Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie gotówki przez komornika

7 komentarzy

Pytanie: Czy komornik ma prawo zająć gotówkę która dłużnik posiada?

Odpowiedź: Oczywiście, komornik może zająć gotówkę którą na przykład znajdzie w mieszkaniu dłużnika albo przy samym dłużniku (komornik ma prawo dokonać przeszukania dłużnika). Istnieje tu jednak pewne ograniczenie na które dłużnik może się powołać ale dotyczy pieniędzy generalnie a zatem i tych na rachunku bankowym.

Przeczytaj też: Komornik a wypłata do ręki

Otóż zgodnie z art. 829 punkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy lub u dłużnika, będącego osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.

Przeczytaj też: Przeszukanie dłużnika w kancelarii komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 kwietnia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie gotówki przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. No to jednak wychodzi na to, że przedsiębiorcy tez mają kwotę wolną zagwarantowaną w tym przepisie? A gdzieś indz9iej pan pisał, że nie mają.

  łid

  4 kw. 21 o 11:42

 2. Kwota wolna na rachunku bankowym jest na koncie osobistym a na firmowym – nie, więc nie mają, chyba że używają konta osobistego. Te pieniądze nie podlegające zajęciu o których mowa w art. 829 pkt 5 kpc zamieszczonym w poradzie, to nawet nie określono kwotowo.

  admin

  4 kw. 21 o 17:13

 3. Skąd pewność, że komornik nie zajmie kwoty wolnej na koncie osobistym osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

  Anonim

  5 kw. 21 o 05:48

 4. Stąd, że jest to konto osobiste i banku realizującego zajęcie egzekucyjne nie obchodzi to, czy właściciel konta prowadzi firmę czy nie prowadzi. Praktyka to potwierdza.

  admin

  18 sie 21 o 07:00

 5. Tylko frajer mając komornika na karku trzyma gotówkę na widoku w mieszkaniu.

  marko

  1 wrz 21 o 10:22

 6. Warto wiedzieć, że komornik może mieszkanie przeszukać. Nie tylko zatem na wierzchu gotówka jest narażona na zajęcie.

  admin

  1 wrz 21 o 13:22

 7. Może komornik przeszukać nie tylko mieszkanie ale i samego dłużnika, nie tylko w mieszkaniu ale tez na przykład gdy stawi się w kancelarii komornika na przykład wezwany do złożenia wykazu majątku. Nie przychodzić więc do komornika z gotówką w portfelu, w kieszeni.

  jarek

  5 lut 22 o 18:25

Skomentuj