Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?

1 komentarz

Pytanie: Czy wysłanie dłużnikowi przedsądowego wezwania do zapłaty pocztą poleconą przerywa bieg terminu przedawnienia? Dług wynosi prawie 15 000 złotych a ja w tj chwili nie mam pieniędzy na wniesienie przez prawnika pozwu o zapłatę.

Odpowiedź: Nie, wysłanie wezwania do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia. Co innego, jeżeli w odpowiedzi na wezwanie dłużnik uzna dług czyli na przykład wyśle pismo w którym poprosi o zwłokę informując zarazem, że nie kwestionuje długu wskazanego w wezwaniu. Wówczas, zgodnie z art. 123 § 1 ust. 2 Kodeksu cywilnego, nastąpi przerwanie biegu przedawnienia.

A wnoszenie pozwu o np. zapłatę faktury czy pożyczki przez profesjonalnego pełnomocnika jest niepotrzebne; takie pozwy są bardzo proste w sporządzeniu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Czy wezwanie do zapłaty przerywa bieg przedawnienia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja w niektórych przypadkach korzystam w postępowaniu sądowym z pomocy adwokata ale tylko wtedy kiedy pozwany wniesie sprzeciw. Każdy pozew o zapłatę wnoszę samodzielnie. To łatwiejsze niż zeznanie podatkowe.

    Michał

    15 Kwi 21 o 18:27

Skomentuj