Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedawnienie zasądzonych alimentów

11 komentarzy

Pytanie: Po jakim czasie przedawniają się długi z tytułu alimentów na dorosłe dziecko zasądzone wyrokiem?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Zarówno gdy uprawnionym jest dziecko nieletnie jak i dorosłe. Ten trzyletni okres przedawnienia dotyczy też alimentów zasądzonych.

Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

A jeżeli te alimenty znajdują się w egzekucji komorniczej która nic nie przynosi, to też wtedy biegnie to przedawnienie?

Nie. Podczas egzekucji komorniczej bieg przedawnienia roszczenia jest zawieszony.

Przeczytaj też: Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 grudnia, 2020

Komentarze do 'Przedawnienie zasądzonych alimentów'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co więcej, komornik nie umarza egzekucji alimentów z powodu jej bezskuteczności jak to ma miejsce w przypadku egzekucji innych roszczeń. Nie trzeba więc przerywać ich biegu przedawnienia wnosząc ponownie do komornika po wcześniejszej bezskutecznej ich egzekucji.

    szafarz

    27 maj 21 o 05:58

  2. A mogę iść do prokuratury z roszczeniem o przedawnione alimenty? Chodzi o to czy jest tu tak samo jak w przypadku oszustwa gdzie można dochodzić zapłaty przedawnionej należności?

    Martyna

    30 sty 22 o 04:42

  3. W mojej ocenie – nie można. Niepłacenie alimentów nie jest wyłudzeniem.

    admin

    30 sty 22 o 09:39

  4. Czy wyrok zaoczny za alimenty może się przedawnić? Tzn. jeśli sąd nie może uprawomocnić takiego wyroku, to czy wyrok zaoczny może się przedawnić i po jakim czasie? W moim przypadku chodzi o niedostarczenie wyroku. Mieszkam za granicą i sąd do tej pory nie przesłał prawomocnego wyroku.

    Andrzej

    18 lis 22 o 20:23

  5. Zaległe alimenty zasądzone niedoręczonym wyrokiem przedawnia się po sześciu latach a te powstałe (co miesiąc) już po wydaniu wyroku – po trzech latach.

    admin

    18 lis 22 o 20:35

  6. Zastanawia mnie kwestia upłyniecia 6 lat od wydania wyroku zaocznego? Rozumiem że cała suma się wtedy anuluje? Czy na podstawie wyroku zaocznego mogą mnie dotknąć inne sankcje. Słyszałem że w Polsce jest taki zapis, że zabierają prawo jazdy.

    Andrzej

    20 lis 22 o 13:19

  7. Nie, przedawnienie dotyczy nie wyroku a roszczeń alimentacyjnych wynikających z tegoż wyroku. Każde z nich (należne za dany miesiąc) przedawnia się po trzech latach a te już wymagalne do momentu wydania wyroku po sześciu latach ale dopóki jest w egzekucji komorniczej, to bieg przedawnienia jest wstrzymany. W kwestii zabrania prawa jazdy proszę o zapoznanie się z tekstem: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-prawo-jazdy/

    admin

    20 lis 22 o 13:51

  8. Czyli jeśli wyrok zasądza jedynie należności bieżące to nigdy się nie przedawni?

    małgorzata

    9 maj 23 o 13:28

  9. Sam wyrok jako dokument nie przedawnia się lecz roszczenia w tymże wyroku zasądzone. Jeżeli w wyroku zasądzono alimenty bieżące czyli też przyszłe i gdy nadejdzie termin ich płatności i nie zostaną zapłacone ani wyegzekwowane, to zacznie biec przedawnienie i przedawnia się po trzech latach o ile nie toczy się postępowanie egzekucyjne. Jeżeli bowiem toczy się czyli wyrok jest cały czas u komornika, to nie biegnie przedawnienie ponieważ dopóki toczy się egzekucja komornicza, to bieg przedawnienia pozostaje przerwany i nie płynie.

    admin

    9 maj 23 o 14:08

  10. A czy klauzula wykonalności nadana temu wyrokowi ma jakąś ważność?

    małgorzata

    9 maj 23 o 16:22

  11. Tak jak napisałem wcześniej, ważna jest data wymagalności roszczenia alimentacyjnego. Klauzuli nie dotyczy przedawnienie.

    admin

    9 maj 23 o 16:48

Skomentuj