Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Świadczenie mieszkaniowe w wojsku a komornik

2 komentarze

Pytanie: Chciałabym się dowiedzieć czy świadczenie mieszkaniowe żołnierza (z wojska) podlega egzekucji komorniczej. Partner wybrał z konta wynagrodzenie, a jak wpłynęło mu na konto świadczenie mieszkaniowe, okazało się, że zostało przekazane.

Przeczytaj też: Przekroczenie kwoty wolnej od zajęcia

Odpowiedź: W mojej ocenie komornik niestety ma prawo zabrać świadczenie mieszkaniowe żołnierza. Jak chodzi o ograniczenia egzekucji to tylko dodatki mieszkaniowe wypłacone na podstawie Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 oraz z 2021 r. poz. 11) nie podlegają egzekucji (art. 833 § 8 kodeksu postępowania cywilnego) a to nie na podstawie tej ustawy żołnierz otrzymuje świadczenie mieszkaniowe lecz na podstawie Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeczytaj też: Komornik a praca w wojsku

Może niech założy dodatkowe konto bankowe znaczy w innym banku i je wskaże AMW do przelewania świadczeń. Komornik prawdopodobnie już nie będzie ponawiał poszukiwania kont wiec to nowe pozostanie niezajęte (ale niech nie zamyka tego dotychczasowego żeby nie prowokować komornika do poszukiwania nowego konta). Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj.

Przeczytaj też: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 stycznia, 2023

Komentarze do 'Świadczenie mieszkaniowe w wojsku a komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. I gdzie sprawiedliwość? Dodatki mieszkaniowe z ustawy o dodatkach mieszkaniowych są zwolnione z egzekucji a dodatek żołnierski nie jest. Żołnierz to nie człowiek?

    Michał

    7 sty 23 o 16:45

  2. Nieco inna jest zasada dodatku mieszkaniowego dla żołnierza. Może wybrać kwaterę zamiast dodatku, dodatek otrzymuje gdy nie zdecyduje się na kwaterę.

    Hiszpan

    7 sty 23 o 22:05

Skomentuj