Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż długu – za jaki procent?

18 komentarzy

Pytano mnie nieraz o to, za jaki procent kwoty można sprzedać dług. Niejeden wierzyciel spodziewał się wysokiej zapłaty z racji tego, że ma już taką wierzytelność stwierdzoną prawomocnym wyrokiem (nakazem zapłaty) ale jakby nie uświadamiając sobie wagi tego, że komornik tego nie był w stanie ściągnąć. Zasadniczo takie wierzytelności skupują podobno za … 5 – 10% wartości… Podobno po to aby wykorzystać to do robienia kosztów.

Przeczytaj też: Wada prawna wierzytelności

Dług wciąż działających firm można w wielu przypadkach sprzedać np. za połowę wartości jeżeli nabywca kupuje z zamiarem windykacji.

Niektórzy kupują dług po to aby dokonać kompensaty czyli potrącenia; musi do tego zajść taka sytuacja, że nabywca sam jest dłużnikiem podmiotu którego dług kupił. Dwukrotnie pośredniczyłem w transakcji cesji czyli kupna-sprzedaży wierzytelności własnie w celu kompensaty. nabywcy znaleźli te długi w internecie wystawione przeze mnie na sprzedaż na giełdzie długów. W jednym przypadku jeszcze niezasądzona wierzytelność została sprzedana za 80% wartości a w drugim, po bezskutecznej egzekucji komorniczej (!) za 50% wartości.

Najczęściej zawierane są cesje wierzytelności przysługujących od dłużników prowadzących działalność gospodarczą. Długi osób prywatnych rzadko są kupowane.

Przeczytaj też: Wystawienie długu na sprzedaż

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sprzedaż długu – za jaki procent?'

Subscribe to comments with RSS

 1. W maju 2016 pożyczyłem koledze 7 tyś zł. Bezskutecznie próbowałem go namówić do spłaty długu. W grudniu zeszłego roku wybrałem się do prawnika który sporządził pismo wzywające do spłaty pożyczki i wysłał ze swojej kancelarii. Skutkiem tego pisma było podpisanie przez kolegę umowy pożyczki na w/w kwotę, bez odsetek, z terminem spłaty do 30 września 2016, oraz równolegle podpisaniem weksla in blanco. W każdym bądź razie do dziś nie zobaczyłem ani złotówki z pożyczonej kwoty i tracę już cierpliwość. Czy ktoś mógłby odkupić ten weksel? Gdyż chciałbym szybko odzyskać pożyczoną kwotę.

  witek

  3 lut 21 o 12:54

 2. Trudno sprzedać taki prywatny dług, tym bardziej za satysfakcjonującą cenę. Pod pojęciem „satysfakcjonująca cena” rozumiem choćby 60%. Chodzi głównie o to, że ewentualnemu nabywcy (np. firmie windykacyjnej skupującej długi) o wiele trudniej jest sprawdzić osobę fizyczną w tym zwłaszcza nieprowadzącą działalności gospodarczej, a więc czy ma jakiś majątek, stałe dochody. Legalnie tego nie da się sprawdzić, ewentualnie za pośrednictwem detektywa ale moim zdaniem, uzyskanie przez detektywa informacji o tym gdzie pracuje i ile zarabia osoba prywatna oraz czy ma np. nieruchomość albo samochód na siebie i przekazanie tej informacji firmie windykacyjnej – też jest nielegalne. Moim zdaniem. A to poza tym nie jest tak, że każdy detektyw ustali wszystko o każdej osobie. Dlatego też, kupowanie takiej wierzytelności to kupowanie przysłowiowego kota w worku. Masz weksel, to uzyskaj tytuł wykonawczy i niech komornik spróbuje to wyegzekwować. Jeżeli się nie uda, to wtedy możesz zastosować tzw. dwa w jednym. Wpisujesz dłużnika na jakąś internetową giełdę wierzytelności. Wpisy takie spełniają funkcje piętnujące – dyskredytujące – zawstydzające dłużnika (coraz częściej płacą tak upubliczniani) jak również może znaleźć się ktoś kto zechce kupić dług.

  admin

  3 lut 21 o 13:19

 3. Gangsterom sprzedasz dług znacznie drożej niż normalnej firmie windykacyjnej. Do takiego wniosku doszedłem zainteresowawszy się ostatnio problematyką sprzedaży długów a w szczególności problematyką sprzedaży długów osób (w tym przedsiębiorców) którzy oficjalnie (albo i nieoficjalnie też) są niewypłacalni. Wiecie, bezskuteczne postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika, bezskuteczny straszak pod postacią wyroku w zawieszeniu nakazującego zapłatę – naprawienie szkody pod rygorem odwieszenia czyli zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności.
  Normalne, czyli w granicach prawa odzyskujące długi firmy windykacyjne lub tylko lekko przekraczające prawo (darcie mordy przez telefon, straszenie więzieniem itp. lekko zahaczające o art. 191 par. 2 kk) za dług po bezskutecznej egzekucji komorniczej zaproponują Ci ponoć około 10%. Tak, dług w wysokości 20.000 zł. kupią od Ciebie za 2.000 zł.
  Bandyci natomiast zaoferują Ci mniej więcej połowę – tak wynika z przeprowadzonego przeze mnie rozeznania. Oni odzyskują długi na przykład pobiciem dłużnika, uprowadzeniem – postraszeniem kogoś z rodziny, zniszczeniem mienia (np. spaleniem samochodu) dłużnika ewentualnie jeszcze innymi z tej klasy działaniami. Bywa ze tak nastraszą też faktycznie niewypłacalnego dłużnika, że ten skombinuje pieniądze samemu popełniając przestępstwo.
  Miej jednakże świadomość tego, że właśnie takimi wyżej zasygnalizowanymi metodami bandyci będą odzyskiwać dług. Jeżeli dłużnik – naciągacz śmieje Ci się w nos to zapewne skrupułów wielkich mieć mnie będziesz, natomiast nie każdy dłużnik to świnia (niektórzy nie płaca, bo naprawdę nie mają pieniędzy). Jednakże Ty nie ponosisz za to żadnej odpowiedzialności; masz prawo sprzedać dług komukolwiek bez dociekania, jak „egzekucja” długu może się odbywać. Oczywiście sprzedaż długu zwłaszcza takim ludziom powinna być dokonana za gotówkę, absolutnie nie na termin płatności. Jednak nawet gdy zainkasujesz zapłatę od razu, to na wszelki wypadek licz się z tym, że taki jeden z drugim typ za jakiś czas odezwie się do Ciebie żądając zwrotu części zapłaty bo rzekomo windykacja była wyjątkowo trudna i wiele ich kosztowała (np. łapówka dla prokuratora albo sędziego poprzez adwokata wręczona, bo dłużnik zgłosił pobicie). Nie mam żadnych informacji o takich zagrywkach ale wykluczyć takich nie można.

  Misio

  3 lip 21 o 12:02

 4. Po nieskutecznej egzekucji sprzedałem wierzytelność za 60 procent, pewna firma potrzebowała jej podobnież do dokonania potrącenia.

  Moli

  3 sie 21 o 04:45

 5. Jak szukać takich firm zainteresowanych zakupem wierzytelności za dobra cenę? też mam taką co komornik umorzył egzekucję. Ciekawe że dłużnik nadal prowadzi firmę z którą zrobił dług wobec mnie.

  Mateusz

  28 sie 21 o 19:12

 6. Zapytaj firmy które mogą potencjalnie być klientem tego Twojego dłużnika. Na przykład, jeżeli jest to hurtownia spożywcza, to popytaj w sklepach lokalnych spożywczych.

  Wifi

  5 wrz 21 o 04:57

 7. Strata czasu takie pytanie, ewentualnie co najwyżej rozesłać maile do lokalnych firm z różnych branż.

  Norbert

  5 wrz 21 o 13:51

 8. Warto mieć na względzie i to, że dług można też kupić po to aby u dłużnika zakupić coś np. towar z odroczonym terminem zapłaty a następnie dokonać potrącenia długiem zakupionym w tym celu.

  admin

  5 wrz 21 o 20:32

 9. Ktoś oferuje mi kupno długu pożyczkowego po bezskutecznym postępowaniu komorniczym, za 50% wartości należności podstawowej, odsetki już wynoszą już prawie drugie tyle. Zgodzić się czy czekać na lepszą ofertę?

  Maria

  22 wrz 21 o 11:33

 10. Lepszej oferty zapewne nie będzie, w ogóle już żadnej może nie być.

  admin

  22 wrz 21 o 13:10

 11. 50 procent za prywatny dług po bezskutecznej egzekucji? Z POCAŁOWANIEM RĘKI zgodzić się sprzedać.

  Anonim

  23 wrz 21 o 08:38

 12. Sprzedaż długu, zwłaszcza nieściągalnego, to często jedyny sposób na odzyskanie części pieniędzy. Za marną cenę (np. 20% ?) kupują długi podmioty które następnie robią nimi coś z kosztami, nie znam się na tym. Jeżeli jednak ktoś wie jak dług odzyskać, albo sam ma dług wobec takiego nieściągalnego dłużnika (i chciałby dokonać potrącenia czyli kompensaty wierzytelności) skłonny jest kupić go za znacznie wyższą cenę.

  Kuba

  25 wrz 21 o 09:49

 13. Osobiście kupiłem dług po bezskutecznej egzekucji za 50% należności podstawowej, odsetek było około 1/3 z tego. Do potrącenia właśnie. Z giełdy wierzytelności, fajna sprawa.

  Michał

  2 lut 22 o 11:55

 14. Strach kupować wierzytelność która jeszcze nie została prawomocnie zasądzona, nie wiadomo bowiem czy uda się ją zasądzić nawet gdy jest niezbicie udokumentowana to jakieś ryzyko oddalenia powództwa jest.

  Stach

  4 lut 22 o 19:26

 15. Dzień dobry, interesuje mnie sprzedaż zadłużenia opatrzonego w klauzulę wykonalności z 2004 roku.
  Po próbach wyegzekwowania należności przez Komornika Sądowego nie otrzymaliśmy zasądzonej kwoty, dług na dzień 12.05.2020 wynosi 17 295,99zł
  Dziękuję, pozdrawiam

  Ola

  31 maj 22 o 19:59

 16. Dzień dobry, można umieścić informację o długi i dane dłużnika w internecie, na giełdzie wierzytelności ale prawdopodobieństwo trafienia się kupca jest niewielkie.
  Pozdrawiam

  admin

  31 maj 22 o 20:26

 17. Witam, czy można sprzedać prywatny dług firmie windykacyjnej? Niezwrócona pożyczka przez osobę fizyczną nieprowadzącą firmy.

  Anonim

  21 lip 22 o 05:47

 18. Można o ile zachcą taki dług kupić. Firmy windykacyjne raczej niezbyt chętnie kupują pojedyncze długi zwłaszcza osób prywatnych.

  admin

  21 lip 22 o 09:29

Skomentuj