Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Licytacja ruchomości – cena wywoławcza

2 komentarze

Pytanie: Na jakie ceny wywoławcze można liczyć na licytacjach samochodów i innych ruchomości, czy rzeczywiście są to ceny atrakcyjne dla licytantów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 867 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej.

Chodzi zatem o to, aby ruchomość została oszacowana przez komornika jak najniżej, tzn. jest to korzystne dla licytanta. Wydaje się, że szczególnie na drugiej licytacji kiedy to cena wywoławcza wynosi jedynie połowę wartości szacunkowej, ze zbytem nie powinno być problemu ale i wtedy nie zawsze tak jest. Jednak to może wynikać z tego, że nas – Polaków generalnie stać na coraz więcej i jakieś stare, używane ruchomości nie cieszą się takim zainteresowaniem jak dawniej.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 grudnia, 2020

Komentarze do 'Licytacja ruchomości – cena wywoławcza'

Subscribe to comments with RSS

  1. Inna sprawa to to, że komornicy wpisują do protokołu oszacowania najczęściej za wysokie ceny. Jednak zgoda co do tego, że używane rzeczy nawet w teoretycznie bardzo atrakcyjnej cenie trudno sprzedać. Dziwi mnie tylko że lombardy jakoś funkcjonują.

    Anonim

    10 Kwi 21 o 07:26

  2. Lombardy mają chyba nowsze rzeczy, byle czego nie przyjmują w zastaw, wybrzydzają. No ale komornicy też byle czego nie zajmują, więc nie wiem.

    admin

    10 Kwi 21 o 08:19

Skomentuj