Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przekroczenie kwoty wolnej od zajęcia

4 komentarze

Pytanie: Czy przekroczenie kwoty wolnej od zajęcia w danym miesiącu bezwzględnie skutkuje przekazaniem nadwyżki komornikowi? Nawet jeżeli kwota wolna z poprzedniego miesiącu nie została przez dłużnika wykorzystana? I nawet wtedy kiedy nadwyżkę spowodowało wpłynięcie na konto pensji już pomniejszonej w zakładzie pracy o zajęcie komornicze?

Przeczytaj też: Przelewy wewnętrzne a kwota wolna od zajęcia

Odpowiedź: Tak, niewykorzystana kwota wolna w poprzednim miesiącu nie powiększa kwoty wolnej w miesiącu następnym więc znów jest to tylko 75% kwoty minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. Jak chodzi przekroczenie kwoty wolnej wpływem wynagrodzenia już pomniejszonego o zajęcie w zakładzie pracy, to nie powinno zostać zabrane przez komornika. Jednak aby do tego nie doszło, sugeruję wcześniej powiadomić komornika o tym, że wynagrodzenie to wpłynie na to konto aby skierował do banku polecenie ograniczenia egzekucji w tym zakresie.

Przeczytaj też: Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

A jeśli założę dodatkowe konto w innym banku, to czy dzięki temu łączna kwota wolna się zwiększy mimo zajęcia także tego nowego konta?

Nie, kwota wolna przez to nie zwiększy się: Kwota wolna od egzekucji na zajętym rachunku bankowym a zajęcie nowego rachunku bankowego. Jest natomiast wysoce prawdopodobne, że komornik nieprędko dowie się o tym nowym koncie: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym? czyli w ogóle nie zostanie zajęte przez długi okres czasu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Przekroczenie kwoty wolnej od zajęcia'

Subscribe to comments with RSS

 1. nie zostanie zajęte przez długi okres czasu. – jaki to może być długi okres czasu w którym nowo otwarte konto bankowe nie zostanie przez komornika zajęte?

  oliwa

  13 sie 22 o 18:13

 2. Na przykład pół roku. Nie jest to jednak regułą.

  admin

  13 sie 22 o 18:35

 3. Czy komornik informuje dłużnika o każdej czynności egzekucyjnej tak jak informuje wierzyciela? Konkretnie chodzi mi o to czy dłużnik otrzyma kopię zapytania które komornik wysłał do Ognivo w sprawie kont bankowych.

  Jaros

  14 sie 22 o 11:02

 4. O zapytaniu do OGNIVO nie informuje nawet wierzyciela, tak samo o poszukiwaniu innych składników majątkowych dłużnika. Dopiero dokonując zajęcia informuje o tym obie strony.

  admin

  14 sie 22 o 11:12

Skomentuj