Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara

7 komentarzy

Pytanie: Jaka grozi kara za oszustwo gospodarcze czyli w działalności gospodarczej i gdzie je zgłaszać, do wydziału przestępstw gospodarczych policji czy prokuratury? Przeglądałem kodeks karny i nie znalazłem przepisu o oszustwie gospodarczym.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Odpowiedź: Oszustwo to oszustwo, ten sam przepis, to samo zagrożenie karą zarówno na przykład w przypadku wyłudzenia prywatnej pożyczki albo przedmiotu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej jak i w przypadku działalności gospodarczej – wyłudzenia towaru. Nie istnieje odrębny przepis w kodeksie karnym (ani w żadnej innej ustawie) penalizujący przestępstwo oszustwa dokonane w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przeczytaj też: Oszustwo – od jakiej kwoty?

Zgodnie z art. 286 kk za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Oszustwo, w tym związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, można zgłosić do prokuratury albo na policję. Można do wydziału czy tam sekcji do wali z przestępczością gospodarczą komendy policji a można ogólnie na policję, do komisariatu też.

Przeczytaj też: Zapowiedź spowodowania postępowania karnego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara'

Subscribe to comments with RSS

  1. 90% zgłoszeń oszustw kończy się umorzeniem albo i odmową wszczęcia postępowania karnego. tak działają nasze organy ścigania.

    Bolek

    24 lut 21 o 19:24

  2. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy dłużnik to oszust i że nie zawsze da się oszustwo udowodnić. W przypadkach braku zapłaty za fakturę, do oszustwa trzeba wykazać, że dłużnik już w momencie zaciągania zobowiązania wiedział, że nie zapłaci.

    admin

    24 lut 21 o 21:10

  3. Nawet wcześniejsze umorzone z powodu bezskuteczności komornicze egzekucje nie są przesłanką do postawienia zarzutu wyłudzenia w przypadku długu zaciągniętego już po tym. To jeżeli nawet to nie jest przesłanką, to co jest..

    Dawid

    18 cze 21 o 18:21

  4. Proszę o poradę czy to podlega pod 286 kk ?

    Trafiłem “firmę masakrę”. Postawili mi dom. Tak jak napisałem w międzyczasie załatwili okna. Teraz okazuje się, że jedno okno jest niezgodne z zamówieniem/ projektem ( powiedziałbym nawet o sztuce budowlanej…) i zaczynają się schody jak cholera. Okno warte koło 8-12 tysięcy i nie na winnego. Z początku wpierali mi, że takie chciałem. Jak przesłałem im nagraną rozmowę telefoniczną z naszych ustaleń to zapadła wielotygodniowa cisza . Potem zażądałem kilkukrotnie wymiany, a teraz po mailu że składam zawiadomienie z 286 kk nagle chcą starą fakture “przeVATować” ( tj tam gdzie naliczyli mi 0% Vat i im już za t zapłąciłem chcą zrobić 8 albo 23 )

    Rajmund

    16 sie 22 o 08:19

  5. Wątpię w to aby w tej sprawie prokurator dopatrzył się znamion oszustwa ale zawiadomienie można oczywiście złożyć. Sprawa jest raczej cywilna.

    admin

    16 sie 22 o 11:53

  6. Po złożeniu reklamacji zachowanie przedsiębiorcy jest dla mnie szokujące. Pomimo tego, że jestem z nim w pełni rozliczony i mam na to dokument przez niego wystawiony, to teraz przedsiębiorca pisze mi że tamto rozliczenie jest niepełne bo przeliczy mi je na innym podatku VAT. Czy takie zachowanie nie wskazuje próby wyłudzenia ode mnie pieniędzy?

    Rajmund

    16 sie 22 o 12:25

  7. W kwestiach księgowych nie jestem tak zorientowany, nie wiem czy to co on pisze ma uzasadnienie w przepisach czy nie i czy ten rzekomy VAT odprowadziłby czy zatrzymałby dla siebie.

    admin

    16 sie 22 o 17:40

Skomentuj