Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprawdzenie swojej firmy w KRD

2 komentarze

Pytanie: Prowadzę jedno osobową działalność gospodarczą. Mój były kontrahent twierdzi, że mam u niego dług i wezwał mnie do zapłaty z ostrzeżeniem, że wpisze mnie – moją firmę do Krajowego Rejestru Długów. Odpisałam, że nie jestem jego dłużnikiem (bo nie jestem) i ostrzegłam przed konsekwencją karną w postaci grzywny w przypadku wpisania mnie jako rzekomego dłużnika.

Przeczytaj też: Bezpodstawny wpis do rejestru dłużników

Moja firma nie ma umowy z KRD a chciałabym za kilka tygodni sprawdzić, czy jednak aby mnie tam nie wpisał. I tu moje pytanie, czy istnieje możliwość sprawdzenie swojej firmy w KRD bez podpisywania z nimi umowy? Ustaliłam, że można tak się sprawdzić jako konsument, po numerze PESEL ale jeżeli mnie wpisze, to z numerem NIP jako przedsiębiorcę, zresztą nie zna mojego numeru PESEL.

Przeczytaj też: Wykreślenie przedawnionego długu z BIG

Odpowiedź: Tak, bez zawarcia umowy można sprawdzić się (pobrać raport o sobie) w KRD zarówno jako konsument czyli po numerze PESEL jak też jako przedsiębiorca czyli po numerze NIP. Raz na pół roku konsument i (w przypadku KRD) osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może tego dokonać bezpłatnie.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić siebie w BIG za darmo?

A czy w innych rejestrach długów tez można się tak sprawdzić się?

Tak, w każdym BIG. Gwarantuje to art. 27 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 stycznia, 2023

Komentarze do 'Sprawdzenie swojej firmy w KRD'

Subscribe to comments with RSS

  1. W ustawie darmowe sprawdzenie raz na pół roku zagwarantowane jest tylko dla konsumentów.

    Mir

    10 sty 23 o 12:13

  2. Tak ale KRD w cenniku podaje, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą też raz na pół roku za darmo może się sprawdzić.

    admin

    10 sty 23 o 12:23

Skomentuj