować choćby codziennie sytuację.

    admin

    3 cze 17 o 09:52

  422. Czy mysli Pan ze zrobienie ulotek o sprzedazy dlugu i kolportacja na tym osiedlu to tez w granicy prawa?

    Tomek

    5 cze 17 o 04:20

  423. Myślę, że tak. Ja tak robiłem.

    admin

    5 cze 17 o 08:04

  424. Czy mój Mąż będzie miał obowiązek sprzedać swoją część domu(1/4) jeśli ktoś kupi pół domu z licytacji komorniczej (teściowej i szwagierki) jeśli nie mieszka w tym domu?

    Magdalena

    5 cze 17 o 19:50

  425. admin

    5 cze 17 o 20:09

  426. Dziękuję. Z tego rozumiem że czy mieszkam czy nie w tej nieruchomości nie ma znaczenia.

    Magdalena

    6 cze 17 o 21:19

  427. Żadnego znaczenia.

    admin

    6 cze 17 o 21:22

  428. Dziękuję za pomoc.

    Magdalena

    8 cze 17 o 10:27

  429. Witam,

    Chcę zapytać o swoją sprawę.
    Jestem współwłaścicielem 1/3 nieruchomości.
    Jestem dłużnikiem względem firmy pożyczkowej Profi Credit
    (biorąc pożyczkę miałem płynność spłaciłem 4 raty, jednak straciłem pracę). Na dzień dzisiejszy przyszło do mnie pismo sądowe (z karą 2 tysiace)+ mówiące o spłacie należności względem ww.firmy (nie mam wciąż dochodu).

    Jednocześnie pozostali właściciele tej nieruchomości złożyli wniosek w sądzie o zniesienie współwłasności (co polubownie chcę zrobić) na ich rzecz.
    Sprawa w sądzie ma już swój numer i jest w toku jednak nie ma jeszcze terminu wyznaczonego.
    Pytanie czy skoro sąd podejmuje już kroki to czy sama egzekucja windykatora może być przeprowadzona.
    Inaczej czy postępowanie sądowe wstrzymuje działania komornicze (czytałem komentarze powyżej jednak moja sprawa trochę się różni).

    proszę o poradę

    z poważaniem
    Tomasz

    Tomasz

    9 cze 17 o 11:54

  430. Nie, postępowanie w sprawie zniesienia współwłasności nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego a zresztą komornik jak rozumiem, jeszcze nie wszczął egzekucji z nieruchomości.

    admin

    9 cze 17 o 13:51

  431. Dokładnie nie została wszczęta egzekucja. Czekam na termin rozprawy o zniesie współwłasności.
    Czy jezeli hipotetycznie rozprawa odbędzie sie za 3miesiace i zostanie wszystko przepisane tzn moja część na tu akurat moją siostrę. A w trakcie tego czassu zajmie sie sprawa komornik to czy moja siostra i t vzesc domu bedzie zwolniona od egzekucji. Reasumując ja nic na siebie nie będę mial, oprócz działania komornika względem zadłużenia wobec firmy pożyczkowej?

    Tomasz

    10 cze 17 o 16:52

  432. Jeżeli przepiszesz na siostrę i już ona będzie figurować jako właściciel Twojej części, to komornik nie będzie mógł prowadzić egzekucji z dawnej Twojej części. Jednak pozbycie się majątku w taki sposób w celu uniemożliwienia egzekucji – wyegzekwowania długu jest przestępstwem z tym, że nie wiadomo, czy o tym się dowie wierzyciel i komornik. W grę wchodzi też w takiej sytuacji uznanie czynności darowizny za bezskuteczna wobec wierzyciela, to cywilna sprawa.

    admin

    10 cze 17 o 18:16

  433. A czy ten sam komornik moze (jeden dlug spory dop. co splacilem – ale ciągnie sie za mną moje kolejne zadłużenie) prowadzic/dostać od sądu moje następne zadłużenie?
    I czy to prawda,ze gdy zapada wyrok windykacyjny to ja mam prawo do wyboru innego?
    Wyczerpujące i pomocne podpowiedzi i za nie dziękuję

    Tomasz

    12 cze 17 o 09:46

  434. Wierzyciel może na resztę należności wystąpić o wyrok i następnie zwrócić się z prawomocnym wyrokiem do komornika.

    “I czy to prawda,ze gdy zapada wyrok windykacyjny to ja mam prawo do wyboru innego?” – nie rozumiem pytania.

    admin

    12 cze 17 o 09:50

  435. Inaczej to przedstawie:
    Rodzina nie ja występuje o zniesienie wspolwasnosci (wiec ja oddaje, a nie dopuszczam sie wykroczenia).
    Samo zniesienie jest w toku ale terminu nie ma. Zaś mój dlug wobec tej firmy zostal zgloszony do sądu lecz komornik nie zostal wyznaczony.
    Czy wnioskuje dobrze,ze zniesienie prawa własności uchroni gdyż nie bedzie na mnie juz obecna czesc domu.
    Oczywiście firmie pożyczkowej zwrócić musze i zrobię to jak uzyskam stala plynnosc ale gdy zostanie sprawa komornikowi przekazana jedynie wobec mnie i tylko mnie bez żadnej własności bedzie toczylo sie postepowanie egzekucyjne?

    Tomasz

    12 cze 17 o 19:47

  436. Jeżeli pozbywasz się w ten sposób swojej części nieruchomości przez co uniemożliwiasz egzekucję, to jest prawnie jak napisałem wcześniej.

    Postępowanie egzekucyjne będzie toczyło się tylko przeciwko Tobie jako już nic nie posiadającemu. Gdy zakończy się bezskutecznie to wchodzą w grę warianty prawne o których wcześniej pisałem.

    admin

    12 cze 17 o 22:04

  437. Jasna sprawa..myślałem, ze fakt iż nie ja występuje prawnie poskutkuje wstrzymując
    Czy komornik moze być wybrany przez ze mnie. Pytam ponieważ ostatni od razu po tym jak sprawa di niego trafila wyslal pismo o licytacji. Tu gdzie mieszkam jest ich dwóch wiec jest szansa.ze trafi do tego samego.
    Dążę do tego, ze sa komornicy z którymi można sie dogadać i splacac, a tez tacy, którzy bardzo ambitnie do tego podchodzą.

    Tomasz

    19 cze 17 o 08:50

  438. Nie, dłużnik nie może sobie wybrać komornika.

    admin

    19 cze 17 o 09:40

  439. Wyczerpujące i dające mi trochę jasności na sprawę.
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi

    Tomasz

    20 cze 17 o 09:26

  440. Czy moja dłużniczka może z tytułu dlugu wplacić mi pieniądze na konto jakies 2 raty,czy jak mam komornika na nia to musi to odbywać się za posrednictwem jego konta,kto ma naliczyc ustawowe odsetki dluzniczka a ja je zaakceptuję, komornik?

    Tomek

    6 lip 17 o 07:27

  441. Może spłacać na Twoje konto, komornik nalicza odsetki.

    admin

    6 lip 17 o 07:34

  442. dzieki,czy komornik bedzie miał z takiego rozwiązania jakoś prowizję,czyli jak by splaty nastapily to musze komornika informowac kiedy i ile?

    Tomek

    6 lip 17 o 07:59

  443. Trzeba informować komornika o wpłatach a jego prowizja wtedy to 5%.

    admin

    6 lip 17 o 08:28

  444. Dzień dobry
    Mam pytanie, czy kupując mieszkanie na licytacji komorniczej, które ma wpis w dziale III :” Roszczenie o zwrotne przeniesienie własności ma rzecz……”. osoba wpisana będzie mogła domagać się zwrotu, odszkodowania, czy czegokolwiek.Wpis nie jest wykreślony.
    Dziękuję

    Iza

    16 sie 17 o 14:54

  445. Tak, osoba na której na rzecz której ujawniono w KW roszczenie o zwrotne przeniesienie nieruchomości, będzie mogła żądać od nabywcy zwrotu tej nieruchomości.

    admin

    16 sie 17 o 15:45

  446. Dziękuję, komornik twierdzi, że po przybiciu wygasają wszelkie prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości.

    Iza

    16 sie 17 o 16:12

  447. Jeszcze informacja, że osoba wpisana w tym dziale jest jednocześnie osobą którą licytują.

    Iza

    16 sie 17 o 16:31

  448. Nie napisała Pani, że chodzi o licytację komorniczą. W takim przypadku jest tak, jak twierdzi komornik.

    admin

    16 sie 17 o 17:52

  449. Napisałam 🙂 dziękuję za odpowiedź

    Iza

    16 sie 17 o 18:18

  450. Rzeczywiście, napisała Pani. Upał dziś u mnie. 😉

    admin

    16 sie 17 o 18:35

  451. Witam Pana jeszcze raz to ten Tomek ktory sprzedał dom kasy nie dostał w całości,dom zostal zastawiony i tym samym komornik tez ma związane ręce,oszustka ktora dala mi podrobione potwierdzenie przelewu policja raz tylko przesłuchala /ta oczywiscie zeznala nie prawdę/ i teraz umorzyla dochodzenie po 6 miesiącach,/jest pisanie zazalenie/. Czy jest jakaś szansa wystąpić z wnioskiem do sądu o przywrocenie własności z powodu nie wypelnienia aktu notarialnego przez kupującego, czy taki wniosek ma sens i szanse powodzenia.

    tomek

    24 wrz 17 o 19:34

  452. Nie ma szans według mnie.

    Dobrze byłoby gdyby Pan przesłał mi na maila poczta@pamietnikwindykatora.pl Pańskie zawiadomienie prokuratury i ich uzasadnienie umorzenia. Możliwe że prokurator celowo nie dopełnił obowiązków (przestępstwo art. 231 kk)umarzając sprawę z podrobionym przelewem. Można by ich “przycisnąć”.

    admin

    25 wrz 17 o 10:07

  453. witam! z siostrą mamy dom na pół i ona chce wziąśc kredyt pod hipoteke i musze z nią wziąść bo bank inaczej jej nie da to czy w razie czegoś bede musiała tez dług spłacać jak.np. moja siostra nie bedzie?

    Anonim

    10 paź 17 o 21:28

  454. Jeżeli będziesz figurować jako współkredytobiorca to tak, bank będzie mógł ściągać od Ciebie nawet cały kredyt. Niektóre banki jednak udzielają (nie wiem czy akurat w tym momencie mają taką ofertę) też kredytów przy których ustanawiają hipoteczne zabezpieczenie na nieruchomości (udziale w nieruchomości ) osoby trzeciej która nie zostaje nie zostaje współkredytobiorcą. W takiej sytuacji taka osoba trzecia odpowiada za spłatę kredytu tylko swoja nieruchomością do wysokości hipoteki, czyli bank nie może prowadzić egzekucji z innych składników jej majątku.

    admin

    11 paź 17 o 08:32

  455. Witam. Chciałbym zapytać czy komornik może wejść do domu osób trzecich i zabrać rzeczy nie należące do dłużnika , np przy braku nie wszystkich dokumentów czy paragonów na dany zakup sprzętu jak w później udowodni ze rzeczy nie należały do dłużnika ? Może je sprzedać właścicielowi mieszkania ?

    Kolo

    20 paź 17 o 10:26

  456. Wejść do mieszkania w którym dłużnik nie mieszka, do mieszkania ot tak losowo wybranego? Nie może.

    admin

    20 paź 17 o 12:14

  457. W miejscu którym dłużnik przebywa a Zameldowany jest gdzie indziej Ale obecnie gdzie przebywa , nic z wartościowych rzeczych jak i cała nieruchomość nie jest jego wlasnoscia. Pozdrawiam

    Kolo

    20 paź 17 o 12:18

  458. admin

    20 paź 17 o 14:03

  459. Czy komornik może zająć zaliczkę wpłaconą dwa lata temu na mieszkanie w TBS ?

    Wiola

    26 paź 17 o 15:37

  460. W mojej ocenie, może.

    admin

    26 paź 17 o 15:47

  461. Nawet jeśli zaliczka była wpłacana prze że mnie przed ślubem a długi są zmarłego męża?

    Wiola

    26 paź 17 o 17:03

  462. Przyjęłaś Wiolu spadek po mężu?

    admin

    26 paź 17 o 21:18

  463. Mam zamiar przyjąć bo jak nie przyjmę to też stracę mieszkanie.

    Wiola

    27 paź 17 o 17:46

  464. Jeżeli przyjmiesz spadek to będziesz odpowiadać za długi męża a póki co skoro nie jesteś dłużnikiem, to komornik nie może zająć Twoich wierzytelności. Zastrzegam sobie, że nie bardzo orientuję się co do specyfiki takiej zaliczki w TBS i może się mylę co do możliwości jej zajęcia.

    admin

    27 paź 17 o 19:38

  465. Przed małżeństwem wpłaciliśmy zaliczkę na mieszkanie. Jak byłam w TBS to Pani Prezes powiedziała mi że muszę przyjąć spadek żeby móc dziedziczyć mieszkanie po mężu. Przyjmując spadek spłacę część długu z dobroci inwentarza i istnieje ryzyko że komornik może zabrać mi tą zaliczkę na spłatę długów męża wtedy zostanę na bruku. A Pani Prezes powiedziała że jeżeli komornik zażąda tej zaliczki to oni będą musieli mu ją wydać czyli w jednym i drugim przypadku stracę mieszkanie tak?

    Wiola

    27 paź 17 o 19:47

  466. Na to wygląda.

    admin

    27 paź 17 o 19:51

  467. czyli nie mogę się przed tym jakoś obronić żebym nie została na bruku???

    Wiola

    27 paź 17 o 19:53

  468. Dobrowolnie spłacić dług, to chyba jedyne wyjście.

    admin

    27 paź 17 o 20:06

  469. czyli przyjąć spadek i po prostu dogadać się z bankami zanim wkroczy komorni tak??? A jak bym przyjeła spadek i sprzedała mieszkanie od razu??? czy mogę tak zrobić??? to legalne???

    Wiola

    27 paź 17 o 20:07

  470. Tak, dogadywać się, żeby komornik nie wszedł. Co do sprzedaży mieszkania to można tak zrobić ale gdy to zostanie ujawnione to mogą Cię oskarżyć o udaremnianie egzekucji – sprawa karna. Czy dowiedzą się o tym i czy doniosą, to inne rzecz.

    admin

    28 paź 17 o 08:51

  471. Dziękuję bardzo w końcu ktoś po ludzku mi to wytłumaczył.

    Wiola

    28 paź 17 o 13:02

  472. Witam, odwiedził mnie dzisiaj komornik w sprawie mojego zadłużenia w banku. Nie było mnie w domu drzwi otworzyła mu ale go nie wpuściła bo tylko się przedstawił ale nie okazał legitymacja ani żadnym pismem z sądu. Żadnego pisma z banku nie dostałam że sprawa poszła do sądu,od komornika też żadnego pisma nie otrzymałam zanim przyjechał. Przekazał mamie kartkę że mam przyjechać do jego kancelarii i nie wiem czy mam jechać do niego czy czekać za pismem. A drugie pytanie czy komornik może zając majątek moich braci i rodziców. Gdyż mieszkam w domu dwóch braci i rodziców. I czy musi być wpuszczony do domu który nie należy do mnie

    justyna

    30 paź 17 o 21:05

  473. witam, chodzi o moja mame, od 3 miesiecy zaczela prace na umowe o prace.. (komornikow ma kilku , jednego placi reszty nie) procz tego windykacje siedza jej na karku, chodzi o jedna rzecz komornik po 4 latach odezwal sie ze wzywa do wplaty kwoty zadluzenia blisko 25tys, brak odzewu z naszej strony, teraz przyslal pismo o wyjawienie majatku, i nie wiemy jak takie pismo napisac i co w nim napisac, wiadomo ze chocby telewizor czy rower ”uratowany” przed komornikiem/wierzycielem by sie przydal. moje pytanie czy mozna zadzwonic do komornika i powiedziec ze zarabia sie najnizsza krajowa(bo tak jest) i czy mozna wplacac np po 100 czy 150zl miesiecznie zeby dal spokoj? majatek jest bardzo znikomy kilka rzeczy wartych moze z 2000zl lacznie

    wyjawienie majatku

    30 paź 17 o 22:29

  474. @justyna, nie musisz jechać, czekaj na konkretne pismo.

    admin

    31 paź 17 o 09:29

  475. @wyjawnienie majątku, trzeba mu złożyć pisemnie lub osobiście u niego wykaz majątku czyli wymienić, co wartościowego ma się. Warto napisać, że są to rzeczy stare (jak bardzo stare, to pewnie zniechęci go. Nawet jak zajmie stare rzeczy, to pewnie nikt ich nie kupi na licytacji bo to już nie te czasy, że wszystko można było sprzedać. A pensji minimalnej w ogóle nie może zająć.

    admin

    31 paź 17 o 09:33

  476. aha, a może zająć coś moim braciom, bo żadnej umowy z nim o wynajęciu pokoju nie ma. I czy muszę go wpuścić do domu

    justyna

    2 lis 17 o 11:28

  477. Do domu musisz komornika wpuścić a co do zajęcia cudzych rzeczy, to przeczytaj: https://pamietnikwindykatora.pl/2016/05/27/jak-udowodnic-wlasnosc-ruchomosci-przed-komornikiem-sadem/

    admin

    2 lis 17 o 11:43

  478. Komornik chce zlicytowac wspólny mój i mamy samochód ja mam dług tylko 700 złotych! Czy ma prawo przy takim długu to zrobić> Czy będąc już w BIK mogłabym gdzieś pożyczkę dostać na spłatę tego długu?

    Renata

    11 lis 17 o 19:31

  479. Może zlicytować nawet za dług w wysokości 1 złoty.

    Szybka chwilówka bez BIK to na przykład ta tutaj

    admin

    11 lis 17 o 11:04

  480. Rodzice zmarli w tym roku. właśnie sprawa spadkowa jest w sadzie, jest nas 4 do podziału, mieszkanie w bloku, kilka dzialek i 1/3 domu po mamie, i tu moje pytanie, mam dlugi i boje sie ze komornik moze zlicytowac np. mieszkanie, nie mieszkam w nim. czy moze je zajac ?

    Kryska

    15 lis 17 o 22:16

  481. A jesli mama miala dlug i przed śmiercią miala komornika na rencie czy te dlugi przejmujemy teraz,? a moze najlepszym rozwiazeniem bylo by zrzec sie spadku?

    Kryska

    15 lis 17 o 22:25

  482. Może zająć Twoje mieszkanie, jeśli oczywiście je znajdzie. Znajdzie z łatwością jeśli ma księgę wieczystą. Jeżeli nie ma księgi i nie mieszkasz w nim, to może nie znaleźć.

    Spadek można odrzucić natomiast obecnie jest tak, że jeśli nie odrzucisz to automatycznie przyjmujesz z dobrodziejstwem inwentarza czyli odpowiadasz za długi spadkodawcy tylko do wysokości otrzymanego spadku.

    admin

    16 lis 17 o 08:03

  483. Właśnie w tym mieszkaniu nikt juz nie mieszka,stoi puste.a jesli rodzenstwo bedzie chcialo sprzedac np mieszkanie,a ja bede miala komornika i jakies zajecie np tej mojej 1/4 ,czy beda mogli sprzedać cale mieszkanie?

    Kryska

    16 lis 17 o 23:08

  484. A co jesli dlug przerasta wartosc tej mojej 1/4 czesci,czy komornik moze je zlicytować w całości,chyba nie?czy po prostu siadzie na ksiegach wieczystych?bo o innych dochod w pl nie mam.tutaj chodzi mi tylko o dobro rodzeństwa,czy beda mieli oni jakies problemy przez to ze ja mam komornika?

    Kryska

    16 lis 17 o 23:21

  485. Jeżeli komornik zajmie Twój udział to nie będziecie mogli sprzedać tego udziału, tylko udziały rodzeństwa.

    Komornik nie może zlicytować udziału nienależącego do dłużnika i tyczy się to też długu przejętego w wyniku przyjęcia spadku.

    admin

    17 lis 17 o 07:16

  486. Witam.
    Komornik zajął auto, na poczet długu wynikającego z niepłacenia czynszu za mieszkanie będące własnością mojego męża; dług wynika z zobowiązań tylko i wyłącznie mojego męża, za mieszkanie, które jest jego własnością; auto zastało zakupione po zawarciu małżeństwa, ze wspólnych środków, pozostaje jako współwłasność moja i męża; dług powstał podczas trwania małżeństwa, o objęciu auta egzekucją komorniczą dowiedziałam się podczas mediacji-jesteśmy z mężem po rozstaniu, trwa sprawa rozwodowa; komornik nie zajął rku bankowego męża ani jego wynagrodzenia za pracę, a egzekucja z nieruchomości została umorzona; nadal jednak egzekucją jest objęta ruchomość będąca naszą współwłasnością; nie otrzymałam tytułu egzekucyjnego wobec mnie, ani ze strony komornika ani ze strony wierzyciela-spółdzielni mieszkaniowej; jak mogę przeciwdziałać tej egzekucji? nie posiadam tytułu wykonawczego;

    Wuzzle

    29 lis 17 o 18:20

  487. Wezwać wierzyciela – spółdzielnię mieszkaniową do natychmiastowego nakazania komornikowi zwolnienia samochodu, informując wierzyciela że samochód stanowi współwłasność małżeńską. I dopisać, że w przypadku niezwolnienia pojazdu w terminie tygodnia, wniesie Pani powództwo przeciwegzekucyjne. Do pisma może Pani dołączyć jakieś dowody świadczące o tym, że auto jest współwłasnością, czyli chyba akt zawarcia małżeństwa wypis (oczywiście kserokopię) no i może jakiś dowód na to, ze auto zostało zakupione po ślubie.

    Proszę pamiętać, że na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego ma Pani miesiąc od dnia w którym dowiedziała się o zajęciu pojazdu.

    admin

    29 lis 17 o 21:35

  488. Tak, dziękuję;
    w zeszłym tygodniu zostało złożone pismo do komornika o zaniechaniu egzekucji auta z informacją o tym że, auto posiada współwłaściciela; wczoraj zostało złożone pismo do komornika i spółdzielni m. ze sprzeciwem odnośnie egzekucji na ruchomości będącej współwłasnością, przeze mnie jako osobę nie będącą dłużnikiem, a której własność podlega egzekucji, bez wykazania się klauzulą wykonalności wobec mnie; pozostaję w kontakcie; W.

    Wuzzle

    30 lis 17 o 00:12

  489. Witam, wraz z siostrą odziedziczyłem dom po zmarłym ojcu, kazdy po 1/2. Chcemy sprzedać tą nieruchomość ale okazalo sie, ze siostra ma długi oraz komornika. Czy komornik moze zająć nieruchomość co utrudni nam sprzedaz domu? Myśleliśmy nad tym aby siostra zrzekła się spadku na moja rzecz. Wtedy ja byłbym samodzielnym właścicielem. Czy jest to dobre wyjscie z tej sytuacji i czy tak sie w ogóle da?

    Piotr

    5 gru 17 o 23:31

  490. Komornik może zająć i sprzedać udział siostry. Zrzeczenie się spadku przez nią w takiej sytuacji może doprowadzić na wniosek wierzyciela do uznania tej czynności za bezskuteczną.

    admin

    6 gru 17 o 07:20

  491. Witam, mam pytanie. Jestem z mężem od 1,5 roku po rozwodzie. Maz mial firmę, zadluzyl sie, dlugi powstaly glownie juz po rozwodzie, niczego nie splacal bo wpadl na pomysł ze ogłosi upadłość. Mamy mieszkanie w kredycie hipotecznym, nie robilismy podzialu majatki. Probowalam w banku zlozyc wniosek o wykreślenie współkredytobiorcy, potem tez o dodanie nowego wzamian za niego, ale bank sie nie zgadza. Prosilam go zeby oddal mi za splate swoja część, ale nie chce, bo nie i juz. Teraz dowiedziałam się ze ze komornik wpisal sie w księdze wieczystej mieszkania, kwota zadluzenia ponad 15 tysięcy. Maz byly chce oglosic upadłość, co moze sie stac z mieszkaniem? Czy.moge do sadu wnieść wniosek o zniesienie współwłasności? Czy takie mieszkanie mozna jeszcze sprzedać? Co gdy dojdzie do licytacji i kiedy do niej dojdzie? Jak beddie to wyglądało jak mieszkanie jest w kredycie? Wartosc mieszkania ok 200 tysięcy. Proszę o pomoc.

    Nati

    8 gru 17 o 20:05

  492. Może Pani znieść współwłasność i sprzedać swój udział ale jak jest zajęte przez komornika to nie da się sprzedać całego. Nie wiem kiedy dojdzie do licytacji.

    admin

    8 gru 17 o 20:47

  493. Witam razem z żoną otrzymalismy w ramach darowizny dom wraz z dzialka od tescia po jego rodzicach w czasie kompletowania dokumentacji do kredytu pod remont nieruchomości dowiedzieliśmy się ze na środku domu jest działka, której współwłaścicielem wraz z teście jest jego zmarły brat (niestety zadluzony) działka to jakieś 15% powierzchni domu dzieci wujka po śmierci notarialnie zrzekli się spadku. Co możemy zrobić a żeby przenieść własność na nas i czy ewentualny wierzyciel może egzekwować z tej nieruchomości ?

    Zbigniew

    13 gru 17 o 23:44

  494. Dodam ze dlugi sa większej wartości niż wartość udzialu

    Zbigniew

    14 gru 17 o 12:20

  495. Nie przeniesiecie własności, wierzyciel może egzekwować z tej działki.

    admin

    14 gru 17 o 21:59

  496. Witam mam pytanie.mamy działkę ktorej właścicielem polowy jest mama druga polowa jest podzielona na 3 rodzenstwa z czego 2 ma długi -komormikow – jesli obydwoje zrzekna sie swoich czesci na mnie (nie mam dlugow) czy mimo wszystko moze komornik sie domagac splaty w postaci ich czesci dzialki ?

    Anna

    8 sty 18 o 15:55

  497. Nie ale wierzyciel (jeżeli dowie się o tym) może sądownie doprowadzić do unieważnienia takiego zrzeknięcia sie.

    admin

    8 sty 18 o 18:38

  498. Witam dostałem w 2009 roku darowiznę od teściów za to że spłacę ich długi.Po przepisaniu mieszkania wziąłem kredyt, a zabezpieczeniem kredytu było właśnie darowane mieszkanie. Spłaciłem teściów długi i wyremontowałem mieszkanie. Po paru latach teściowie skutecznie odwołali darowiznę, a ja zostałem bez mieszkania i z kredytem. w 2016 założyłem sprawę sądową o odzyskanie pieniędzy które poniosłem przy remoncie i które przekazałem teściom na potrzeb ich długów. Sprawę wygrałem . Poszedłem do komornika aby odzyskać zasądzoną kwotę i okazało się że nie jestem jedynym wierzycielem, a na hipotece oprócz mojego kredytu którego spłacam do dzisiaj jest jeszcze paru wierzycieli.Mam pytanie czy w przypadku licytacji komorniczej zostanie spłacony kredyt który ja zaciągnąłem pod hipoteke ( jest pierwszy w hipotece) a potem wszyscy wierzyciele?

    mich

    23 sty 18 o 13:09

  499. Mam pytanie czy jak nie splacam rat kredytu od 6 miesięcy czy komornik może zalicytować dom rodziny z dziećmi nie pelnoletnimi??

    Lola

    4 mar 18 o 20:27

  500. Komornik może licytować, gdy bank zwróci się do niego o egzekucje, z sądowym tytułem wykonawczym. A który bank po jakim czasie występuje do sądu o tytuł wykonawczy, tego nie wiem. Prawnie to wygląda tak, że jak zalegasz komuś z zapłatą choćby jeden dzień, to może do sądu się zwrócić, uzyskać tytuł wykonawczy i komornik może prowadzić egzekucję z domu rodzinnego jeżeli ten ktoś – wierzyciel zażyczy sobie aby komornik prowadził egzekucję z nieruchomości. Niepełnoletnie dzieci niestety nie chronią domu przed licytacją.

    admin

    4 mar 18 o 21:42

  501. Mam pytanie. Mąż jest dłużnikiem. Komornik chce zająć wspólną nieruchomość? Zgłosiłam sprzeciw,a tu mi przychodzi ostrzeżenie z działu ksiąg wieczystych o wpisie o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym. Co można zrobić?

    annad

    22 kwi 18 o 14:04

  502. Poczekać. Zgodnie z art. 923(1) § 2 KPC jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

    admin

    22 kwi 18 o 16:35

  503. A czy takie postępowanie możecze odbyć się bez zawiadomienia mnie? Czy mogę sama udać się do komornika i zapytać czy w męża sprawie została nadana klauzula wykonalności na moją osobę? Czy muszę wysłać oficjalne pismo przez adwokata. I co z tym wpisem do księgi ?

    annad

    22 kwi 18 o 19:21

  504. Czy wpis do księgi o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym ma jakieś konsekwencje? T j. zajęcie i zlicytowanie nieruchomości?

    annad

    22 kwi 18 o 19:24

  505. Jeżeli wierzyciel męża złoży taki wniosek o nadanie klauzuli przeciwko pani, to Sąd poinformuje Panią o tym, będzie Pani uczestnikiem postępowania.

    Wpis w księdze będzie widniał jeżeli wierzyciel złoży wniosek o nadanie klauzuli. Jeżeli sąd odmówi nadania klauzuli przeciwko Panią, to komornik będzie musiał wykreślić wpis z księgi wieczystej i to oznacza, że nie będzie egzekucji z nieruchomości. Możecie pytać co jakiś czas komornika, czy wierzyciel złożył wniosek i jak nie, to żądajcie usunięci wpisu. Wpis jest związany z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego.

    admin

    23 kwi 18 o 06:05

  506. Dzień dobry, proszę serdecznie o pomoc: razem z rodzeństwem odziedziczyliśmy po rodzicach sklep i kamienicę – nie ma rozdzielności, które z nas i po ile ma udziały, jest wspólna własność. Sklep jest prowadzony przez nieuczciwą siostrę która już przejadła towar i powinna zgłosić upadłość. Siostra zadłuża wspólną własność, wisi nad nami widmo utraty rodzinnego majątku oraz najazd komornika. Co może zrobić pozostałe rodzeństwo aby temu zapobiec??

    kopciuszek888

    23 kwi 18 o 19:36

  507. Proszę wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności. Można tego dokonać też u notariusza ale do tego potrzebna jest zgoda wszystkich spadkobierców więc rozumiem, że notariusz odpada.

    admin

    23 kwi 18 o 20:29

  508. witam jest kilka watkow które skladaja się na calosc a wiec odziedziczyłam po mamie mieszkanie w 2017 roku ale jest male wiec chce sprzedać i pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na budowę niewielkiego domu i teraz kolejny watek tj. maz odziedziczył po swoim tacie 1/4 majątku to około 200m kolejne chce mu odpisac jego zyjaca mama która tez ma 1/4 wiec byłoby około 400m (tesciowa chce ta swoja czesc przekazac na naszego syna a wiec swojego wnuka bo maz ma komornika i tesciowa nie chce żeby nic po niej nie zostało) a co z czescia meza któremu komornik co miesiąc sciaga czesc wynagrodzenia czy mimo to może zajac jego czesc działki? proszę o pomoc bo boje się inwestować w budowę domu

    anna1978

    24 kwi 18 o 11:05

  509. Teoretycznie może zająć i zlicytować a w praktyce to zależy jak wysoki jest dług i w jakim stopniu jest spłacany. Wszystko zależy od wierzyciela dla którego komornik egzekwuje.

    admin

    24 kwi 18 o 12:07

  510. Witam Dziadkowie zapisali mi mieszkanie lecz bede jego wlascicielka po ich smierci, posiadam dlug u komornika ok. 50tys zl (kredyt) czy komornik moze cokolwiek zrobic z nieruchomościa w momecie gdy dziadkowie zyja i mieszkaja w tymze mieszkaniu?

    pauli

    28 kwi 18 o 16:46

  511. Nie może, bo to jak na razie dziadków własność.

    admin

    29 kwi 18 o 06:13

  512. Czy komornik może wejść do mieszkania wynajmowanego od dłużnika na podstawie umowy najmu mimo ,że lokator nie jest stroną w postępowaniu. Czy może zająć rzeczy ruchome lokatora gdyż są na wyposażeniu mieszkania ?

    Paweł

    24 maj 18 o 17:14

  513. Moim zdaniem nie może skoro dłużnik tam nie mieszka lecz najemca.

    admin

    24 maj 18 o 18:46

  514. Moja mama nabyła udział w spadku po zmarłym ojcu – mama 1/2 i przyrodni brat 1/2. Ja spadek odrzuciłam. Spadek jest zadłużony, w skład wchodzi dom (niezadłużony ) oraz kilka działek ( zadłużonych ). Postępowanie o podział spadku w toku od kilku lat. Była żona mojego ojca która jest również wierzycielem zlicytowała właśnie 1/2 udziału mamy ale tylko z domu. Czy jest taka możliwość skoro mama ma tylko udział w spadku a nie w tej konkretnej nieruchomości?

    Marzena

    25 maj 18 o 12:48

  515. Mogła tak zrobić.

    admin

    25 maj 18 o 12:56

  516. To jeszcze jedno pytanie. Właśnie okazało się że przyrodni brat sprzedał swojej matce – udział w tej nieruchomości. Wydaje mi się że spadkobierca nie może bez zgody pozostałych spadkobierców rozporządzać taką nieruchomością skoro to tylko udział w spadku. Jak to jest możliwe?

    Marzena

    25 maj 18 o 13:28

  517. Może. Jeżeli nieruchomość nie została podzielona to sprzedał niewydzielony swój udział. Art. 198 Kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

    admin

    25 maj 18 o 14:14

  518. Po mamie dostaliśmy spadek, mieszkanie i ziemię. Jest nas trójka. Jeden z braci ma dlug(komornika na emeryturze).
    Obaj bracia zrzekli się spadku na moją korzyść .
    Czy komornik może zająć mieszkanie i ziemię?

    Michał

    19 lip 18 o 19:27

  519. Tak bezpośrednio to nie może, ale jak wierzyciel się o tym dowie , to sądownie może doprowadzić do unieważnienia zrzeczenia się przez brata który jest dłużnikiem. Wówczas mógłby komornik zająć jego część spadku.

    admin

    19 lip 18 o 19:39

  520. Dziękuję za odpowiedź,
    Czy jeżeli mieszkanie zostanie sprzedane, komornik będzie mógł skorzystać ze skargi paulińskiej ?
    Jest taki problem że na brata ktoś cały czas bierze pożyczki w banku(mimo że ma komornika na emeryturze) czy jest to możliwe aby brać pożyczki mając komornika?
    Jak wyjść z problemu ? Chodzi o jedną trzecią mieszkania , teraz jest spisane na mnie ale komornik może unieważnić zrzeczenie się .
    W razie gdyby komornik unieważnił i zajoł 1/3 mieszkania jak odkupić to mieszkanie ? Czekać na licytację komorniczą? Czy będę mogła przystąpić do licytacji?

    Michał

    20 lip 18 o 07:49

  521. Jeżeli ktoś kupi mieszkanie w dobrej wierze czyli nie wiedząc o tym, że sprzedający sprzedaje aby uniknąć egzekucji, to wierzyciel (nie komornik) nie będzie mógł skorzystać ze skargi pauliańskiej.

    Bank za każdym razem powinien żądać zaświadczenia o dochodach i widza komornika na pensji, odmówić udzielenia kredytu.

    To nie komornik unieważnia tylko wierzyciel tzn. występując do sądu w tym celu. Nie wiadomo czy po pierwsze dowie się o tym a po drugie, czy wystąpi (czy będzie mu się chciało). Egzekucja z 1/3 mieszkania to wątpliwa sprawa, bo kto by chciał kupić 1/3 mieszkania? Nawet 1/2 nie chcą kupować na licytacjach.

    Rodzeństwo nie może przystąpić do licytacji.

    admin

    20 lip 18 o 08:18

  522. Mam z eks mężem wspólną działkę budowlaną. Chciałam żebyśmy wspólnie zrzekli się prawa własności na dzieci. Czy jeśli tak zrobimy komornik nie będzie miał prawa zająć działki w połowie za długi męża? Co robić? A może ją wspólnie sprzedać?

    Beata

    30 lip 18 o 12:04

  523. Jeżeli działka zmieni właściciela choćby na dzieci to komornik nie będzie mógł jej zająć. Jeżeli jednak darowizna zostanie dokonana w sytuacji gdy były mąż ma dług, to wierzyciel może sądownie uzyskać uznanie darowizny za bezskuteczną względem niego (skarga pauliańska) i wówczas komornik na jego wniosek będzie mógł prowadzić egzekucję z części działki należącej do byłego męża. W przypadku sprzedaży działki obcej osobie też taka ewentualność tzn. skutecznej skargi pauliańskiej istnieje, ale tu wierzyciel musiałby wykazać, że nabywca wiedział o tym lub z łatwością mógł się dowiedzieć, iż sprzedaż dokonana została po to aby mąż uniknął egzekucji długu. Udowodnienie tego nabywcy może być praktycznie niemożliwe, przecież powie że kupił działkę w dobrej wierze i nie miał jak sprawdzić, czy mąż ma długi.

    Istnieje też odpowiedzialność karna jakiej może podlegać dłużnik za darowanie albo zbycie składnika majątku w celu udaremnienia egzekucji przez komornika. Art. 300 par. Kodeksu karnego stanowi bowiem, że kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    Oczywiście aby doszło do skargi pauliańskiej albo do postępowania karnego w tej sprawie, to wierzyciel albo komornik musiałby się dowiedzieć, że były mąż miał udział w tej nieruchomości a to już inny temat; nie jest powiedziane że się dowiedzą.

    admin

    30 lip 18 o 12:31

  524. Posiadam auto które jest moje i widnieje tylko ja, posiadam również komornika. Czy jak zrobię męża współwłaścicielem samochodu to komornik ma prawo mi go zabrać.

    Anna

    17 sie 18 o 15:03

  525. Komornik nie może zlicytować współwłasności małżeńskiej.

    admin

    17 sie 18 o 15:11

  526. Dzień dobry. Mam takie pytanie. Mamy z żoną rozdzielczość majątkową ja z nią nie mieszkam bo wyprowadziłem się.W mieszkaniu które wykupiliśmy na własność od spółdzielni została żona z dziećmi i teściowa. Właścicielami mieszkania byłem ja z żoną. Teraz chcę przepisać swoją część na żonę bo to było jej rodziców .Ale jak się dowiedziałem w spółdzielni to żona ma zaległości i nie wiem czy jej nie siądzie komornik.I teraz jak jej przepiszę swoją część u notariusza to czy może mi siąść komornik na pobory.Nie chce przepisywać swojej części na dzieci żeby nie miały problemów z zadłużeniem mieszkania. Nie jesteśmy po rozwodzie. Proszę o poradę bo nie wiem czy jak jej przepiszę mając tylko rozdzielność majątkową ,a nie mając rozwodu to komornik może mi siąść na pobory.Z góry dziękuję!

    misiek

    30 sie 18 o 21:52

  527. Witam mam pytanie. Sąd przyznał mi część spadku po zmarłym ojcu , jestem współwłaścicielem. Mam komornika czy mogę komornikowi oddać moją część na poczet mojego zadłużenia. Proszę o pomoc

    Anonim

    1 paź 18 o 12:12

  528. Można ją wskazać komornikowi, jak wierzyciel zechce to będzie z niej komornik egzekwował.

    admin

    1 paź 18 o 12:28

  529. Żona ma komornika który zabiera pewna część na spłatę długu.Nie dawno zmarł ojciec żony w spadku (brak testamentu)zostało mieszkanie spadkobiercami jest żona
    + 2 siostry,sprawy o nabycie spadku jeszcze nie było.Rodzeństwo chce sprzedać mieszkanie,czy nabycie spadku może odbyć się u notariusz?czy tylko przez sąd?
    Czy komornik może zająć cześć udziału żony 1/3.
    Żona chce spłacić dług po sprzedaży,czasami jest możliwość dogadania się z wierzycielem do spłaty pewnego procentu np;50% zadłużenia a resztę anulują.Co jeżeli odbędzie sprawa spadkowa i rodzeństwu uda się szybko znaleźć się kupca zanim dowie się komornik czy żonie coś za to grozi?Żona nie chce ukrywać nabycia spadku, porostu chce zminimalizować koszta komornicze które komornik sobie naliczy pewnie kilkanaście tysięcy a dla nas to być albo nie być.

    sierota

    7 paź 18 o 19:28

  530. Akt poświadczenia dziedziczenia – tak to się nazywa gdy załatwia się sprawę u notariusza. Efekt jest taki sam jak przed sądem.

    Tak, komornik będzie mógł zająć udział żony.

    Grozi żonie art. 300 KK:
    § 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,
    podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    § 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca
    podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

    Jednak jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na spłatę długu wierzycielowi, to nie ma sprawy.

    admin

    8 paź 18 o 05:39

  531. Witam proszę o poradę co zrobić. Mąż dostał od mamy jedną piątą majątku po jej rodzicach kolejnej 4 części również po 1/5 podzielone sa na 3 braci którzy nie mająrodziny i siostrę która zmarła i miała długi które przeszły na jej córkę wszyscy mieszkamy na jednej działce z tym że ja z mężem w osobnym domu ktory przez lata remontowalismy po mału wujkowie którzy pili mieszkali w jednym domu razem z ciotka. Teraz okazuje się że komornik zajął część ciotki na poczet długów 1/5 nie podxielonej działki .moje pytanie brzmi czy komornik może wejść na mój dom ktory jest wyremontowany co mam zrobić boję się że przez długi ciotki i jej córki która przejęła długo matki stracę swój dom w którym mieszkamy od 20 lat

    Iwona

    12 paź 18 o 00:32

  532. Jeżeli podzieliliście czyi znieśliście współwłasność to komornik może zająć tylko część dłużniczki.

    admin

    12 paź 18 o 19:42

  533. Witam jestem współwlaścicielem miszkania z bratem czy mogę zrzec sie mieszkania po to żeby on był jedynym właścicielem Czy można tak zrobić to u notariusza.Pozdrawiam

    JANEK

    14 paź 18 o 12:56

  534. Można a nawet trzeba tego dokonać u notariusza, nie inaczej.

    admin

    14 paź 18 o 17:41

  535. Witam jestem współwlaścicielem mieszkania z bratem ile procent mieszkania po mojej śmierci przejdzie na mojego syna.Pozdrawiam

    Olaf

    16 paź 18 o 07:40

  536. Cały Pana udział czyli 50% mieszkania odziedziczy syn.

    admin

    16 paź 18 o 10:18

  537. Witam otoz moja mama ma 1/3 mieszkania po zmarłym mezu a reszte jego dwojka dzieci. Syna czesc zajal komornik. Ogolnie moja mama chciala splacic dzieci zevy otrzymac cale mieszakanie ale sa bardzo oporni do rozmow chca sprzedac ale wiecznie cos im nie pasuje. I teraz moje pytanie co zrobi komornik z ta 1/3 syna? W chwili obecnej nachodza w domu moja mame i czy ona moze wystosowac jakies pismo zeby dali jej spokoj? Czy jesli komornik da na licytacje ta 1/3 syna to czy mozna ja w jakis sposob odkupic i zarazem pozbyc sie formalnosci zwiazanych z synem w sensie odkupienia jego czesci i przejęcie jej na rzecz mamy?

    zaneta

    17 lis 18 o 08:52

  538. Nie wiem po co nachodzą mamę i kto – komornik? Mama nie jest dłużnikiem wiec w kwestii spłaty długu może zażądać aby nie kontaktowali się z nią bo sobie tego nie życzy.

    Mama może co najwyżej wziąć udział w licytacji udziału o ile dłużnik nie jest jej synem. Jeżeli egzekucja będzie bezskuteczna (jeszcze nie słyszałem żeby ktoś kupił na licytacji 1/4 mieszkania, nawet 1/2 nie chcą kupować) to wtedy mama może przejąć ten udział na własność po wpłaceniu 2/3 wartości oszacowania.

    admin

    17 lis 18 o 09:12

  539. No tak komornik. Bo z tamtym synem nie ma kontaktu i przychodza do niej caly czas mimo iz nawet nie jest tutaj zameldowany. To nie jest mamy syn.
    Czy jak mama wykupila by od nich jego czesc to on automatycznie nie ma pozniej zadnych juz praw do tego mieszkania? Czy mimo wszystko wciaz bedzie widnial w ksiedze wieczystej jako spadkobierca tej swojej 1/3.

    zaneta

    17 lis 18 o 09:33

  540. Jak mama wykupi, to on już nie będzie współwłaścicielem i zostanie wykreślony z księgi wieczystej.

    admin

    17 lis 18 o 10:40

  541. To jeszcze ostatnie pytanie. Czy komornik poinformuje o takiej licytacji listownie moja mame czy trzeba tego gdzies szukac ? Jak tak to gdzie

    zaneta

    17 lis 18 o 10:55

  542. Według mnie z przepisów nie wynika że komornik powiadamia współwłaściciela o terminie licytacji. Mama może co jakiś czas dowiadywać się u komornika czy wyznaczono licytację.

    admin

    17 lis 18 o 13:34

  543. Witam moi rodzice mieli wspólne mieszkanie. Po śmierci ojca aktem dziedziczenia przejęłyśmy swoje części- mama, ja i siostra.Niestety moja mama poparła w długi. Nie chcę ich spłacać. Czy mogę za życia mamy zrzec się dziedziczenia? Czy to że mam zawarty akt dziedziczenia spadku po ojcu nie będzie problemem? Będę wdzięczna za odpowiedźródło.

    Gola

    13 gru 18 o 00:30

  544. Dopiero po śmierci mamy przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (to się obecnie z urzędu dzieje) albo odrzucić. Spadek po ojcu nie ma nic do rzeczy.

    admin

    13 gru 18 o 07:43

  545. Witam. To ja tez z zapytaniem.
    Maz ma dlugi jeszcze z czasow przedslubnych o ktorych dowiedzialam sie nie dawno bo chcemy kupic dom(oczywiscie dlugi będą spłacane). Dom planujemy kupic razem (oboje jako wlasciciele) czy komornik moze to zająć/zlicytowac? Czy jako ze bede współwłaścicielką to jak by nic nie zrobi(zrozumialam tez tal z artykulu)

    Mikomom

    14 sty 19 o 13:16

  546. Dla postrachu może zająć ale będzie musial zwolnić jeżeli wierzyciel męża nie przedłoży klauzuli wykonalności także przeciwko Pani, a nie przedłoży skoro Pani nie jest dłużnikiem.

    Ryzyko natomiast jest takie, że gdy egzekucja przeciwko mężowi z jego odrębnego majątku okaże się bezskuteczna, to wierzyciel może skutecznie wnieść do sądu o podział waszego wspólnego majątku w tym domu i po dokonaniu tegoż będzie mógł prowadzić z części majątku przypadłej mężowi.

    admin

    14 sty 19 o 13:56

  547. Witam . Mam pytanie mieszkam w domu z mężem i teściowa mają spisane notarialnie mąż 50 % i jego mama 50% po śmierci mój mąż ma przyjąć cały dom . Gdy np do teściowej przyjdzie komornik może wziąść także nasze rzeczy. Pytam czy paragony czy faktury imienne juz 7 letnie np na tapczan . Kosiarkę. musze przechowywac czy mogę je wyrzucić .

    Lusi

    24 sty 19 o 12:32

  548. Lepiej przechowywać bo to w razie czego będą dowody własności o ile są w nich dane nabywcy.

    admin

    24 sty 19 o 17:55

  549. Witam. Wraz z bratem mamy współwłasność łączną nieruchomości, w której mieszkamy na codzień. Dostałem wezwanie do komornika, któremu będę musiał przedstawić wykaz mojego majątku. Czy mieszkanie w jakiś sposób jest zagrożone?
    Dziękuję i pozdrawiam.

    Kabaczek

    9 lut 19 o 10:44

  550. Pana udział może zlicytować nawet jeśli nie jest wyodrębniony.

    admin

    9 lut 19 o 13:49

  551. Mam pytanie odnosnie egzekucji dlugu prze komornika.
    Najemca mojego mieszkania nie dokonywal oplat przez kilka miesiecy, po czym sie wyprowadzi, zostawiajac po sobie spory dlug.
    Najemca, jak sam mi sie przyznal, zamknal swoja firme i otworzyl nowa na nazwisko osoby trzeciej, aby uniknac placenia alimentow na dzieci. Dochody sa takze otrzymywane na konto osoby 3ciej.
    Czy w takiej sytuacji komornik bedzie w stanie wyegzekwowac dlug? ( mam dane osoby na ktora jest zapisana firma ( oczywiscie ona nawet w tej firmie nie pracuje) + dane firmy ktora robi wyplaty nieuczciwemu najemcy na konto osoby trzeciej.
    dziekuje,

    Bartek

    14 lut 19 o 11:33

  552. Komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku osoby która nie jest dłużnikiem w sprawie nawet jeżeli jest podejrzenie że jest to słup.

    admin

    14 lut 19 o 15:02

  553. A czy w takim razie komornik moze Zajac pensje dluznika?
    – Pensja jest wyplacana na konto firmy ‘slupa’.
    Firma od ktorej dluznik bierze zlecenia wspolpracuje juz z nim od lat, z tym ze co jakis czas dluznik zmienia firme na inne nazwiska aby uniknac placenia dlugow.
    Czy zleceniodawca jest zobowiazany potwierdzic ze to dluznik, a nie ‘slup’ wykonuje prace i pobiera za nie wynagrodzenie? W jaki sposob mozna wykazac w sadzie ze dluznik na duze dochody i ze ja celowo ukrywa?

    Bartek

    14 lut 19 o 15:31

  554. Pensje zajmuje się w zakładzie pracy, nie na koncie. Jeżeli zarabia powyzej minimum ustawowego, to to komornik zajmie jak minimum ustawowe zarabia, nie zajmie.

    Nie sposób odpowiedzieć, jak wykazać że dłużnik ma duże dochody. każda sprawa jest inna.

    admin

    14 lut 19 o 18:54

  555. Witam! Przepisałam wraz z mężem córce działkę oraz 1/2 udziału w drodze. Drugą część udziału w drodze ma sąsiad. Córka chciała założyć wodę na działce w związku z czym musiała zrobić projekt przyłącza. W wodociągach córka musi podpisać akt notarialny Wodociągi nie chcą rozpocząć podłączenia, ponieważ sąsiad ma zajętą hipotekę . Co można zrobić aby doszło do podpisania aktu notarialnego z wodociągami.

    Bożena

    5 mar 19 o 21:00

  556. Dziwna odmowa. Jest jakieś pisemna odmowa, uzasadnienie odmowy? Chyba trzeba by zaskarżyć taką decyzję ale właśnie jak ona brzmi pisemnie.

    admin

    6 mar 19 o 06:25

  557. Nie ma odpowiedzi pisemnej . Na razie jest tylko ustna odmowa. Poinformowano córkę, iż nie mogą podpisać aktu notarialnego do momentu aż komornik nie usunie wpisu w księdze wieczystej sąsiada. Czy wystąpić o pisemną odmowę , czy jest jakaś możliwość obejścia tego problemu?
    pozdrawiam

    Bożena

    6 mar 19 o 14:50

  558. Według mnie coś takiego nie może być przeszkodą. Problem nie dotyczy zakresu tego wątku jak i bloga, chyba trzeba by wystąpić z wnioskiem i niech odpowiedzą.

    admin

    6 mar 19 o 17:31

  559. Witam.Razem z braćmi otrzymaliśmy w spadku dom po rodzicach.Wszyscy chcą sie zrzec namnie , ale jeden brat ma swoją część zajętą przez komornika .Czy może on się zrzec?

    Zosia

    15 mar 19 o 16:19

  560. Może się on zrzec swej części nieruchomości na Panią ale ona dalej będzie zajęta i komornik może z niej prowadzić egzekucję.

    admin

    15 mar 19 o 17:11

  561. Czyli ja przejmę dług,a czy komornik powie jaki to dług siostrze bo wydaje mi się że brat trochę oszukuje i obym gorzej na tym nie wyszła

    Zosia

    15 mar 19 o 18:00

  562. Nie przejmie Pani długu jako takiego, komornik będzie mógł prowadzić egzekucję tylko z tej już zajętej nieruchomości. Nie będzie tak, że jak zlicytuje tą część nieruchomości i jeszcze pozostanie coś do spłaty to zajmie Pani konto, pensję, samochód czy pani nieruchomość czy cokolwiek Pani. Nie.

    admin

    15 mar 19 o 22:17

  563. Ja to wszystko rozumiem tylko ja chcę ten dom ale bez dlugu mogę ten dług spłacić ale chodzi o to czy komornik mi powie ile to jest oby nie było wiecej niż ta jego część

    Zosia

    15 mar 19 o 22:29

  564. No to musi Pani zapytać komornika a dokładniej to brat bo Pani nie jest uprawniona do uzyskania takiej informacji. Jeżeli nawet spłacicie dwa razy wyższa kwotę niż wart jest ten udział, to komornik jej nie zwolni jeżeli pozostanie jeszcze choćby niewielka kwota długu do spłaty / wyegzekwowania.

    admin

    16 mar 19 o 13:03

  565. Witam, mam mieszkanie z kredytem kupione na pol z byłym partnerem. Czy jest szansa przepisania notarialnie jego części na mnie ? Czy to musi być forma sprzedaży (plus podatek) ? Co jeśli obecnie miałby były partner długi ? Czy komornik moze mnie pociągnąć do odpowiedzialności jeśli mieszkam tam z naszym dzieckiem? Czy w takim wypadku były parner powinien być wymeldowany? patowa sytuacja instaram sie zrozumiem wszelkie możliwe sytuacje jak sie teraz zabezpieczyć.

    K.m6

    21 kwi 19 o 20:50

  566. Można przepisać notarialnie, może to być sprzedaż lub darowizna. Problem może się pojawić taki że gdy wierzyciel dowie się o tym (a długu nie będzie się dało wyegzekwować z innego mienia dłużnika) to może założyć w sądzie skargę pauliańską w celu uznania sprzedaży / darowizny za bezskuteczną względem niego – wierzyciela i jeżeli skarga zostanie uznana to komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z tej części nieruchomości którą partner darował / sprzedał Pani. Jednak z żadnego innego Pani mienia nie może gdyż Pani dłużnikiem nie jest i zamieszkiwanie pod jednym dachem nic nie zmienia. Pod warunkiem, że będzie Pani w stanie udowodnić że wyposażenie mieszkania należy do Pani a nie do dłużnika.

    admin

    21 kwi 19 o 22:47

  567. Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie:
    Jestem współwłaścicielką działki rekreacyjnej z osobą, która popadła w tarapaty finansowe. Jeśli będzie miała komornika, czy może on zająć moją część? Zaznaczam, że swój udział przepisała na córkę, a dom, w którym mieszka na wnuczkę. Jej dług to ok. 50 tys, więc obawiam się o swoje, bo 1/2 działki to za mało na spłatę długu. Na mojej części jest domek letniskowy, ale działka nie jest podzielona. Proszę o odpowiedź.

    Basia

    1 cze 19 o 14:58

  568. Komornik oczywiście nie ma prawa zająć części należącej do osoby która nie jest dłużnikiem. To, że działka nie jest podzielona, niczego w tej kwestii nie zmienia. Komornik oszacuje całą działkę i w obwieszczeniu o licytacji (o ile do niej dojdzie) napisze, że przedmiotem licytacji jest niewydzielony udział dłużnika.

    admin

    1 cze 19 o 15:55

  569. Proszę o odpowiedź na poniższe pytania.
    Jestem współwłaścicielką działki na której znajdują się dwa domy i kilka budynków gospodarczych. Chciałabym pozbyć się tego spadku na rzecz pozostałych współwłaścicieli. Darowizna bądź sprzedaż. Problem polega na tym że mam długi, dostaje tez wezwania od komornika. Czy osoby które to dostaną w drodze darowizny bądź kupna nabędą też mój dług? ??

    Karolina

    18 cze 19 o 11:10

  570. Długów jaki takich nie nabędą ale ale istnieje takie ryzyko, że wierzyciel sądownie doprowadzi do sytuacji w której będzie mógł egzekwować Pani dług z tych darowanych / sprzedanych nieruchomości. Aby jednak tak się stało, musiałby wykazać że obdarowani / nabywcy mieli świadomość że pozbywa się Pani majątku po to aby uniemożliwić egzekucję, to tak w skrócie.

    admin

    18 cze 19 o 14:02

  571. Witam, w 2008 r. zmarl moj tesc pozostawil po sobie mieszkanie. Postępowanie spadkowe nie zostalo przeprowadzone. W lokalu tym zmieszkuje moja tesciowa z synem alkoholikiem. Wczoraj moj maz oraz 4 jego rodzenstwa dostali wezwanie na przesluchanie do sadu o ustalenie spadkobiercow. Okazalo się, że moja tesciowa ma zalegosci czynszowe, nie wiem w jakiej wysokości. Sprawa z powodztwa wspolnoty mieszkaniowej, ktora żąda ustanowienia spadkopiercow, w celu wyegzekwowania od nich dlugow tesciowej. Z tego co się orientuję na tej nieruchomości juz jest hipoteka. Proszę o informację, czy moj maż , ktory tam nie zamieszkuje będzie musial splacic ten dlug, czy ja również, czy zajecie komornicze moze dotyczyc rowniez mojej pensji na wspolnym koncie. Jestem zalamana.

    Joanna

    29 cze 19 o 06:14

  572. Art. 688(1). Kodeksu cywilnego:
    § 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
    § 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

    Jeżeli zatem mąż tam nie zamieszkuje to za długi nie odpowiada. Gdyby otrzymał nakaz zapłaty to musi wnieść sprzeciw i wykazać, że nie zamieszkuje tam.

    admin

    29 cze 19 o 11:38

  573. Dziękuję bardzo, tylko jednak nurtuje mnie fakt, ze spółdzielnia dąży do ustalenia spadkobiercow, moj maż z mocy ustawy dziedziczy jakas czesc, a w pozwie jest napisanie, ze niezbedne jest przeprowadzenie tego postępowania aby przeprowadzic windykację zadluzenia od ewentualnych spadkobiercow.

    Joanna

    29 cze 19 o 12:10

  574. Witam, mam jeszcze pytanie do mojego wczesniejszego pytania czy tutaj nie będzie mial zastosowania art. 4 ustawy o spoldzielniach mieszkaniowych. Z pozwem wystapila Wspolnota Mieszkaniowa. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

    Joanna

    29 cze 19 o 14:59

  575. A tak, przeoczyłem że chodzi o wspólnotę mieszkaniową. Mąż jako spadkobierca – współwłaściciel odpowiada za te długi mimo tego że tam nie zamieszkuje natomiast Pani – nie. Zajęcie Pani osobistego majątku jest wykluczone natomiast co do wspólnego konta bankowego to może takie konto zająć ale tylko część środków należącą do dłużnika:

    Art. 891(2) Kodeksu postępowania cywilnego:
    § 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka.
    § 2. Przepis § 1 nie wyłącza możliwości obrony małżonka dłużnika w drodze powództwa o zwolnienie od egzekucji, jeżeli na rachunku wspólnym małżonków zgromadzono środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, albo też środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę, dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

    admin

    29 cze 19 o 15:53

  576. witam mam takie pytanie mama mojego przyjaciela narobila dlugow posiada mieszkanie ktorego wspolwlascicielem jest jego mama czy w przypadku nie splacania kredytow przez mame komornik moze zajac mieszkanie i czy on bedzie musial wszystko splacic jako jedyne dziecko

    justyna

    8 lip 19 o 22:45

  577. Komornik będzie mógł zająć udział w mieszkaniu który należy do jego mamy. Zażycia mamy syn nie ponosi odpowiedzialności za jej długi a po jej śmierci jako spadkobierca ponosi jeżeli nie odrzuci spadku ale tylko do wysokości nabytego przezeń spadku.

    admin

    9 lip 19 o 05:56

  578. Małżeństwo będąc na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej zakupiło mieszkanie własnościowe, a później działkę budowlaną i rozpoczęło budowę domu jednorodzinnego. Następnie zawarło umowę rozdzielności majątkowej, bez dokonania podziału majątku.
    Czy wciąż obowiązuje prawo wspólności majątkowej nieruchomości nabytych przed umową rozdzielności majątkowej?
    Kilka lat po umowie rozdzielności małżonek prowadzący działalność gospodarczą zawarł kilka umów kredytowych firmowych i konsumenckich wyłącznie na siebie, których po latach nie jest w stanie spłacać i grozi egzekucja komornicza z w/w nieruchomości wspólnych.
    Czy komornik może egzekwować kwotę tych zobowiązań z części mieszkania i domu w budowie należącej do tego małżonka?
    Druga sprawa – oboje małżonkowie są zameldowani w mieszkaniu, a dom jest praktycznie skończony (brakuje sporządzenia protokołów końcowych i odbioru budynku). Czy w takiej sytuacji lepiej uzyskać odbiór domu jednorodzinnego i zameldować się – jaki to ma wpływ na działania komornicze (dom jednorodzinny w budowie – nikt nie zameldowany/ lub dom jednorodzinny odebrany – zameldowany małżonek bez długów lub oboje)?

    Małżonek

    20 sie 19 o 21:17

  579. Dodam jeszcze że obie nieruchomości zostały zakupione na kredyty hipoteczne z wpisem hipotek, ale te kredyty są póki co spłacane.
    Natomiast niespłacone kredyty, którym grozi egzekucja nie były zabezpieczone hipotecznie, ani w inny sposób niż umowa kredytowa.
    Poza w/w wspólnymi nieruchomościami brak innych składników majątku – typu auto, rzeczy ruchome, a dochód z działalności obecnie ujemny.

    Małżonek

    20 sie 19 o 22:08

  580. Co do pierwszego i drugiego pytania, to moim zdaniem prawo wspólności nie obowiązuje skoro zostało zniesione chociaż bez podziału majątku i komornik może prowadzić egzekucję po dokonaniu przez sąd na wniosek wierzyciela, przymusowego podziału majątku.

    Co do drugiej sprawy, to według mnie nie ma to znaczenia.

    admin

    20 sie 19 o 22:13

  581. Czyli ustanowienie przymusowej hipoteki również wymagałoby dokonania przez sąd przymusowego podziału majątku?
    Czy komornikowi łatwiej znaleźć nabywcę na udział 50% domu w budowie bez osób zameldowanych, czy 50% udziału odebranego z zameldowanym współwłaścicielem? Stan fizyczny nieruchomości ten sam, ale prawny nieco inny, w dodatku może mieć to wpływ na wycenę przez rzeczoznawcę (dom w budowie wieloletniej ma zapewne niższą wartość szacunkową niż odebrany)?
    Jeżeli wartość niespłaconych kredytów może przewyższać wartość nieruchomości czy nie lepiej byłoby ogłosić wcześniej upadłość (gospodarczą, a po zamknięciu działalności konsumencką) przez małżonka na którego są kredyty? Chodzi o to żeby nie dopuścić do sprzedaży domu/części domu przez komornika? Czy lepiej poczekać co wyniknie z ewentualnych działań komorniczych? Rozumiem, że podział majątku przed notariuszem teraz nie ma sensu, bo mógłby zostać odebrany jako pozbycie się majątku. Kredyty w niedługim czasie zostaną skierowane do postępowania sądowo-komorniczego, ale jeszcze to nie nastąpiło.

    Małżonek

    20 sie 19 o 22:54

  582. Odpowiedzi udzieliłem zanim zadał Pan kolejne pytania.

    Według mnie, tak, przymusowa hipoteka nic tu nie zmienia.

    Generalnie trudniej sprzedać na licytacji nieruchomość zamieszkałą.

    Zapewne dom odebrany może być wart więcej ale nie wiem o ile, pewnie nie jest to duża różnica.

    W kwestii upadłości – nie potrafię powiedzieć.

    To zależy, czy podział majątku zostanie dokonany w sposób ewidentnie niekorzystny dla dłużnika.

    admin

    21 sie 19 o 06:44

  583. witam, jestem współwlaścicielką domu z siostrą, mama ma zapisane dożywocie, chciałabym kupić działkę letniskową czy jeżeli moja mama lub siostra będą miały długi to windykacja, komornik może zająć moje mienie? czy może domagać się ode mnie spłaty ich zadłużenia?

    kasia

    1 wrz 19 o 12:22

  584. Nie mogą zająć Pani mienia ani domagać się od Pani spłaty ich długów.

    admin

    1 wrz 19 o 14:23

  585. Witam,

    Problem polega na:
    Szwagier w wiezieniu, dłużnik alimentacyjny. Ma prawo do własności 25% z 3 działek bez zabudowy. Wszystkie 3 zajęte przez komornika. Kwota to około 18 tys gdzie działki warte są powyzej 70/80tys.

    Mój partner również posiada 25%, matka 50%

    Pytanie brzmi:

    W jaki sposób mogą zostać zlicytowane działki jeśli dług nie jest spłacany?

    Barbara

    11 paź 19 o 17:51

  586. Licytować można tylko udziały szwagra i jeżeli ktoś kupi to wstąpi w jego miejsce jako współwłaściciel.

    admin

    11 paź 19 o 18:01

  587. Proszę o poradę. Mąż prowadził działalność gospodarczą.Zamknął ją kilka lat temu. W tym roku pojawił się dłużnik, którego reprezentuje kancelaria adwokacka.Dług ok 3tys.zł z 2009r., choć adwokat wskazuje na wymagalność z 2012r. To i tak aktualnie obowiązuje 6 letnie prawo odzyskania długów powstałych podczas prowadzenia działalności gospodarczej powoduje jego przedawnienie. Taki wniosek został więc złożony do sądu. Komornik nie czekając na orzeczenie prowadzi egzekucję. Mąż wczoraj otrzymał pismo o zajęciu udziału we współwłasności nieruchomości (mieszkanie własnościowe), będące współwłasnością małżeńską. Czy poza wpisem do KW kwoty zadłużenia muszę obawiać się zlicytowania udziału męża (czyli praktycznie sprzedaży mieszkania)? Czy wierzyciel może w tym wypadku uzyskać klauzulę wykonalności dla mnie?

    Lidka

    25 paź 19 o 11:08

  588. Dodam jeszcze, że z tych 3tys. teraz jest już 8 :/ W dodatku wierzyciel zagubił nakaz zapłaty…nie będę się rozpisywać. Ważne są aktualne działania komornika.

    Lidka

    25 paź 19 o 12:34

  589. Art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego:
    Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

    Jeżeli nie wyraziła Pani zgody na zaciągnięcie długu przez męża, to wierzyciel nie uzyska klauzuli przeciwko Pani więc i egzekucja z mieszkania w tym z udziału męża nie jest możliwa.

    admin

    25 paź 19 o 13:44

  590. Czy powinnam złożyć u komornika sprzeciw wobec zajęciu nieruchomości, będącej współwłasnością małżeńską i jaki mam na to czas? Komornik przyjmuje interesantów tylko raz w tygodniu.

    Lidka

    25 paź 19 o 14:03

  591. Art. 923(1) KPC
    § 2. Jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

    Jak widać, powyższy przepis nie precyzuje terminu do sprzeciwu. Sprzeciw może Pani wysłać pocztą poleconą albo złożyć w kancelarii komornika za potwierdzeniem na kopii, nie musi Pani widzieć się z komornikiem. Jeżeli nie złoży pani sprzeciwu, to nieruchomość pozostanie zajęta chyba przez rok po czym komornik zwolni ją skoro wierzyciel nie przedłoży klauzuli przeciwko Pani.

    admin

    25 paź 19 o 15:01

  592. Witam
    Mam pytanie czy w przypadku złożenia wniosku o upadłość osoby fizycznej, gdy przyjdzie syndyk, może on zajac samochód, który należy do leasingu i ktoś inny pomaga w spłacie? Tak samo gdy jest kredyt hipoteczny na dłużnika sprzed lat – kredyt na 30 lat, to grunt dopóki nie spłacę kredytu jest banku. Czy to syndyk tez zajmuje?

    Ivo

    3 lut 20 o 12:48

  593. Przedmiot w leasingu jest własnością firmy leasingowej i ani komornik ani syndyk nie ma prawa tego zająć. Jednak nieruchomość w kredycie jest własnością kredytobiorcy i można z niej prowadzić egzekucję tyle że bank jako kredytodawca będzie korzystał z pierwszeństwa zaspokajania.

    admin

    3 lut 20 o 13:09

  594. Dziekuje za odpowiedz.
    Ale jeśli wysokość kredytu pozostała do spłaty jest większa niż cena za jaka ktoś może kupić ten grunt to jest sens by syndyk ja sprzedawał i dał pieniądze dla banku? I jeszcze pozostanie tam dług?

    Ivo

    3 lut 20 o 13:18

  595. I dodam ze ten kredyt jest stale spłacany przez kredytobiorcę.

    Ivo

    3 lut 20 o 13:32

  596. Oczywiście że nie ma sensu i myślący komornik czy syndyk nie próbowałby sprzedać takiej kredytowanej nieruchomości.

    admin

    3 lut 20 o 13:36

  597. Pytanie. Co jeśli osoba fizyczna ogłaszający upadłość nie ma żadnego majątku? Co wtedy robi syndyk i z czego zyskuje swoje wynagrodzenie?

    Anna

    3 lut 20 o 17:40

  598. Art. 13. Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe:
    1. Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów.

    admin

    3 lut 20 o 17:56

  599. Zmarł ojciec zmarła matka zostało mieszkanie bez księgi ale własnościowe jest dwóch synów jeden z nich ma długi po firmie drugi nie. Co w takim razie się dzieje z mieszkaniem. Czy komornik ma prawo zająć połowę mieszkania? Zaznaczę że mieszkanie jest w bloku 52 m2 i syn bez długów nie chce go sprzedawac

    Kijo

    3 mar 20 o 20:29

  600. Tak, komornik może zając udział dłużnika czyli jednego ze spadkobierców.

    admin

    3 mar 20 o 20:35

  601. Jestem współwłaścicielem 1/2 działki, drugi właściciel drugiej połowy to mój ojciec który popadł w długi. Działka nie jest w żaden sposób podzielona na pół. Czy jest szansa, że jeśli komornik będzie chciał zająć udziały ojca w działce to przyjdą i np. będą chcieli zająć mój domek na działce i wszystko co na niej jest, czy jeżeli będę miał wszystkie faktury i paragony poświadczające o mojej własności to zająć tego nie będą mogli?

    Balt

    20 kwi 20 o 12:28

  602. Nie powinien zając a nawet jak zajmie to, wniesie Pan powództwo przeciwegzekucyjne i wykaże w sądzie że to jest Pana własność. Jeśli zajmą to proszę bezzwłocznie znów tu napisać.

    admin

    20 kwi 20 o 14:04

  603. Dziendobry mam zagadkowe pytanie które już nie daje mi od paru dni spać

    Tata zMarl i zostawil znaczące dlugi
    Na te chwil
    Dwa w bankach około 45000
    I parę chwilowek których nie jestem pewien

    Chodzi tu ovkilka ziemi ktora mama dostała wraz z siostra w 1986 roku na podstawie umowy przekazania rolnego ustawa 14 grudnia 1982
    które doatala4 mama i 4 jej siostra i w tym samym akcie zrzekły się nawzajem swoich udziałów na rzecz darowiZny
    Czyli ciotka tych 4 działek na rzecz mamy o mama 4dzialek na rzecz siostrze
    Mama była po ślubie
    Moje rodzeństwo i mama zRzekły się spadku

    Została jedna działka na której jest dom
    Wiem ze mogę przyjąć spadek z inwentarzem
    I dlugi tatau nie będą większe niż jego spadek
    Teraz jeśli chodzi o spadek i o pytanie dotyczy mój ból głowy i pytania jeśli bym mógł zadać 3

    1.
    tata z Tego co domniemniewam moze mieć 1/4 majątku po mamie tylko czy mu przysługuje udział po umowie w spadku rolnym bo nie widziałem takiego orzeczenia
    2. Bo jeśli by miał to tak jak wspominałem wcześniej mama miała 4 działki i jak sprzedawała 2 w 2004 roku i 2003 tata nie był zaproszony do notariusza ani żadnych podpisów przy sprzedaży nie zostawiał

    3.i jeśli bym przyjął spadek z inwentarZem
    I chciałbym dalej spłacać jego zadłużenia to czy to ma sens
    Bo chodzi mi o to by dług nie rósł i bym miał mniej przy wyroku komornika
    Bo inaczej dług będzie rósł o koszta sądowe i procentu a tak może tylko bym musiał spalić to 60-70 tys
    Czy jeśli przyjmuje spadek z inwentarWm to będę wpłacał pieniądze które się nie będą liczyły
    Dziękuję bardzo

    Robert

    1 maj 20 o 10:09

  604. Chciałbym dodać że w księgach wieczystych widnieje zapis przekazania umowa rolna gospodarstwa rolnego i darowizny
    O jest tylko mama

    Robert

    1 maj 20 o 10:11

  605. A i co najważniejsze nie dopisałem że na działce jest dom jest nie odebrany do użytku chodź już cały dół jest skończony i mieszka tam brat z mama

    Robert

    1 maj 20 o 11:04

  606. Jeżeli dobrze zrozumiałem sytuację i pytanie to według mnie udział po umowie w spadku rolnym też przysługuje.

    Nie rozumiem kolejnych pytań.

    admin

    1 maj 20 o 20:03

  607. To jeśli przysługuje to wjakiej części

    Pytałem że jeśli przysługuje to czemu tata nie musiał być przy sprzedawaniu działek i wyrazić zgodę u notariusza

    Oraz czy jeśli przyjął bym spadek z dobrodziejstwem inwentarza i poprosił komornika o spis ibw tym samym czasie spłacał dwa kretydy miesięcznie tworząc ciągłość to czy wykazie długów byłoby to odjęte bo nie chciałbym by procenty narastały

    I jak panysli w jakiej części naleY się tacie spadek

    Robert

    1 maj 20 o 21:24

  608. Jeżeli będzie Pan spłacał długi ojca to oczywiście że zmniejszą się.

    Od kogo Pana mama z siostra otrzymały to przekazanie rolne, od ich rodzica?

    I pisze Pan tak: “tata (nieżyjący jak rozumiem- przyp. admina) z Tego co domniemniewam moze mieć 1/4 majątku po mamie tylko czy mu przysługuje udział po umowie w spadku rolnym bo nie widziałem takiego orzeczenia” – po czyjej mamie, bo rozumiem ze nie po Pana mamie, chodzi Panu o mamę Pana mamy czyli Pana babcię?

    admin

    2 maj 20 o 06:23

  609. Dziendobry rozumiem że się zmniejszają tylko czy przy rozrachunku końcowym wierzyciele mogą tego nie zaakceptować …ponieważ nie przyjąłem spadku w całości lecz z inwentarzem i wszystkie poNiejsze czynności wraz z wpisem inwentarza i długów robi komornik sądowy

    Oraz. Tak moja babcia przepisała dwóm córkom ziemię na podstawie ustawy 14 grudzień 1982 umowa przekazania gospodarstwa rolnego
    Córki dostały po 4 ziemię
    I w tym samym akcie zRzekły się nawzajem swych udziałów
    Jako darowiZny

    Przez to rozumiem że połowa przekazanych z każdych ziem to udział osobistego majątku -darowizna od siostry
    I polowa jaka część wspólnego majątku

    Czyli rozumiem że tacie przysługuje niby 1/4 majątku

    Tylko mama sprzedała 2003 i 2004 dwie działki i taty u notariusza nie bylo

    A jeśli by należał do tych działek uważam że mama nie mogłaby sprzedać
    Ich bez taty zgody

    Więc nie wiem czy tacie przysługuje jakiekolwiek prawo do majątku po którego mogą się zgłosić wierzyciele

    Chodź w księdze wieczystej jest informacja że przekazanie ziemię nastąpiło umowa przekazania gospodarstwa rolnego i darowizna

    Dziękuję A poprzednie odp

    Robert

    2 maj 20 o 09:09

  610. 1. Przede wszystkim, sugeruję aby dokonał Pan tzw. prywatnego wykazu inwentarza czyli bez komornika, to nie będzie Pan płacił komornikowi za spis inwentarza. Piszę o tym w komentarzu bodaj dwudziestym ósmym pod wpisem: https://pamietnikwindykatora.pl/sprawdzenie-dlugow-zmarlego-spadkodawcy-unikniecie-odpowiedzialnosci-za-dlugi-spadkowe/

    Jeżeli zrozumiałem,to ojciec miał długi ale w sumie niższe od wartości spadku, no to spłacanie ich aby odsetki nie rosły jak najbardziej ma sens, bo straci Pan mniej spadku na zaspokojenie długów niż gdyby długi były większe wskutek tego że narosły odsetki. Wierzyciele nie mogą odmówić przyjęcia spłaty od osoby trzeciej, reguluje tę kwestię art. Art. 356 § 2 Kodeksu cywilnego
    “Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.”

    2. No to zmienia postać rzeczy, bo to przekazanie rolne i te darowizny to majątek osobisty oby pań i ojciec nie został współwłaścicielem.

    admin

    2 maj 20 o 11:46

  611. Nie chciałbym robić samemu ponieważ jakieś uchybienia jak czytałem mogą później być podstawą do przejęcia spadku w formie całkowitej czyli przejmuje cały spadek a spis z tego co się orientowałem to koszt 400-500 zł

    Jeśli chodzi o to czy tata jest wspólnikiem majątku tu chciałbym dopytac
    Bo ustawa z 14 grudnia 1982 mówi że gospodarstwo rolne przepisane na jednego ze współmałżonków wchodzi do majątku wspólnego
    I nie musi być wpisany małżonek a wchodzi w skład automatycznie

    Ale nie wiem jak to jest z udziałami bo tu były udziały

    I czy to jest tak jak pan mówi to jeśli bym mógł prosić może o jakas ustawę czym mógłbym się obronić przed sademlub poprsostu dwóch różnych notariuszy na rok 2004 się pomyliło i dobrze nie sprawdziło

    Bo jeśli tak to przyjął bym spadek z dobrodziejstwem

    A jeśli tata należy w 1/4 to uważam że komornik oszacuje majtek na 600 tys czyli na udział taty przypadnie około 150 i wyszukując dalej długu już odnalaLem w wysokości ponad 90 tys
    A nie stać mnie by to spłacić
    A ciężko jest sprzedać 1/4 udziału działki z domem
    I nie wiem jaki dług będzie w finalnej czesci

    Robert

    2 maj 20 o 12:05

  612. Jeszcze dopisze że ta ziemia była przepisane bo babcia szła na emeryturę i dlatego widnieje ten zapis ustawy 14 grudzień 1982

    Robert

    2 maj 20 o 12:07

  613. “Tak moja babcia przepisała dwóm córkom ziemię na podstawie ustawy 14 grudzień 1982 umowa przekazania gospodarstwa rolnego
    Córki dostały po 4 ziemię
    I w tym samym akcie zRzekły się nawzajem swych udziałów
    Jako darowiZny”

    Co to znaczy że zrzekły się nawzajem swych udziałów – kto je otrzymał w darowiźnie?

    admin

    2 maj 20 o 12:32

  614. Babcia przekazując córka po 4 ziemię
    Każdej z nich
    Z tego co uważam dalej w swietle prawa miały swoje udziały w wszystkich 8
    Więc moja mama przekazała swoje część udziału na rzecz tych 4 nieruchomości swojej siostry
    I siostra przekazała swoje część udziałów tych 4 nieruchomości na rzecz mamy jako darowizna

    Robert

    2 maj 20 o 12:42

  615. Czyli z tego co ja zrozumiałe.
    Umowa przekazania była podstawą umowy przekazania gospodarstwa rolnego na mamę tych 4 działek

    Ale w świetle prawa siostra dalej miała swe udział y

    I z mocy tej ustawy tata automatycznie chyba też dostał swój udział

    I teraz jaki to jest udział
    Czy
    1/4
    Czy
    1/3

    I jeśli posiada to czemu tata nie musiał być przy sprzedaży działek mamy

    Wiem że to pogmatwaną umowa i dlatego mam już kilka nie przespanych nocy

    Robert

    2 maj 20 o 12:55

  616. Rozumiem to tak, że nastąpiło wzajemne darowanie mama siostrze i siostra mamie tych udziałów w gospodarstwie wskutek czego te udziały po wzajemnym darowaniu już nie weszły do majątku wspólnego lecz jako darowizna stanowiły odrębny majątek mamy ale do dokonania darowizny potrzeba zgody współmałżonka czyli pana ojca.

    admin

    2 maj 20 o 13:28

  617. I jak pan myśl jaka część przypada tacie

    I problem w tym że nie ma nic o tym w akcie notarialnym oraz tak jak wspominałem

    Mama sprzedała dwie działki u dwóch roznych notariuszy i tata w tych sprzedażach nie uczestniczył
    Musial czekać na korytarZu

    Czy to był wtedy błąd notariuszy

    Robert

    2 maj 20 o 13:46

  618. Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale chciałbym przypomnieć akt umowy przekazania umowy rolnej i darowizny jest opisany w tym samym akcie notarialnym

    Czyli już sporządzenie samego aktu notarialnego moze byc błędnie sporządzone

    I dwóch notariuszy tego błędu nie odkryli popełniając nastepne

    Robert

    2 maj 20 o 14:51

  619. Nic z tych działek nie przypada tacie jeżeli zrobiono tak jak napisałem czyli wskutek wzajemnych darowizn obie panie otrzymały działki do majątku odrębnego a nie wspólnego. I skoro mama sprzedała notarialnie działki stanowiące jej majątek odrębny to oczywiście zgoda ojca nie była potrzebna i nie był on stroną transakcji.

    admin

    2 maj 20 o 15:04

  620. I tak też bym uważał ale bardzo zastanawia mnie informacja w akcie notarialnym jak i księdze wieczystej
    Akt notarialny
    Umowa przekazania gospodarstwa rolnego z ustawy 14 grudnia 1982 a później opisana darowizna

    Księga wieczysta
    Umowa przekazania gospodarstwa rolnego i darowizna

    Jeszcze raz dziękuję za podjęcie dyskusji i próby pomocy

    Tylko wssytsko jak dla mnie nie jest oczywiste i wszystko zależy z której strony na to spojrzymy
    A jak uważam komornik będzie chciał i próbował zrobić wszystko by znaleźć majątek bo długo nie są male

    Robert

    2 maj 20 o 15:33

  621. Gdyby działki były wspólne to ojciec musiałby podpisac umowę sprzedaży razem z mamą. Notariusze zapewne nie pomylili się.

    admin

    2 maj 20 o 16:38

  622. A nie uważa pan że ta umowa jest zle skonstruowana bo powinna być na dwóch aktach tylko że to były czasy 1986 więc może ktoś kto sporządzał ten aktoglbyc niedoświadczony lub posiadał za mała wiedze tylko co mnie dziwi że błędy powielali następni notariusze

    Ale chciałbym zadać odrębne pytanie

    Jeśli komornik sprawdzi księgi wieczyste bo napewno to zrobi
    I zNajdzie tam zapis
    Umowa przekazania gospodarstwa rolnego i darowizny
    Zajrzy do niej bo tata mieszkał na tej działce pod tym adresem

    A uważam że nie raz miał z taka umowa wspólnego i zareaguje że to jest w jakimś stopniu wspólność małżeńska

    A my przedstawimy że tata przy wcześniejszych sprzedażach nie był brany pod uwagę

    Lub jak to z pana strony wyglada

    Robert

    2 maj 20 o 17:22

  623. Nie wiem ale notariuszem nie zostaje się po kursie tylko po studiach prawniczych i aplikacji i nie sądzę że jeden pomylił się a drugi powielil jego błąd.

    Jeżeli najpierw nastąpiło przekazanie rolne a później darowizna to powinni być to zapiane jako dwie czynności a nie jedna i domyślam się za tak to jest.

    admin

    2 maj 20 o 17:59

  624. Właśnie wszytko vwskazuje na błąd notariusza

    Bo czytałem o ustawie z 12 grudnia 1982 o przekazaniu gospodarstwa rolnego i wskazuje ona jednoznacznie że tata powinien byc współwłaścicielem chodź nie musial być zapisany w akcie notarialnym.

    A przy działkach przy sprzedaży nie był

    Co jest nie zrozumiałe

    Jeśli mógłbym jeszcze zadać pytania to prosiłbym o poradę co pan o tym sądzi

    Jeśli notariusz wcześniej niewidsial taty przy sprzedaY dzialki rok 2003 i 2004

    To czy teraz moE inny notariusz zMienić
    Zdanie i jakie będą tego konsekwencje

    I czy wtedy moja mama może się powoływać na decyzję trzech wcześniejszych notariuszy
    1 który sporządzał akt
    I dwóch którzy podpisali sprzedaż
    Dziękuję za ciągła próbę pomocy

    extazy777@interia.pl

    2 maj 20 o 18:22

  625. I co widzę akt notarialny jest też w nim błąd pomylono numer np numer działki był 1246 apozniej zapisany jako 1248

    Więc myślę że bardzo dziwnie był sporządzony ..
    Nie wiem. Jaki akt jest zostawiony w sądzie bo z takiego korzystali dwaj notariusze przy sprzedaży działki ale numer działki zgadza się w księdze wieczystej a mama już nigdy wypisu nie pobierała

    Robert

    2 maj 20 o 18:30

  626. Nie był przy sprzedaży dzialek bo jak napisałem (jeśli dobrze zrozumiałem) obie panie wzajemnie darowały sobie te ziemie przekazane im wcześniej jako gospodarstwo rolne i wskutek tych darowizn te ziemie staly się ich majątkiem odrębnym. Nie wiem po co te wzajemne darowizny były, może wlasnie tyko po to ale nie wiem dlaczego.

    Żądanie stwierdzenia nieważności czynności prawnej nie ulega przedawnieniu wiec teoretycznie można to zmienić ale ja nie widze przyczyny.

    admin

    2 maj 20 o 18:35

  627. To jak mam rozumieć i się do tego uatosunkowac
    Że umowa była podpisana jako umowa przekazania gospodarstwa rolnego z ustawy z dnia 14 grudnia 1982

    Której wyraźnie wynika że taka darowizna wchodzi w skład wspólności małżeńskiej

    Robert

    2 maj 20 o 19:07

  628. No ale napisał Pan też, że siostry sobie wzajemnie darowały to co otrzymały jako przekazanie gospodarstwa rolnego. Jeżeli na przykład ja otrzymam przekazaniem rolnym ziemię to staje się ta ziemia majątkiem wspólnym moim i żony ale jeśli tę ziemię daruje mojemu bratu, to już jest to jego majątek odrębny i jego żona nie jest współwłaścicielem tej ziemi. Z tym że abym mógl mu tą ziemię darować to potrzeba zgody mojej żony bo u nas jest to współwłasność a u niego po darowiźnie mu – nie jest współwłasnością lecz majątkiem odrębnym.

    Tak samo w Pana rodzinie, aby mama mogla darować taką ziemie siostrze to musiała być zgoda Pana taty a gdy Pana mama otrzymala “w rewanżu” darowizne od siostry to stala się jej jedynym właścicielem – ziemia nie weszła do majątku wspólnego bo to nie ważne że siostra mamy otrzymała ja jako przekazanie rolne. wazne jest to że przekazal dalej jako darowiznę, Pana mamie.

    admin

    2 maj 20 o 19:29

  629. Tak tylko nie ma w tym akcie pozwolenia mojego taty

    Ani męża siostry mojej mamy

    I dalej oni czyli mężowie powinni mieć jakaa wspólna część z żonami nawet chdzoby 1/4

    Iaa nie powinna a nawet nie mogła sprzedać tych dwóch ziem bez jego podpisu ani darować udziałów siostrze a tak się stało

    I tu jest dla mnie zagadką

    Czy umowa była aktu była źle sporzadzona lub nie świadomie przez notariusza co rozumiem mogło się zdarzyć za czasów komuny
    Ale co bardziej mnie zastanawia to powielenie tego przez dwóch nst notariusY w 2003 i 2004

    Dlatego nie mogę tego rozwikłać
    A przejrzałe. Mnóstwo stron w internecie
    I nic mi się nie zgadza

    Robert

    2 maj 20 o 20:14

  630. Przypomnę że akt umowy przekazania gospodarstwa rolnego i darowizny jest w jednym akcie i bez podpisów mężów

    Robert

    2 maj 20 o 20:29

  631. Jeszcze istnieje taka ewentualność, że w ówczesnym stanie prawnym nie trzeba było podpisu współmałżonka przy darowiźnie ale mam jak tego sprawdzić.

    admin

    2 maj 20 o 21:34

  632. To jestalo prawdopodobne chodź jest taka szansa

    Ale dalej tata powinien mieć udział conajmniej 1/4
    I tak jak napisałem wyżej wssytsko sie moglo stać za komuny
    Poprzez nie uwagę lub nie wystrczjaca znajomość prawa przez notariusza

    Ale zostało to powielane przy sprzedaży dziełek w 2003-2004 u dwóch innych notariuszy chodzi o to że sprzedaż dzialek nie musiała być zgodą taty
    Bo nie było podpisu ani zaproszenia na sporządzeniu aktu sprzedazy
    Jeszcze raz dziękuję przy próbie pomocy

    Robert

    2 maj 20 o 21:43

  633. Mam kilka pytań
    Jeśli może pan odpowiedź iec
    I czy pan myśli że akt notarialny był źle sporządzony

    Jest sytuacja
    Ja odrZuce ten akt
    Wraz z córką i nikt wi cwj nie dziedzieczy więc zostajw gmina
    Tata nie ma majatku
    Więc co się stanie
    Komornik robiąc spis inwentarza
    Sprawdza działkę na której jest dom i był zameldowany tata
    W księdze wieczystej
    Tam znajdzie zapis
    Wlasciciel ; moja mama
    Akt nabycia
    Umowa przekazania gospodarstwa rolnego i darowizna

    Czy wtedy nie zapali mu się kontrolka ponieważ nie raz pewnie zetknął się umowa przekazania gospodarstwa rolnego z którego jasno wynika o udziale wspólności majątkowej
    Pytanie
    Co wtedy mogę zrobic

    Robert

    3 maj 20 o 14:19

  634. Nie mam pojęcia czy alt notarialny jest wadliwy dlatego wczoraj nie odpowiedziałem w tej kwestii.

    Komornik umorzy egzekucję jeżeli dłużnik / spadkobierca dłużnika nie ma majątku.

    I co z tego że zapali mu się czerwona lampka, czego się Pan obawia odrzuciwszy spadek?

    admin

    3 maj 20 o 15:24

  635. Czy komornik patrząc w dziale 2 księgi wieczystej zobaczy właściciel moja mama
    A dostała
    Umowa przekazania gospodarstwa rolnego i darowizna
    Czy może podjąć kroki że tata jest właścicielem ??

    Rozumiem że później to już są spray odrębne ponieważ mama będzie wnioskować że nic o takich rzeczach nie wiedziała mając na uwadze to że sprzedając dwie działki nikt o tym nie informował
    I taty nie było
    Obawa jest taka jeśli nic z tego nie wywnioskuje (mając na uwadze że to ustawa 14 grudnia 1982) to mogę spać spokojniej bo nie mam w głowie że wciąż muszę składać pieniądze by nikt obcy nie wykupil taty udziałów czyli 1/4
    Oraz jeszcze jedno pytanie jeśli oczywiście mogę zapytać

    Jeśli już dojedzie do spisu inwentarza przez komornika mogę mu w jakiś sposób nakazać by zmniejszył oszacowanie nieruchomości przez to że przed śmiercią taty w czasach gdy jeszcze nie były pobrane pożyczki oraz nie posiadał emerytue zrobiłem tarasy i ścieżki z płyty tarasowe j. Oraz mam paragony na wszystkie płytki i drzwi które są w domu oraz okna
    I teraz już po śmierci taty chce wymienić następne okna oraz dach?

    Roberr

    3 maj 20 o 15:34

  636. 1. Skoro z siostrą darowały sobie wzajemnie te udziały to jak pisałem, stały się majątkiem odrębnym a nie wspólnym mamy i ojca więc nie są zagrożone zlicytowaniem.

    2. Pomniejszenie o tyle wartości nieruchomości chyba nie wchodzi w grę, mógłby Pan ewentualnie żądać pomniejszenia Pana – spadkobiercy zobowiązania wobec wierzycieli ojca, to jak chodzi o te roboty wykonane za życia ojca ale musiałby Pan udowodnić że umówiliście się z ojcem na zapłatę panu i nie otrzymal Pan zapłaty. Co do prac które ma Pan zamiar wykonać, to bym nie ryzykował, bo choćby cieżko będzie udowodnić, o ile mniejsza wartośc mial dom ze starym dachem i oknami, tak mi się wydaje.

    admin

    3 maj 20 o 19:39

  637. Witam. Jestem w separacji, mieszkamy razem, mąż ma zadłużenie alimentacyjne ( na nasze dzieci) które spłaca regularnie (potrącenie z pensji) chce wykupić mieszkanie i okazało się że mąż również ma prawa do lokalu. Czy po wykupie komornik może zająć część męża na poczet zadłużenia? Czy jedynym rozwiązaniem jest rozwód by uniknąć zajęcia mieszkania? Proszę o pomoc.

    Anna

    13 maj 20 o 07:38

  638. Jeżeli wierzycielem męża są tylko Pani dzieci, to komornik nie zajmie jego części dopóki Pani jako pełnomocnik dzieci (rozumiem że są niepełnoletnie) nie złoży stosownego wniosku o egzekucję z udziału męża w mieszkaniu.

    admin

    13 maj 20 o 10:17

  639. A jeśli wierzycielem jest państwo? Alimenty pozbierałam z funduszu alimentacyjnego.

    Anna

    13 maj 20 o 10:35

  640. Dopóki nie rozwiedziecie się albo nie dokonacie rozdzielności majątkowej, to mieszkanie będzie we wspólności małżeńskiej ustawowej wobec czego egzekucja z udziałów męża nie wchodzi w grę. Po dokonaniu podziału majątku, jeżeli mąż będzie miał wtedy udział to tak – taki już niemałżeński udział komornik może zająć i prowadzić egzekucję. Jednak nie musi to być podział mieszkania, możecie tak ustalić, że mieszkanie będzie Pani a Pani spłaci mu wartość jego udziału.

    admin

    13 maj 20 o 10:54

  641. A co w przypadku śmierci męża? Jak będzie wyglądać sprawa mieszkania? Skoro mamy separację (rozdzielność) to nie muszę odrzucać\przyjmować spadku? Mieszkanie automatycznie przejdzie na mnie?

    Anna

    9 lip 20 o 13:31

  642. Skutkiem separacji jest brak dziedziczenia po współmałzonku.

    admin

    9 lip 20 o 15:07

  643. No dobrze. To jak wykupie mieszkanie do którego on też ma prawo to co dalej? co z jego częścią mieszkania?

    Anna

    9 lip 20 o 16:31

  644. Ja nie wiem czy można wykupić mieszkanie do którego ktoś też ma prawo. O to lepiej zapytać u administratora nieruchomości.

    admin

    9 lip 20 o 16:46

  645. Administrator stwierdził że mój mąż mimo iż jesteśmy w separacji i mamy sądownie ogłoszoną rozdzielność majątkową ma prawo do mieszkania i umowa kupna będzie sporządzona na nas obojga. Dlatego pytam czy w związku z wykupem mieszkania na takich warunkach po jego śmierci( kiedyś) jego część mieszkania do kogo będzie należeć? Do mnie czy do komornika?

    Anna

    9 lip 20 o 17:01

  646. Należeć będzie spadkobierców którzy jeśli przyjmą ten spadek (z dobrodziejstwem inwentarza) to komornik będzie mógł od nich egzekwować dług zmarłego do wysokości wartości przyjętego spadku. Pani spadkobiercą nie będzie.

    admin

    9 lip 20 o 17:28

  647. A jak nikt nie przyjmie spadku to co wtedy?

    Anna

    9 lip 20 o 17:58

  648. Wtedy gmina zostaje spadkobiercą z dobrodziejstwem inwentarza i można przeciwko gminie prowadzić egzekucję.

    admin

    9 lip 20 o 18:44

  649. Witam
    Mam 2 braci z których jeden jest zadłuzony a drugi notarialnie otrzymał jako testament od rodziców mieszkanie które ma przejsc na jego własność po śmierci ich obojga. Tata zmarł 3 lata temu.
    Czy komornik moze zając prawa do tego mieszkania jako zachówek zadłuzonego brata ?

    Brat

    23 lut 21 o 02:15

  650. Tak, komornik może zająć zachowek w tym przypadku.

    admin

    23 lut 21 o 05:28

  651. A czy jest to prawda, że jeżeli współwłaściciel samochodu wyrazi zgodę na sprzedaż całego samochodu, to komornik może cały zlicytować?

    Aurelia

    11 maj 21 o 20:15

  652. Tak, zgodnie z art. 846 § 2 kpc innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana. Tylko zaznaczam, że nie chodzi tu o współwłasność małżeńską.

    admin

    11 maj 21 o 20:35

  653. A ja miałbym pytanie dotyczące współwłasności mieszkania ale nie małżeńskiej tylko nawet załóżmy niespokrewnionych ze sobą osób. Dłużnikiem jest jeden współwłaściciel i tylko jego udział podlega egzekucji komorniczej. Czy taki udział komornik może sprzedać bez zgody drugiego współwłaściciela który nie jest dłużnikiem?

    Mirek

    15 cze 21 o 05:29

  654. Oczywiście, komornik może sprzedać udział w takiej nieruchomości bez pytania o zgodę drugiego współwłaściciela.

    admin

    15 cze 21 o 09:19

  655. dzień dobry, mam pytanie jestem współwłaścicielem gruntu na którym jest dom bliźniak, mam prawo do udziału w korzystaniu z gruntu w wielości 0,4 oraz mam prawo własności do połowy bliźniaka. Jeżeli drugi współwłaściciel ma długi (komornika) czy może on zająć moją część gruntu? czy muszę spłacić tego komornika?

    aleksandra

    16 lip 21 o 12:59

  656. Dzień dobry, komornik nie może zająć należącej do Pani części gruntu i domku skoro Pani nie jest dłużnikiem.

    admin

    16 lip 21 o 13:56

  657. dziękuję za odpowiedż

    aleksandra

    16 lip 21 o 21:32

  658. Czy komornik może wziąć do oszacowania cały dom łącznie z częścią współwłaściciela który dłużnikiem nie jest gdy dom jest podzielony?

    Jarek

    9 sie 21 o 20:13

  659. Nie może a po co miałby? Ma wyodrębniony udział dłużnika więc tylko ten udział oszacowuje.

    admin

    10 sie 21 o 06:35

  660. Całośc idzie pod oszacowanie jeżeli udziały są niewyodrębnione. Tak najczęściej jest z mieszkaniem w bloku. Oczywiście na 90% takiego udziału nikt nie kupi na licytacji.

    Michał

    16 sie 21 o 13:00

  661. Aż tak? Mój znajomy kupił 1/2 w mieszkaniu i sądownie zniósł współwłasność, spłacił współwłaściciela.

    Dawid

    19 sie 21 o 20:48

  662. Jeżeli cena wywoławcza jest odpowiednio niska to warto się zaangażować ale to zdarza się bardzo rzadko.

    Anonim

    25 sie 21 o 14:09

  663. Witam serdecznie, mam współwłasność z 3 osobami, 2 z nich chcą się zrzec na moją korzyść za symboliczną kwotę, a ta 1 ma ogromne długi w ZUS za nie płacenie składek i jej cześć jest zajęta, co teraz? Chciałam wznieść współwłasność ponieważ zajmuje jeden z budynków z działka i chce w nim mieszkać a nie mieć problemów…

    Klaudia

    30 sie 21 o 13:14

  664. Witam Panią, współwłasność można znieść pomimo zajęcia natomiast co do darowizny zajętej części, to egzekucja będzie dalej prowadzona z tej darowizny pomimo zmiany właściciela.

    admin

    30 sie 21 o 13:24

  665. Darować współwłasność chcą osoby nie zadłużone, natomiast osoba zadłużona nie chce nic z tym robić bo boi się że zlicytują jego dom i pójdzie na bruk. Boje się że będą chcieli akurat moją nieruchomość a nie jego że wyda im się bardziej atrakcyjna.

    Klaudia

    30 sie 21 o 15:11

  666. Aha, nie zauważyłem. Już tłumaczę jak przedstawia się sytuacja prawnie. Otóż jeżeli nie zostanie zniesiona współwłasność, to komornik dokona opisu i oszacowania całej nieruchomości ale licytowany będzie tylko ten niewyodrębniony udział dłużnika. Co to oznacza? Ano to, że nabywca na licytacji kupi niewyodrębniony udział.

    Jeżeli aktualny właściciel czyli dłużnik nie chce znieść współwłasności, to można tego dokonać sądownie. O sądowym zniesieniu współwłasności może Pani poczytać tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-podzial-przyznanie-calej-wspolwlascicielowi-sprzedaz/ Jeżeli coś nie jest jasne, proszę dalej pytać.

    admin

    30 sie 21 o 15:27

  667. Bardzo niewielki odsetek licytacji (rzędu kilku procent) współwłasności znaczy w ogóle udziału w mieszkaniu jest skutecznych. W przypadku domów wolnostojących znaczy tzw. jednorodzinnych jest niewiele wyższy.

    Rex

    16 wrz 21 o 06:00

  668. Czy to prawda że po nieskutecznych licytacjach współwłaściciel może przejąć na własność udział dłużnika?

    Ludwik

    2 paź 21 o 07:19

  669. Tak, może przejąć na podstawie art. 984 § 1 (KPC) Kodeksu postępowania cywilnego. W cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania.

    admin

    2 paź 21 o 08:07

  670. Rozumiem że takie przejęcie udziału dłużnika przez współwłaściciela może również dotyczyć nieruchomości we współwłasności małżeńskiej?

    Wanda

    25 paź 21 o 22:13

  671. Nie, ponieważ nie jest możliwe prowadzenie egzekucji do udziału dłużnika w nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską.

    admin

    30 paź 21 o 04:22

  672. Witam, interesuje mnie czy to prawda, że po bezskutecznej egzekucji sąd może podzielić współwłasność tak żeby komornik prowadził egzekucję z tego majątku?

    terespol

    7 gru 21 o 08:14

  673. Witam, tak, to znaczy na wniosek wierzyciela sąd w takiej sytuacji dokona przymusowego podziału majątku wspólnego i z majątku który w wyniku podziału przypadnie dłużnikowi, komornik będzie mógł na wniosek wierzyciela prowadzić egzekucję.

    admin

    7 gru 21 o 08:29

  674. A czy komornik może zająć ten majątek od razu po podziale po to by dłużnik nie zdążył się go pozbyć, sprzedać?

    Maria

    22 gru 21 o 15:23

  675. Tak, na podstawie art. 912 KPC komornik może zająć prawo dłużnika do żądania działu majątku.

    admin

    22 gru 21 o 15:35

  676. Dziękuję za odpowiedź. To znaczy, że komornik może zablokować nieruchomość która jest do podziału majątku?

    Maria

    22 gru 21 o 16:36

  677. Gdy dłużnik otrzyma z działu nieruchomość lub ułamkową jej część, sąd przeprowadziwszy dział zawiadomi o zajęciu sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej w celu ujawnienia zajęcia przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie zawiadomienia do zbioru dokumentów.

    admin

    22 gru 21 o 18:45

  678. Byleby tylko zdążył, polskie sądy nagminnie niedotrzymują terminów instrukcyjnych za co nie ponoszą żadnych konsekwencji

    plotek

    31 gru 21 o 18:48

  679. Termin instrukcyjny dla sądu tak naprawdę nic nie znaczy, nie jest zapisany w ustawie i nie wiadomo ile wynosi to znaczy wiadomo: nie sprecyzowano ile.

    Anonim

    10 sty 22 o 09:29

  680. Pomimo braku definicji terminu instrukcyjnego, można skarżyć przewlekłość postępowania i otrzymać odszkodowanie.

    Bardos

    10 sty 22 o 10:23

  681. Czy trudno jest otrzymać rozszerzenie klauzuli wykonalności na współmałżonkę? Dług pochodzi z pożyczki “koleżeńskiej” tak zwanej.

    Michał

    14 sty 22 o 06:56

  682. Rozszerzenie klauzuli wykonalności jest w tym wypadku możliwe tylko wówczas, gdy współmałżonka wyraziła zgodę na zaciągnięcie przez męża pożyczki. Po takim rozszerzeniu klauzuli wykonalności można prowadzić egzekucję także z majątku wspólnego współmałżonków.

    admin

    14 sty 22 o 10:17

  683. A co z majątkiem osobistym współmałżonka w takiej sytuacji, nie można prowadzic egzekucji?

    Michał

    14 sty 22 o 10:25

  684. Nie. Jeżeli małżonek nie jest pożyczkobiorcą solidarnym ani poręczycielem pożyczki, to z jego majątku odrębnego w żadnym wypadku nie można egzekucji prowadzić.

    admin

    14 sty 22 o 13:49

  685. Witam
    Mieszkam z tatą w mieszkaniu które jest taty ale mam 25% po zmarłej mamie. Tata ma długi bank rozwiązał z nim umowę kredytu, jest zajęcie komornicze na mieszkaniu gdyż bank domaga się całości spłaty zadłużenia. Czy komornik może zlicytować mieszkanie w którym mam swój udział. Dodam że od około 10 lat to ja płacę wszystkie rachunki i opłaty za mieszkanie

    Monika

    22 sty 22 o 14:46

  686. Witam, komornik może zlicytować udział taty w mieszkaniu czyli 75%. Oszacowaniu podlega wówczas całe mieszkanie ale na licytację wystawiany jest udział należący do dłużnika. W praktyce udział w mieszkaniu (a nie całe mieszkanie) rzadko kiedy znajduje nabywcę, tym bardziej, że mieszkanie jest zamieszkałe.

    admin

    22 sty 22 o 14:54

  687. Czyli tak na prawdę jest nikła szansa na to by komornik mógł coś zrobić ?

    Monika

    22 sty 22 o 15:44

  688. Nie można wykluczyć, że mieszkanie zostanie zlicytowane ale jest spora szansa że nikt nie kupi. Nie wiadomo w ogóle, czy dojdzie do licytacji bo od zajęcia do licytacji droga daleka – wierzyciel musi wyłożyć kilka tysięcy na opis i oszacowanie mieszkania przez biegłego. Samo zajęcie mieszkania to takie raczej postraszenie dłużnika. Prócz tego, dłużnik może przedłużać egzekucję z nieruchomości poprzez wniesienie skargi na opis i oszacowanie o ile do tego dojdzie. Reasumując, egzekucja z mieszkania może trwać na przykład rok albo i dłużej.

    admin

    22 sty 22 o 15:51

  689. A czy dług się przedawnia jeśli tak to po jakim czasie i jak to udowodnić ?

    Monika

    22 sty 22 o 16:13

  690. Dopóki toczy się postępowanie egzekucyjne to przedawnienie nie biegnie. Dług z tytułu kredytu przedawnia się po trzech latach, przedawnienie zacznie płynąć po ewentualnym umorzeniu bezskutecznej egzekucji.

    admin

    22 sty 22 o 16:20

  691. Egzekucja raz już była umorzona, komornik nie przystąpił do licytacji mieszkania i chodzi o ten sam kredyt

    Monika

    22 sty 22 o 17:51

  692. Widać bank chce ponownej egzekucji, przy odrobinie szczęścia scenariusz powtórzy się.

    admin

    22 sty 22 o 18:01

  693. A jeśli doszłoby do licytacji mieszkania to co dzieje się z moją częścią ? Czy muszę opuścić mieszkanie ?

    Monika

    22 sty 22 o 18:06

  694. Nie, nie musi się Pani wyprowadzić, dopiero ewentualnie po zniesieniu współwłasności jeżeli nabywca o to wystąpi. Zniesienie współwłasności może zostać dokonane na trzy sposoby: https://pamietnikwindykatora.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-podzial-przyznanie-calej-wspolwlascicielowi-sprzedaz/

    admin

    22 sty 22 o 18:10

  695. Rozumiem że nabywca musiałby mnie spłacić z mojej części mieszkania tak by mieszkanie w 100% było jego

    Monika

    22 sty 22 o 18:28

  696. Albo Pani jego 😉 żeby Pani mogła zostać właścicielką 100%; o tym decyduje sąd, kto kogo a gdy uzna, że żadnej ze stron na to nie stać, to nakaże sprzedać mieszkanie komornikowi i podzielić środki ze sprzedaży pomiędzy Was. Generalnie to najpierw sąd sprawdza, czy nie da się podzielić nieruchomości ale w przypadku mieszkania funkcjonalny podział zwykle chyba nie jest możliwy.

    admin

    22 sty 22 o 18:33

  697. Dzień dobry dostałam dzisiaj pismo od komornika . Kupiłam w tamtym roku samochód i na umowie kupna sprzedaży jestem wpisana ja i mój brat jest on współwłaścicielem . On nic się nie dokładał do auta rejestracji samochodu też ja dokonałam . Zrobiłam go współwłaścicielem tylko dlatego że on ma duże zniżki i ubezpieczając samochód mniejsze mam opłaty. A komornik jest jego. Czy może zająć mi auto.

    Marzena Kruk

    25 sty 22 o 14:38

  698. Dzień dobry, to że brat się nie dokładał i rejestracji dokonała Pani nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia. Komornik może zająć udział należący do brata i tenże udział wystawić na licytację. Nabywca licytacyjny nabędzie zatem udział brata. Wątpię jednak w to, że ktoś zechce kupić udział w samochodzie choć teoretycznie takie ryzyko istnieje.

    admin

    25 sty 22 o 14:53

  699. Mamy dług wobec wspolnoty na obecna sytuacje oplacamy z mezem komornika co miesiac i czynsz na biezaca a administrator chcę spisać inwentarz który jest nasza wspolna wlasnoscia pod kredytem sa wzięte pralka zmywarka kuchenka telewizor a splacamy reguralnie kredyt za mieszkanie juz 12 rok jest splacany co moge zrobic w tej sytuacji prosze o odpowiedz bo nie wiem i nie znam sie na przepisach.

    Anita

    16 lut 22 o 10:56

  700. Administrator (ani firma windykacyjna) ani wierzyciel nie ma prawa spisywać, sprawdzać mienia dłużnika, to może tylko komornik w postępowaniu egzekucyjnym.

    admin

    16 lut 22 o 11:09

  701. Mamy postępowanie od komornika ale my splacamy co miesiąc komornika co w takiej sytuacjo mam robic jak napisac pismo dziękuję

    Anita

    16 lut 22 o 11:13

  702. No dobrze, ale tylko komornik ma prawo w prowadzonej przez siebie sprawie spisać majątek dłużnika i prowadzić egzekucję z tegoż majątku a nie wierzyciel. Rozumiem że komornik prowadzi sprawę inną niż należność wobec wspólnoty?

    admin

    16 lut 22 o 11:20

  703. Jeżeli administrator chce spisać majątek w tej samej sprawie w której komornik prowadzi egzekucję, to też nie może tego zrobić, tylko komornik. Administrator natomiast jako przedstawiciel wierzyciela może wnioskować o egzekucję z tych ruchomości. Tylko że egzekucje z takich (używanych) ruchomości najczęściej sa bezskuteczne – nikt nie przychodzi na licytację.

    admin

    16 lut 22 o 12:44

  704. Dostalismy pismo z sygnatura akt kmn1/22 ale to jest ta sama sprawa dotyczaca dlugu wobec wspolnoty ktora splacamy co miesiąc komornikowi

    Anita

    16 lut 22 o 13:10

  705. No to administrator może żądać od komornika prowadzenia egzekucji z ruchomości ale nie może sam przyjśc bez komornika i pospisywać sprzęty.

    Na pewno wie że spłacacie komornikowi bo komornik przekazuje wspólnocie pieniądze od Was a na wszelki wypadek możecie administratora o tym poinformować.

    admin

    16 lut 22 o 14:14

  706. Witam. Chciałbym z grubsza wiedzieć, jakie są szanse na to, że udział w mieszkaniu zostanie zlicytowany, znaczy że ktoś kupi. Udział wynosi 1/2, mieszkanie trzy pokojowe, udział nie jest wyodrębniony, mieszkanie niepodzielone.

    Włodek

    21 lut 22 o 15:19

  707. Malo prawdopodobne według mnie ale oczywiście nie można wykluczyć, że trafi się kupiec.

    admin

    21 lut 22 o 15:24

  708. Sprzedaż współwłasności to znaczy udziału jest mało prawdopodobna w szczególności kiedy jest to mieszkanie. Nawet na 1/2 udział w dużym domu nie ma chętnych a co dopiero w mieszkaniu dwu, trzy pokojowym.

    Szlachta

    4 mar 22 o 07:27

  709. No przecież. Raz że mieszkania nie idzie przedzielić, wspólne drzwi a dwa, obca osoba wstępuje i mają razem mieszkać jak w akademiku?

    Anonim

    5 mar 22 o 17:00

  710. A ja mam pytanie po jakim czasie komornik musi zwolnić wspólną małżeńską nieruchomość jeżeli wierzyciel nie przedłoży klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika?

    Gardner

    19 mar 22 o 07:41

  711. Po 6 miesiącach jeżeli współmałżonek który nie jest dłużnikiem nie sprzeciwi się zajęciu. Jeżeli współmałżonek sprzeciwi się zajęciu, to wierzyciel w terminie tygodniowym powinien wystąpić do sądu o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

    admin

    19 mar 22 o 12:16

  712. Jeżeli mieszkanie jest współwłasnością, to komornik nie zlicytuje ale wierzyciel może żądać podziału majątku wspólnego ale dopiero wtedy gdy komornik stwierdzi bezskuteczność egzekucji przeciwko dłużnikowi.

    Axan

    17 gru 22 o 16:18

  713. Mąż miał kredyt, który podpisałam. Po wyroku jest komornik na moim koncie. Wiem, że bank pytał o nasze nieruchomości, a więc może się wpisać w księgę wieczysta domu lub zlicytować go. Mieszkam na osiedlu, gdzie wspólną częścią jest trawnik. Czy komornik może się wpisać do księgi także tej działki?

    Asia

    21 gru 22 o 07:44

  714. Jeżeli trawnik jest Pani i męża to tak, jako nieruchomość – działka może zostać zajęta.

    admin

    21 gru 22 o 09:13

  715. Dziękuję za odpowiedź.

    Anonim

    21 gru 22 o 11:19

  716. Witam. Mam pytanie. Komornik wyznaczył licytację mieszkania którego jestem współwłaścicielem, drugim jest brat . Długi to zaległość czynszowa w Spółdzielni i to jest dług wspólny oraz niespłacony w połowie kredyt który jest brata . Moje pytanie czy jeżeli spłacę całkowicie zadłużenie w Spółdzielni i przestanę być dłużnikiem , bo rozmawiałem z Spółdzielnią i powiedzieli że po wpłacie zaraz złoża wniosek o wycofanie egzekucji z nieruchomości, czyli zostanie tylko dług figurujący na brata nie spłacony kredyt ja będę czysty . Pytanie czy komornik nadal ma prawo przeprowadzić licytację w już ustalonym terminie czy musiałby ustalić nowy termin i ewentualnie zlicytować tylko część czyli połowę mieszkania należącą do brata . Czy spłata długu figurujące go na mnie powstrzyma licytację , bo jak spłacę to przestanę być dłużnikiem gdzie kolejek.

    Szuruburum

    30 gru 22 o 12:35

  717. Witam, po spłacie zadłużenia wobec spółdzielni egzekucja może toczyć się tylko z udziału mieszkania należącego brata jako dłużnika z tytułu kredytu. Jeżeli bank już przyłączył się do egzekucji z nieruchomości to i tak według mnie konieczne będzie wyznaczenie nowego terminu ponieważ ten już wyznaczony dotyczy licytacji całego mieszkania a gdy pozostanie tylko dług brata z tytułu kredytu, to komornik będzie musiał wyznaczyć termin licytacji udziału i to ogłosić. Na marginesie – udziału w mieszkaniu najczęściej nie udaje się zlicytować – brak chętnych. A jeżeli bank nie przyłączył się do egzekucji z nieruchomości to nie złoży stosownego wniosku, to licytacji mieszkania komornik nie wyznaczy.

    admin

    30 gru 22 o 14:02

  718. Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Szuruburum

    31 gru 22 o 11:29

  719. Witam, odziedziczyłam kilka lat temu razem z siostrą i bratem gospodarstwo rolne każdy po 1/3 bez działu spadku. Brat ma długi alimentacyjne i komornik zrobił wpis w kw o wszczęciu egzekucji. Czy jeśli spłace jego dług w całości a on w zamian przeniesie swoją część na mnie to będzie to bezpieczne dla mnie ?? Czy wtedy komornik musi złożyć wniosek o usunięcie wpisu o wszczęciu egzekucji jeśli cały dług brata zostanie spłacony ??

    Ona

    23 cze 23 o 17:33

  720. Witam, komornik może sprzedać tylko udział brata czyli 1/3 i nie ma tu znaczenia to, że nie znieśliście współwłasności. Odpowiadając zaś wprost na pani pytanie to tak, po spłacie długu komornik musi usunąć wpis o wszczęciu egzekucji z jego udziału. Pyta Pani, czy to bezpieczne dla Pani, to znaczy czy brat się wywiąże? Kwestia sporządzenia u mowy regulującej to.

    admin

    23 cze 23 o 18:32

  721. dziękuję bardzo za odpowiedź, po konsultacji planuję sporządzić taką umowę u notariusza gdzie będzie zapis że brat przenosi na mnie swoją współwłasność w zamian za spłatę jego zadłużenia u komornika (zaświadczenie od komornika o jego całkowitym zadłużeniu ) która w całości pokryje jego alimentacyjne długi (ponad 100 tys.) !! Brat tych pieniędzy nawet nie dotknie. Chciałam się właśnie upewnić czy komornik ma wtedy obowiązek usunąć wpis o wszczęciu egzekucji żeby oczyścić kw i będzie można sprzedać nieruchomość w przyszłości bez problemu już bez udziału brata !! Czytałam też o instytucji skargi pauliańskiej którą może wytoczyć wierzyciel ale z tego co rozumiem to nie będzie ona miała racji bytu z tego tytułu że sprzedaż jego udziału ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela ?! Chyba że się mylę ?? pozdrawiam

    Ona

    23 cze 23 o 22:53

  722. Tak, skoro dług zostanie spłacony, to brak podstaw do dalszego prowadzenia egzekucji – komornik musi umorzyć postępowanie egzekucyjne – zwrócić się do sądu o wykreślenie wzmianki o egzekucji w księdze wieczystej. Też tak uważam, że skarga paliańskia w takiej sytuacji nie zostałaby uwzględniona przez sąd, chyba że wartość udziału brata przerasta wartość długu.

    admin

    23 cze 23 o 23:39

  723. Witam

    Sytuacja wygląda następująco. Kilka lat temu zmarł mój ojciec. Razem z mamą byli właścicielami nieruchomości gruntowej zabudowanej domkiem letniskowym. W momencie śmierci taty moi rodzice byli po rozwodzie. W postępowaniu spadkowym ja i mój brat otrzymaliśmy po 1/4 nieruchomości.
    Już wtedy mój brat był zadłużony.
    Na ten moment w KW jest wpisana hipoteka przymusowa na rzecz ZUS w kwocie 32.000 zł, która już w tym momencie przekracza wartość części nieruchomości należącej do brata.
    Mój brat w ZUSie ma dług w wysokości 62.000 zł. Jednak wiem, że ma długi u wielu wierzycieli.
    Komornik zajął mi część pensji, ale do tej pory (a minęło już ponad 5 lat) nie wszedł na na nieruchomość, której jestem współwłaścicielem.
    Jestem w stanie kupić od mojego brata jego udział w nieruchomości za kwotę całkowitego zadłużenia w ZUS (dam zrobiłbym przelew bezpośrednio), ale obawiam się o skargę paulińską innych wierzycieli.
    Tamte długi są podejrzewam dużo większe i nie stać mnie będzie na ich spłatę.

    Nie chcę również czekać pięć lat w niepewności po akcie notarialnym, czy któryś z wierzycieli przypomni sobie o nieruchomości.

    Czy jest jakaś procedura, w której mogę odzyskać udział mojego brata ?

    Pozdrawiam
    Piotr

    Piotr

    10 lip 23 o 21:16

  724. Witam, w mojej ocenie nie ma podstaw do takich obaw. Po pierwsze, ZUS mas pierwszeństwo w egzekucji i nawet gdyby inni wierzyciele wystąpili ze skargą pauliańską do udziału w nieruchomości, to nic by z egzekucji nie otrzymali (i to wystarczy dla aby nie ponosił Pan odpowiedzialności). Po drugie, to nie będzie darowizna na Pana rzecz lecz kupno. I po trzecie, ma Pan prawo nie wiedzieć o innych długach brata.

    admin

    11 lip 23 o 07:58

  725. Ok. Dziękuję.
    Ale może zrobić coś takiego: nic nie robić obecnie i poczekać na rozwój wypadków. W najgorszym razie ZUS będzie próbować sprzedać udział na aukcji. Pewnie mu się to nie idą, bo nieruchomość jest na wsi, bez drogi, klasa ziemi chyba piąta, czyli najwyżej na pastwisko.

    Tylko pytanie co wtedy i co dalej.

    I jeszcze jedno. Co się stanie jak brat umrze ?

    Piotr

    11 lip 23 o 08:27

  726. Możliwe że ZUS nawet nie będzie próbował jej zlicytować. Zawsze jednak może próbować (ponownie).

    Gdy brat umrze, ZUS może skierować egzekucję przeciwko spadkobiercom jeżeli nie odrzucą spadku.

    admin

    11 lip 23 o 09:59

  727. A jeśli odrzucą?

    Piotr

    11 lip 23 o 10:33

  728. Wówczas spadek – udział w nieruchomości przejmie gmina i ZUS może prowadzić egzekucję przeciwko gminie.

    admin

    11 lip 23 o 10:38

  729. To jeszcze pytanie czy na takiej działce obciążonej w 1/4 hipoteką będę mógł coś legalnie wybudować ?
    Czy muszę pytać ZUS o zgodę ?

    Piotr

    11 lip 23 o 11:15

  730. Może Pan wybudować bez zgody, co innego gdyby chciał Pan coś wyburzyć gdyby to spowodowało spadek wartości nieruchomości.

    admin

    11 lip 23 o 11:29

  731. Dzięki za info

    Piotr

    11 lip 23 o 15:04

  732. Witam sytuacja taka , brat ojca ma udział 3/18 w całości nieruchomosci (dom i działka), “zalega”zamieszkauje jest zameldowany w/w nieruchomości jest alkoholikiem stwarza problemy w wspólnym mieszkaniu nie doklada sie do żadnych kosztów dwa pytania 1. czy komornik po zajęciu jego udziału będzie mógł to zlicytowa ? 2 jak było by najskuteczniej doprowadzić do opuszczenia przez niego lokalu?

    Tom

    20 wrz 23 o 16:51

  733. Witam, tak, komornik może zlicytować udział brata ojca. Oszacowaniu podlega cała nieruchomość ale sprzedaży tylko udział dłużnika.

    Aby pozbyć się problemu z bratem, ojciec może wnieść do sądu o zniesienie współwłasności: https://pamietnikwindykatora.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-podzial-przyznanie-calej-wspolwlascicielowi-sprzedaz/

    admin

    20 wrz 23 o 19:08

  734. Jestem współwłaścicielką działki w 1/2wlasnosci po rozdzielności, rozwodzie. W 2002r były mąż pilnie na mnie wymusił podpis na wekslu in blanko, mówiąc, że musi że wspólnikiem pożyczyć pieniądze na potrzeby wypłat. Zgodziłam się w końcu. Wzięłam zobowiązanie na piśmie, że oddadzą zfirmowych pieniędzy. Sytuacja się pogarszała pieniądze oddałam, litując się, i nie chcąc mieć długów,po sprzedaży mieszkania. Wierzyciel pokwitował odbiór pożyczki. Spokój mój prysl, gdy za dwa lata w sądzie dowiedziałam się, że weksel opiewał na 100 tys i był tylko na męża. Odwołałam się, wskazując, że mam potwierdzenie zwrotu pożyczki. Powództwo wobec mnie oddalono. Zylam w spokoju . W 2012r przyszło zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania z 1/2wspołwlasnosci. Nie wiem czy jak to się stało ale wówczas rozpoczęłam wraz z p. pełnomocnik sprawę o podział majątku. Pokazałam jej to i czułam się zaopiekowana a nawet , że to nieistotne ,bo mnie ten dług nie dotyczy.
    Dziwnie , nagła padła propozycja zawieszenia sprawy aby sprzedać działkę. Nie udało się. Przedostatniego dnia terminu wniosłam o wznowienie podziału majątku sama, bo pełnomocnik zapomniała choć co kwartał była chyba powiadamiana, o braku podstawy zawieszenia sprawy.
    Wówczas załamałam się, miałam dość, boinna Mecenas nie chciała poprowadzić sprawy, więc rzuciłam wszystko. Musiałam pracować itp. Jestem osobą samotna na emeryturze mam 70 lat.
    W 2021 r otrzymałam zawiadomienie o terminie wejścia komornika i rzeczoznawcy. Udałam się do 3 prawników. Żaden nie powiedział, że powinnam złożyć sprzeciw. Teraz mówią mi ,sdwokatka, że nie ma podstaw do odwołania bo nie załatwiłam sprzeciwu w ciągu tygodnia złożyłam 16 XII 2021 czyli po 22 dniach. Opisując użyłam słowa:sprzeciwiam się zajęcia że wspólnej własności.
    Komornicy nadal, że tylko z jego części. Pytam zjakiej, przecież nie jest podzielona. Nastąpiły oględziny, powtórne,bo dodałam dodatkowy dowod współwłasności, ponowne oględziny i oczekiwanie na wycenę.Po15 miesiącach otrzymałam info o spotkaniu w sprawie wyceny. Udałam się do adwokata. Pani twierdząc, że nie zachowałam terminów, nie złoży za mnie bo to jej nie wypada. Złożyłam sama odwołanie opisując wszystkie znane mi fakty . W 2022 r złożyłam wniosek o podział majątku. 22 marca I sprawa, a teraz druga. W październiku. 4 ego.
    Sad zwracał się do ZUS i komornika o zobowiązania męża. I tak, na tydzień przed sprawą majątkową “zaprosil”mnie komornika na posłuchanie o wycenie nieruchomości. Złożyłam sama do SOkregowego o zaniechanie i sprawę o na sprawie i wyjaśnienie tego procederu
    Dodam, że wierzyciel to kuzyn wspólnika

    katarzyna

    22 wrz 23 o 13:24

  735. Za dług męża komornik może prowadzić egzekucję z jego części nieruchomości. Oszacowaniu podlega cała nieruchomość ale przedmiotem licytacji jest tylko jego udział. Jeżeli zostanie sprzedanym to w jego miejsce wstąpi nabywca – udziału (niewydzielonego). Zarówno on jak i Pani możecie wówczas domagać się zniesienia współwłasności.

    Nie rozumiem podstaw do rzekomego sprzeciwu, wobec czego? Jeśli czegoś nie zrozumiałem, to proszę o wyjaśnienie mi.

    admin

    22 wrz 23 o 15:24

  736. Podobno miałam tydzień terminu na sprzeciw wobec licytacji. W piśmie z 12 roku od komornika nie było takiej informacji. Tylko zawiadomienie ,że jest dlużnikiem i ze zapisano dlug w hipotece.

    katarzyna

    22 wrz 23 o 18:47

  737. Sprawa o podział wspólnego majątku trwa od 2022r druga rozprawa jak pisałam tydzień po ogłoszeniu wyceny. Podobno należy pamiętać aby kupujący przejął zobowiązania spłaty nakładów jakie poczyniłam. Wszystkie media, naprawy ocieplenie budynku i mnóstwo innych, przez 20 lat. Niezbędnych do życia. Komornik wyceniał stan zastany.

    katarzyna

    22 wrz 23 o 18:54

  738. Rozliczenie nakładów następuje przy zniesieniu współwłasności.

    admin

    22 wrz 23 o 19:17

Skomentuj