Przedsądowe wezwanie do zapłaty noty odsetkowej
Dłużnik zapłacił należność podstawową i myślał pewnie że odsetki mu podaruję. Owszem, często tak bywa, że po otrzymaniu zapłaty kwoty podstawowej odsetki odpuszczam i klient mój też nie domaga się windykacji tychże. Bez przesady jednak, bo odsetek w kwocie 22.571,78 zł. nie odpuszcza się. Tak, to nie pomyłka wystawiłem notę odsetkową na kwotę dwadzieścia dwa tysiące pięćset siedemdziesiąt jeden złotych i siedemdziesiąt osiem groszy.
Przeczytaj też: Uznanie długu a odsetki
Jednak wiecie co? Jestem chyba minimalistą, bo jakby klient nie pogonił mnie co do tych odsetek, to … jeszcze sporo czasu upłynęłoby zanim z własnej woli wystawiłbym tę notę odsetkową. Tak bowiem jakoś błogo zrobiło mi się po otrzymaniu zapłaty należności podstawowej w kwocie 227.823,06 zł. na moje konto firmowe, tak jakoś też żali mi się zrobiło dłużnika któremu dałem się we znaki…
Przeczytaj też: Windykacja odsetek
Do rzeczy jednak, wiecie o czym nie wiedziałem? Otóż myślałem, że po doręczeniu dłużnikowi noty odsetkowej już nie trzeba przedsądowo wzywać go do zapłaty przed wniesieniem pozwu. Zapytałem jednak prawnika, czy trzeba i oto, co jest:
Tak, jak najbardziej. I to nawet wtedy, jeżeli np. już wcześniej wzywał Pan dłużnika do zapłaty należności głównej wraz z odsetkami, a w postępowaniu sądowym ograniczył Pan roszczenie i wystąpił Pan tylko o należność główną (w całości lub w jakiejś części). W przeciwnym wypadku naraża się Pan na konsekwencje wynikające z art. 101 kpc, tzn. że dłużnik uzna powództwo, spełni świadczenie i będzie domagał się pokrycia przez Pana kosztów procesu.
Przeczytaj też: “Odsetki od odsetek” czyli kapitalizacja odsetek w pozwie o zapłatę
Korekta z dnia 14.10.2013 r. – NIE TRZEBA WZYWAĆ PRZEDSĄDOWO DO ZAPŁATY DORĘCZONEJ WCZEŚNIEJ DŁUŻNIKOWI NOTY ODSETKOWEJ (patrz cztery pierwsze komentarze poniżej).
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Twój prawnik bardzo ostrożnie do tematu podchodzi.
101 kpc dotyczy sytuacji w których dłużnik nie wiedział, że ma zobowiązanie spełnić. A dostając notę odsetkową czy fakturę widzi, że ma zapłacić, widzi termin etc. Więc strachu o to nie ma.
prawnik
14 paź 13 o 07:53
Ciekawe. Art. 101 KPC brzmi: “Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.”
Co oznacza “nie dał powodu do wytoczenia sprawy”?
admin
14 paź 13 o 09:12
To znaczy, że dłużnik zapłaciłby natychmiast, jak tylko byś go o to poprosił lub przypomniał. Wysłanie noty odsetkowej (bezskuteczne) stanowi uzasadniony powód do wytoczenia powództwa. Sama nota odsetkowa jest przecież wezwaniem do zapłaty.
Lech
14 paź 13 o 10:00
Wkradło się nieporozumienie. Przesłałem link do Waszych komentarzy prawnikowi. On mnie zrozumiał tak, że ja wystawiłem notę ale nie wysłałem jej. Potwierdza, że w zaistniałej sytuacji nie trzeba dodatkowo wzywać do zapłaty.
admin
14 paź 13 o 10:27
Trudny klient z Ciebie 🙂
Lech
14 paź 13 o 10:29
Za co dłużnik wisiał takie pieniądze?
Rafał
14 paź 13 o 11:07
Jak był winien ale już nie jest, to nie mogę napisać, który. Spółka.
admin
14 paź 13 o 11:46
Ale nie pytam który tylko za co 😉 Budowa jakiejś drogi, sprzedaż towaru?
Rafał
14 paź 13 o 11:48
Przecież nikt się nie pyta który to.
Lech
14 paź 13 o 11:48
Rzeczywiście, pytasz za co a nie “co za”; za wykonanie prac elektrycznych w hali magazynowej.
admin
14 paź 13 o 11:54
Oddał po opublikowaniu na giełdzie długów?
Rafał
14 paź 13 o 12:03
Publikacja mogła przyczynić się do zapłaty.
admin
14 paź 13 o 12:36
Zawarłam z deweloperem umowę deweloperską na zakup mieszkania, w której jest zawarty termin realizacji i paragraf dotyczący kary za niedotrzymanie terminu oddania mieszkania.Opóźnienie wynosi 3m-ce.Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń odebrałam mieszkanie. Deweloper stwierdził że noty odsetkowe będzie wypłacał dopiero po podpisaniu Aktu Notarialnego, natomiast ja uważam , że powinien wypełnić warunki umowy deweloperskiej i wypłacić odsetki karne przed aktem.Czy mam rację?
Jerzyk
19 gru 19 o 09:42
Moim zdaniem też już można się ich domagać.
admin
19 gru 19 o 09:48
Obliczyłem odsetki od zapłaconej po roku faktury i nie chce wyjść inaczej jak prawie 4 tysiące. Czy pozew przejdzie w postępowaniu nakazowym?
Darek
3 sie 21 o 19:54
Uważam, że tak, sąd powinien wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
admin
4 sie 21 o 07:24
czasem jest tak, że należność główna jest już przedawniona po dwóch latach a odsetki jeszcze nie, czy można ich wtedy dochodzić w sądzie?
jesienna
13 wrz 21 o 04:53
Tak, zapłaty nieprzedawnionych odsetek od przedawnionej należności można dochodzić na drodze sądowej.
admin
13 wrz 21 o 06:43
A czy taką notę odsetkową można w pozwie dodać do kwoty należności podstawowej z faktury?
Mierzwa
12 paź 21 o 08:26
Można, jest to kapitalizacja odsetek w pozwie ale dodajesz nie tylko odsetki z noty odsetkowej ale też te które powstały później aż do dnia wniesienia pozwu.
Anonim
7 lut 22 o 13:59