Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby

Jeden komentarz

Pytanie: Pracuję w Niemczech moja partnerka otworzyła konto w Polsce ona ma dług u komornika moja wypłata wpłynęła na jej konto lecz nie można podjąć tych pieniędzy bo konto jest zablokowane przez komornika pieniądze są w euro, co zrobić w takim przypadku. Czy komornik ma prawo zablokować konto w euro?

Przeczytaj też: Zajęcie wynagrodzenia małżonka dłużnika

Odpowiedź: Komornik nie jest zobowiązany do sprawdzania z jakiego tytułu (skąd) pieniądze na konto dłużnika wpłynęły; komornik z automatu nie ma wglądu do zablokowanego konta. To co może Pan zrobić (nie wiem, jaki będzie skutek) to bezzwłocznie wnieść skargę na czynność komornika. W skardze należałoby udowodnić, że jest to Pana wynagrodzenie czyli załączyć do wezwania umowę o pracę oraz wydruk przelewu, czyli że wpłynął od Pana pracodawcy i że jest to Pana wynagrodzenie.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Pytanie jednak, czy te pieniądze nie zostały już przekazane wierzycielowi? Bank przekazuje komornikowi środki po siedmiu dniach od zajęcia rachunku bankowego a jeżeli jest to egzekucja alimentów to bezzwłocznie (nie czekając siedem dni). Komornik z kolei ma cztery dni robocze na przekazanie ich wierzycielowi egzekwującemu. Jeżeli tak się już stało, to należy zwrócić się do jej wierzyciela z wezwaniem do zwrotu Pana wynagrodzenia pod rygorem wytoczenia powództwa o zwrot Panu tych pieniędzy. I w tym wypadku skutku nie jestem w stanie przewidzieć, w tym tego, czy powództwo zostałoby uwzględnione. Poza tym, prawdopodobnie Pan nie zdąży: Powództwo przeciwegzekucyjne po zakończeniu egzekucji

Przede wszystkim sugeruję aby otworzył Pan własne konto i niech pracodawca przelewa na to konto Pana wynagrodzenie; dobre oferty kont osobistych są tutaj – wniosek przez internet można złożyć, umowa kurierem zostanie wysłana. No chyba, że Pan też jest dłużnikiem i stąd przelewanie pensji na konto partnerki (którą też ma teraz komornika).

Co do drugiego pytania to tak, komornik ma prawo zająć konto walutowe.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 lipca, 2020

1 komentarz do 'Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tylko idiotka w takiej sytuacji to znaczy komornika mając przyjmuje sponsoring 🙂 na konto bankowe.

    Anonim

    3 lip 21 o 15:19

Skomentuj