Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Niestawienie się na licytacji a przepadek rękojmi

4 komentarze

Pytanie: Wpłaciłem wadium, zastanawiam się co byłoby gdybym do licytacji nie przystąpił (fizyczna nieobecność). Zakładam, że brak przybicia równa się wadium zwrócone. Ale czy na pewno?

Przeczytaj też: Rękojmia w licytacji komorniczej

Odpowiedź: Zarówno w egzekucji z ruchomości jak też w egzekucji z nieruchomości wadium czyli dokładniej – rękojmia przepada tylko nabywcy który nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych. I tak też, o przepadku rękojmi w przypadku egzekucji z ruchomości traktuje tylko art. Art. 8671 par. 3 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa. O przepadku rękojmi w egzekucji z nieruchomości traktuje natomiast tylko Art. 969 par. Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

Przeczytaj też: Jak postępować na licytacji jako jedyny licytant?

Brak innych przepisów w Kodeksie postępowania cywilnego w których mowa o przepadku rękojmi a zatem należy uznać że ma Pan rację, czyli że niestawienie się na licytacji nie powoduje przepadku wpłaconej rękojmi i winna ona zostać po licytacji bezzwłocznie zwrócona takiej osobie.

Przeczytaj też: Licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Niestawienie się na licytacji a przepadek rękojmi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli niezapłaciłem za wylicytowany samochód z powodu siły wyższej a więc nie z mojej winy, to czy można się od przepadku rękojmi odwołać?

  Dionizy

  12 lip 21 o 17:23

 2. Jeżeli to faktycznie siła wyższa, to można.

  admin

  13 lip 21 o 07:23

 3. Witam serdecznie mam pytanie wplacilem wadium na licytacje nieruchomość, jeżeli zdazylaby się sytuacja że będę sam na licytacji i po prostu “rozmyśle się ” z zakupu, wadium przepadnie?.

  Andrzej

  12 sty 23 o 20:33

 4. Witam, jeżeli rozmyśli się Pan przed licytacją i nie weźmie w niej udziału, to wadium zostanie panu zwrócone. Jeżeli jednak weźmie Pan udział w licytacji i nastąpi przybicie na pana rzecz a Pan nie uiści ceny, to wadium przepadnie.

  admin

  12 sty 23 o 21:17

Skomentuj