Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja ruchomości – cena wywoławcza

4 komentarze

Pytanie: Na jakie ceny wywoławcze można liczyć na licytacjach samochodów i innych ruchomości, czy rzeczywiście są to ceny atrakcyjne dla licytantów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 867 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej.

Przeczytaj też: Rękojmia w licytacji komorniczej

Chodzi zatem o to, aby ruchomość została oszacowana przez komornika jak najniżej, tzn. jest to korzystne dla licytanta. Wydaje się, że szczególnie na drugiej licytacji kiedy to cena wywoławcza wynosi jedynie połowę wartości szacunkowej, ze zbytem nie powinno być problemu ale i wtedy nie zawsze tak jest. Jednak to może wynikać z tego, że nas – Polaków generalnie stać na coraz więcej i jakieś stare, używane ruchomości nie cieszą się takim zainteresowaniem jak dawniej.

Przeczytaj też: Sprzedaż ruchomości z wolnej ręki przez komornika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 grudnia, 2020

Komentarze do 'Licytacja ruchomości – cena wywoławcza'

Subscribe to comments with RSS

  1. Inna sprawa to to, że komornicy wpisują do protokołu oszacowania najczęściej za wysokie ceny. Jednak zgoda co do tego, że używane rzeczy nawet w teoretycznie bardzo atrakcyjnej cenie trudno sprzedać. Dziwi mnie tylko że lombardy jakoś funkcjonują.

    Anonim

    10 kw. 21 o 07:26

  2. Lombardy mają chyba nowsze rzeczy, byle czego nie przyjmują w zastaw, wybrzydzają. No ale komornicy też byle czego nie zajmują, więc nie wiem.

    admin

    10 kw. 21 o 08:19

  3. Dobry wieczór, nurtuje mnie takie pytanie czy przed licytację samochodu można podjechać tym samochodem do warsztatu na ocenę stanu pojazdu?

    Leszek

    9 mar 22 o 20:11

  4. Dobry wieczór, niestety nie jest to możliwe.

    admin

    9 mar 22 o 20:59

Skomentuj