Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara

3 komentarze

Pytanie: Jaka grozi kara za oszustwo gospodarcze czyli w działalności gospodarczej i gdzie je zgłaszać, do wydziału przestępstw gospodarczych policji czy prokuratury? Przeglądałem kodeks karny i nie znalazłem przepisu o oszustwie gospodarczym.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Odpowiedź: Oszustwo to oszustwo, ten sam przepis, to samo zagrożenie karą zarówno na przykład w przypadku wyłudzenia prywatnej pożyczki albo przedmiotu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej jak i w przypadku działalności gospodarczej – wyłudzenia towaru. Nie istnieje odrębny przepis w kodeksie karnym (ani w żadnej innej ustawie) penalizujący przestępstwo oszustwa dokonane w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 286 kk za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Oszustwo, w tym związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, można zgłosić do prokuratury albo na policję. Można do wydziału czy tam sekcji do wali z przestępczością gospodarczą komendy policji a można ogólnie na policję, do komisariatu też.

Przeczytaj też: Zapowiedź spowodowania postępowania karnego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara'

Subscribe to comments with RSS

 1. 90% zgłoszeń oszustw kończy się umorzeniem albo i odmową wszczęcia postępowania karnego. tak działają nasze organy ścigania.

  Bolek

  24 Lut 21 o 19:24

 2. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy dłużnik to oszust i że nie zawsze da się oszustwo udowodnić. W przypadkach braku zapłaty za fakturę, do oszustwa trzeba wykazać, że dłużnik już w momencie zaciągania zobowiązania wiedział, że nie zapłaci.

  admin

  24 Lut 21 o 21:10

 3. Nawet wcześniejsze umorzone z powodu bezskuteczności komornicze egzekucje nie są przesłanką do postawienia zarzutu wyłudzenia w przypadku długu zaciągniętego już po tym. To jeżeli nawet to nie jest przesłanką, to co jest..

  Dawid

  18 Cze 21 o 18:21

Skomentuj