Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić siebie w BIG za darmo?

2 komentarze

Pytanie: Chciałem zamówić internet w T-mobile, atrakcyjna oferta dostępna tylko online. Na etapie sprawdzania wiarygodności płatniczej online pojawiła się informacja w tylu, że nie oferta jest dla mnie niedostępna i zapraszają do stacjonarnego punktu. Kiedyś miałem dwa długi ale już dawno spłacone, zastanawiam się, czy może któryś z wierzycieli umieścił mnie w którymś rejestrze długów BIG i zapomniał usunąć moich danych po spłacie. Czy mogę online sprawdzić siebie w każdym BIG za darmo?

Przeczytaj też: Wykreślenie z KRD po spłacie

Odpowiedź: Tak, ustawa nakłada na Biura Informacji Gospodarczej obowiązek umożliwienia konsumentowi sprawdzenia siebie za darmo raz na pół roku. Proszę zatem założyć konto w każdym BIG: KRD, ERIF, Infomonitor. Aby zostać zweryfikowanym, będzie Pan musiał wysłać z tegoż konta skany dowodu osobistego i prawdopodobnie najpóźniej drugiego dnia roboczego Pana tożsamość zostanie zweryfikowana (zostanie pan o tym poinformowany) i będzie Pan mógł sprawdzić, czy nie figuruje Pan w BIG jako dłużnik.

Przeczytaj też: Bezpodstawny wpis do rejestru dłużników

A jeżeli był to dług z działalności gospodarczej której już mnie prowadzę?

Sprawdzenie ewentualnych zobowiązań umieszczonych w BIG dokonywane jest w oparciu o numer PESEL. Dotyczy to zarówno sprawdzenia siebie jak i sprawdzenia konsumenta jak w pana przypadku gdy chce pan skorzystać z oferty internetu jako konsument a nie jako przedsiębiorca. Uważam zatem, że dług z działalności gospodarczej nie zostanie w takim przypadku ujawniony ponieważ przedsiębiorcy dopisywani są z numerem NIP a nie z numerem PESEL.

Przeczytaj też: Kto to jest konsument?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 grudnia, 2022

Komentarze do 'Jak sprawdzić siebie w BIG za darmo?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam to samo z T-mobile chyba z tą sama ofertą. Na pewno nie miałem i nie mam długów a po weryfikacji wiarygodności płatniczej odmowa.

    Stan

    7 gru 22 o 19:12

  2. Mam to samo, zastanawiam się, czy to nie jest podpucha, wraz ze stwierdzeniem niemożności zaproponowania tej oferty pojawia się zaproszenie do stacjonarnego punktu…

    Kaczor

    16 gru 22 o 19:47

Skomentuj