Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie gotówki przez komornika

6 komentarzy

Pytanie: Czy komornik ma prawo zająć gotówkę która dłużnik posiada?

Odpowiedź: Oczywiście, komornik może zająć gotówkę którą na przykład znajdzie w mieszkaniu dłużnik albo przy samym dłużniku (komornik ma prawo dokonać przeszukania dłużnika). Istnieje tu jednak pewne ograniczenie na które dłużnik może się powołać ale dotyczy pieniędzy generalnie a zatem i tych na rachunku bankowym. Otóż zgodnie z art. 829 punkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy lub u dłużnika, będącego osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 kwietnia, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zajęcie gotówki przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. No to jednak wychodzi na to, że przedsiębiorcy tez mają kwotę wolną zagwarantowaną w tym przepisie? A gdzieś indz9iej pan pisał, że nie mają.

  łid

  4 Kwi 21 o 11:42

 2. Kwota wolna na rachunku bankowym jest na koncie osobistym a na firmowym – nie, więc nie mają, chyba że używają konta osobistego. Te pieniądze nie podlegające zajęciu o których mowa w art. 829 pkt 5 kpc zamieszczonym w poradzie, to nawet nie określono kwotowo.

  admin

  4 Kwi 21 o 17:13

 3. Skąd pewność, że komornik nie zajmie kwoty wolnej na koncie osobistym osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

  Anonim

  5 Kwi 21 o 05:48

 4. Stąd, że jest to konto osobiste i banku realizującego zajęcie egzekucyjne nie obchodzi to, czy właściciel konta prowadzi firmę czy nie prowadzi. Praktyka to potwierdza.

  admin

  18 Sie 21 o 07:00

 5. Tylko frajer mając komornika na karku trzyma gotówkę na widoku w mieszkaniu.

  marko

  1 Wrz 21 o 10:22

 6. Warto wiedzieć, że komornik może mieszkanie przeszukać. Nie tylko zatem na wierzchu gotówka jest narażona na zajęcie.

  admin

  1 Wrz 21 o 13:22

Skomentuj