Jak postępować na licytacji jako jedyny licytant?
Pytanie: Chodzi mi o sytuację gdy na licytacji komorniczej jest jeden licytant. Komornik zajął udział w nieruchomości należący do mojego brata który to brat jest ciężkim dłużnikiem a my jesteśmy skłóceni poważnie od wielu lat. Drugi udział w tej nieruchomości należy do mnie. Nie chcę aby jego udział kupił ktoś obcy, chcę ja kupić. Wiem, że nie mogę tego na siebie kupić, bo przepis zabrania, mam zaufanego człowieka do podstawienia który na siebie kupi i później mnie oficjalnie odsprzeda. Czytałem o tym, że najczęściej nie ma chętnych na kupno udziału w nieruchomości i tak też może nie być w tym przypadku o którym piszę. Jak mi Pan radzi zachować się, Zaryzykować i nie podchodzić do pierwszej licytacji tylko na drugiej licytacji kupić – o niższej cenie wywoławczej?
Przeczytaj też: Przejęcie nieruchomości przez współwłaściciela
Odpowiedź: Oczywiście powinno Panu zależeć na tym, żeby nieruchomość kupić jak najtaniej (tym bardziej, że jak rozumiem, nie zależy Panu na pomocy bratu w spłaceniu jego długów). I prawdą jest, że na drugim terminie licytacji cena wywoławcza nieruchomości Jest niższa niż na pierwszym terminie; 2/3 wartości szacunkowej na drugim terminie a na pierwszym terminie to 3/4 wartości szacunkowej dokonanej przez biegłego.
Przeczytaj też: Termin zapłaty po licytacji nieruchomości
Nie można wykluczyć tego, że jednak zjawi się licytant jakiś już na pierwszej licytacji. Proponuję zatem, aby wpłacił Pan rękojmię (nieprawidłowo zwaną przez niektórych: wadium) i przyszedł na pierwszą licytację a dokładniej nie Pan tylko podstawiona przez Pana osoba. Jeżeli zobaczy, że nikogo nie ma, to po prostu nie musi brać udziału w licytacji i rękojmia zostanie zwrócona: https://pamietnikwindykatora.pl/niestawienie-sie-na-licytacji-a-przepadek-rekojmi/ ponieważ rękojmia przepada tylko nabywcy który nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych. Wierzyciel prawdopodobnie wniesie o wyznaczenie drugiego terminu licytacji i wówczas osoba podstawiona przez Pana będzie mogła kupić nieruchomość (udział) po niższej cenie wywoławczej o ile znów nikt inny nie zjawi się jako licytant. Nie można jednak wykluczyć tego, że ktoś się zjawi i nieruchomość będzie licytowana do ceny wyższej niż wyniosła cena wywoławcza na pierwszej licytacji. Nie wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, ale wykluczyć tego nie można.
Przeczytaj też: Oglądanie nieruchomości przed licytacją
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Można też zedrzeć ogłoszenie komornicze licytacji w sądzie i w urzędzie miasta czy tam gminy. 😉
Anonim
25 cze 21 o 13:54
Nie wiem, czy jest to możliwe poza tym jest to karalne. Przede wszystkim jednak prawdopodobnie nic by to nie zmieniło. te ogłoszenia w sądzie i w urzędzie miasta / gminy niewielu zainteresowanych czyta. Co innego w serwisie licytacje.komornik.pl – to raczej tam sprawdzają niektórzy zainteresowani.
admin
25 cze 21 o 14:10