Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przeszukanie dłużnika w kancelarii komornika

2 komentarze

Taki komentarz ktoś zostawił pod jednym z wpisów (dane komornika wykropkowałem):
…, UWAGA! na tą kancelarię, gdyby nie to że mnie zaskoczyli to bym wezwał policję do kancelarii, nie mają prawa zatrzymywać w biurze!
Jego PSY gończe oskubią cię nawet z butów, dobrze że zegarka nie miałem bo bym już stracił.
Wredna kancelaria, do zamknięcia!

Możliwe, że piszący wcale nie był tam dłużnikiem lecz po prostu reklamuje tego komornika, nie ważne. Przeanalizujmy, czy komornik ma prawo tak postąpić – przeszukać dłużnika i zabrać mu biżuterię, zegarek i pieniądze z portfela / z kieszeni – gdy ten przyszedł do niego dogadywać się (ale jeszcze nie płacić) albo protestować.

Przeczytaj też: Przeszukanie mieszkania przez komornika

Komornik ma prawo przeszukać dłużnika poza miejscem zamieszkania dłużnika. Stanowi o tym art. 814 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego:
Przeszukanie odzieży na osobie dłużnika oraz przedmiotów, które dłużnik ma przy sobie, poza miejscem zamieszkania, przedsiębiorstwem, zakładem oraz gospodarstwem dłużnika może nastąpić na podstawie pisemnego zezwolenia właściwego prezesa sądu rejonowego. W wypadkach nie cierpiących zwłoki przeszukanie może być dokonane bez zezwolenia, jednakże czynność taka musi być niezwłocznie po dokonaniu przedstawiona do zatwierdzenia prezesowi sądu rejonowego.

Komornik może sobie uznać, że jest to przypadek niecierpiący zwłoki i przeszukać dłużnika bez stosownego zezwolenia od prezesa sądu i dopiero po przeszukaniu zgłosić to prezesowi sądu. A prezes sądu zapewne zatwierdzi to bez żadnych pytań.

W katalogu rzeczy niepodlegających egzekucji (art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego) nie zawiera się biżuteria, zegarek ani banknoty i monety czyli znaki pieniężne, z zastrzeżeniem ust. 5*. Komornik może je dłużnikowi zabrać. Jednak butów ani odzienia komornik nie ma prawa zedrzeć z dłużnika.

Przeczytaj też: Zajęcie gotówki przez komornika

Komornikowi więc przysługują przytoczone i opisane wyżej uprawnienia ale czy większość komorników skorzystałaby z tych uprawnień podczas wizyty dłużnika w kancelarii? Bardzo wątpię. Komornicy boją się zdesperowanych dłużników, od pewnego czasu mają obowiązek skorzystać z obstawy policji wchodząc do mieszkania dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/wejscie-komornika-w-asyscie-policji/ a i tak nie garną się do wizyt u dłużników. Próba przeszukania i zabrania dłużnikowi cennych rzeczy które ten ma przy sobie zjawiwszy się w kancelarii komorniczej, to spore ryzyko dla komornika i jego ludzi.

* art. 829 ust. 5 kpc: Nie podlegają egzekucji u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 lipca, 2020

Komentarze do 'Przeszukanie dłużnika w kancelarii komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. W czasie pandemii raczej takie przeszukanie nie grozi.

    Anonim

    6 kw. 21 o 16:33

  2. Ja instynktownie wyjąłem z portfela wszystkie pieniądze i zostawiłem w mieszkaniu idąc do kancelarii komornika na złożenie wyjaśnień. Nie przeszukali mnie jednak.

    Radek

    21 lut 22 o 08:29

Skomentuj