Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zachowek – przedawnienie

4 komentarze

Pytanie: Zostałem wydziedziczony, siostra otrzymała cały spadek, niedawno dowiedziałem się, z przysługuje mi zachowek. Po jakim czasie przedawnia się zachowek?

Przeczytaj też: Spadek, długi spadkowe – przedawnienie

Odpowiedź: Zgodnie z art. 1007 kc roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu, to datą początkową od której biegnie przedawnienie, jest data śmierci spadkodawcy.

Przeczytaj też: Egzekucja zachowku od małoletniego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 lutego, 2021

Komentarze do 'Zachowek – przedawnienie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli nie pozostawil testamentu to przeciez każdy z ustawy dziedziczy i ni ma podstaw do domagania się zachowku, to jak to jest?

    Kulak

    24 lut 21 o 11:02

  2. Chodzi o przypadek gdy spadkodawca za życia rozporządził całym swoim majątkiem dokonując darowizn.

    admin

    24 lut 21 o 11:18

  3. A jeżeli spadkodawca dokonał darowizny za życia, to wiem że też 5 letni termin przedawnienia stosuje się jak chodzi o zachowek ale … jeżeli ja dowiedziałem się o tej darowiźnie dopiero po 6 latach to czy termin przedawnienia biegnie dopiero od tego momentu – dowiedzenia się o tym przeze mnie?

    jodu

    14 gru 24 o 12:46

  4. Nie. Nie ma znaczenia w tej kwestii, kiedy uprawniony do zachowku dowiedział się o darowiźnie. Pięcioletni termin przedawnienia począwszy od dokonania darowizny.

    admin

    14 gru 24 o 12:53

Skomentuj