Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik pobrał za dużo pieniędzy

3 komentarze

Pytanie: Komornik pobrał dla siebie za dużo pieniędzy. Otóż dostałam zawiadomienie od komornika o wszczęciu postępowania zadzwoniłam do niego i umówiliśmy się na spłatę długu po 500 zł całkowita kwota długu 3168 zł po wpłaconych dwóch ratach komornik zajął mi całą wypłatę z umowy zlecenia bo mam emeryturę.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Po telefonie do komornika i pytaniu ile zostało zaległości dalej podawał kwotę 3168 zł na pytanie co stało się z 1000 zł które do niego wysłałam dowiedziałam się że to pieniądze na jego wynagrodzenie i dług dalej wynosi kwotę początkowa czyli 3168 zł czy komornik może tak robić czy mógł zabrać sobie te 1000 zł dla siebie?

Przeczytaj też: Komornik nie przekazuje pieniędzy wierzycielowi

Odpowiedź: Komornik jako swoje wynagrodzenie pobiera opłatę stosunkową wynoszącą 10% od wyegzekwowanych kwot. A zatem po pierwsze, w tej sprawie po łączny zarobek komornika po wyegzekwowaniu całego długu wyniesie 316,80 złotych a nie 1000 złotych. Po drugie, jak wskazałem wyżej, jest to opłata stosunkowo – od wyegzekwowanych kwot zatem komornik musi z każdej wyegzekwowanej kwoty przekazać wierzycielowi 90% a 10% zostawić dla siebie czyli z tego 1000 złotych powinien przekazać wierzycielowi 900 złotych a 100 złotych zostawić dla siebie.

Przeczytaj też: Minimalna opłata egzekucyjna – stosunkowa

Na razie proszę nie przejmować się tym i dopiero gdy z pani wyliczeń wyniknie, że pomimo wyegzekwowania całego faktycznego długu plus 10% komornik wciąż będzie prowadził egzekucję, to wtedy złożyć skargę na czynności komornika i wezwać go do zwrotu nadwyżki.

Przeczytaj też: Komornik pobrał dwa razy – jak odzyskać nadpłatę?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 stycznia, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik pobrał za dużo pieniędzy'

Subscribe to comments with RSS

 1. W piśmie od komornika (zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, z wynagrodzenia, inne…) podawane są koszty egzekucji tzn. opłata egzekucyjna i tego się trzymać a nie co jakiś dupek z kancelarii przez telefon powiedział.

  Juras

  11 sty 23 o 16:18

 2. Od którego żądać zwrotu jeżeli wyegzekwowaną nadwyżkę komornik już przelał wierzycielowi? Od komornika czy od wierzyciela?

  Karol

  12 sty 23 o 16:06

 3. Uważam, że od komornika bo to on zawinił. A komornik gdy zwróci to niech sobie ściąga od wierzyciela.

  admin

  12 sty 23 o 16:28

Skomentuj