Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – jaki termin?

8 komentarzy

Pytanie: Jaki powinien być termin wyznaczony dłużnikowi w przedsądowym wezwaniu do zapłaty? Chodzi o firmę i ja też prowadzę działalność gospodarczą.

Odpowiedź: Nie istnieje żaden przepis który określałby, jak długi termin należy wyznaczyć dłużnikowi w przedsądowym wezwaniu do zapłaty. Jeżeli termin zapłaty został oznaczony i już minął, to termin w przedsądowym wezwaniu do zapłaty można wyznaczyć nawet jednodniowy, ale ja wyznaczam siedem dni. Chodzi o to, aby nie doszło do takiej sytuacji, że tuż po wniesieniu pozwu przez powoda, pozwany dokonuje zapłaty i wnoszenie pozwu okazuje się być niepotrzebnie zużytym czasem. Jednak bardzo rzadko zdarzało mi się, że pozwany dokonywał zapłaty po otrzymaniu przedsądowego wezwania ale to może dlatego, że zanim zlecono mi windykację, to już wezwanie do zapłaty otrzymał.

Przeczytaj też: Ile wezwań do zapłaty przed pozwem?

Tak w ogóle, to przedsądowe wezwanie do zapłaty nie jest potrzebne do wniesienia pozwu: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/ ale lepiej je wystosować z powodu wskazanego we wpisie do którego prowadzi powyższy odnośnik.

Przeczytaj też: Czy sms może być wezwaniem do zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 grudnia, 2020

Komentarze do 'Przedsądowe wezwanie do zapłaty – jaki termin?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja mam szczęście, na co trzecie wezwanie do zapłaty jest zapłata no co najmniej w części. Prowadzę firmę windykacyjną.

    Anonim

    10 kw. 21 o 07:23

  2. Ciekawe co Ty piszesz w tych wezwaniach, pewnie straszysz przyjazdem windykatorów…

    admin

    10 kw. 21 o 08:18

  3. Wezwań od firm windykacyjnych dłużnicy generalnie bardziej się boją niż wezwań od ich klientów.

    Jurek

    2 sie 21 o 07:39

  4. Wezwań od prawników też bardziej się boją.

    Damian

    2 sie 21 o 12:14

  5. Co gdy wezwę do zapłaty i na drugi dzień wniosę pozew a sąd wyda nakaz zapłaty po dwóch dniach (znam taki przypadek) a dłużnik zapłaci dzień po wydaniu nakazu zapłaty? Co z kosztami w postaci opłaty sądowej?

    Józek

    16 wrz 21 o 15:27

  6. Nie jestem pewny czy należny będzie Panu zwrot kosztów o dłużnika jeżeli pozew wniósł Pan zanim upłynął termin wyznaczony w wezwaniu do zapłaty.

    admin

    17 wrz 21 o 11:53

  7. Zwrot kosztów będzie przysługiwał ponieważ roszczenie jest wymagalne.

    Anonim

    10 mar 22 o 20:27

  8. Będzie przysługiwał jeżeli sąd rozpatrzy pozew po upływie terminu wyznaczonego w wezwaniu do zapłaty, to znaczy chodzi o sytuację w której pozwany w sprzeciwie uzna powództwo: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/

    admin

    10 mar 22 o 21:22

Skomentuj