Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przedsądowe wezwanie do zapłaty noty odsetkowej

14 komentarzy

Dłużnik zapłacił należność podstawową i myślał pewnie że odsetki mu podaruję. Owszem, często tak bywa, że po otrzymaniu zapłaty kwoty podstawowej odsetki odpuszczam i klient mój też nie domaga się windykacji tychże. Bez przesady jednak, bo ku…wa odsetek w kwocie 22.571,78 zł. nie odpuszcza się. Tak, to nie pomyłka wystawiłem notę odsetkową na kwotę dwadzieścia dwa tysiące pięćset siedemdziesiąt jeden złotych i siedemdziesiąt osiem groszy. Jednak wiecie co? Jestem chyba minimalistą, bo jakby klient nie pogonił mnie co do tych odsetek, to … jeszcze sporo czasu upłynęłoby zanim z własnej woli wystawiłbym tę notę odsetkową. Tak bowiem jakoś błogo zrobiło mi się po otrzymaniu zapłaty należności podstawowej w kwocie 227.823,06 zł. na moje konto firmowe, tak jakoś też żali mi się zrobiło dłużnika któremu dałem się we znaki…

Do rzeczy jednak, wiecie o czym nie wiedziałem? Otóż myślałem, że po doręczeniu dłużnikowi noty odsetkowej już nie trzeba przedsądowo wzywać go do zapłaty przed wniesieniem pozwu. Zapytałem jednak prawnika, czy trzeba i oto, co jest:

Tak, jak najbardziej. I to nawet wtedy, jeżeli np. już wcześniej wzywał Pan dłużnika do zapłaty należności głównej wraz z odsetkami, a w postępowaniu sądowym ograniczył Pan roszczenie i wystąpił Pan tylko o należność główną (w całości lub w jakiejś części). W przeciwnym wypadku naraża się Pan na konsekwencje wynikające z art. 101 kpc, tzn. że dłużnik uzna powództwo, spełni świadczenie i będzie domagał się pokrycia przez Pana kosztów procesu.

Korekta z dnia 14.10.2013 r. – NIE TRZEBA WZYWAĆ PRZEDSĄDOWO DO ZAPŁATY DORĘCZONEJ WCZEŚNIEJ DŁUŻNIKOWI NOTY ODSETKOWEJ (patrz cztery pierwsze komentarze poniżej).

14 października, 2013

kategoria windykacja

Komentarze do 'Przedsądowe wezwanie do zapłaty noty odsetkowej'

Subscribe to comments with RSS

 1. Twój prawnik bardzo ostrożnie do tematu podchodzi.

  101 kpc dotyczy sytuacji w których dłużnik nie wiedział, że ma zobowiązanie spełnić. A dostając notę odsetkową czy fakturę widzi, że ma zapłacić, widzi termin etc. Więc strachu o to nie ma.

  prawnik

  14 Paź 13 o 07:53

 2. Ciekawe. Art. 101 KPC brzmi: “Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.”

  Co oznacza “nie dał powodu do wytoczenia sprawy”?

  admin

  14 Paź 13 o 09:12

 3. To znaczy, że dłużnik zapłaciłby natychmiast, jak tylko byś go o to poprosił lub przypomniał. Wysłanie noty odsetkowej (bezskuteczne) stanowi uzasadniony powód do wytoczenia powództwa. Sama nota odsetkowa jest przecież wezwaniem do zapłaty.

  Lech

  14 Paź 13 o 10:00

 4. Wkradło się nieporozumienie. Przesłałem link do Waszych komentarzy prawnikowi. On mnie zrozumiał tak, że ja wystawiłem notę ale nie wysłałem jej. Potwierdza, że w zaistniałej sytuacji nie trzeba dodatkowo wzywać do zapłaty.

  admin

  14 Paź 13 o 10:27

 5. Trudny klient z Ciebie 🙂

  Lech

  14 Paź 13 o 10:29

 6. Za co dłużnik wisiał takie pieniądze?

  Rafał

  14 Paź 13 o 11:07

 7. Jak był winien ale już nie jest, to nie mogę napisać, który. Spółka.

  admin

  14 Paź 13 o 11:46

 8. Ale nie pytam który tylko za co 😉 Budowa jakiejś drogi, sprzedaż towaru?

  Rafał

  14 Paź 13 o 11:48

 9. Przecież nikt się nie pyta który to.

  Lech

  14 Paź 13 o 11:48

 10. Rzeczywiście, pytasz za co a nie “co za”; za wykonanie prac elektrycznych w hali magazynowej.

  admin

  14 Paź 13 o 11:54

 11. Oddał po opublikowaniu na giełdzie długów?

  Rafał

  14 Paź 13 o 12:03

 12. Publikacja mogła przyczynić się do zapłaty.

  admin

  14 Paź 13 o 12:36

 13. Zawarłam z deweloperem umowę deweloperską na zakup mieszkania, w której jest zawarty termin realizacji i paragraf dotyczący kary za niedotrzymanie terminu oddania mieszkania.Opóźnienie wynosi 3m-ce.Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń odebrałam mieszkanie. Deweloper stwierdził że noty odsetkowe będzie wypłacał dopiero po podpisaniu Aktu Notarialnego, natomiast ja uważam , że powinien wypełnić warunki umowy deweloperskiej i wypłacić odsetki karne przed aktem.Czy mam rację?

  Jerzyk

  19 Gru 19 o 09:42

 14. Moim zdaniem też już można się ich domagać.

  admin

  19 Gru 19 o 09:48

Skomentuj