Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Windykacja odsetek

2 komentarze

Pytanie: Nasi klienci ustawicznie spóźniają się z płaceniem należności z faktur. Przeciągają zapłatę miesiąc, dwa, trzy miesiące po terminie płatności po czym płacą należność podstawową z faktury ale nigdy odsetek. Jednostkowo nie są to duże kwoty z tych odsetek za opóźnienie ale łącznie, jak podsumowaliśmy, kwota jest naprawdę niebagatelna. Obecnie pozycja naszej firmy na rynku jest na tyle silna, że postanowiliśmy domagać się zapłaty odsetek po zapłaceniu nam samej należności podstawowej. Pytanie, jak się zabrać do takiej windykacji, co by Pan radził?

Przeczytaj też: Uznanie długu a odsetki

Odpowiedź: Obliczyć zaległe odsetki i wystawić i wysłać dłużnikowi notę odsetkową czyli żądanie zapłaty odsetek za opóźnienie. Wysłać notę pocztą poleconą jako przedsądowe wezwanie do zapłaty: https://pamietnikwindykatora.pl/przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-noty-odsetkowej/. Jeżeli zapłata nie wpłynie, a kwota odsetek jest stosunkowo wysoka, czyli np. z 500 złotych i więcej, to w ramach dalszej windykacji umieściłbym taki dług (oczywiści z danymi dłużnika) w internecie, jako rzekomo dług na sprzedaż, głównie po to aby psuł mu wizerunek. Przesłać dłużnikowi mailem czy sms-em link do wpisu w internecie. jeżeli wpis nie odniesie skutku to skierować pozew o zapłatę, proponuję do e-sądu czyli w EPU. W przypadku niewielkich kwot odsetkowych można poczekać aż dojdą kolejne przysługujące od tego samego klienta wskutek zapłaconych z opóźnieniem faktur. Roszczenia z tytułu odsetek przedawniają się dopiero po trzech latach więc jest trochę czasu. następnie w pozwie o zapłatę zsumować odsetki ze wszystkich faktur. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego – do egzekucji komorniczej.

Przeczytaj też: Przedawnienie odsetek

Skoro jak Pani pisze, pozycja waszej firmy jest silna, to można też uzależnić udzielenie kolejnego kredytu kupieckiego czyli odroczenia zapłaty albo nawet sprzedaży za gotówkę, od uregulowania zaległych odsetek.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Windykacja odsetek'

Subscribe to comments with RSS

  1. Warto też wiedzieć, że zgodnie z art. 48q par. 3 kc w razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać nie tylko odsetek za opóźnienie ale również naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

    Pietrek

    24 sty 21 o 22:23

  2. najpierw trzeba tą rzekomą szkodę udowodnić że miała miejsce. najczęściej jej brak / jest nie do udowodnienia.

    Lele

    25 sty 21 o 08:18

Skomentuj